dat de ander met een dief had te doen gehad. - Toen de vrouw van den bestolene den volgenden dag ontwaakte, lag zij naast zijn lijk. Het verlies der betrekkelijk geringe som aoheen hem te zeer aangegrepen te hebben. Hij was aan eene herBen- beroerte gestorven. De vervaardigers van Egyptische mun ten te Genève, wier zaak verleden jaar eenig opzien baarde, zijn vrijgesproken, op grond dat Egypte geen erkend muntstelsel had en de beschuldigden dus volgens de Geneefsche wet niet strafbaar waren. Het getal zelfmoorden neemt te Ber- lijn op schrikbarende wijze toe. In de laatste 14 dagen zijn er 28 gevallen van zelfmoorden voor gekomen. Er is hoop dat men van de 100 mannen die door de ontploffing in de kolenmijn bij Hartle pool zijn ingesloten, nog verscheidene zal kunnen redden. De damp van de ontploffing is door een ouden gemeenschapsgang doorgedrongen in een andere kolenmijn, op twee mijlen afstands, waardoor een opzichter en drie mijnwerkers verstikt worden. KOLONIËN. BATAVIA, 18 Januari. Grauw en kleurloos gelijk de wolken, die sinds de laatste dagen onzen anders zoo vriendelijken Indischen hemel omfloersen, is voor het oogenblik aifc een oocoiomisch oogpunt de toestand onzer Kolonie. Het weer is mistroostig en de vooruitzichten van handel en nijverheid niet minder. Men behoeft geen marktbericht te lezen om te weten hoe flauw de zaken tegenwoordig gaan. De crisis duurt al veel meer dan één jaar en nog is geen beterschap in het verschiet. De dagen van het rijke Indië, het Indië der suikerlords, zijn voorbij en Insulinde sloft thans, in letterlijken en figuurlijken zin, door de modder, als een gewoon menschenkicd zwoegende voor een stuk broed. Jongelui, die - alsof het een rage was - tegen woordig bij dozijnen uit Holland komen aanzetten, om fortuin te zoeken, kunnen gerust thuis blijven. Daar sterven tegenwoordig in Indië honderd men- schen van den honger tegen één die rijk wordt. Evenwel gaan de nieuwe ondernemingen met frisschen moed hun gang. Als paddestoelen verrijzen de plannen voor spoorwegen en trams uit den grond en op dit gebied heerschen een lust en een ver trouwen en een wedijver, die het beste doen hopen voor de toekomst. lava-Bode Aan een onder dagteekening van 29 December jl. van den gouverneur van Atjeh en onderhoorig- heden ontvangen verslag wordt het volgende ont leend Op den 24sten December werd door een bende Atjehers een aanval gedaan op het transport Oleh- Karang—Kotta-Radja, bestaande uit een Europee- schen sergeant en 6 minderen. Drie man werden zwaar gewond, waarvan een nog denzelfden dag overleed, terwijl drie geweren met munitie in handen der marodeurs vielen. Ook thans was het buitma ken dier wapens blijkbaar het doel van den aanval geweest. Onmiddellijk op het bericht werden ver schillende patrouilles van militairen en gewapende politiedienaren uitgezonden. Het gelukte der politie vier personen te arresteeren, waarvan ten minste twee hoogstwaarschijnlijk tot de aanvallers behoord hebben. Bij die gelegenheid werd tevens beslag gelegd op een geladen donderbus, vier geweren en eenige scherpe wapenen. Het onderzoek in deze zaak werd bij het afsluiten van bet rapport nog voortgezet. De koortsen in Batavia en Krawang zijn volgens de „Jav. Court." in de laatste 10 dagen van De cember weder merkelijk verminderd. Heden viert een der oudste cu meest geachte burgers van Batavia een even schoon als zeldzaam feest. Mr. H. Klein herdenkt nl. zijn vijftigjarige loopbaan als advocaat en procureur te Batavia. Hij promoveerde op 30 April 1830, onder professor Smallenburg, in de rechten, aan de Leidsche hoo- geschool. De haven te Tandjong Priok, hóewei nog niet geheel gereed, heeft dezer dagen reeds uitnemende diensten bewezen. De stoombooten die naar Europa zouden vertrekken, de Prins Hendrik" en de Gelderland", zoomede de kustbooten der Nederl.