Een goederentrein, die gistemamiddag omstreeks halfvier van Rotterdam kwam aanstoo- men, 19 tusschen den Spuiweg en het station Dor drecht ontspoord, vermoedelijk ten gevolge van de werking der rails, althans alle wissels stonden juist. De tender en een viertal daaropvolgende waggons zijn in en op elkander gedrongen en dwars over den weg geworpeD, terwijl ook de weg zelve be langrijk beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken .hadden daarbij Diet plaats. Twee conducteurs die zich «evonden in den bagagewagen, onmiddellijk achter don tender, moesten met een ladder uit het omgeworpen rijtuig klimmen, doch zijn gelukkig met den schrik vrijgekomen. Onmiddellijk is alles in het werk gesteld om de massa op te mimen en de goederen uit de waggons te bergen. Doordien het ongeluk plaats had op hot stationsterrein, waar ■verschillende lijnen nevens elkander liggen, had voor de volgende treinen geen of slechts gering oponthoud plaats. YoIgens een particuliere correspond©n- ;<oifc Madeira is een korporaal van het oefenings- oskader, op weg van St.-Vincent naar Madeira, uit ^den raast gevallen, met het gevolg dat hij met izijn lichaam op het geschut dat op dek staat, te rechtkwam. Toen men den ongelukkige opnam, naar het achterschip droeg en onmiddellijk genoes- kundige hulp was ingeroepen, kon men niet andors dan den dood constateeren. Hot „Journal de Genève" heeft vaneen nit do bemanning der „Jeannette" een verhaal van hare wederwaardigheden ontvangen, waaraan het volgendo ontleend is„"Weldra heerschte do winter in al zijne gestrengheid. De thermometer daalde tot —52° R. Wij werden onder 14 voet sneeuw begraven en felle winden met zwaren hagelslag dwongen ons op straffen des doods dag en nacht de twee kachels, die eenige warmte in ons bloed bielden, met steenkolen en zeehondentraan aan te houden. Eens heb ik mij onledig gehouden met be vroren kwik op het aambeeld te slaan. Onze bo- vrozen brandewijn zag er uit als een brok topaas. Olie, vleosch en brood werden met bijlslagen uitge deeld. Jozua, de bootsman, vorgat op zekeren avond zijn rechter-hand8choen aan te trekken en een oogenblik later was zijne hand bevroren. Om den bloedsomloop te herstellen, stak hij haar in lauw water, maar zij werd onmiddellijk van ijs omkorst. De dokter moest onzen armen kameraad de hand afzetten en den volgenden dag was hij dood. - Tegen het midden van Januari kwam een troepje Esquimo's ons wat gedroogde visch en brandewijn vragen. Wij voegden eenige tabak bij deze sqbamelo geschenken, welke met tranen van blijdschap werden ontvangen. Het opperhoofd dezer liedon, oen zwak grijsaard, verhaalde ons dat hij oone maand geleden zijne vrouw en twee jongens had opgegeten, daar hij niets anders had. - Eindelijk boorde de zon door do nevelen van dien noodlottigen winter. Den 20sten Mei waagden wij eone pogiDg om daarbuiten de lentelucht in te ademen. Blauwe vossen zwierven om onze schuilplaats [eene hut van ijsblokken, ge meubeld met eenige vaten, waarin de bemanning veertig weken doorbracht] en warmden zich do pooten aan de pijpen onzer kachels. Wij scholen er twee of drie. - De thermometer steeg tot 10° en onze geleerden konden hun arbeid hervatten." Dat de crisis te Parijs niet zonder in vloed is geweest op de beurs te Weenen, blijkt uit een mededeeling van een Oostenrijksch blad aan gaande den toestand der beurs, toen het bericht in de Donaustad aankwam. Wie toen op de beurs was- zoo leest men daar - werd levendig herinnerd aan de tooneelen, die de Mei-crisis van 1873 vooraf gingen. De schrik sloeg den speculanten om het. hart; de vrees voor hetgeen to Parijs nog kon go- beuren, werkte verlammend, het aanbod werd steeds dringender, de vraag daarentegen al minder on spoedig waren er in het geheel geen koopei-3 meer te vinden. De papieren daalden met een zoo groote snelheid alsof zij nooit meer iets waard zouden zijn en niemand durfde een enkele zaak af te doen, daar èn koopers èn verkoopers evenzeer gewantrouwd werden. Geld op effecten kon men bijna niet krijgen ■en enkele menschen, die toch wilden verkoopen, moesten hun stukken ver beneden de waarde van de hand doen. Er heerschte een paoiek, die des te treuriger was, omdat er niet de minste reden voor