DAGBLAD. N°. 6752. L IS F recruari. A0. 1882. Jij Vu*2l PBIJS DEZER COURANT: Tow Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers6.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzonderiag van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ABYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17». Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasse ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Bind. ÜJSIBEW, 1? Februari. Ter gelegenheid van 's Konings 65ston verjaardag zal Zondag a. s., do3 middags te één uur, bij gnn- stig weder, alhier op do Ruïne door het garnizoen eene parade gehouden worden. Yan de dienstdoende schutterij zullen alleen de officieren en onderofficieren tegenwoordig zijn. Dooi' de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje1' alhier is tot candidaat voor het lidmaatschap van don gemeenteraad gestold de heer P. J. Yan Hoekon. De nachtstoker D. Broer alhier mocht heden den dag herdenken waarop hjj vóór 25 jaar in dienst vaa de Nederlandsche Rijnspoorwegmaat schappij trad. Yanwege de directie werd hom een geschenk in geld aangeboden, terwjjl de stationschef, tevens chef der werkplaats, de heer Janse, hem namens het personeel een zilveren horlogo met ketting overhandigde. Op initiatief van den heer H. "Witte heeft de afdeeliug Leiden en omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tainbouw en Plantenkunde met 27 tegen 23 stemmen besloten tot het oprichten alhier van oen Plantenbenrs. De vorst van Waldeck Pyrmont, de vader van onze Koningin, wordt Zondag in Den Haag verwacht, om den Koning persoonlijk geluk to wenscher. op zijn geboortedag. Prinses Hendrik is sedert eonige dagen eenigs- zins ODgesteld. De minister van marine heeft den bouw van negen woonhuizen op 'sRjjks werf te Amsterdam niet gegund aan den minsten inschrijver, maar aan den heer Philippus Yerbruggen, aannemer te Wad- dingsveon, voor eene som van f 253,350. Omtrent don heer J. H. Tobias, 11. Dinsdag op 66-jarigen leeftijd overleden, worden aan hot Yad. de volgende bijzonderheden medegedeeld: Als adelborst 2de kl. in 1830 op hot K. I. voor de marino te Medemblik in dienst getreden, diende hij later ala adelborst lste kl. en luit. 2de kl. meestal in de O.-I. bezittingen, woonde de expeditie van Sinkel (W. K. Sumatra) bij en toonde zich steeds een ij vorig en voortvarend zeeman. Als oud-luit. ter zee den zeedienst verlatende, begaf bij zich aanvankelijk in industrieele tabaks- ondernemiiigon in het Bantamsche, waarin hij even wel niet gelukkig was en daarom weder in Gou vernementsdienst trad, de betrekkingen van contro leur, assistent-Resident en Resident bekleedde, totdat hij na eenige jaren als Resident gediend hebbende, zich naar het Yaderlaud begaf en pensioen aanvroeg. Als Resident van Riouw beraamde k'j op eigen gezag de oxpeditio naar Reteh in overleg met den ioenmaligsn luitenant lste kl. Kroeff, een tijdgenoot van hem te Medemblik. De gunstige afloop dier expeditie leverde een schoone bladzijde aan onze Marine-geschiedenis van de laatste jaren. Ware Tobias geen goed zeeofficier «n militair geweest, voorzeker zou hij die expeditie niet op oigen gezag hebben durven ondernemen, daar hij zich bij een nederlaag blootstelde aan onte vredenheid van de regeering te Batavia. Het gou vernement erkende zijne diensten door hem de orde van don Ncderl. Leeuw te schenken, terwijl hij de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk ver kreeg door zijne bemoeiingen met een FraDscli oor logsfregat in 1855 te Amboina, aan boord waarvan epidemische ziekte was uitgebroken. Zoowel Is zeeofficier als Indisch ambtenaar was do ovorledone geacht en bemind, daar hij de gave