N0. 6740. Zaterdag 4 Februari. A°. 1882. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per poit1.40. Afzond«rl\)ke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADTERTEKTIEN: Van 18 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17$» Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bai een de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. LEIDEN, 3 Februari. Op Woensdag den 8sten Februari a. s., des namiddags te 2 uren, zal de rector magnificus der universiteit alhier, de hoogleeraar dr. M. J. De Goeje, eene redevoering houden in het groot auditorium van het Academiegebouw ter plechtige viering van het 307-jarig bestaan der Leidsche hoogeschooi. Aan het jaarverslag van de „Sophia-Stichting" is nog het volgende ontleend: Evenals in het vorig jaar werd het gebouw den 17den Juni geopend. Het bedrag van het kost geld onderging geen vermindering. Het werd weder om gesteld op 1 daags of f 100 voor het ge- heele seizoen; kinderen nit liefdadige instellingen werden voor f 0.75 daags verpleegd. Gaarne zou- den regenten tot eene vermindering der verpleeg- gelden hebben besloten, doch de inkomsten der Ver- eeniging lieten het niet toe. Zonder vermeerdering dier inkomsten zal dit in een volgend saizoen even min knnnen geschieden, en daarom meenen regen ten degenen, die in de inrichting belangstellen en iets willen doen om op den duur den toegang ge makkelijker te maken, dringend te mogen uitnoo- digen om in eigen kring de toetreding van nieuwe leden en begunstigers krachtig te bevorderen. Het getal verpleegde kinderen bedroeg in 1881 85 tegen 76 in 1880; 49 meisjes en 36 jongens. Van deze 85 kinderen hebben er 26 genezen, 52 zeer verbeterd het gesticht verlaten. Het gebonw bleek steeds goed te voldoen aan zijne bestemming. De reeds vermelde toestel voor constanten en geïn- duceerden electr. stroom, dien de Vereeniging van den Prins van Oranje ontving, bewees uitmuntende diensten. Het getal zeebaden bedroeg 1126, circa 400 meer dan in 1880het getal binnenbaden 825. De vereeniging telde op hot tijdstip der vaststel ling van dit verslag 170 leden, derhalve 28 meer dan in het vorige jaar. Ook het getal begnntigers klom van 59 tot 70. In de laatste dagen van December werden regenten aangenaam verrast door de mededeeling, dat de heer Johs. Hilman, den 17den November 11. te Amsterdam overleden, aan de Sophia-Stichting de aanzienlijke som van achtdui zend gulden heeft gelegateerd. De tiendaagsche maildienst van Amsterdam op Batavia der Maatschappij „Nederland" zal den 8sten April a. s. een aanvang nemen. Tevens zul len dan de steomsohepen dier Maatschappij zoowel op de heen- als op de thuisreis Marseille aandoen in de plaats van Napels. Voor passagiers, die ge deeltelijk over land willen gaan, is dat een be langrijk voordeel. Onze maildienst op Napels ver valt dan tevens. In dit seizoen zullen nog door het tooneel- gezelsohap van den heer Van Zuylen ten tooneele worden gebracht een oorspronkelijk stuk van den heer Maas Geesteranns, „Marietje" getiteld, en de „Taming of the Shrew" van Shakespeare, naar de vertaling van dr. Bnrgersdijk. Ook is bij dat gezel- sohap in studie „Rny Bias." Van de Rotterd. afdeeeling van het „Ned. Tooneel" worden opvoeringen verwacht van „Macbeth" en van een nienw Btnk van Rosier Faassen. Te Utrecht is een vergadering gehouden door het hoofdbestuur der internationale tentoonstelling voor landbouw en veeteelt. De vraag werd besproken of de tentoonstelling gehouden zal worden te Utrecht of Amsterdam; de meeste leden waren voor Utrecht, vooral met het oog op de uitmuntende gelegenheid voor de stalling van het vee in de veestallen aan den Leidschenweg aldaar. In een volgende verga dering zal hieromtrent een beslissing genomen worden. