LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 6733. Vrijdag 27 Januari. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.a 1.40. Afzonderlijke Nommers.a 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 10 regels 1.08. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het ïncassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 26 Jnnnari. Er bestaat gelegenheid tot verzending dor cor respondentie naar Noord-Amcrika door middel van het stoomschip „Schiedam", waarvan de laatete buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is hopaald op Zaterdag den 28sten Januari a. s., des morgens to zeven uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Te verwonderen was het niet dat reeds bij de ••aankondiging van een Fransche en Duitsche opera voorstelling op één atond één van beide het onder spit moest delven. Leiden is waarlijk de plaate er niet voor om zoo iets tot uitvoering te brengen. Het bleek dan ook dat er tot op gisternamiddag voor de „Postillon von Loajumoau" niet meer dan twee kaarten waren genomen, waarvan het gezelschap per telegraaf werd kennis gegeren, dat even spoedig zyne komst naar hier afcommandeerde, coodat de Stadsza&l gesloten bleef. Vrij talrijk daarentegen was de opkomst in den Schouwburg, waar voor hot eerst in dezen winter het Fransche opera-geselschap uit Den Haag optrad, hoewel het mnzikale Leiden toeh nog wel iets beter kon vertegenwoordigd zijn geweest. De opvoering van Verdi's „Traviata" liep op bevredi gende wijze van stapel, natuurlijk de omstandig heden in aanmerking genomen waarender ze op het tocneel alhier kan plaats hebben en in verband met hot decoratief als anderszins waarever men te beschikken heeft. Een vergelijking mot opvoeringen elders zou geheel misplaatst zijn. Daarom is hot oordeel over do vertolking hier gunstig on volkomen verdiend was de fraaie bouquet, aan moj. Arnaud als Violette vereerd. Op uitstekende wijze word ze door den lièer Selrack als Rodolphe ter zijde gestaan. Het orkost liet nu en dan aan eenheid te wenschen over, of hield menigmaal geen rekening met zangers en het lokaal. Waarschijnlijk was dit echter een gevolg daarvan, dat eenige artisten ter zelfder tijd op het Diligentia-concert moesten medewerken, waarom deze hier door eenige musici uit Amsterdam werden vervangen. Dit belette echter niet dat de belangstelling in hetgeen op het tooneel voorviel niet alleen groot, maar zelfs zéér groot was, al kwam ze nu en dan ook van don verkoerden kant, getuige de al of niet gedekte hoofden welke men hijwijlen van achter do coulissen of van achter een raam zag t9 voor schijn komen. Op de toeschouwers in de zaal maakt dat natuurlijk een mindor prettigsn indruk. Spoedig hopen we het gezelschap hier terug te zien. De Staatscourant van heden bevat het koninkl. besluit houdende benoeming van militaire leden van de militieraden in de onderscheiden provinciën en hunne plaatsvervangers voor de lichting 1882, o. a. voor de hoofdplaats Leiden tot lid maj. Harsvoldt, tot plaatev. kapt. v. d. Voort, beiden van het 4de reg. inf. te Leiden. Ds. T. Van Spall te Leimuiden hoeft een beroep ontvangen naar ue Hervormde gemeente to Benschop. Do minister van justitie geeft in zijn antwoord aan do Eersto Kamer op do vraag betreffende do invoering van het nieuwe Strafwetboek eenige mede- deelingOD, ook naar aanleiding van de min juiste opvatting buiten de Kamers van vroegere ver klaringen van den minister. Nooit is het hem in de gedachte gekomen hot werk der invoering te willen verschuiven tot na afloop hetzij van denge- vangenisbouw, hetzij van de vaststelling of zelfs van de indiening