LEIDSCH DAGBLAD. R\ 6741. Maandag 6 Februari. A0. 1882. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke hommers.0.05. Deze Ceurant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS BEB ABVERTENTIEJf: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer O.I74- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekeud. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Men heeft te Berlijn de hand gelegd op een zeer geraarlijke inbrokerabende, drie mannen en een Trouw aterk. De laatate, een ongehnwde Trouw, waa de boofddaderea van een groot aantal Trij belangrijke diefstallen met inbraak. Zij buurde bijv. gemeubileerde kamers en ontving haar hand langers dan op bezoek. Zoodra de gelegenheid, bij dag zoowel als 's nachts, schoon was, ging de risite, onder geleide der bewoonster, de kostbaarheden ran de verhuurders opsporen en weghalen. Daarna ver- dwenon zij allen heimelijk. Uit Posen meldt me» dat een 30-tal Polen dezer dagen nit Noord-Amerika zijn terug gekeerd, Terzekerende dat de nood onder de land verhuizers daar nog grooter is dan in Europa onder degenen, die hun heil in de nieuwe wereld willen zoeken. Bij den brand te Nieuw-York kwamen 8 personen om en werden 12 gewond; 12 worden nog vermist. Drie van de vijf avonden, waarin de bil jartwedstrijd tusschen den Franschman Vignanx en den Amerikaan Slosson te Parijs moet afloopen, zijn reeds voorbij. Er moeten 3000 caramboles ge maakt worden; Slosson had er 1S00 en Yignaux 1648. Slosson heeft den derden avond bijzonder sterk gespeold. Hij had do eerste twee avonden slechts 807 tegen Vignaux 940 caramboles gemaakt. Maar den derdon avond maakte hij twee series, ééne van 348 en no van 398 caramboles. Dit iB te sterker, daar er aan de hoeken van het biljart halve cirkels getrokken zijn en de spelers, zoodra de ballen alle drie binnen die cirkels zijn, slechts twee caramboles binnen dien kring mogen maken. Het bekende kunstje, om tal van caramboles „in één hoekje" te maken kan dus niet in praktijk gebracht worden. Maar in de beide vorige wed strijden, waarin Slosson geslagen is, is hij ook zijne tegenpartij somtijds een aanmerkelijk eind vooruit geweest; hij kan dus nog lichtelijk de partij verliezen. Uit Mentone wordt bericht dat de rijke grondeigenaar Borriglione, neef van den maire van Nizza, in een vijver, behoorende tot zijn landgoed, vermoord is gevonden. In eeno Parijsche clnb heeft men door een toeval een valscb speler betrapt, die op hoogst vernuftige wijze zijne kaarten gemerkt had. Daar bij altijd won, had men kwaad vermoeden gekre gen en onderzocht eiken avond de door hem ge bruikte kaarten met het vergrootglas, zonder ooit iets te ontdekken. Onlangs had de secretaris de kaarten weder ter zijde gelegd, toen plotseling zijn kaars uitwoei en hij er phosphor op zag schijnen. Het raadsel was opgelost. De bedrieger had zijne kaarten met phosphor bestreken en kon ze ook bij het helste gaslicht onderscheiden, daar hij zorg droeg steeds een bril te dragen met zwarte glazen. BUITENLAND. Frankryh. Uit Cairo wordt gemeldVijftien afgevaardigden van de Kamer van Notabelen haddea gisteren te elf uren eene audiëntie bij den Khedive. Zij stelden Mahmoud-paoha-Barondi voor als president-minister. De khedive antwoordde dat hij hem belasten zon met het vormen van een nienw Kabinet. De afge vaardigde» gingen daarna naar Mahmoud-pacha, die verklaarde de opdracht te zullen aannemen Hij zou des namiddags eene lijst van een nieuw Kabinet aan het oordeel van den Khedive onder werpen. - Een later bericht meldt dat het ministerie als volgt is samengesteldMahmoud-pacha, minister ▼au binnenlandsche zaken