LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6743. Woensdag 8 Februari. A0. !Sv2. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESI Van 16 regels 1.05, Iedere regel meer/ 0.17$» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iocassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 7 Februari. De verbouwing der zoogenaamde stoof, in het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis alhier, tot eene voegzame recreatiezaal der jongens, waarvan in de circulaire van het bestuur gewag gemaakt is, is thans voltooid. Dat ongezellig lokaal is als her schapen. Er is licht en lucht aangebracht; voor don steenen vloer is een houten in plaats gekomen; de oude tafels en banken zijn door tafeltjes en stoelen vervangen; gordijnen zijn aan weerskanten opge hangen; voor betere verwarming is zorg gedragen en, in het midden, is een bruikbaar biljart geplaatst, waarvan, onder toezicht van drie commissarissen, uit de oudste weesburgers gekozen, op bepaalde uren wordt gebruik gemaakt. Ook andere spelen worden er toegelaten, evenals vroeger, en het plan bestaat, om tegen het voorjaar, in de opon lucht daar nevens, een eenvoudige kegelbaan in te richten. Aan gepaste lectuur ontbreekt het evenmin. Bij de opening dor zaal was het bestuur tegenwoordig en is door den voorzitter een kort woord gesproken, om de nieuwe inrichting te stellen onder de bescherming der weesburgers zeiven, die thans, na voleindigd dagwerk, hunne recreatie niet langer elders, bui tenshuis, behoeven te gaan zoeken en dan ook aan vankelijk toonen, dat zij de zorg van het bestuur en de ten hunnen behoeve gemaakte onkosten op prijs stellen. Misschien opent zich, op dit bericht, nog wel hier of daar eene milddadige hand, om in die niet onbelangrijke onkosten te voorzien. Do maat regel althans verdient aanbeveling en het doel is goed. Dezer dagen hield do voreeniging „Uit Liefde" alhier haar 35ste jaarlijksche algemeene vergade ring. Uit het verslag van den lsten secretaris bleek dat die vereeniging steeds voortgaat met haar doel .„weldoen aan de armen" op uitgebreide schaal te bereiken. Immers, door een ledental van 282 wor den weder in dit seizoon bons voor gort, rijst en wittebrood verstrekt, terwijl ten vorigenjare 13,848 bons tot een geldswaarde van f 1265.04 zijn uit gereikt. De gelden der vereeniging, voortspruitende uit de contributiën der leden en andere inkomsten, worden tot aan de uitbetaling der leveranciers in de Leidsche Spaarbank der Maatschappij „tot Nut van 't Algemeen" belegd en zoo kan de vereeniging door samenwerking der leden datgene bereiken wat individueel met voel grootere moeiten en kosten zou gepaard gaan. Wij kunnen dan ook niet anders dan de vereeniging „Uit Liefde" rangschikken onder de beste philanthropische instellingen hier tor stede en elders bestaande. Naar wij vernemen, is door den Koning en de Koningin aan een der leden van de firma J. M. Van Kempen Zonen opgedragen, om namens HIJ. MM. aan prinses Helena van "Waldeck-Pyrmont op het paleis te Arolsen, het prachtig zilveren geschenk aan te bieden, dat dezer dagen in de fabriek dier firma te Voorschoten op last van HH. MM. werd vervaardigd. Hedennamiddag ontvingen we per Hollandsche mail de Indische bladen van 31 December tot en met 4 Januari. De lieve opera „Das goldene Kreuz" had gisteravond tal van stadgenooten en velen ook van buiten naar den schouwburg gelokt, zoodat de zaal zeer goed bezet was. Wij constateeren dit met ge noegen, in verband met de buitengewone kosten aan een dergelijke voorstelling verbondon en met het oog op een mogelijke terugkomst van het gezel schap, waartoe, naar we vernemen, dan oek nu reeds moet