Tegel(jkertjjd hield de schilders- en behangers- vereeniging „Doel" in de zaal van don heer Noë hare jaarlijksche feestviering. Nadat heeren patroons en genoodigden, voorafgegaan door de banier, de zaal waren binnengeleid» hield de president, de heer Mieremet, een toespraak, waarin ook hij de leden welkom heette en tevens heeren patroons en verdere genoodigden dank zeide voor hunne sympathie voor de vereeniging, blijkbaar aan de goede opkomst. Vervolgens werd overgegaan tot het opvoeren van een tweetal komediestukjes, nl.: „Balt de Marskra mer", oorspronkelijk drama in zeven bedrijven, door J. HnbertuB Janssen, en daarna: „Het Testament of De list der liefde", blijspel met zang in één be drijf, naar Von Kotzebue's „Bruid", door M. J. Gillissen. Beide stukken liepen voor liefhebbers goed van stapel; het werkend personeel, waaronder een tweetal dames, werd herhaaldelijk toegejuicht. Om streeks halftwee was de komedie geëindigd, waarna de president nogmaals het woord nam en den aan wezigen bekend maakte dat ook deze vereeniging het plan had gevormd ora een „weduwenfonds" tot stand te brengen, naar aanleiding waarvan eender patroons, met het oog op het goede doel, zich voor eene jaarlijksche bijdrage tot ondersteuning verbond. Ten slotte werd overgegaan tot het bal, dat door zeer velen tot in den vroegen morgen werd bijgewoond. Een spreekwoord zegt: „waar er twee kijven, hebben beiden schuld." Nu heeft zich echter het geval voorgedaan dat beiden wel gelijk hadden. Van ons blad nl. worden twee edities gedrukt, een voor buiten - in verband met het vertrek van stoomtrams en post - en één voor binnen de stad. Daardoor gebeurt het soms dat er in de stads editie enkele berichten voorkomen die niet in de andere staan. Dat was nu ook dezer dagen het geval. Van de buiten-editie geraakton toen ex. bij de abonné's in de stad verdwaald. Daardoor ontstond een weddingschap tusschen twee porsonen om een flesch champagne, daar de één een bericht wèl en de ander het niet gelezen had. Beiden hadden dus gelijk en nu verlangen ze van ons de flesch champagne. Dat is niet meer dan billijk, o. i. zelfs te billijk, want daar beiden gewonnen hebben, hebben ze ieder recht op een flesch. Er bestaat evenwel een groote maarWie zijn de wedders Een redactie mag de namen der schrij vers van ingezonden stukken niet bekend maken, anders verliest ze het vertrouwen. Deden wij nu een gewone oproepiDg dat de personen in quaestie zich zeiven bij ons zouden aanmelden, dan vreezen we dat er in dit geval zich wel meer dan twee zouden aanmelden en zoo zouden do oorspronkelijke wedders alle kans loopen dat een derde met den buit ging strijken. Daarom nemen zij den wil voor de daad wanneer we hun mededeelen dat, ter voorkoming van alle onbillijkheid, wij als de in deze omstandigheden meest rechthebbenden, zelf de flesch op hunne gezondheid zullen ledigen 1 Hedennamiddag te ongeveer twee uren is ter hoogte van de Paardesteeg een 7-jarig jon getje, doordien hot bij ongeluk viel, door een met ijzer beladen handwagen aan den arm aangereden, zonder echter daarbij letsel bekomen te bobben. Op de fabriek van de heeren Enthoven te 's-Hage heeft een werkman hot ongeluk gehad dat hom bij het keeren van oen zwaar stuk ijzer twee vingers werden afgekneld. Onmiddellijk werd heelkundige hulp voor hem ingeroepen. Dibbels en King hebben te Rotterdam nog eens hun krachten met elkaar gemeten en wel in het Feestgebouw, waar de eerste honderdmaal tegen den tweede tachtigmaal moest rondloopen. Won King het, dan zou Dibbels hem honderd gul den uitbetalen. King was ditmaal gelukkiger dan den vorigen keer, hij stak nu Dibbels de loef af en draafde zijn tachtig keeren spoediger af dan Dib bels zijn honderd. Een boerin te Steggerda sprong dezer dagen van oen wagen, in vollen ren, doordien het paard op hol ging. Zij heeft zich daarbij zoodanig bezeerd, dat zij aan de gevolgen bezweken is. Verleden Zaterdag heeft de graaf De la R., directeur van het „comptoir breton" te Parijs, zich met eene vrouw uit de voeten gemaakt, naar men verzekert met ettelijke honderdduizenden uit de kas van het „comptoir". Te Novodnor bij Grodno (Rusland) is een Joodsch gezin vermoord, bestaande uit een man van 70, zijne bejaarde vrouw, twee volwassen zonen Jwee dochters. Een van 8 jaar ontkwam. zijn nog