- Indische Stoomvaartmaatschappij, hebben in de nieuwe haven hun goederen en passagiers kunnen inntfmen, hetgeen bij het woeste weder en de on stuimige zee, die de communicatie op dereede zeer bemoeilijkte, een ontzaglijk groot voordeel was. Dwr deu gouvernear-geoeraal ran Ned.-Indië zQn de vol gende beschikkingen geaome*: Civiel Departement. Ontslagen: Uit s\jn betrekking, de opziener der 2de klasse bij het bosehwezen op Java en Madura C. Grondhout; eervol nit 's lands dienst, de gewezen griffier bij de landraden ta Toeloeng Agoeng en Teogalek (Kediri) F. C. I D. Dutrieax, en de commies der 1ste kl. by de» past- en tele- graafdienst F. A. De Graaff; eervol nit zijn betrekking, wegens ziekte, de controlenr der lete kl. btj het binnenl. bestuur op Java en Madura jbr. J. A. O. Tan den Bosch - nit ztjn be trekking de controleur der lsts kl. bij het binienl. bestuur op de bez. buiten Java en Madnra D. P. Jentink. Ingetrokken: De tijdelijke terbeschikkingstelling aan den directeur van binnenl. bestuur, speciaal ora, na overleg met den directfeur van onderwys, eeredienst eu nijverheid werkzaam te worden gesteld tot het tegengaan van de uitbreiding der in West- Java heerschende veeziekte, van den controleur der 2de kl. by het binnenl. bestaar op Java en Madura A. T. Cock, met be paling dat hij weder by het kader der controleurs op Java en Madara wordt ingedeeld. Benoemd: Tot aspirant-ingenieur bg den waterstaat en 'b lands borg. openbare werken G. J. Cambier. By den post- en telegraafdienst: tot com«ie3 der tweede klasse A. J. Veenhoyzen, W. F. H. LeyÜDg, M. Le Grand, A. C. Prays Van der Hoeven, J. P. Overdjjk en B. Van Via- nen; tot tijdelyk commies der tweede klasse A. M. Meissner. Bij de hoogere burgerschool met vijfjarigen cnrsns te Sama- rang: tot leeraar in het rekenen en de itelkaade J. W. Segaar; ia de moderae talen en hare letterkunde J. Jalius, beiden thans tijdelyk met genoemde betrekkingen belast. Voor de belastingen in de residentie Batavia: tot commies J. Th. R. Taosens, Ibaaa commies voor de personeele belasting en het patentrecht in de genoemde residentie; tot ondercommies dc gewezen eerste klerk bij de Bataviasche havenwerken J. V. Gerrits, thans op wachtgeld. By tiet binnenl. bestnur op Java en Madnra: tot controlenr dex late kl. W. C. C. Bleekman, P. C. Van Vrijbersh De Coniagh ea W. F. Th. Van Son; - tot controlenr der 2de kl. W. F. Bngelbert Van Bevervoorde, J. L. B. Heyligers en M. J. A. MasthofT Jr.; - tot aspirant-controleur J. E. Mensinga, C. E. Bodemeyer en J. G. Soesman. T ij del ij k belast: Met de waarneming der betrekking van controleur der 2de kl. W. P. D. De Wolff van Westerode; van aspirant-controlear, J. J. Roëll en G. T. M. Liebert. Belast: Met de waarneming der betrekkiag van vijfden ©nderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Probolingo, de ouderwijzer der derde kla«e by het op. lager ouderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestslden in Ned.- Indië M. Wieasing. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, w. ziekte, aan den eersten laitenant der infanterie J. L. Van Dyk. Ontslagen: Op verzaek, eervol, nit Zr. Ms. militairen dienst, de officier van gezondheid der tweede klasse dr. R. H. Saltet; op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. raillitairen dienst, wegens volbr. dieasttyd, met behaud van recht op pensioen, de kapiteins der inf. W. H. Aussens en A. H. Spaan. Vergunning verleend: Aan den gegageerdeo adjn- dant-ODderoflicier dienstdeeDden officier by het wapen der inf. Q. L. H. Zeekat, tot het dragen van de activitoitsaniform verbanden aan den laatstelijk door hem bij zijn wapen be klemden graad. Overgeplaatst: De majoors der inf. Van Staden Ten Brink naar Batavia en Van Drimmelen naar Atjeh; de kapt. Riesz naar Batavia; - by den generalen staf de majoor der ÏDf. C. Deykerhoff; dc lstc luits. der inf. Hagedooru naar Soerabaia, Visser naar ^oerabai aen Van Stokkom naar Soerabaia; dekapts.der inf. Ligtenberg naar Palernbang en Stenr naar Malacg. Departement van Marine. Verleend: Ren tweejarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den bootsmap bij het marine-eta blissement op Onrust P. N. Van der Aa. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië. GEHUWD: Dr. A. K. W. Arntzenius en A. J. J. H. Drost Samarang. W. 1). Dc Vassy en A. A. C. E. Schoevers, Bangil. J. E. Van der Linden en A. P. R. Begeraana, Tegal. F. W. Eijzendooren en 11. S. Batin Bik, Batavia. BEVALLEN: H. F. Zijlman9 geb. Fontijn, Batavia, Z. W. E. Vau Heukclom geb. Ten Broeke Hoekstra, id., D. Echtg. van A. T. A. De Leeuw, Joana. Z. F. E. Oordt geb. Haffenreuter, Passoeroean, Z. A. hl. Vorderman geb. Zanardi, Soerabaia, D. F. J. Von Faber geb. Andeweg, Batavia, D. M. Brinks geb. Muntendam, Bangkallan, Z. E. Van Brugge geb. David, KedoDg-Djatie, 1). Mevr. Bolland, Pegansaan, Z. C. Staupc geb. Popje, Keilirie, Z. A. C. Bcisser geb. Van Raadshoven, Padang, Z. G. Langholz geb. Verschoor, Samarang, D. A. Do Cock geb. Stemfoort, Kwala Simpang Z. J. P. Buijs geb. Schusler, Japara, Z. A. F. Van Rossum geb. Naumaan, Baridjardawa, Z. M. F. Kolmas geb. Van Ligten, Soerabaia, D. F. J. J. C. B. Van den Bent geb. Liadgreen, Mr. Cornell's, Z. M. Vernrey geb. Adamson, Soera baia, Z. H. Heldriog geb. Zwager, Griasee, Z. A.C.Jacobs geb. Hoolboom, Salatiga, Z. Mevr. Carli, Ambarawa, Z. Mevr. Weersma geb. Van Haften, Willem I, Z. D. C. M. Carels geb. Quiating, Batavia, Z. A. M. M. Buno Heslinga geb. Maller, id., D. OVERLEDEN: G. A. Geselschap vr. 62 j., Batavia. Ch. A. Bouwer k. 'i ra., Passaeroean. A. E. Abcndanoa geb. De LaHge, Batavia. M. M. H. Van Ham geb. Gijsbers, Bandjermassing. F. A. C. Waitz bi. 84 j., Batavia. Jongste kind va« A. F. C. Buckma» 25 d., Kedirie. J. H. Hop, Batavia. F. P. Gaston k. 8Vjj*»id- D- J- Ter SeUe m- 02 J-» Salatiga. A. Leegstra, Rambi. J. F. Posma geb. Lefeo, Ngawen. BUITENLAND. Frankr\jk. Naar luid yan een telegram uit "Weenen, hebben de Mogendheden de mededeeling van Frankrijk en Engeland betreffende Egypte zeer vriendschappelijk ontvangen en zich bereid verklaard tot de voorge stelde gedachtenwisseling. Naar men verzekert, is sedert niets nieuws dienaangaande voorgevallen, en zal alle3 verder afhangen van den loop der gebeurte nissen in Egypte. Volgens den Parijschen berichtgever der „Times" zijn de uitzichten op het tijdig tot stand komen van het handelstractaat met Engeland zeer gering, daar deze mogendheid met de laatste aan biedingen van Frankrjjk geen genoegen heeft genomen. De benoeming van den heer Tissot tot gezant te Londen en die van den heer De Noailles tot gezant te Konstantinopel zijn zeker; maar het is niet waar schijnlijk dat de daartoe strekkende besluiten vóór de volgende maand openbaar gemaakt zullen worden, daar Challemel-Lacour niet vóór het einde van Maart zijn post te Londen zal verlaten. Het ontwerp van wet van 1849, nopens het uitzetten van vreemdelingen, zal heden in den ministerraad definitief worden vastgesteld. De ge wijzigde tekst daarvan zal in Frankrijk het verblijf aan politieke vluchtelingen waarborgen, doch het zal het recht van uitzetting in bijzondere gevallen, die opgenoemd zullen worden, blijven handhaven. Groot-Britanniê. In