DAGBLAD. oêiisdag ebmari. A°. 18S2. PBIJS DEZER COUBAÜT: Vo«r Leiden per S matndea.,:1.10. F rate-: per po9t.1.40. Aizettd«rl{jko Nocomers.a 0.05. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADTERTE JTTEXj 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters natx plaatsruimte. Veor hei iacassee* ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Met 4 Maart begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het •fficiëel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag 16 Februari, bladz. 11 en 12. LEIDEW, at Februari. Ter Yei fciozmg Tan een 'ij Toor don gemeenteraad alhier zijn heden ingeleverd: bij het hoofdbureel Tan do 788 kiezers 426 stembiljetten, en bij het onderbcreel Tan do 983 kiezers 457 stembiljetten. Van de 1771 kiezers zijn er dus in het geheel ditmaal 883 opgekomen, tegen 1030 bij de vorige verkiezing, waarvan 475 in de lBte en 555 in de 2de afdeeling. Hedennamiddag ontvingen we per Hollaadsche mail de Indische bladen van 14 tot en met 18 Januari, zoodat aio van 10 tot en met 13 Jan. nog ontbreken, welke morgen met de FranBche mail kannen ver wacht worden. Op Vrijdag 3 Maart a. 8. zal aan het ge bouw van hot ministerie Tan waterstaat worden aanbesteed het onderbonden van en het doen van oenige horstellingen aan het postkantoor te Leiden, Tan den dag der goedkeuring van de aanbesteding 4ot en met 31 Maart 1885. (Raming f 1130.) Aan wijzing Zaterdag 25 Februari, des voormiddags te 11 oren. Op de gisteren te Rotterdam gehouden kunst veiling brachten Tier Bakkerkorffjes„Twee juf frouwen hutspot etende ter herinnering aan Leidens ontzet", „De romance", „De aanbevelingsbrief" en „Het bezoek", samen rnim f 4000 op. In het lokaal „Zeemanshoop" te Amsterdam is de vroeger aangekondigde Tergadering gehondon van de verschillende IJsvereenigingen in Nederland, onder leiding van de Amsterdamsche Skatingclub. Het doel was de bespreking van de wenBchelijkheid tot oprichting van eene vereeniging gelijk aan do „National Skating Association", te Cambridge. Met algemeene stemmen word besloten voor Nederland sen bond op te richten. Vijf vereenigingen werden gekozon on uitgenoodigd om elk een bestuurslid aan te wijzen tot vorming van een voorloopig -comit'. Aan dit comité werd opgedragen concept- atatnten te maken. Deze znllen aan de goedkeuring worden onderworpen van eene algemoene vergade ring dor IJsvereenigingen in den lande. De geko zen vijf vereeuigingen zijn: de „Amsterdamsche Skatiogclnb", de ijsclnb te Leeuwarden, de ijsclnb „Kralingen en Omstreken", de „IJs-vereeniging" te Groningen en de stndenten-y9club te Leiden. Op „De Pauw" onder 'Wassenaar znllen in Mei a. s. tal van gewassen en planten, behoord hebbende aan wijlen prins Frederik, publiek ver kocht worden. Ton voordeele van de kas der Vronwenver- oeniging te Bodegraven is door oenige dames en heeres met medewerking van het muziekgezelschap „Crescendo" voor een talrijk opgekomen publiek een soiree gegeven, die ruim 100 opbracht. Bij de Nod.