LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 0736. Dinsdag 31 Januari. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per posL1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitsondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. I'GIJS DEE ADVERTENTIES: Tan 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$» Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. ®TADS-BBRICHTEN. De Burgemeester van Leiden; Gezien de circulaire van den beer Commissaris des Konings dc provincie Zuid-Holland van den 21sten Jannari 1882, n°. 110 (2de ofd.), Provinciaal blad n°. 8; Brengt ter kenuis van belanghebbenden, dat op den laten Febrn- i a. 8. des middags te 12 uren zal worden overgegaan tot de inbare aanbesteding der levering van 145 remonte paarden, en el voor het lste regiment Veld-artillerie te Utrecht 35 stnks; 2de o „te 'c-Gravcnhage 40 id. 3de „te Breda 40 id. corp9 Rijdende Artillerie te Nijmegen. 80 id. De voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing voor de :gadigden o. a. in het gebouw van het Proviuciaal Bestuur van rid-Holland. Lei de d, De Burgemeester van Leiden, 5 Jannari 1882. ÜE KANTER. 30 Januari. Onze vaderlandsche schilderkunst heeft een be- oetnd meester en de stad onzer inwoning daardoor on beroemd en algemeen geacht man verloren. In en leeftijd van ruim 57 jaren toch is alhier na en langdurige ongesteldheid overleden de heer Jexander Hugo Bakker Korff. Eerst bestemd, naar ïeu wil, om tot heerenboer te worden opgeleid, gaf hij oldra blijk dat er een hoogere roeping voor hem ras weggelegd en werd hij een leerling van C. Auseman en van J.. E. J. Van don Berg, die destijds p zjjn atelier tal van leerlingen had en een historie- childer was, die in de beoefening der klassieke unst uitsluitend heil zag. In plaats van zijne Ieer- ngennaar hun verschillenden aanleg te ontwikkelen, noesten zij allen bij de Grieken en Romeinen leeren. Yan al do jongelieden, door Yan den Berg voor klassieke kunst opgeleid, zag men er niet één n die richting volharden, maar volgde ieder hunner ater zijn eigen en natuurlijken aanleg. Kaar Johan Iram in „Onze schilders in Pnlchri Studio" verder aeedeelt, eindigde Bakker Korff met zeer grooten lijval te verwerven in een microscopisch genre, waar- »ver zijn leermeester in diens uitsluitend klassicismo le schouders zon hebben opgehaald. Bakker Korff teekendo eerst keurige compositiën net de pen, zooals men die van Retzsch en Flaxman cent, naar verhalen, waarvan hij zelf de atour was. jater schilderde hij genre-tafereelen en toen zijn ;ezicht hem een beletsel werd om doeken van ;ekere oppervlakte te overzien, bepaalde hij zich ;ot het penseelen dier onbetaalbare typen, die onder Jen naam van „Bakkerkorffjes" populair zijn en het buitonland mot hoogon prijs worden betaald. Vooral het leven der bedaagde deftige juffers was door hem zeer scherp waargenomen en werd door tiem zeer geestig weergegeven. Zijne verdiensten werden o. a. door den Koning van België erkend door hem te benoemen tot ridder der Leopolds-orde, en ook was hij eerelid van de Société des Aquarellistes". Op meer dan ééne tentoonstelling werd hij met goud bekroond, o. a. te Rotterdam in 1862 en te Amsterdam in het daaropvolgende jaar. Zijn geboorteplaats was 's-Gra- vonhage, waar hij den Sisten Augustus 1824 het eerste levenslicht aanschouwde. - De nieuwberoepen predikant bij de Evange- lisch-Luthorscho gemeente alhier, ds. Evoloyn, zal Zondag a. s. worden bevestigd. Moj. C. D. Hoogtejling alhier is benoemd tot directrice van de openbare bewaarschool te Loos- dninen. - Mej. G. C. Beyl alhier behoort tot de negen van de tien geslaagde vrouwelijke candidaten bij het examen voor dames-surnumerairs bij de Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. "Wij vernemen dat het tegen Yrijdag a. s. aangekondigde Jean-Beek er-quartet alhier geen door gang zal hebben, ten