besloten zijn. De keuze van Ignaz Brüll's opera voor een opvoering hier mocht alleszins golukkig heeten, want meer dan eenige andere is zo ter vertolking geschikt op ons tooneel, waarvan niet al te veel geëischt werd. De uitvoering voldeed blijkbaar vrij algemeen, in hot bijzonder de zang en het spel van de dames Kempner en Beihl, die ieder een fraaien krans, zoomede van den heer Behrens, die een laurierkrans ontvingen. Daarenboven hadden de heoren Bussmann en Till man ook vele niet onverdienstelijke oogonblikken. De koren waren goed en het orkest deed zich mede gunstig kennen. De totaal-indruk kan dus niet anders dan reden tot erkentelijkheid er over geven, dat de directie wel heeft willen besluiten Leiden nogmaals met een bezoek te vereeren. Yoor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Zoeterwoude zijn ingekomen 84 stembiljetten. Hiervan werden ongeldig verklaard 5 briefjes. Gekozen is de heer C. van der Telden, in de znidbuurt aldaar woonachtig, met 70 stemmeD. Voorts zijn uitgebracht op de heeren G. Tan Leeu wen 4 stemmen, P. Onderwater 2 stemmen, N. Berg, J. Dolle en A. Verkley ieder 1 stem. Het getal kiezers is 263. De gemeenteraad van Noord wijk heeft de aan den heer Klaasen verleende concessie van een stoom tram naar Pietgijzenbrug weder ingetrokken. Het gevaar van een ministeriëele crisis schijnt, naar men van wei-onderrichte zijde beweert, geheel geweken. Er loopen geruchten van een verandering in het ministerie, die echter met de jongste gebeur tenissen in volstrekt geen verband staat. De minister van binnenlandeche zaken zou nl., naar mon zegt, om gezondheidsredenen zijn ontslag aan den Koning dezer dagen vragen of reeds gevraagd hebben. Yoor do scholen der Ned. Herv. gem. te 's-Hage is in de Kloosterkerk gecollecteerd een bankbiljet van f 1000. Ds. Eigeman te Dordrecht maakte Zondag avond in de Groote Kerk aan zijn gehoor bekend dat hij als eersten steen voor een aldaar te stichten weeshuis met den Bijbel ontvangen had de som van f 1000, en dat die som al spoedig vermeerderd was met nog f 1000, terwijl hem bovendien nog f 500 toegezegd is; alzoo te zamen f 2500. In den loop van den dag is die som verhoogd met onge veer f 200 aan kleine giften, terwijl nog vele toe zeggingen hebben plaats gehad. Yoor de betrekking van gemeente-secretaris te Tiel hebben zich 55 sollicitanten aangemeld. Het classicaal bestuur van Dordrecht heeft na ds. Groeneveld, te Hoog-Blokland, herhaaldelijk gehoord te hebben, zijn zaak, ingevolge art. 47 regl. opzicht en tucht, gesteld in handen van het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland. Gisteren herdacht de „Vrije Studie" te Delft op feestelijke wijze haar 20-jarig bestaan. Er werd o. a. een matinée musicale gegeven door de kapel van hot corps grenadiers en jagers, waarbij vele Delftsche ingezetenen met hunne dames waren uitgenoodigd. Vermoedelijk zal het tweede thé dansant ten hove een week worden uitgesteld, aangezien do Koning zich in den laatsten tijd minder opgewekt gevoelt en last heeft van duizelingen, die echter geen reden geven om bezorgdheid te koesteren. Onder bevel van den kapitein der artillerie J. J. K. De Moulin zal den 18den dezer van Har derwijk vertrekken een detachement suppletietroepen, sterk 50 man, benevens 4 onderofficieren, met be stemming naar Ned.