on president 5 kolonel Araby, minister van oorlog; Mahmoud-boy, minister van openbare werkenAbtiallats, minister van onderwijs; Frakry, minister van buitenlandsche zaken, en Fotmi-pacha, minister van justitie. Onder de vele bladen keurt de „Monde" de zoo treurig geëindigde speculeerwoede het onbe- wimpeldst af. Het merkt op dat vrouwen zelfs in den laatsten tijd den mond vol hadden van „rijzin gen - dalingen - premiën - combinatiën - prolon gation" enz. Een receptie beschrijvende, welke onlangs gebonden werd en waar men allerlei bejaarde en jongere menschen uit de hoogste kringen zag, schrijft een berichtgever in genoemd blad: „Het trof mij, hoezeer alle gemoederen van Beurs zaken vervuld waren. Niemand dacht er aan eeno beleefdheid te zeggen, allen zonder uitzondering spraken over effecten en hunne prijzen. - Heeft u Timbale8, mme. la comtesse? Verkoopt n of koopt u nog? - Geef mij raad, mijnheer 1 - antwoordde de gravin: ik wenschte te verkoopen, maar niet lager dan 3000. Is er uitzicht? - Ja, voor hoeveel heeft n gekocht? - En nu volgde een gecijfer, dat mijn begrip te boven ging. De gravin moest ver koopen voor dien en dien prijs, dan wat wachten, dan terugkoopen, dan weder verkoopen. Ik waande te droomen; te zwoegen onder eene nachtmerrie van makelaars, omringd te zijn van danslustig© jonge paren, wier lippen ouder eene geheimzinnige be- toovering vreemde dingen uitten. Hier was een heer, die om een wals wilde verzoeken en hij sprak over het Suez-kanaal; zijne dame, in plaats van den derden dans te beloven, antwoordde: Ik verkoop voor zooveel. Ik gaf mij zeiven een kneep in den arm om wakker te worden. Het baatte niet. Eenige gasten vertrokken, andere verschenen, de gesprekken bleven onveranderd dezelfde." In eene vroegere schets, toen het Beursspel zijn toppunt bereikt had, beschreef de bekende auteur Claretie, hoe aanzienlijke dames geregeld de banket winkels in de nabijheid van de Beurs bezochten, waar zij hare makelaars afwachtten om orders te geven of raad te ontvangen. Eene depeche nit Panama bericht, dat het Fran8che gouvernement aan een oorlogsfregat heeft gelast, naar de kost van Guatemala te stevenen en voldoening te eischen voor eene aanranding, korte lings op den Franschen legatie-secretaris aldaar ge pleegd, benevens eene schadevergoeding van 10,000 franken. Gemeld gouvernement eischt verder, dat de plegers dier aanranding, die door het hoogge rechtshof te Guatemala zijn vrijgesproken, zullen gestraft worden. Groot>Britanni& Een Engelschman, die sedert zestien jaar te Odessa woont, verklaart in de „Daily News" de berichten, die door de „Times" omtrent de Joden vervolging te Odessa zijn medegedeeld, voor zeer overdreven. Hij staaft zijn beweren met vele be wijzen. De „Times" zegt, te blijven gelooven dat hare berichten in hoofdzaak juist waren en wijst op hetgeen door kardinaal Manning in de boven vermelde bijeenkomst gezegd is: dat de officiëele berichten van de Russische rogeering sterk ge noeg spreken. De „Daily News" deelt mede dat er eeno commissie bijeengeroepen is om rapport nit te bren gen over de vraag, in hoever de ontworpen Kanaal tunnel uitvoerbaar en wensehelijk is. De departe menten van marine en van oorlog en de „Board of Trade" zijn daarin vertegenwoordigd. Het fonds tot ondersteuning van Ierache grondeigenaars bedraagt nog niet meer dan 18,000p. st. Eenige dames, leden van de Ladies'-Landliga, die in de gevangenis van Mullingar zuchtten, zijn op vrije voeten gesteld, omdat het gebleken is dat zij niet weigerden borgtocht te stellen voor haar vorder goed gedrag. Oostenr.