N°. 6740. Zaterdag A Februari. A0. 1882. Eerste Bind. LEIDSCH EAGBLAI). PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afooode; tyke Nommers.9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Tan 18 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.1 Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. '16 tot 22 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. K TADS-BTBBIO 1-ï T K: -V BURG F, M BESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien nrt. 0 Jer Verordening van den 27sten November 1879 (Gemeenteblad N°. 10); BreD^' n ter c-'.^emeene kennis dat door hen zijn benoemd tot li- c-r der Gebanrte N°. 1G of N°. 3 van Wijk V de heer JACOB PIKTER HEYKOOP, in de plaats van den h;er JOHANN2S VAN TOORN, die overleden is; tot Raad der Gebanrte N°. 16 of N°. 3 van Wijk V de heer HBND1MK KDIANNES VAN EWIJK, in de plaats van JACOB PIETElt HEYKOOP bovengenoemd. Burgemeester cd Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Februi 13S2. E. KIST, Secretaris. 3 Februari. Doo den raad der gemeente Zoeterwoudo is, omdat do aldaar bij Leiden te bouwen nieuwe school on- mogel ijk vóór dien datum kan worden geopend, uitstel verzocht tot 1 Juli a. 8. van de inwerking treding van het raadsbesluit krachtens hetwelk met 1 April a. s. geone kinderen meer uit genoemde gemeente op de scholen dor 3de en 4do klasse alhier sullen worden toegelaten. B. en Ws. hebben geen bezwaar tegen de inwilliging van dit verzoek, althaii or zooverre bij de eerstvolgende inschrij ving van nieuwe leerlingen blijken mocht dat in de bovenbedoelde schoollokalen en do tijdelijk voor school ingerichte hulplokalen met April a. s. voldoende ruimte beschikbaar is, daar uit den aard der zaak geene kinderen nit deze gemeente zullen kunnen worden geweigerd terwijl kinderen uit andere ge meenten tot de school zullen worden toegelaten. Ten gevolge van de splitsing van de burgerrech telijk^ eigendommen langs de Haarlemmertrekvaart tusicbeu de gemeenten Haarlem en Leiden is het, na ovorlog met de commissie van fabricage, wen- schelijk voorgekomen fle perceelon, die ter vrije beschikking van de gemeente Leiden zijn gekomen, iu het openbaar te verkoopen. Uit eene plaatselijk® opneming toch is gebleken dat de uitgestrektheid te groot is om daarop zonder onevenredig hooge kos ten eeu voldoend toezicht uit te oefenen, ten einde het hakhout voor schending te bewaren, zoodat ©en oponbare verkoop van die gronden meer in het belang der gemeente kan worden geacht, ter wijl daaraan geen behoefte bestaat voor het gebruik van den weg en het jaagpad. De commissie van fabricage heeft een lijst opgemaakt van de ter ver koop beschikbare gronden, verkaveld in perceelen. Daarvan zijn uitgezonderd de gronden, die op erf pacht zijn uitgegeven bij verschillende beschikkiDgeü, ten einde de erfpachters in de gelegenheid te stel- lon zich binnen een te bepalen termijn tot den gemeoeteraad te wenden, wanneer zij verlangen den eigendom te verkrijgen vim den thans door hen in erfpacht bezeten grond, alsmede de berm loo- pende van den Noord wij kerhook tot Piet-Gijzen- brng, waarvan de erfpacht is toegestaan aan A. S. Klaaseu te Utrecht voor den aanleg en de ex ploit® lie van een stoomtram. Het bestuur van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis biedt ter keuze van een lid van gencerad bestuur aan het volgende tweetal, nl. de hoerenG. F. Alsche en dr. C. J. Van Kett- wich, em. precL, ten einde te voorzien in de vaca ture ontstaan door het ontslag, aan dr. J. E. Van Itorsoa verleend. 