gevolge van de ziekte waar- leor do hoofdpersoon is aangetast geworden. Jean Seeker heeft de roos en is naai- Duitschland terug gekeerd. Hodenmorgen ontvingen we per Engelscfce mail de Indische bladen van 22 tot en met 24 Dec. Bij de heden gehouden openbare verkooping Tan cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen f 35, 19, 3,90 en f 1,95; de laagste f 35, f 19, f 3.80 en /"4.90. De raad van Hazerswoude heeft voor zooverre die gemeente betreft, met 10 tegen ééne stem gewei gerd concessie te verleenen tot het leggen van den stoomtramweg van Leiden naar Gouda. Er is eon buitengewone vergadering van don Ministerraad gehouden; waarschijnlijk naar aanlei ding van de verwerping van het Franscho handels- tractaat door de Tweede Kamer. Dr. N. J. B. Kappeyne van do Coppello, oud-rector van het gymnasium to Amsterdam, is in den leeftijd van 62 jaar overleden. De leening van f 600,000 ten behoeve der te vestigen naamloozo vennootschap „Noordzeebad Wijk aan Zee", is ruim volteekend. Spoedig zal nu een aanvang kunnen gemaakt worden met de werkzaamheden voor de tramverbinding naar Bever wijk. Men verneemt tevens, dat het plan bestaat, die lijn tot IJmuiden te verlengen. Dezer dagen is door eenige voorname Amster- damsche handelaren eene bijeenkomst gehouden ter bespreking van het vestigen eener Nederlandsche handelsonderneming op Borneo. In die bijeenkomst zgn door deskundigen belangrijke mededeelingen gedaan omtrent de geschiktheid van Borneo tot zoo danige ondernemiüg en de wenschelijkheid, dat de Nederlandsche handel gebruik mako van de uit- stekendo gelegenheid tot ontwikkeling op dit rijk en uitgestrekt gebied. De slotsom dezer overweging was een besluit om zoodra mogelijk tot een han delsvestiging op Borneo over te gaan en de leiding dier zaak aan één of meor personen op te dragen. Het stoomschip „Zuid-Holland", van Rotter dam naar Java, arriveerde Zaterdag te Port-Said. Z. M. heeft met ingang van 1 Maart a. 8. benoemd tot rijksopziener op de spoorwegdiensten 2de kl. J. J. Brutel De la Rivière, thans rijksop ziener der 3de kl.; jhr. G. S. Boreel benoemd tot burgem. van Beverwijkaan J. G. M. Timmerman, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Peize, en aan J. G. Yan Linden Yan den Heuvell, als burgemeester van Kethel en Spaland. Nederlandsche DIaatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde. In de jongste gewone vergadering van de afdee- ling Leiden en Omstreken dezer maatschappij had de ballotage plaats over 2 nieuwe leden, die wer den aangenomen, en gaf de penningmeester reke ning en verantwoording, tot onderzoek waarvan twee leden werden gekozen, die in de pauze zich van hunne taak kweten. Ze vonden, met dankbe tuiging aan den penningmeester, de rekening in vol maakte orde. Nadat de voorzitter de leden in konnis had ge steld met het programma der tentoonstelling bij gelegenheid van het 5-jarig bestaan der afdeeling, deed de heer Kriest eenige mededeolingen omtrent het forceeren van Azalea's. Hij duidde aan dat niet alle soorten geschikt zijn om te worden getrok ken, doch dat men enkele soorten heeft welke zich zeer goed laten trekken, bijv. Azalea punctulata, Azalea Narcissiflora en nog eenige andere. Men zorge vooral voor eene matige warmte, goed nat houden en de planton op de kroontjes flink te spuiten. De heer Mater sprak in het voordeel der lief hebbers om te maken dat zij ook bloeiende Azalea's in hunne kamers kunnen kweeken door deze planten des zomers in den tuin op een zonnige plek te zetten, om ze dan tegen half October weder in de kamer aan de zonzijde te plaatsen. Dan kan men er zeker van zijn dat van de 20 knoppen er stellig 18 zullen bloeien. Men zorge dan die uitspruitsels, welke men gewoonlijk „dieven" noemt (doordien zij het voedsel dat de knop noodig hoeft, tot zich trek ken, waardoor do knop niet kan uitkomen, terwijl zij bovendien veel lichter