van hot daartoe betrekkelijk wetsontwerp. De bedoeling was en blijft deze: a. Invoering van liet Strafwetboek is niet raadzaam, zoolang niet cellenbouw in elke arrondissementshoofdplaats, waar cellen ontbreken, bij do wet verzokerd is. b. Het tijdstip der invoering moet in de (in deze zitting vast te stellen) invoeringswet zóó bepaald worden dat men tegen datzelfde tijdstip op het bezit van het dan benoodigde getal cellen kan rekenen. Dit wil niet zeggen dat, bijaldien de berekening tegen viel, het tijdstip der inwerkingtreding (in de invoe ringswet op I Mei 1884 vastgesteld) zon moeten worden verschoven. De minister herinnert dat het ontwerp tot uit voering van art. 22 al. 1 is ingediend. Dat het „werk der invoering" niet alleen niet verschoven is, maar ook zóóvor gevorderd als hot bij hetgeen de minister overigons te doen had, mogelijk kon zijn, kan hieruit blijken dat eerstdaags behalve de invoeringswet zes andere tot de invoering betrek kelijke ontwerpen bij den Raad van State aanhangig zullen gemaakt wordeD, terwijl do voorstellen be treffende het "Wetboek van Strafvordering zoover gevorderd zijn dat zij kort daarna kunnen volgen. In de zitting der Tweede Kamer van gister avond werd het debat voortgezet over hethandels- tractaat met Frankrijk, dat de heer Bahlmann sterk bestreed als in elk opzicht nadeolig. Verwerping zou voor ons veordeeliger zijn. De heer Borgesius stelde daarop deze motie voor: „Do Kamer, over wegende dat voortzetting der beraadslagingen ovor het handelstractaat met Frankrijk onder de tegen woordige omstandigheden niet wenschelijk is, schorst de beraadslagingen en gaat over tot de orde van den dag." Die omstandigheden zag spr. zoowel in de onzekerheid over de aanneming van hot tractaat in België als elders. Do minister van buitenland- sche zaken beloofde bij de ontvangst nadere telegram men te zullen mededeelen. Hij stelde zich omtrent de motie geen partij. Ba motie werd door de hoeren •Keuchenius, Brouwers, Van der Hoeven en Mackay bestreden en verdedigd door de heeren Heydenrijck, De Bruyn, Sehaepman en ten slotte aangenomen met 39 tegen 31 stemmen. De zitting werd daarop verdaagd tot hedenmorgen te elf uren. Bij de volgende bijeenkomst der Tweede Kamer zal waarschijnlijk een wetsontwerp tot vaststelling van een leening worden aangeboden, die, wat de behoefte van Nederland betreft, de som van raim 50 millioen z&l bedragen, en naar gelang der be hoeften, bij jaarreeksen zal worden geplaatst. Men mag aannemen, zegt het Vad., dat dan te gelijker tijd opening van 's ministers belastingplannen zal worden gegeven. Naar hetzelfde blad verneemt, is de door den Koning goedgekeurde marinesabel vervaardigd in de fabriek van den heer Frans Pauwels te 's-Hage en is de prijs niet f 50, maar f 38. Den laten Juni a. s. moet die sabel ingevoerd zijn. Bij de horstemming voor een lid van den gemeenteraad te Gouda werden uitgebracht 644 stemmen. Daarvan verkreeg de heer C. Hoogenboom er 346 en dr. H. IJasel De Schepper er 29S, zoo dat eerstgenoemde gekozen is. Het was Dinsdag voor de begaafde actrice Catharina Beersmans een gewichtige dag, toen zij twintig jaar lang do baan dor kunst had betreden. Dat het kunstlievend publiek te Rotterdam ook hare verdiensten weet te waardeeren, daarvan go- tuigde de avond van dien dag. Bij haar eerste optreden reeds werd zij met fanfares en luide toe juichingen begroet en haar een prachtige bouqnet aangeboden, - tijdens de pauze werd zij uitgenoo- digd op het tooneel te verschijnen en bevond zij zich op eenmaal te midden van een groot aantal prachtige geschenken, welke haar onder een har telijke toespraak