-Hong. Monarchie. De Hongaarsche delegatie heeft na langdurige be raadslaging het debat tot heden verdaagd. In den loop der discussie bestreed de heer Andrassy gisteren de pessimistische zienswijze van den heer Apponyi en wees op hetgeen Frankrijk in Algorie, de Ver- eenigde Staten door de Indianen, Engeland in Indië heeft uit te staan. De opstand is uit Dalmatië over geplant in de Herzegowina. Daarnit volgt dat hij een veel grooter omvang zou hebben gekregen als Oos tenrijk niet de bezette landen beschermd had. Ver der wees hij op den tijd, waarin men 10 millioen vluchtelingen moest beschermen zonder dat Turkije zich erkentelijk had betoond. "Waren de landen niet bezet, dan zouden ongetwijfeld grooter gevaren ontstaan zijn. De minister van finanoien Szlavy be weerde eveneens dat de heer Apponyi den toestand te donker inzag. Men moest de omstandigheden zonder pessimisme mannelijk onder de oogen zien en te boven komen. De heer Tisza sprak tegen, dat de maatregelen der regeering tegen een Slavi sche beweging gericht zijn. Het is in het belang der monarchie noodzakelijk de ontwikkeling der individualiteit van de afzonderlijke volken te be schermen. Hij sympathiseert met dit streven, maar de panslavistische beweging wil de nationaliteiten onderdrukken. Hij verlangt dat de moeielijkheden van den toestand erkend worden, en dat men z& te boven kome. Het detaohement van den overste Hotze had plan na bestijging van den Rogosattel hot hoofd kwartier der opstandelingen op den Kroijena om te trekken en met het garnizoen van Toca in verbinding te treden. Hotze vernam echter dat de opstandelingen zich in grooter getal bijeentrokkon. Nadat tnsschen de troepen uit het garnizoen van Foca en de opstan delingen eenige kleinere gevechten hadden plaats gevonden, marcheerde Hotze, op zijne hoede tegen een aanval in den rug zijner troepen, naar Foca, waar hij op 2 Februari aankwam. Tegenover de onvaderlandlievende uitingen van eenige Weener bladen verklaart de Weener Abend- post" zeer stellig dat de regeering slechts eenmaal met de „Union générale" in aanraking kwam, toen er sprake was van eene concessie voor eeno „Lander- bank." Deze concessie werd verleend, nadat de „Union" alle waarborgen gegeven had. Overigen» werden er tusschen de Oostenrijksche regeering en de „Union" geene verbintenissen aangegaan of voor genomen. Do bewering dat de „Union" in Oostenrijk een monopolie zou bezeten hebben, is dak ook geheel verzonnen. CORRESPONDENTIE, - Men maakt er ons opmerkzaam op dat het door ons en andere bladen aan de Ha&rl. Crt. ontleende bericht een er vergade ring van de Holl. Maatschappij van Landbouw, welke den 30sten Januari 11. te Hoorn zou zijn gehouden, onjuist is. Er is op dieu datum te Hoorn gehouden een „afdeelings"-vergadering, en blijkbaar is nu in bedoeld bericht bij elkaar opgenomen zoowel het verhandelde op die afd.-vergadering als op d& laatste algemeeno vergadering, in het najaar van 1881 te Schagen gehouden en waarvan in de vergadering dier afdeeling (Hoorn) op dien dag verslag schijnt te zijn uitgebracht. Marktberichten. Lelden, 4 Febr. Ter markt werd heden aangevoerd: Tarwe 4 hectoliter. Wintertarwe 12.50 a 13.Zomer- tarwe f 9.a 11.Rogge 5 H. L. Winterrogge 8.50 a f 9.Zamerrogge 7.50 a f 8.Gerat 5 H. L. Zomergerat 6.a f 0.50 Chevalier-gerst f 7.25 a 7.75. Havor 9 H. L. Zware Haver f 5.a ƒ6.50. Lichte Haver 4.25 a ƒ4.50. Dnivenboonen 2 hectoL 8.5Ö a 9.Paardeaboonen 3 bectol. 8.a 8.50. Boter3920 kilogr., l?te qoalit. 1/a vat 80.a f 85. 2de qnalit. Va vat 74.a 79.Boter lete qnalit. per kilogr. 2.— a 2.121/j, 2de qnalit. per kilogr. 1-85 f 1-971/».

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1