nieï flprófc TO U1.UJ1 11 J 1 in« Volgens een Engelsche statistiek be draagt het vermogen van den hertog van West minster niet minder dan zes-en-dertig millioen pond sterling, en dit tegen vijf percent berekend, geeft een inkomen van elf honderd twee-en-veertig gulden in het uur. Bij een ontploffing in het dynamiet- magazijn te Linares (Spanje) werden drie man ge dood en een aantal gewond. Do oudste der Fransche plantkundi gen, de heer J. Decaisne, is na eeBe korte onge steldheid overleden. Hij was in 1807 te Brussel geboren. De Antwerpsohe „Précurseur" meent te weten dat de moordenaar van Bernays niet was gedreven door jaloezie, maar dat hij den moord pleegde om zich op den advocaat te wreken. De Engelsche detective Greenham heeft te Londen den wapenkoopman gevonden, die aan Vaughan het pistool verkocht waarmede deze Bernays dood schoot. Vaughan had bij hem, evenals bij andere winkeliers bij wie hij aankoopen deed, zijn kaartje gelaten, op de keerzijde waarvan drie verschillende adressen te Brussel waren opgegeven. Nader blijkt dan ook dat bij Brugman geen kre dieten op Vaughans naam waren geopend. De jonge Pecher heeft een der Antwerpsche bla den vervolgd wegens laster tegen zijn familie (Ber nays' echtgenoote was een dochter van Eug. Pecher). De „National" zegt dat een zeer invloedrijk per soon last heeft gekregen binnen tweemaal vier-en- twintig uren weer naar België terug te keeren. Bij een zekere mevr. X., een Brusselsche dame, is een huiszoeking gedaan. Mevr. X heeft 4 zonen, waarvan er een te Antworpen woont. In de Kamer liep het gerucht, dat de moordenaar reeds gearres teerd is. Te Antwerpen is bij een koopman, een intiem vriend van Bernays, alles verzegeld. De „Courrier de Bruxelles" verzekert, dat de justitie den moordenaar kont; het is iemand die vroeger failliet werd verklaard na een pleidooi van Bernays. Hij was daarop naar Amerika gevlucht. Deze man was van Duitsche afkomst. Te Birmingham is de rechtbank thans bezig met een onderzoek naar de schuld van zekere Mary Jane Fearnaux, die zich uitgegeven heeft voor den in 1870 overleden lord Arthur Clinton, en als zoodanig van onderscheidene lichtgeloovige personen beiangrjjke sommen gelds heeft weten te verkrijgen. Lord Clinton was in 1870, toen hij stierf, in eon zeer scandaleus proces betrokken, en zou waarschijn lijk veroordeeld zijn, zoo hij niet plotseling gestorven ware. Nu beweerde miss Fearnaux, dat hij niet overleden was, dat zijn lijkkist met steenen gevuld ter aarde besteld was, en zij gaf zich voor lord Clinton uit. Het schijnt dat een paar jonge dames op dezon gewaanden lord Clinton verliefd zijn ge raakt zelfs wordt gemeld dat ééne van haar krank zinnig geworden is, toen zij vernam, hoezeer zij bedrogen geworden, en dat do lord Clinton, aan wien zij hare liefde geschonken had, eene vrouw was. De heer Cossy, hoofd der kliniek aan de Parijsche hospitalen, is in 48 uren tijds aan dïphtheritis bezweken, door hem opgedaan bij de verpleging van kinderen. In minder dan een jaar tijds is hij de tweede geneesheer aan dezelfde inrich ting, die alzoo het slachtoffer is geworden van zijne plichtsvervulling. De heer Cossy, een Zwitser, was 33 jaar oud en een half jaar geleden in het huwelijk getreden. Verleden Vrijdag is een ©ud blindheer, die zijn neef naar eene vertooning van „Quatrevingt- treize" in den Gaité-schouwburg te Parijs had be geleid, gedurende de voorstelling plotseling dood gebleven. Eén der twoe jongens, die gekwetst werden door het schot van den schildwacht bij de Invalidenzuil te Berlijn - de derde bleef dadelijk dood - is nu ook overleden. De schildwacht heeft geene straf ontvangen, want het is gebleken dat hij niet anders had kunnen doen dan zijn geweer te lossen, hoewel het door hem niet minder dan door de militaire overheden betreurd wordt, dat dit ééne schot zulke ernstige gevolgen had. De jongens, die voortdurend ovor het gras om do zuil liepen, waren herhaaldelijk door den schildwacht gewaar schuwd, maar deze kon niets tegen hen doen, teen zij hem met steenen gingen werpen, omdat zijne instructie hem streng verbiedt, zich van zijnen post te verwijderen. Sommige steenen hadden hem zoo getroffen, dat hem het bloed langs het gezicht liep. Hij riep de hulp in van eenige daarlangs komende werklieden, maar deze lachten hem