groen zijn dan do gewone bladen en daardoor zeer goed te herkennen), om diezelfde dieven er uit te knijpen. Indien echter de Azalea's maar van ééne nachtvorst hebben te lijden gehad, dan zjjn de knoppen onvoorwaardelijk verloren. Na de pauze werd de vraag besproken of de maan werkeljjk invloed zou kunnen uitoefenen op de ontwikkeling der zaden al naar die bij wassende of afgaande maan gezaaid waren, zoodat die dan later aan planten met dubbele bloemen het aan zijn zouden kunnen geven. Over deze vraag werd veel gediscussieerd. Sommigen beweerden dat zjj wel degelijk naar den stand der maan zaaiden. En waarom Omdat vader dat altijd deed of groot vader; maar rekenschap waarom zij dat nu precies zoo deden, konden zij niet geven bij gebrek aan proeven. Do heer Witte vroeg waarom, wanneer de maan - hetgeen eene uitgemaakte zaak is - invloed uit oefent op den waterstand, ze niet evengoed in vloed zou kunnen hebben op de lucht, eveneens een vloeistof, en daardoor op het plantenrijk. Yaste bewijzen heoft men echter nog niet. Do ge voelens der verschillende sprekers liepen overigens zeer uiteen. Sommigen meenden het denkbeeld zelfs onder bijgeloof to moeten rangschikken, hetgeen bij anderen weer tegenspraak uitlokte. Ia de bus werden twee vragen gevonden die door hot vergevorderde uur niet meer konden beantwoord worden. Nadat deze druk bezochte en zeer geani meerde vergadering door den voorzitter was gesloten, werden do leden in de gelegenheid gestold om zich aan te melden tot het bestollen van Bosch- grond. H. G. J) Hetzelfde onderwerp is toevallig ook dezer dagen elders behandeld. Over den invloed der maan op den plantengroei schrijft bet Kon. Meteorologisch Instituut te Berlijn het volgende (blijken» eene vertaling der Zio. Crt.) aan een Dnitsch tninboowblad; „Hoe veelvuldig ook door verschillende meteorologen onderzoe kingen zijn gedaan, in hoever de verschillende schijngestalten der maan (volle inaaD, nieuwe maan, eerste en laatste kwartier) een bepaalde werking nitoefenen op de weersgesteldheid, het resultaat der waarnemingen en aanteekeningen was steeds negatief, zoodat er wel geen twijfel meer i9 of er bestaat tnsschen beide geen verband." Do genoemde conrant merkt hierbij zeer ter snede op, dat een der praktische bcwijzeD, die pleiten tegen het (ook in ono vaderland) nog steeds hardnekkig volgehouden bygeloof aan den invloed der maon op weersgesteldheid en plantengroei, is dat de aanhangers het onderling niet eens zijn of men oieo, wortelen, boonen, andyve enz. met wassende dan wel met afnemende maan moet zaaien en planten. Alleen dit voordeel is aan het genoemde bijgeloof te danken,' dat het velen, die zich anders niet zouden haasten om sommigo werkzaamheden bijtijds gedaan te krijgeD, tot spoed aanspoort om de genoemde en andere zaden of planten in den grond krijgen, warneer de onheilspollende schijngestalten der maan ophanden zijn. In de omstreken van Dnsseldorf bijv., zegt het blad, is in den zaaitijd onder de talrijk daar aanwezige tuinlieden tegen het naderen van „nieowe" maan steeds een opmerkelijke ijver en groote bedrijvigheid waar te nemen. Trouwens, de tainlaï en ook vele landbouwers bij ons weten hiervan ook mee te praten. 3. Gemengd Nieuws, Naar men ons mededeelt, is voor de leening van f 130,000 voor den Noordwijkschen stoomtram slechts voor f 8500 ingeschreven. Te Scheveningen zijn pogingen aange wend om de visschersvloot, die op het strand ligt, in brand te steken. Mon ontdekte tusschen twee vlak naast elkaar liggende schuiten van die vloot een hoop krullen en droge manden, waarop teer en brandend was waren geworpen. De hoop brand bare stof had reeds vlam gevat, en zonder spoedige hulp zon er groot gevaar voor een aanzienlijk ge deelte der vloot bestaan hebben. De schuiten, waar- £usschen de brandbare stof was geplaatst, behooren

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1