-Herv. gemeente te Ter-Aar is beroepen ds. J. G. Braining, pred. te Vreeswijk. Tot tweeden geneesheer in hot krankzinnigen gesticht te Utrecht is benoemd dr. G. Lucbtmans, gop. inspecteur van den burgerijken geneeskundigen dienst in Ned. Oost-Indië, thans praktizaerend ge neesheer te Oisterwjk. De heer N. A. BouwmaD, kapelmeester bjj het 3do reg. inf. te Bergen op Zoom heeft het declama- torinm „de Watergeuzen", gebonden in een fraaien rood fluweolen band met vergulde inscriptie en hoeken, aan den Koning op Zr. Ms. verjaardag aangeboden. De hertog van Albany on de prinseB Helena van Waldeck-Pyrmont kwamen gisteren met gevolg per Noord-Brabantsch-Dnitschen spoorweg mBoxtel te Vlissingen aan, van waar zj, vergezeld van den vorst van Waldeck, do reis naar Engeland voortzetten. Voor een Nederlondsch station bj de inter nationale Poolexpeditie is van 5 tot 11 Februari ruim f 3200 ontvangen. Een aBsant te Bergen- op-Zoom daarvoor gegeven, bracht verder nog pi. m. f 150 op. De „Société générale des abattoirs municipanx" te Parijs beeft aanvraag gedaan om de concessie tot stichting van een slachthuis te Utrecht. B. en Ws. adviseerden togen bet vorloenen van dieconcessie. Hot stoomschip „Koningin Emma", van Am sterdam naar Java, is Zondag Sagres gepasseerd. De militaire Btudent voor den geneeskundigen dienst der zeemacht C. F. A. Koch wordt, op zij» daartoe gedaan verzoek, beschouwd mot 31 December 1881 eervol uit zijne betrekking te zijn ontslagen. Z. M. heeft aan den lsten luitenant C. H. Hummelinct, van het reg. grenadiers en jagers, op bet door hom godaan verzoek, een eervol ontslag nit den militairen dienst verleend- den met verlof hier to lande aanwezigen lsten 1 uit. der inf. van hot leger in Indië, J. A. H. Kirchner, op zyn verzoek, met ingang van 1 Maart a. s., wegens lichaamsge breken, het gevolg van verwonding in den strijd, eervol uit Zr. Ms. militairen dionst ontslageD, onder toekenning van den titnlairen rang van kapitein en van pensioen; - pensioen verleend aan T. W. Dop heide, gewezen rijksveldwachter 2de klasse, ten bedrage van 434 'sjaars. Gemengd Nieuws, Wie van ons kleine volkje herinnert zich niet de prettige avonden, die ze by gelegen heid van een kermis in de tent van den heer Wery hebben doorgebracht! Velon zagen hem by het einde dier week dan minstens voor oen jaar vertrekken, maar toch hadden zij lang daarna nog heel wat van hetgeen zij gezien hadden elkaar to vertellen. Zij badden in de gedresseerde honden en apen en wat er verder werd vertoond zooveel schik gehad, on zij die hen begeleidden hadden schik met hen. Thans behoeft men niet tot de a. s. kermis te wach ten om er weer de verschillende kunstverrichtingen te zien. Morgenmiddag en avond toch zal de heer Wery hier wel niet zijne tente opslaan, maar toch voorstellingen geven, en wel in de Stadszaal. Menig een zal deze gelegenheid zeker niet ongebruikt laten voorbijgaan. Hedenmiddag om kwart over twaalven is oen 11-jarige jongen, gonaamd J. v. L., door aan hot lijntje van eaa schuit te trekken, in de Oude Yest geraakt, doch zonder bekomen lotael weer door een schipper gered. Door de politio alhier is gisteravond aangehouden J. R., fabriekwerker, die getracht heeft desbewust een valschon gulden uit to geven. By onderzoek is gebleken dat nog een paar kameraden van R. aan de zaak 6ehnldig zijn. Er wordt proces verbaal opgemaakt. De heer J. A. De Borgh deelt aan de N. R. C. mede dat bij den heer Van Schermbeek, hoofdcommissaris van politie te 's-Gravonhage, giB- teron van Zr. Ms. consul te Chicago een schrijven is ontvangen betreffende do naar Amerika vervoerde minderjarige Helena Brnno. De consul constateert daarin dat zy werkelijk thans woonachtig is te Grand Rapids, in den Staat Michigan, en wel als dienst bode in het gezin van zekeren handelaar Frek. C. Idoma, 288 Lyonstreet, iemand die zeor goed ter naam en faam bekend staat. Leontje zelf past braaT op, doch weigert stellig eenige inlichtingen te geven omtrent de personen in Den Haag, die haar naar Amerika hebben geholpen, tegen den wil harer meeder in. De consul, de heer L. J. J. Nienwen- kamp, verklaart zich gaarne bereid om de Haagsohe justitie verder van dienst te zyn. Het gerechtshof te 's-Hage heeft uit spraak gedaan in het hooger beroep Tan de Rot- terdamsche Bank tegen de Ned.