'Ten einde te voorzien in de betrekking van derde onderw jzeres aan de school der 4de klasse N°. 1, op eene jaarwedde van f 550, is de volgende voordracht opgemaakt; mej. C. Dikshoorn, thans werkzaam aan de openbaro meisjesschool 2de kl.; mej. A. E. S. Michelsen, onderwijzeres te Leiden, en mej. J. S. S. Faber, werkzaam aan do school der 2de kl. voor jongens en meisjes alhier. Onder overlegging van het verzoek van den heer D. F. Van Heyst, om ontslag als regent van het Gereformeerd Minne- of Arme Oudemannen- en Vrouwenhuis en van hot daaromtrent ingewonnen bericht van regenten geveu B. en Ws. in overwe ging het govraagd ontslag eervol to verleenen, ondor dankbetuiging voor de vele en gewichtige dienston door adressant in deze aan do gemeente bewezen. Bij art. 221 der Algemeene Politieverordening is bepaald dat gebouwen binnen deze gemeente niet mogen worden opgericht dan met stcenen zijwanden en niet anders dan mot pannen, leien, tegels of andore niet brandbare stoffen mogen gedekt zijn, terwijl de Gemeenteraad van deze bepaling onthoffiDg kan verleenen. Met het oog op deze voorschriften heeft W. A. Van Lith vergunning verzocht om bij de vernieuwing van zijn bergplaats van hout in do Schoolsteeg achter zijn huis op de Papengracht eene bovenverdieping te bouwen met zijwanden van hout en te dekken met asphaltpapier. Vermits B. en Ws. na overleg mot den voorzitter der commissie van fabricage is geblekon dat tegen de inwilliging van het verzoek geen bezwaar bestaat, geven zij in overweging de gevraagde ontheffing van de boven bedoelde voorschriften te verleenen. Hedenmorgen ontvingen we per Nederlandsche mail de Indische bladen van 27 tot en mót 31 December. Gedurende de afgeloopon maand zijn per Rijn- landschen Stoomtram vervoord 20,725 personen met eene opbrengst van f 2263.92. In ons vorig nommer meldden we de benoe ming van den burgemeester van Voorschoten tot ridder in de orde van de Eikokroon. Het was gisteren nl. 40 jaar geleden dat de heer Treub tot dat ambt werd benoemd. Den 25sten dezer zal de geachte jubilaris zijne 40-jarigo ambtsvervulling herdenken. Aan bewijzen van belangstelling, in dat feest, zal het hem dan zeker niet ontbreken. Men schrijft ons nit Woubrugge: Don llden dezer is het juist 12T/2 jaar, dat de heer P. De Ridder alhier onze burgemeester is, terwijl hij in zijne hoedanigheid van gemeente-secretaris den 20sten dezer de twintigste maal hoopt te adsistee- ren als gemeente-secretaris om te voldoen aan art. 6 van Zr. M9. besluit van 8 Mei 1862, Stbl. n®. 46. De N. R. C. verneemt dat de ministers in den jongsten ministerraad besloten hebben van de ver anderde politieke gebeurtenissen in Frankrijk en de verlenging van den termijn van ratificatie gebruik te maken, om nieuwe onderhandelingen over een handelstractaat met Frankrijk te openen. Hiermede wordt de overkomst van onzen gezant te Parijs, baron Van Znylen van Nyevelt, die gisteren in do residentie is aangekomen, in verband gebracht. In de algemeene vergadering der Holl. Maat schappij van Landbouw, 30 Jan. 11. te Hoorn ge houden, werd door den voorzitter bij het openen der vergadering gewezen op het minder gelukkige, waarmede het jaar 1882 voor den landbouw in deze streek aanvangt, door de verwerping van het handelstractaat met Frankrijk dezerzijds, waardoor van de kaas een hooger invoerrecht in Frankrijk zal moeten betaald worden. Na een uitvoerig debat werd o. a. besloten, dat de Maatschappij voor vijf achtereenvolgende jaren f 3000 subsidie zou ver leenen en den financiëolen steun van den Staat en de provincie vragen tot