het Lagerhuis heeft de heer Gladstone gisteren aangekondigd dat hij Maandag a. s. eene resolutie zal voorstellen, waarin verklaard wordt dat een parlementair onderzoek naar de werking der Iersche landwet thans belemmerend voor die wet en nadeelig v#or een goed bestuur in Ierland moet geacht worden. De heer Gladstone stelde als eerste resolutie van de cloture voor, dat als er minder dan 40 leden tegen een voorstel tot sluitiDg der beraadslagingen en minstens 100 er vóór stemmen, het voorstel dan gerekend zal worden aangenomen te zijn. Sir Stafford Northcote, oud-minister, erkende de noodzakelijkheid om aan het obstrnctionisme paal ea perk te stellen; dooh met het beginsel van de cloture (aan dit woord is door de Engelschen in hunne taal burgerrecht geschonken) kan hij zich niet vereenigen. Een ander lid stelde een amende ment voor, ten doel hebbende te verklaren dat tot het sluiten van de debatten niot mag besloten worden bij meerderheid van stemmen. De discussie liep gisteravond niet af. In het Hoogerhuis heeft lord Granville verklaard dat de regeering deel zal nemen noch aan de vor ming, noch aan de beraadslagingen van de bijzondere commissie voor de Iersche landwet Lord Salisbury gaf te kennen dat deze stap van de regeering ernstig en zonder voorbeeld is. De „Pall-Mall" zegt dat het niet waar is, dat koningin Victoria van plan is op hare reis naa* Mentone Arolsem te bezoeken. Zij zal hare reis door Frankrijk maken en denzelfden weg kiezen bij haar temgkeer, Oostemc.-Hong, Monarchie. De „Neue Freie Presse" noemt het door de Dtiit- sche bladen verspreide bericht voor onjuist, als zou de Oostenrijksche regeering zich bereid verklaard hebben om Montenegro alle kosten te vergoeden, welke het trekken der gren9-cordons het veroorzaakt. Officiöel wordt gemeld dat in de Herzego- wijnsehe districten Gatzko, Jopjica, Nevesinje, Stolac en Zubzi nog herhaaldelijk rooftochten voorkomen. Bij Pijedor heeft den 17den dezer een gevecht plaats gehad tusschen een afdoeling infanterie en gendar merie met 80 opstandelingen, die met oen verlies van tusschen de 10 en 15 dooden werden uiteen gedreven. De troepen bleven ongedeerd. Bij Lede- nice komen eiken dag schermutselingen met ver strooide opstandelingen voor. Den löden werd daarbij een korporaal zwaar, den 18den een lste luitenant licht gewond. Den 18den zijn van Foca kolonel Zannbauer met drie bataljons en twee 9tukken over Criai Urk en kolonel Hatze met twee bataljons en twee stukken over Sas uitgerukt. De eerste colonne dreef bij Cruscica zonder veel moeite eene bende opstan delingen uiteen, waarbij vier soldaten gewond wer den. De opstandelingen lieten vijf dooden en zeven gewonden aclifer. Cruscica, waar men van uit de huizen op do troepen sohoot, iagrootendeelsafgebrand| Rusland. De „Regeeringsbode" zal heden een artikel be helzen, waarin verklaard wordt dat de staatkunde der Russische regeering op geenerlei wijze door de uitingen van bijzondere personen aangeduid wordt. Hare staatkunde blijft vredelievend. Zij berust op de tractaten. Tevens zal het „Journal de St.-Pétersbourg" her inneren aan eene circulaire van den minister Van Giers, ter gelegenheid der troonsbestijging van Alexander III uitgevaardigd, en opnieuw in het licht stellen dat Ruslands staatkunde aan de historische overleveringen van vriendschap trouw zal blijven en dat deze staatkunde zich tevens de vreedzame ontwikkeling van den oeconomischen en socialen toestand des lands ten taak stelt. KONSTANTINOPEL, 19 Februari. De operatie ter verwijdering van den kogel, die in het hoofd van den kapitein Sell j was gedrongen, is gelukkig

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2