uit. De jongens, daardoor aangemoedigd, giagen met hunne baldadig heid voort, totdat eindelijk het nootlottige «chot viel. De schildwacht is voor het front zijner compagnie openlijk van alle schuld vrijgesproken. Te Tipton heeft de achttienjarige Char les Hendelang, de zoon van een horlogemaker, zijne jongere broeders (7 en 9 jaar oud) in het water geworpen en zich daarna zelf in handen van de justitie gesteld. Hij verklaarde dat hij het had gedaan, omdat de kinderen thans niet te eten hadden. BUITENLAND. Frankryb. Men verneemt te Parijs, evenals uit Londen, dat Frankrijk en Engeland het met elkander eens ge worden zijn, om met do andere mogendheden, ten opzichte van de Egyptische zaken, te rade te gaan» Er bestaat tusschen de kabinetten eene groote be zadigdheid met betrekking tot Egypte. De aankomst van het Fransche gepantserde oorlogsschip „Reine Blanche" te Port-Saïd is bloot toevallig en heeft volstrekt geen politieke bedoeling. Zekere heer De Fraval, redacteur van een blaadje dat een voor president Grévy beleedigend artikel uit „de Clairon" had overgenomen, is door het hof van assises te Parijs deswege tot drie maan den gevangenisstraf en 500 fr. boete veroordeeld. De heer Albertini, van de „Petit Républicain" - welk blad heeft opgehouden te verschijnen - is tot een half jaar gevangenisstraf en gelijke boete ver oordeeld wegens een zedekwetsend feuilleton, bijna twee jaar geleden in dat blad opgenomen. Vroeger was hij bij verstek deswege tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. Duitschland. Ten aanzien van het bericht der „Saint-James- Gazette", volgens hetwelk vorst Von Bismarck het Egyptisohe vraagstuk op de hem eigenaardige wijze zou willen oplossen, door namelijk een Duitschen prins tot sonverein van het onafhankelijke Egypte te benoemen, merkt de „Nordd. Ailg. Zeit." aan dat het zich moeilijk laat verklaren, hoe er nog altijd lezers worden gevonden, wier lichtgeloovigheid zich met de logentaal der artikelen van zekere journalisten kan bezighouden. Italië. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren het door de regeering aangenomen artikel der commissie voor de nieuwe kieswet goedgekeurd, waarbij de vertegenwoordiging der minderheden enkel van toepassing zal zijn in kiesdistricten die vijf afgevaardigden zullen kiezen. Het aantal dier districten zal niet minder dan 33 en niet meer dan 38 bedragen. Eene commissie van 6 afgevaardigden en van S senatoren, onder voorzitterschap van den minister Deprotis, zal de kiesdistricten vaststellen. Cilï'oo-fc-JBritazaiiië- De viconninister Dilke heeft gisteravond in het Lagerhuis verklaard dat het gerucht, als zou de heer Goschen te Berlpn met eene vertrouwelijke zending belast zijn, van allen grond ontbloot is. Daarna is het adresdebat voortgezet. Bij het Engelsche Parlement zijn 261 ontwer pen ingediend, betrekking hebbende op spoorwegen, kanaleD, tramwegen, gas, electrisch licht en water (tegen 183 in de zitting van 1881). Daarin worden uitgaven voorgesteld tot een bedrag van 89,913,932 pd. st.waarvan voor spoorwegen 82,6C2,000, voor tramwegen 1,844,000, voor gas en electrisch licht 2,542,000 en voor water 2,865,000 pd. st. Oostenr.-Hong. Monnrcbie. Naar luid van een telegram uit Zara, voorko mende in de „Presse", verbetert de toestand in Bocche en Cattaro. De bevolking in Crivoscië be gint toe te geven sinds er troepen oprukken naar de omliggende plaatsen, op wier medewerking zij gerekend had. Ook zijn telegrammen uit Crivoscië naar Narodnilist in Zara gezonden, waarin de afzen ders verklaren dat zij trouw willen blijven aan het keizerrijk en dat zij de rustverstoring in deHerze- gowina betreuren. Bovendien zeggen zij bereid te zijn tot het vormen van een colonne vrijwilliger» tegen de opstandelingen. Tot dusver zijn tien der colonnes gevormd in de Herzegowina en onophou delijk vloeien nog vrijwilligers toe, die uit het tuighuis te Mitkovich van geweren worden voorzien. Omtrent 5000 geweren zijn tot nu toe afgegeven. In het district Ragusa worden insgelijks vrijwil- liger-corpsen gevormd. De gemeenteraad van "Weer.en heeft met 98 van 111 uitgebrachte stemmen den hoer Eduard Uhl, thans vice-burgemeester, tot burgemeester ge kozen. Voor het eerst sedert velo jaren zal dus het-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2