door de heeren Berckenhof en Le Gras worden aangeboden. Namens den Raad van beheer van het Nederlandsch Tooneel ontving zij een bronzen Sappho-beeld uit de beroemde fabriek van Barbedienne te Parijs; namens eenige kunst vrienden een fraai geëncadreerde gekleurde photo graphic van de schilderij „Adversity" van J. Sant; namens eenige Vlaamsche kunstvrienden een aan tal prachtige boekwerken; namens de acteurs en actrices van het Rotterdamsch Tooneel een prach tige lauwerkrans. Van de zijde van het publiek werd zij in den waren zin des woords met bouquet- ten overstelpt. Zij wilde spreken om haren dank te betuigen, doch het was haar onmogelijk. De ver rassing was te groot. Gemengd Nieuws. De heer A. Koslowsky zal gedurende drie avonden in de Stadszaal alhier voorstellingen geven met zijn „Reuzen-Wandel-Diorama". Vele plaatsen zijn ens reeds in dat bezoek voorgegaan; maar uit al die plaatsen kwamen dan ook de meest gunstige berichten in de aldaar verschijnende bladen. Het diorama (doorschijnende schilderij) is niet alleen voor volwassenen, maar ook voor jongelieden en kinderen niet enkel een aangename verpoozing, maar tevens leerrijk. Grootsche natuurtafereelen, wereld beroemde gebouwen, afbeeldingen van landschappen, do meeste met mechaniek, afgewisseld door fraaie kleurenmagie, draaiende bouquetten, omgeven door kransen, statuetten, koddige verschijningen enz. enz. geven aan allen, niet het minst aan het jonge •volkje, veel genoegen. Bij leder tafereel wordt, een •duidelijke toelichting gegeven. Meldden wij onlangs dat de heer T. P. Viruly alhier aan zijne huurders van landerijen in den Prins-Alexanderpolder eene aanmerkelijke ver mindering van pacht had geschonken, thans kunnen wij andermaal eene edelmoedige daad van dien grondeigenaar melden. De heer Viruly heeft nl. aan zijne huurders eene aanmerkelijke som voor bemes ting hunner landerijen geschonken en wel van 100 mest per H.A. Naar gemeld wordt, heeft de Koning gelast dat op zijn paleis in Don Haag een post- en telegraafkantoor zal worden ingericht. Do Haagscho correspondent van het „Z. D." meldt dat de jeugdige prinses uiterst voor- deelig opgroeit. Hoewel nog geon anderhalf jaar oud, loopt zij vlug en speelt al heel aardig. Haar geestontwikkeling laat ook niets te wenschen over; als oen klein bewijs daarvoor kan o. a. de bijzonder heid gelden, dat 't jonge Wilhelmijntje reeds tot 20 kan tellen. Bij hotafrijden van de brug bij dendie- rontuin te 's-Hage gleed gisternamiddag het paard voor een vigilant, waarin twee dames gezeten waren, uit en stortte door het hek aan den waterkant heen in het kanaal. Gelukkig word het rijtuig door een der palen van het hek tegengehouden, zqqdat de beide dames voor levensgevaar behoed blefbn. Het paard werd met veel moeite gered. In de Yondelstraat te Amsterdam is een diefstal gepleegd, 's Nachts zijn door een of meer personen uit de zijkamer 7 zilveren lepels en uit de gang een jas en hoed ontvreemd. Vermoe delijk heeft de dief zich door inklimming toegang verschaft. - In de Galgenstraat aldaar is tusschen een man en zijn wettige huisvrouw zoo hevig ge vochten, dat de vrouw in zorgwekkenden toestand verkeert. Gistermorgen brandde bij Meppel eon boerenplaats af. Huisraad, 15 runderen en 1 paard werden mede een prooi der vlammen. Oorzaak onbekend. De koffiehuishouder S. uit 's-Hertogen- l bosch, die zich heimelijk verwijderd had met een bedrag van f 60,000 aan effecten, welke aan zijn zwager toebehoorden, moet te Parijs in hechtenis genomen zijn. De effecten waren voor het meerendesl nog in zijn bezit.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1