-Ind. Gasmaatschappij te Rotterdam in zake de borgtocht-quaestie. Het hof heeft het vonnis der rechtbank vernietigd en de Gasmaatschappij veroordeeld tot betaling Tan f 125,000 en in de kosten. Een broodbakkerskneeht, die zich ten nadeelo Tan zyn meester te 's-Hage Tan f 16 had meester gemaakt, heeft zich bij de politie te Dalft zelf aangegeven. In enkele bladen !b Termeid datdeAm- sterdamsche goudsmid Van der Gant, nn hij door de rechtbank een deel zijner pretentie op da millioenen-juffrouw heeft weten te verkrijgen, thans niet meer tegen de hooge registratiekosten had op gezien en zijn eisch om de rest ad f 67,650 had herhaald door opnieuw beslag op hare goederen te leggen. Dit is minder juist. De heer Van der Gant is nl. nog wel zeer bevreesd voor de hooge regis tratiekosten, vandaar dat zyn eisch thans ook nog maar weer een klein gedeelte der schuldvordering bedraagt, nl. f 1500, ongeveer de waarde der goe deren van do juffrouw. Op do stall en van den landbouwer Heins- borgen, gemeente Vrijenban, eigenaar van ongeveer 100 stuks vee, is de longziekte uitgebroken. Vier koeien zyn onmiddellijk afgemaakt. Het is gebleken dat op 9 Febr. jl. op den spoortrein van Brammen naar Groningen ten nadeele Tan H. S. Tjarda van Starkenborgh, wonende te Brammen, nit den binnenzak van zijn oveijas ontvreomd zijn: 12 obligation, groot f 1000 5 pet. Kursk-Charkow-Spoorweg, waaraan do coupons, die op 1 Mei vervallen, Nos. 7181, 1026, 3767, 0515, 3065, 3237, 4257, 3768, 6442, 3066, 0513 en 0667, welke stukken gewikkeld waren in oen cou rant. Do commissaris van politie te Zutfen verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Te Stoin bij Gouda heeft zich een ge val van pokken voorgedaan. Het meisje is over leden. De kleederen en het beddegoed zijn door de politie verbrand. Toen de beambte ter secretarie te Zsid- Beierland, G. A. Meyer, Zaterdag-morgen op zijn bureel kwam, ontdekte hij dat de lessenaars aldaar opongebroken en zijne kas, groot p. m. f 70, ver dwenen waren. Op den grond lagen vlekken van een vetkaars, zoodat hier aan eene brutale mis daad, diofstal met inbraak bij nacht, Talt te denken. Dadelijk ingesteld onderzoek beeft tot heden niets uitgewerkt. De gravin Gniseppina MastaV-Ferretti, nicht van wijlen Pins IX, heeft een rechtsgeding ingesteld tegen de drie kardinalen executeurs-testa mentair, ten einde haar aandeel van haar ooma nalatenschap te eischen, en de civiele rechtbank te Rome heeft thans ten gunste der eischeresse uit spraak gedaan en de gedaagden in de kosten ver oordeeld. Een Beursman te Parijs, die bij delaat- ste crisis geleden had en onder zorgen gebukt ging, moest dezer dagen 40,000 fr. bij zijn bankier gaan ontvangen. Terwijl hij midden in de wachtkamer do 40 bankbiljetten stond na to tellen, kwam iemand, blootshoofds en al het voorkomen hebbendo van een der bedienden, op hem toe, zeïde dat hjj bij ver gissing een biljet to veel had ontvangan, nam het hem uit de hand en verdween. Natuurlijk bleek

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1