-Indië, aan boord van het stoom schip „Noord-Holland". De 2de luits. der artillerie J. G. Van Kooten en J. J. Yan Leeuwen zijn tot medegeleide van dit transport aangewezen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de voorjaars-akton-examens (art. 56a der lagere onderwijswet) den llden April a. s. zullen beginnen. Het stoomschip „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, is gisteren van Port-Said vertrokken de „Prins Hendrik", van Java naar Nederland, is Zondag van Suez vertrokken; de „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, passeerde dien dag Kaap Carvoeira; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gistermorgen Scïllyde „Maas", van Rotterdam, is Zondag te Nienw-York gearri veerd; de „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde gisternamiddag bij Lizard. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft verlof verleend aandr. M. J. De Goeje, te Leiden, tot het aannemen van het ordeteeken 3de kl. der Medjidii-orde van Turkije; dr. K. Martin, te Leiden, tot het aannemen van het eere-riddorkrnis lste kl. der „Haus-und Verdionstordens des Herzogs Peter Friedrich Ludwig" van Oldenburgdr. G. P. Yan Tienhoven, te 's-Gravenhage, tot het aannemen van het onderscheidingsteeken van ridder der Leo poldsorde van België; F. Lnyckx, te 's-Hertogen- bosch, tot het aannemen van het onderscheidings teeken van ridder van het Heilige Graf, waartoe hij namens Paus Leo XIH is benoemd; - aan mr. F. G. Van Marle, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger te Alpheü, en, met ingang van 15 Febr. 1882, benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger te Alphen, J. Piek, te Oudshoorn. Gemengd Nieuwg. De Leidsche Dilettanten - club gaf gisteravond baro tweede uitvoering, welke nog tal rijker bezocht was dan hare voorgangster. De presi dent de heer J. De Nieuwonboór verwelkomde allen met een woord van dank voor hunne getrouwe op komst en hij hoopte dat de vereeniging bij elke volgende uitvoering steeds in bloei moge toenemen. De stukjes werden over het algemeen goed en vlug afgespeeld, vooral het tweede. In de pauze wees do president er op dat het doel der vereeniging ook is weduwen en weezen te steunen. Voor twee weduwen werd dan ook een collecte gehouden, welke 18.03 opbracht. Daarna werd de uitvoering besloten met een geanimeerd bal, dat tot laat in den nacht voortduurde. Heden werd aan de Kon. Ned. Grofsme derij alhier de kiel gelegd van een schroefstoom- schip voor den heer Ouwerkerk te 's-Hertogenbosch en bestemd voor sleepdienst op den Rijn. Het hoog militair gerechtshof heeft goedgekeurd het door den krijgsraad in het lste mil. arrondissement (Zuid-Holland en Zeeland) stand plaats 's-Gravenhage, gewezen vonnis tegen H. B., oud 24 jaron, geboren te Amsterdam, vrijwillig huzaar, depot-eskadron 3de reg., liggende in gar nizoen te Leiden, schuldig verklaard aan lste deser tie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie, en hem veroordeeld tot eene militaire detentie van drie maanden. Bij een dominee te 's-Hage vervoegde zich dezer dagen een vrouw met het verzoek of de heer des huizes eens bij een zieke wilde komeD. Toen de dienstbode, die het verzoek aan haar heer had overgebracht, in de gang terugkwam, was de vrouw verdwenenmet de jas en de parapluie van den huisheer. Op de buitenplaats „Vogelenzang" - on der Haarlem - heeft de jager van den eigenaar, den heer B., zich mot een geweerschot van het leven beroofd. De ongelukkige was een eerlijk, oppassend man; men schrijft zijn wanhopende daad toe aan godsdienstwaanzin. De man laat een weduwe met 4 kinderen na. Aan hot station te Dordrecht kwam uit Rotterdam aan eene vrouw, die blijkbaar in be schonken toestand verkeerde en daarom door een agent naar het bureel van politie werd medegeno men. Aan het Begijnhof gekomen, weigerde zij echter halsstarrig verder mede te gaan en wierp zij.zich op den grond, zoodat de hulp van meer agenten moest

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1