bo3tond. Gelukkig kwam men spoedig weer tot bezinning. Te Yigo (Spanje) is oen soldaat van het leger van Napoleon I gestorven: Nicolas Granado, van Italiaansche afkomst, was 103 jaar oud; hij as driomaal getrouwd en had 28 kinderon. BUITENLAND. Frankryk. De Fransche Bank heeft 100 millioen franken tor beschikking van den handel van Lyon gesteld tegen onderpand van fondsen, om de liquidatie tegen het einde dezer maand te verlichten. Het Agentschap-Havas" meldt dat deminis- ter van financiën gisterochtend de heoren Rothschild Joubert en eene deputatie der „agents de change" ontvangen heeft en dat nu, dank zij den genomen maatregelen, de medewerking der voornaamste Bank instellingen en den steun dor rogeering, de liqui datie van 31 dezer verzekerd is. In de diplomatieke kringen van Parijs wordt - zoo meldt men van daar - algemeen geloofd dat Gambetta veeleer zich verheugt dan zich bedroeft over zijn aanstaanden val. Men weet dat hij zijn kabioet gevormd heeft tegen zijn wil, daar hij meende dat het oogenblik voor hem nog niet geko men was en voorzag dat hij weldra zou versleten zijn. Hij is dus volkomen bereid heen te gaan, en verlaagt niets anders dan te vallen met glorie; hij wil nl. eerst een indrukwekkende, onvergetelijke rede uitspreken in de Kamer. Zijn doel is en blijft steeds wat het altoos was: president der Republiek te worden, en nu rekont hij dat, als hij nu valt zonder in aanzien verzwakt te zijn, hij op het daar toe geschikte tijdstip zal kannen aanspraak maken op de nalatenschap van Grévy. Men zegt dat de dochter van baron Gnstave De Rothschild te Parijs zal trouwen met een schat rijken grondeigenaar nit Vlaanderen, Lambert. De commissie van de „Loterie nationale alge- rienne" heoft weer 700,000 fr. gezonden naarOran en 300,000 naar Constantino tot leniging van den nood. Duitschland. Bij de voortzetting der derde lozing van de rijk8begrooting zeide de minister Yon Puttkammer: „Men moet zich niet verbeelden dat de regeering door don uitslag dor verkiezingen geheel verslagen is. De zitting is gelukkig afgeloopende begrooting zal wel goedgekeurd worden; in de Hamburger quaestie heeft de politiek des rijkskanseliers geze gevierd. De Kabinets-order is bijzonder geschikt, ieder nieuw conflict is voorkomen; bij de Europee- sche crises, die ons dreigen, zal waarschijnlijk het monarchale keizer- en koningschap de burcht van het recht en de vrijheid blijken te zijn." Een bericht van het Czechische blad „Poli tik", van Praag, als zou prins Yon Bismarck wen- schen dat Bosnië bij Hongarije en de Herzegowina bij Oostenrijk werd ingelijfd, wordt als uit de lucht gegrepen genoemd. Gï-r oofc-]BE*it.£iEaia£ Te North-Riding is de conservatieve candidaat, de heer Dawag, met 8135 stommen tot lid van het Parlement gekozen; de liberale grondeigenaar Row- landson verkreeg 7740 stemmen. Aan de „Globe" wordt gemeld dat prinses Helena van "Waldeck-Pyrmont, de verloofde van prins Leopold, waarschijnlijk te 's-Gravenbage als gast aan het Nederlandsche Hof zal blijven totdat haar huwelijk m6t prins Leopold zal plaats hebben. Dan zou zij met don Koning en de Koningin der Nederlanden naar Londen gaan. PortusaL De ministeriëele bladen verzekeren dat de diploma tieke gedachtenwisseling tusschen Groot-Britannië en Portugal betreffende het Lorenzo-Marques-traotaat ten einde is gebracht, en de Engelscho regeering verklaard heeft dat zij, op grond van den nieuwen staat van zaken in de Transvaal, het oudetractaat aangaande den Lorenzo-Marques-spoorweg, tusschen Portugal en de Transvaalsche Republiek gesloteD, alsnog steeds van kracht beschouwt. OosteM'.-Hon^. Monarchie. Ook tot Hongarije begint de „Judenhetzo" over te slaan. In het district Ugocsa staan de Israëlieten sedert het begin van het jaar bloot aan vervolgingen hun goed wordt geroofd en zij worden mishandeld. Zes der schuldigen zijn reeds gearresteerd. Het Yolkshuis heeft de begrooting bij eerste lezing met 234 tegen 1G1 stemmen aangenomen en is daarop tot de behandeling der artikelen overgegaan. De „Egyetértés" van Peath deelt mede dat eene huiszoeking bij zekeren Angyetics teTrebiuje, een intiemen vriend van hot insurgenten-hoofd Metko Starjovics, heeft geleid tot het ontdekken van een wapendepot in eenen kelder onder den grond, als- mode van eenige documenten, waaruit blijkt dat de opstand reeds sedert den vorigon zomer is voorbereid, en dat 21 verschillende plaatsen hebben toegezegi zich bij de onlusten to zullen aansluiten. Yoorl zijn bij elke plaats do namen der hoofden opgegevei Rusland. De Regeeringsbodo behelst het vonnis van de krijgsraad tegen Sankowsky en Melnikoff wegei den moordaanslag op generaal Tscherewin. Eers genoemde is ter dood, Melnikoff tot 20 jaren dwan{ arbeid in de mijnen veroordeeld. De adjunct-goi verneur van St.