PRIJS DEZER COÜRART: Toot Leiden per 8 maanden....»1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke IS'ommers0.05. De2e Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEK ADVERTENTIES: Tan 16 regels 1.08. Iedere regel meer 0.17$. Groelere tellers naar plaatsruimte. Voor het ïncassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. STADS-RERICIITEN. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze, krachtens art. 7, 2de alinea der vret van 4 Juli 1850 (Staatsblad n°. 37), de inwoners dezer 'gemeente uit om, z«o zij elders in dc directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vuur den 15den Februari e. k. door overlegging der aanslaizbiljetten ter Secretarie dezer gemeente, te doen blijkea, ten einde zo# soodig boa recht te bewijzen om, bij de jaarlijksche herziening der lijsten van kiesbevoegden, daarop te worden geplaatst. Leiden, De Voorzitter voornoemd, 9 Febrnari 1882. DE KANTER. DE BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien bet besluit van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 19den Jnonari 1882 (Pro- vinciaalblad n°. 6), houdende regeling van de loting voor de Nationale Militie, en waarbij den Burgemeesters der gemecoten waar de loting plaats heeft, o. ra. wordt verzocht cm al do bon ten dienste staande middelen aan te wenden, ter voorkoming can dronkenschap, bij gelegenheid der loting; Noodigt dc lotelingco dezer gemeente voor dc lichting van dit jaar ernstig en dringend uit, zich bij gelegenheid der loting geheel te onthouden van het gebruik van sterken drank en daardt>or zich te vrijwaren niet alleen voor de nadeelige gevolgen van dronkenschap ia het algemeen, maar ook voor do straffen bij de wet tot betengeling van openbare dronkenschap bepaald, terwijl tevens met nadruk wordt gewezen op de strafbepaling bij art 21 dier Wet gesteld tegen het toedienen van bedwclmeaden drank aaa iemand die in kennelijker» st3at van dronkenschap verkeert. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 11 Februari 1882. DE KANTER. &©STEL,OOEE VACCISATBE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LELDEN herinneren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot kostclooze vaccinatie en revaccinatie voor onver- xnogenden, in het lokaal der Stadswaag, bij voortduring is open gesteld, en wel op Donderdag 1G, Zaterdag 25 Februari, Maan dag G, Dinsdag 14, Woensdag 22, Donderdag 30 Maart, Zoter dag 8, Maandag 17, Dinsdag 25 April, Woensdag 3, Donder dag 11, Zaterdag 19 Mei a. sen zoo vervolgens met eeoe tnsschenruimte van acht of, als die dog op ceu Zondae of Vrij dag valt, van negen dagen, telkens des Damiddags te één uur. Burgemeester en Wethondera voornoemd, Leideu, DE KANTER, Burgemeester. 13 Februari 1882. E. KIST, Secretaris. Vergadering van don Gemeenteraad van Leideu, op Donderdag 16 Februari 18S2, des namiddags te ha 1 fd r ie. Punten ter behandeling 1°. Benoeming van eene derdo onderwijzeres aan de school N*. 3 van de 3de klasse. (20) 2°. Idem vnu tea lid van het Bestuur van htt H. G. of Arme Wees- of Kinderhuis. (19) 3°. Verzoek van D. F. Vau Heyst, om ontslag als Regent van het Gereformeerd MiDne- of Arme Oadc Mannen- en Vrou wenhuis. (21) 4°. Idem van W. A. Van Lilh, om vrijstelling van art. 221 der Algoraecue Polit'everordening. (22) 5°. Voorstel betrekkelijk de verhuring van het Raamland onder Zoeterwonde. (IG en 26) 6°. Idem betrekkelijk de toelating van kinderen uit Zoeterwoude op de scholen der 3de en 4de klasse. (17) 7°. Idem betrekkelijk den verkoop van grond aan de Haarlem mertrekvaart. (18 en 2G) 8°. Verzoek van II. W. J. C. Swaan, omtrent de demping vau dc Singelsloot langs Vreewijk. (24) 9°. Veorstel tot. wijziging van het tarief dei* tolheffing aan liet Delftschc trekpad. (25) L.EÏÖH1V, 13 Februari. Heden had ton raadhuize alhier do openbare verpachting plaats voor den tijd van 5 jaren van de opbrengst der tol- en bruggelden aan het Zijlhek en de Spanjaardsbrug