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het ftrr, Amsterdam, ter standplaats Onder-Amstel, J. A. Ockhnysen, candidaat-notaris te Amsterdam; pensioen verleend aan E. Visscher, gew. rijksveldw. 3de kl. (brig, tit.), ten bedrage van f 367 'sjaars. Gemengd Nieuws. Hoe „handjevol" ter wereld kwam. - Dr. Cornelis Bontekoe (16471685) woont een publieke promotie te Leiden bij; een thesis schijnt hem strijdig met de leerstellingen van René des Cartesvurig opponent als hij is, moeten hem klakke loos de woorden „natura natnrans" van Spinoza zijn ontsnapt. Behalve later onder Boerhaave, was het getal medische studenten op dat tijdstip aldaar grooter dan ooit, en vele waren tegenwoordig. Zij zijn blijk baar onder den indruk der woorden van den strijd- Instigen dokter. Daar rijst de mannelijk Bchoone gestalte van dr. Frans Deleboe Sylvius (1614—1672). De gevierde meester, de welsprekende hoogleeraar kan niet dulden, dat een tred verder gezet wordt dan de Frincipia Fhilosophiae leeren. Ademlooze stilte. De volbloed Franschman, geïncarneerd Car tesiaan daarenboven, kan zich moeielijk intoomen. Prachtige zwaai van de manica togae dextra, sluiten en openen van de hand, minaohtend optrekken van den linker-mondhoeken krachtig weergalmt: „Manipnlus/N. Speet. Den 20sten December verliet de 7'/,- jarige Georgia a Moore de woning van haar vader, een timmerman te Londen, om naar school te gaan. Zij kwam daar ook, al te 12 aren bij kennissen, waar ook haar moeder dien dag was, en vertrok te halftwee om weer naar school te gaan, die vlak bij was. Maar men zag haar daar niet meer; zij verdween, niemand wist hoe. Dadelijk werden naspo ringen gedaan, premiën uitgeloofd voor hem, die het kind terugbracht, maar alles was tevergeefs. De Moores hadden geen vijanden, het kind zelf was algemeen bemind om haar lieftalligheid en schranderheid en het weer op den 20sten Dec. was niet van dien aard om een kind tot wandelen nit te lokken. Men verdiepte zich in gissingen, terwijl de bedroefde ouders half ziek van angBt waren. Zoo verliepen weken. Thans heeft men het lijk van de arme kleine gevonden in de Medway bij het dorpje Talding (Kent). Om den nek waren donkere kringen; blijkbaar was het kind eerst geworgd en daarna in de rivier geworpen; ook was er een steen om het lijf gebonden. Men heeft vermoedens op zekere vrouw Pay, die vroeger te Londen dicht bij de Moores woonde en niet lang geleden naar Talding vertrok. Vrouw Pay is gearresteerd en de justitie doet ijverig onderzoek. Door een paniek, veroorzaakt door het roepen van brand, werden 5 personen op een meeting te Londen zwaar gewond en een aantal personen kreeg lichte wonden in het gedrang. De Russische universiteiten zullen met Mei worden geslotenopdat de studenten onder toezicht hunner ouders zonden zijn, wanneer de Czaar gekroond wordt. Een ontzettende brand wordt per tele graaf nit Nieuw-Tork bericht, waarvan de omvang nog niet bekend is. Een blok huizen tusschen Par- krow en de Nassau- en Beckmanstraat is Dinsdag avond een prooi der vlammen geworden. De brand is zoo schielijk uitgebarsten dat de bewoners ter nauwernood den tjjd hadden nit hun bed te sprin gen en door het raam te ontvluchten, terwijl, helaas, verscheidene slachtoffers in de vlammen omgekomen zijn. Twee vrouwen, die uit het raam sprongen, kwamen dood op de straat neder. Eerst sprak men van 100 a 150 verongelukten, maar die cijfers zul len, naar men hoopt, wel overdreven zijn. De schade wordt op 1 s 1| millioen gulden geschat. Gelukkig dat een der hoekhuizen zoo stevig gebouwd was dat het als 't ware een Blagboom voor het vuur bood, anders waren alle nabnrige huizen in de asch gelegd. Algemeene verslagenheid heerscht in Nieuw-Tork. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, In het L. D. van heden komt in het verslag van de laatste vergadering van de „Afdeeling Leiden der Ned. Maatsohappij voor Tuinbonw- en Planten kunde" eene bespreking voor van den invloed der maan op den plantengroei. Naar aanleiding van eene daarbij geopperde meening verzoek ik U eene kleine plaatsruimte voor het volgende. De invloed in het algemeen van de maan op weder en plantengroei wensch ik in het midden te laten, aangezien één tuinbouwkundige, die zich in zijnen arbeid naar de maan regelt, omdat „zijn vader en zijn grootvader dit altijd deden", of één zeeman, die de wolkenbrekende kracht der volle maan als een feit aanneemt, omdat hij bij maanschijn beter het gaan en komen der wolken kan constateeren dan bij nieuwe maan, - op dit terrein gewoonlijk meer gezag heeft dan tien of twintig physici of meteorologen, die nit jaren lang stelselmatig voortgezette waarnemingen, tot negatieve resultaten zijn gekomen. De heer W. heeft echter gevraagd„waarom, wan neer de maan - hetgeen eene uitgemaakte zaak is - invloed uitoefent op den waterstand, ze niet evengoed invloed zon uitoefenen op de lucht, en daardoor op het plantenrijk." Op het eerste gedeelte dezer vraag: „oefent de maan invloed nit op de hoogte der atmospheer (en dus op de hoogte van den barometer), evenals ze dit op de hoogte van het water doet", knnnen we sinds lang volkomen bevestigend antwoorden. Deze invloed^ moet bestaan, doch hoe groot is hij Reeds kort nadat Newton de juiste verklaring van ebbe en vloed gegeven had, ging men deze zelfde verschijnselen in de atmospheer zoekenèn op theoretisch èn op practisch terrein waren echter de resultaten onzeker, totdat de beroemde sterrenkun dige Laplace, die ook over ebbe en vloed zulke sehoone onderzoekingen gedaan heeft, de zaak aanpakte en tot volkomen duidelijkheid bracht. In zijn beroemd werk „Mécanique Céleste" behandelt hij de zaak theoretisch, toont aan dat de bedoelde invloed be staan moet, en hoe deze van den stand der maan afhangt, en onderzoekt vervolgens, met behulp van den astronoom Bouvard, eenige duizenden baro meter-waarnemingen gedurende zeven jaren aan de ParijBche sterrenwacht volbracht. Hieruit vindt hij voor de grootte van de schommelingen, die de baro meter maakt ten gevolge van de werking der maan, niet meer dan vijf honderdste doelen van een milli meter. Later, nog vier jaren waarnemingen aan dezelfde inrichting volbracht, in dit onderzoek mede nemende, wordt het sesnltaat nog kleiner, en be draagt slechts twee honderdste millimeter. Na hem hebben tal van meteorologen, o. a. Eisenlohr, LBb- bock en Rudolf Wolf dit onderzoek voortgezet, en allen komen tot de conclusie, dat de, bedoelde in vloed zoo klein is, dat hij geheel verborgen wordt onder allerlei toevallige storingen en waarnemings fouten. Dat nu deze kleine barometerverandering, van nog geen tiende deel van een milimeter, invloed zon hebben op den plantengroei, is moeilijk aan te 'i nemen, wanneer men van de telkenB voorkomende, oneindig veel grootere toevallige variatiën, die tot tientallen millimeters opklimmen, niet den minsten directen invloed kan bespeuren. Leiden, 31 Jan. '82, Wilterdink,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1