het oprichten van eene vakschool in Noord- en eene in Zuid-Holland. Ver volgens werd uit de afdeclingen Den Haag, Alphen, Mijnsheerenland, Woerden en Gouda, die als plaats voor de volgende algemeene bijeenkomst om den voorrang dongen, de laatste twee zelfs met uitloving van f 1500 a f 2500 voor dat voorrecht, bij stem ming Gouda als zoodanig aangewezen. Eindelijk werd tot lid van het hoofdbestuur ge kozen de heer S. F. Siewerts en tot lid van de financieele commissie de heer D. W. P. Wisboom Van Giesendam, beiden te Amsterdam. Do gemeenteraad van Rotterdam heeft in de gisteren gebonden zitting besloten voor een bedrag van een millioen gulden deel te nemen in de in schrijving van schatkistpromesson. - Tot directeur der zeevaartkundige school is benoemd de heer E. J. Hoos aldaar. Het stoomschip „Madura", 19 December van Amsterdam vertrokken, arriveerde gisteren te Batavia. Gemengd Nieuwe, Op 's Konings verjaardag zal vanwege het Haagsche gemeentebestuur de Vijverberg des avonds electrisch worden verlicht. Te dien einde worden de lichttocstellen geplaatst op het eilandje in den hofvijver. De zorg voor deze verlichting is opgedragen aan de bekende firma Wisse en Picca- Inga Co. aldaar. Theodorus Schiffel, opperman, oud 38 jaren, wonende in de Begijnenstraat No. 35 te 's-Hage, is gisteren voor de 84ste maal wegens openbare dronkenschap veroordeeld. Te Noordwijk willen de visschers nog- niet monsteren. Geon enkele schuit is daar nog in zee. Het volk neemt to Scheveningen dienst. Ten einde zich te oefenen in het afbre ken van huizen, vestingen enz. zijn op verzoek van den commandant der genietroepen te Utrecht een- aantal manschappen van dat corps aan den arbeid om het welbekend Spanjaarsoord aan het Vreeburg te slechten. Nauwelijks is er een weinig ijs, of de slachtoffers komen reeds. Gistermorgen nl. vermaakten zich drie jongens op het ijs langs de spoorbaan te Kralingen. Een hunner, een 12-jarige knaap, ge naamd J. S., wonende aldaar, zakte er door en toen hij na veel moeite er uit gehaald was, bleek hij reeds een lijk te zijn; pogingen om de levensgeesten van dien kDaap op te wekken, moch ten niet meer baten. Dezer dagen had te Maastricht een buitengewoon interessante operatie plaats. De oud- officier van gez. dr. Van Kleef, chirnrg van Cal- variënburg, heeft namelijk naar aanleidiog van zweren en vernauwing van den maaguitgang een gedeelte van maag en darmen bij een 40-jarige vrouw weggenomen. De patiënt bevindt zich in zeer gunstigen toestand en gevoelt noch koorts noch pijn, is zeer opgewekt en alles wettigt het vertrouwen op volledig succes. Gisterochtend is door brand de boer derij vernield van de kinderen Thomassen teHuelt onder Boxtel. Van inboedel en vee is niets gered. Oorzaak onbekend. Het kon. Engelsch jacht „Victoria and Albert", dat Woensdag reeds te Vlissingen zen cankomen om prins Leopold en zijne verloofde, van Arolsen komende, naar Engeland over te brengen, is wegens een lichte ongesteldheid van den hertog van Albany niet van Portsmouth vertrokken en wordt nn Zaterdag of Zondag te Vlissingen ver wacht. - Volgens de „Figaro" zal het huwelijk van prins Leopold en prins Helena te Arolsen worden voltrokken. Koningin Victoria zou daarbij tegen woordig zijn en dan de terngreis door Frankrijk makenhaar jacht zou haar to Cherbourg wachten. Wederom wordt een Zwitsersch dorp met vernieling bedreigd, ditmaal in Grauwbunder- land. De grond, waarop het daar gelegen dorp Fettan gelegen is, is in beweging gekomen, en hoe-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1