onder Leiderdorp, alsmede aan het tolhek geplaatst aan den Rijnsburgervliet tusschen Leiden en Haarlem. Het eerste perceel is afgemijnd door 1740, het 2de voor 803 en het 3de voor G70 per jaar. De gunning is acht dagen aangehouden. Hedenmorgen ontvingen we por Eogolsclie mail de Indische bladen van 5 tot en met 9 Jan. Evenals telken jare, gaf ook dit jaar het studentengezelschap „Doctrina" op hare invitatie lezing het Leidscho publiek de gelegenheid een uitnemend spreker to hooren. Zoo er niet meer zijn opgekomen, is dit zeker gedeeltelijk te wijten aan de weinige geschiktheid van den Zaterdag-avond voor dit doel. Het is evenwel te betreuren, daar de causerie, door prof. Paul Frédóricq uit Luik over „onze oude Nederlandsche volksliederen" gehouden op Zaterdag 11., hoogst interessant was. Spreker gaf als inleiding eene korte schets van de te weinige beoefening, die deze tak der Neder- landsche literatuur tot dusver had ondervonden. De namen van Le Jeune, Hoffmann von Fallersleben, De Cousemaker en anderen, vooral van Willems, den vader der Ylaamsche beweging, en van dr. Snellaert mochten evenwel nog met cere genoemd worden onder de verzamelaars. Vóór do pauze droeg spreker nog eonige der oudste volksliederen voor, w. o. hot lied van Harlekijn, dat der Eodlen tegen de Keerlen, waaruitde ruwheid dier dagen nog zoozeer sprak, en het zachtere, bekende„Het daghet in het Oosten." "Waren dit wereldlijko liedereti, na de pauze maak ten wij kennis met geestohjke liederen, waarvan wij alleen willen citoeronde Kerstliederen, naïef en frisch van opvattiog, „des Soudans dochterken", „het lied dor Koningen uit hot Oosten", „de Savel- boom", enz. Hoogst interessant was dezo konnis- making en de hoogleeraar, die, zooals hij zelf zeide, in strijd met alle professorale waardigheid, ons niet alleen met den tekst, maar ook met de melodie van de meeste dier liederen deed konnis maken, mag stellig met tevredenheid er op terugzien, want zijn hoofd doel om belang in te boezemen voor het oude volks gezang heeft hij ten volle bereikt. Zijne rede werd dan ook zeer toegejuicht door het publiek, waar onder wij vele professoren, o. a. de hoogleeraren De Vries en Kern, opmerkten. Op het te Delft gegeven „Apollo"-concert is aan de beide solisten mevrouw A. Oorver aldaar en den heer A. J. Wetrens uit Leiden het eerelid maatschap aangeboden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen 35, f ld, f 3,80 en 1,95; de laagste 35, 19, 3.80 en ƒ1.90. Bij de Ned.-Herv. gem. te Sassenheim is be roepen dr. A. Van de Water, pred. te Meerkerk. Omtrent de nieuwe goudexploitatie te Suri name vernemen wij nog van eon zeer wei-ingelichte zijde het volgende: De placer, die gekocht is, is dio van dr. Salomon, en do tegenwoordige kooper is de heer Citroen, Nederlandsch koopman to Parijs. Deze drijft aldaar een zeer bloeienden diamanthandel. Een zijner agenten had hij voor dien handel naar West-Indië gezonden en deze heeft toen de goud velden bezocht on specimina van den grond naar Parijs gezonden. Aan de „Ecole des mines" werden dezo specimina onderzocht en men was verbaasd over don rijkdom. Do heer Citroen zond toen oenige Parijsche ingenieurs naar Paramaribo en kocht in middels voor twee millioen guldens de concessie van dr. Salomon, met voorbehoud van terug te kunnen treden zoo de Parijsche ingenieurs den rijk dom der velden niet vonden, zooals bericht was. Ofschoon deze nog geen rapport hebben uitgebracht, heeft men allo reden te gelooven dat dit niet be neden de verwachting zal gebleven zijn. Gaat de koop door, dan staat eeno groote verandering te wachten, daar de zaak zeer energiek wordt aam gepakt. Er zal aldaar dan eene geheele kolonio gevestigd wordenwegen zullen gebaand, een stoom bootvaart geopend en kostbare toestellen opgesteld worden; in 't kort, men zal oogeublikkelijk de exploitatie op groote schaal en wetenschappelijk beginnen, terwijl thans alles te zeer primitief toegaat. Aan