-Petersburg, die dit vonnis moe bekrachtigen, heeft de straf van Sankowsky, wiei deelneming aan een geheim genootschap niet b wezen was en die een verzoek om gratie ha ingediend, in dwangarbeid voor onbepaaldon ti in de mijnen veranderd. Beide veroordeelden zij van alle rechten vervallen verklaard. WASHINGTON, 25 Januari, ('s avonds) Proce Guiteau. Nadat do rechter een rede had gohonde die andorhalf onr duurde en waarin de wetsbepaling! betreffende de misdaad nauwkeurig uiteengezet de verklaringen der getuigen voor on tegen de beschuldigde vermeld werden, verwijderde zich c jury. Na eene beraadslaging van rnim een ui keerde de jnry terug en verklaarde als zijne ui Bpraak: Gnitean is schuldig aan moord gi pleegd op president Garfield. EOME, 25 Januari. Het gouvernement heeft, t( vergemakkelijking van de vastlegging van kap talen in Italiaansche consols, een besluit nitgevaa digd, waarbij elke belasting op h9t overschrijvt van „rente aan toonder" in „rente op naam" wori afgeschaft. PARIJS, 25 Januari. De steller van het „Buil tin financier" in het „Journal des Débats" goloo dat de nota van het Agentschap-„Havas" (zie bu tenland) bestemd is om een zeer gunstigon indrn te maken te Parijs, in de departementen en op all geldmarkten van Europa. Voorts wordt geconsts teerd dat er weder veel affaire gedaan wordt, e aangekondigd dat kredietinstellingen hedonochten besloten hebben tot het report van alle operatie wier rekeningBaldo als verzekerd erkend zal wordei De ijver, waarmede Rothschild en andere financier hebben medegewerkt om do crisis te doen bedarei wordt zeer geprezon. KAAPSTAD, 25 Jaunari. WegenB den hachelijke toestand in Basoeto-land is het Parlement tegen 1 Maart bijeengeroepen. LBIDSN, 26 Januari. In do hedonnamiddag gehouden gemeentoraadi zitting waren tegenwoordig de heeren De Kante voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Librecht Lezwiji Van dor Zweep, Bredins, Juta, Wilhelmy Damsfi Zaayer, Van Dissel, Dorcksen, Le Poole, Bnyi Dn Rien, Cock, Knappert, Zaalberg, Qnant, D Goeje, De Clercq, Bool, Driossen en Van Wensei Na opening der vergadering legde dohecrKnaj pert als nienw inkomend lid do bij de wet vooi geschreven eeden af, waarna hij door den Voorzitti mot zijne benoeming werd gelnk gowenscht, va harte hopende dat zijne werkzaamheden tot cige voldoening en in het belang der gemcento zulle strekkon. Van den gemeenteraad van Zooterwoude was ee adros ingekomen, waarbij verzocht wordt om hi vroeger genomen raadsbesluit alsnog zoodanig 1 willen wijzigen dat de kinderen uit dio gemeent de scholon der 3de en 4de klasse alhier nog tc 1 Juni zullen kunnen bezoeken. Van de aangegane geldloening tot tijdelijke vooi ziening in de behoefte aan kasgeld is wederoi f 20,000 afgelost, zoodat nog f 95,000 overig blijl Door Hannau is een verzoek ingediend om ov de sloot aan den Zijlsingel een brug te mogen leggi en door den heer D. F. Van Heyst een om ontsl als regent van het Geref. Minne- of arme Out mannen en Vrouwenhuis. Bij de verkiezing van een raadslid in do plat' van dr. Van Iterson op 21 Februari zullen in I hoofdbureel zitting hebben do heeren Librecht Lozw en Donner, en in het onderbureol do heeren Scb tema, Verster en Dercksen. Achtereenvolgens werden benoemdtot vierd opzichter bij de gemeentewerken J. Iding, strsi maker, te Delft met algemeene stemmen; tot.der onderwijzers aan do school van de 3de kla; D. Vonte te Lqosdutnen en F. Van Wijk te Vi kenbnrg, ieder met 21 stemmen (2 bilj. in bland tot leden van hot curatorium der gemeente-instf ling voor de opleiding van O.-L ambtenaren n J. De Wal (aftredend lid) en de heer H. J. Bi'

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2