bezat het Gouvernement goed te dienen en tevens humaan en aangenaam te zijn voor zijne onder geschikten. Den 15den Maart zal te Brussel eene tentoon stelling gehouden worden ten voordeele der Neder landsche Yeroenïging van Weldadigheid aldaar. Zij zal bestaan uit drie afdeelingen: 1°. schilderstukken van vermaarde oude meesters, voornamelijk behoo- ronde tot de Hollandsche school, welke nog niet in België zijn ten toon gestold; 2®. schilderstukken, aquarellen, beeldhouwwerk enz., van hedendaagsche meesters, en 3®. eene tombola van voorwerpen van kunst en smaak. Deze tentoonstelling zal gedurende hoogstens drie maanden worden gebonden in de zalen van het Paleis voor Sehoone Kunsten. Yoor haar wordt do medewerking ingeroepen, op grond ook dat de jaarljjksohe inkomsten der Yereeniging - welke reeds sodert 1866, op zulk eene oordeel kundige wijze, zedelijke en stoffelijke hulp aan be hoeftige landgenooten aldaar verleent - onvoldoende zijn, om doeltreffend te wezen. Bij de sluiting van elk dienstjaar bleek dat hot reserve-fonds moest worden aangesproken, hetgeen, ten slotte, onver mijdelijk tot diens gebeole uitputting moet leiden. Wenschende dit uiterste te voorkomen, heeft de commissie zich ten doel gesteld, zoo mogelijk, aan de Yereeniging eene buitengewone inkomst te ver zekeren, waartoe zij, door het houden van boven vermelde tentoonstellings-tombola, hoopt te geraken. De medewerking, zoo van in «Brussel gevestigde gegoede Nederlanders, als van die welke in Neder land wonen, is daarvoor echter onontbeerlijk, en aan deze laatsten wordt te eer om hnlp gevraagd, daar de roepstem om bijstand, welke bij watersnood uit Nederland opgaat, steeds bij hunne in België ge vestigde landgenooten onmiddellijk weerklank vindt. De commissie vormeldt dat de onderneming in Nod.-Indië bijval en steun vond bij don oud-gou verneur-generaal den heer Yan Lansberge en bij generaal Yan der Heyden, alsmede in China, bij verschillende Nederlandsche consuls en particulieren. Wie zijne medewerking verleenon wil, kan zich wenden tot den eere-voorzittor baron Gericke Yan Her.wijnen, gezant van Z. M. den Koning der Neder landen, 32 rue Montoyer, of do leden van de com missie: dr. J. Huyvenaar, 5 rue Duquesnoy; mr. H. W. Dn Perron, 44 rue d'Arenberg; F. H. Yan Stralen, 6 rue De Stassart; D. J. Bosschaart, 145 chausséo do Haecht; J. Th. Kruseman, kunstschil der, 79 Yleurgat; jbr. mr. C. N. Storm van 's Gra- vesande, kunstschilder, 195 me du Tróne; Ph. Everts, vice-consul der Nederlanden, 11 rue do la Revolution; J. H. L. De Haas, kunstschilder, 9 place du Luxembourg; jhr. J. P. E. Hoeufft, ren tenier, 118 ruo de Livourno; baron Yan den Bogaerde Yan ter Brugge, 9 rue Philippe-le-Bon. Ook tot een der correspondenten in Nederland kan men zich wenden. Yoor Leidon is correspondent de hoer H. Gerlings, Rapenburg. Waarschijnlijk zal half Maart het eerste stoom schip der Rotterdamsch-Amerikaan8che stoomvaart lijn uit Amsterdam vertrekken. De heer J. Gordon Spandaw, vóór enkele dagen eervol ontslagen als betaalmeester te Amster dam, is aldaar plotseling overleden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft inde gisteren gehouden vergadering beslist, dat de Hout en Leprozengrachten aldaar zullen worden gedempt. Met 11 tegen 19 stemmen verwierp de Raad een amendement van den hoor Pijnappel om den Nieuwe- zijds Voorburgwal, de Martelaarsgracht en het Spui niet te dempen, zoodat ook deze grachten in straten zullen worden herschapen. Ook besloot de raad tot aanvaarding van gronden voor den aanleg eener straat in de richting der Vossius-straat. Het voorstel tot aankoop voor de som van f 100,000 van gronden in de gemeente Sloten werd