kapitaal zal geen gebrek zijn, daar de direc teuren van het „Comptoir d'escompte" hun machtigen finantieelen steun hebben toegezegd. Ook is daardoor onnoodig geworden dat men den {helaas in den laat9ten tijd zoo beruchten) vorm van eene actiën- maatschappij kiost. Als werkkrachten denkt men negers en koelies to gebruiken, terwijl Europeanen met de leiding en administratie belast zullen worden. Gelukt deze onderneming, dan is stellig een groote stap voorwaarts gedaan tot den bloei van onze meest achterlijke kolonie. Het stoomschip „W. A. Scholten", van Rot terdam naar Nieuw-York, arriveerde aldaar Vrij dag; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Zaterdag te Napels en vertrok denzelfden dag; do „Maas" vertrok Zaterdag van Nieuw-York naar Rotterdam. Gemengd Nieuws. Frans Sollie mocht eergisteren den dag herdenken waarop hij vóór 50 jaren als bezem maker bij den heer Fontein op de Beestenmarkt in dienst trad. Die dag ging voor don trouwen en ijvorigen knecht niet ongemerkt voorbij. De winkeliers in deze gemeente wor den gewaarschuwd tegen do gebroeders W. J. en D. P. Heystek, respectievelijk wonende te Amster dam en Rotterdam, die er hun werk van maken groote inkoopen te doen, zonder het gekochte door betaling te doen volgen. Trots alle vroegere voorspellingen schijnt het ditmaal maar geen winter te willen worden en zijn in 't bijzonder de liefhebbers van schaatsenrijden danig teleurgesteld. In stede daar van maakt men nn flinke wandelingen, waartoe men vooral gisteren door het buitengemeen fraaie weder werd uitgelokt. In de omgeving van Leiden ontbrak het dan ook niet aan hen die de stads lucht waren ontsneld en nu van de opwekkende natuur genoteD, welke bovendien reeds van belangrijken invloed op den groei van sommige planten is. Als een voor dezen tijd bijzonder zeld zaam bewijs daarvan zond mori ons van onbekende zijde een tuiltje van madelieven, met hot bij schrift: „geplukt op den 42den Februari 1882." Voor die lieve attentie betuigen we bij deze onzen oprechten dank. "Ware de vriendelijke zender of zendster ons bekend, wij zouden hem of haar warm de hand drukken! Hedenmiddag te lialfóón is een begin van schoorsteenbrand, ten gevolge van roetverzame- ling, ontstaan bij den heer W., aan do Langebrug n*. 41, dat door middel van zout door de bewoners en een agent van politie onmiddellijk werd gebluscht. Op de gisteren gehouden repetitie der Werklieden vereeniging: „Eendracht zij ons Doel" is voor het huisgezin van de weduwe met 9 kinderen gecollecteerd 7.39'/2. Óet „Paleis van Justitie" bevat een afschrift van het verzoekschrift, door den heer Van der Gast, firma Wamsteoker, to Amsterdam, tot den off. van just, gericht, om het „Geïll. Politienieuws wegens laster te vervolgen, omdat in dat blad was beweerd dat do door hem aan do bekende mej. J. Struyk geleverde kostbaarheden ƒ40,000 minder waard zouden zijn dan er voor in rekeniDg werd gebracht 68,900). Do klager voert o. a. aan dat diezelfde goederen voor 56,000 beleend zijn. Het „G. P.-N." trekt na die bewering in, en zegt op het dwaalspoor te zijn gebracht door de geringheid der vordering, welko de firma W. had ingesteld 1250). Die lage eisch sproot echter, gelijk bekend is, voort uit het bozwarendo der proportioneel© regi s tratierech ten Op de in sommig© bladen geplaatste annonces ter oproeping van schuldeischers van de millioonenjuf- vrouw moeten zich, naar mon zegt, zeven personen aangemeld hebben, waaruit men tot de zekerheid gekomen is dat do schuldenlast thans meer dan 700,000 bedraagt. Destoomhoutzagerij van Gebr. Van Cap- pellen, aan de Rottekado onder Hillegersberg, is geheel door brand vernield. Het voorhanden hont maakte dat do brand hevig woedde. De juiste oorzaak is onbekend, doch sommigen meenon dat eene bran dende petroleumlamp door een hond zou zijn omver geworpen. De dichtstbijstaande woonhuizen zijn gespaard gebleven.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1