aangenomen. Door wijlen mej. H. Do Breuk is aan het Gereformeerde Weeshuis te Haarlem vermaakt een certificaat, groot f 1000 4 pet. Nat. Werk. Schuld. De inschrijving voor do premieleening van één millioen gulden ten behoove van de Yereeniging „Rotterdamsche Schouwburg" zal den 24sten dezer worden opengesteld. Yoor het eventueel te Dordrecht te stichten Weeshuis met den Bijbel is reeds bij Ds. Eigeman aan giften en toezeggingen f 4000 ingekomen daaronder, behalve de reeds vroeger opgegevone, weer óón van f 500, óón van f 300, en twee, ieder van f 100. Wanneer het noodige kapitaal niet bijeengebracht wordt, zal men in elk geval een Wceshnisfonds in het leven roepen, om daaruit later een „Bethel" te stichten. Blijkens eene mededeeling ram den alge- meenen secretaris der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ontvangt elk lid der genoemde Maat schappij geregeld en kosteloos een exemplaar van het geïllustreerde maandschrift „de Zwaluw", waar van onlangs de eerste aflevering verschenen is. Het stoomschip „Amsterdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag de Scilly-eilanden. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij het corps genietroe pen de gelegenheid bestaat voor 10 jongelingen van 16 tot 18 jaar om te wordon opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen. Z. M. heeft D. Schindler, ontvanger der dir. bel., invoorr. en acc. te Eysden, station, belast met de tijd. waarneming van de controle derzelfde mid delen te Purmerend; - T. D. Abbing, ontvaüger der invoerr. en acc. te Schiedam, benoemd tot ont vanger der acc. en van den waarborg en de belas ting op de gouden en zilveren werken te Rotterdam; - mr. H. A. Crommelin en mr. A. C. Labouchère, werkzaam bij het departement van bnitenlandsche zaköD, benoemd tot gezantschapsattachó; - den duur der detacbeeriug bij het leger in Ned.-Indië van den lsten luit. C. Lem, van het wapen der inf. hier te lande, verlengd met 2 jaren en alzoo nader bepaald tot den 9den Juni 1884; - benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw deheoreni. L. J. J. Michiel8en, directeur van het dep. van fin. in Ned.-Indië; B. Yan Zntphen, resident van Benkoelen; jhr. mr. C. J. Yan Beresteyn, vice- president van hot hooggerechtshof van Ned.-Indië; G. IJ. C. Fraser, hoofd-intendant (kolonel) der milit. administratie en chef der Yde afd. van het dep. van oorlog in N.-I.; H. K. F. Yan Teyn, luit.- kol. der inf. van het leger in Ned.-Indië; en A. Yan der Eist, officier van gezoidheid lste kl. bij het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. De lotingsdagen voor de nationale militie zijn in tegenstelling van vorige jaren hier bijzonder rustig voorbijgegaan. Wel zag men naar aan leiding van een getrokken „gelukkig" nommer nu en dan een vroolijk groepje, doch bepaalde dronkenschap en ergerlijke tooneelen op de straat kwamea thans niet voor, hetgeen zeer zeker hoofdzakelijk te dan ken is aan de Drankwet, torwijl ook bij publicatie van den burgemeester de lotolingen tot orde waren aangespoord. Als een nieuw staaltje van de nooit te hoog geroemde hondentrouw deelt men ons het vol gende medeDezer dagen overleed alhier eene Israël, vrouw, tot wier nalatenschap o. a. «iet minder dan elfhonden behoorden. De overblijvende familiebe trekkingen waren er minder op gesteld dit gedeelte der erflating te aanvaarden en besloten zich van de dieren door middel Yan den sedert lang ge- bruikelijken weg te ontdoen; zij werden nl. ver dronken op één na, dat echter in zijn verlaten toestand spoedig te Katwijk het graf van zijn vrouw had opgezocht en daar bereids in de aarde wroetende

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1