N°. 6732. Donderdag 26 Januari. A0. 1882. Leidsch dagblad. PRIJS DEZES COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post.1.40. Akond«rlfjke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FEIJS DEB ABYERTESTIEN: Tan 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$* Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LFIBEN, 25 Januari. Door de afdeeling Leiden en ometreken der ederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant ende zal bij gelegenheid van het vijfjarig bestaan ier afdeeling op Zomerzorg van 7 tot 10 Juli a. a. en tentoonstelling wordon gehouden, waarvoor door et bestaur een voorloopig programma wassamen- esteld, dat op de gisteravond gehouden gewone Mlenvergadering nader werd aangevuld. De heer T. Copier, algemeen bij onze stad- enooten bekend als voorzitter van de Typographi es vereeniging „Laurens Jansz. Coster" en die enoemde vereeniging sedert 21 jaren op waardige vijze als president ten sieraad strekte, heeft gie- eravond bij zijn periodieke aftreding voor zjjne metie bedankt omdat hot klimmen zijner jaren em niet meer toeliet, de vereeniging met die toe- rijding ter zijde te staan als altijd zijn streven was oweest. De vergadering nam hiervan kennis, maar chtte het zich ten plicht hom om zijn verdiensten iet eerevoorzitterschap aan te bieden, hetgeen de ervaring grijs geworden president met erkente- ijkheid aannam. Tevens werd de heer F. Terluin, ftredende 1ste secretaris, wegens zijne onvermoeide orgen gedurende een reeks van jaren aan de ver eniging gewijd, tot buitengewoon eerelid benoemd. Door de Nederlandsche VoreenigiDg tot be- cherming van dieren zijn in de afgeloopen drie □aanden premiën uitgereikt voor bekeuringen wegens ierenmishandeling, door vonnissen gevolgd, aan J. F. Messons, T. Zwartbol on C. Van Hens- jergen, veldwachters te "Wassenaar. Ds. J. Yan Walsem heeft bij gelegenheid dor vondmaalsviering op Zondag 11. aan zijne gemeente e Alphen aan den Rijn medegedeeld dat hij door den terkeraad bij het klassikaal bestuur is aangeklaagd. Op den 278ten Januari a. s. des avonds te uren, zal te Rijnsaterwoude ten huize van J. Akerboom door den heer R. Koopmans Yan Boe- ceren te Leiden, eene volksvoordracht worden ehouden. Aan den directeur der Fransche opera te s-Hage is door den gemeenteraad voor het speel seizoen 1882/83 f 6000 subsidie met beschikking 'voorwaardelijk) over de koninklijke loges toege daan, met 22 tegen 11 stemmen. De heer J. Yan Kretschmar is benoemd tot lirecteur van de Wostlandsohe Tramwegmaatschappij. De minister van buitenlandsche zaken heeft n zijn antwoord op het Toorloopig verslag aan de Eerste Kamer te kennen gegeven, dat hij er bij onderen prijs op zou stellen aangaande het recht Ier Nederlandsche vlag tot uitoefening der kustvaart de Duitsche zeeën volledige inlichtingen aan s lands vertegenwoordiging te kunnen geven. Men sal echter bevroeden dat zulks aan ernstig be zwaar onderhevig is; op hot oogenblik dat deze gewichtige aangelegenheid het onderwerp van be sprekingen - trouwens in den meest vriendschap- pelijken gee6fc - tusschen de beide regeeringen uit- naakt. De Duitsche wet van 22 Mei jl., op 1 Jan. jl. n werking getreden, behoudt in het algemeen de kustvaart der nationale vlag voor, en tot dusver s Nederland niet genoemd onder de Staten, wier >ij tractaat verkregen recht erkend of aan wie dat echt bij keizerlijke verordening toegekend is. Toch schenen aanvankelijk, ook op grond der bedoelde verklaring van 5 April 1881, Nederlands aanspraken niet twijfelachtig. Wat in den gegeven stand der zaak geschieden kon, is gedaan; de minister gaat voort aan deze gewichtige zaak zijne meeste zorg te wijden. Onzekerheid omtrent de grenzen van het aan de Nederlandsche souvereiniteït onderworpen gebied vreg te nemen, erkent de regeering als eene op naar rustende verplichting. Ten bewijze dat zij er Btceds op bedacht is het te dien einde noodige te verrichten, kan verwezen worden naar hare jongste handelingen tot nadere bevestiging van onze grens op Borneo's Oostkust. De minister zal trachten in het belang der Neder landsche reederijen zoodanige regeling in het leven te doen treden, als tot wering der schromelijke misbruiken, waarop het verslag de aandacht vestigt, dienstig zal kunnen zijn. Na beëindiging van het voorbereidend onderzoek door de betrokken depar tementen van algemeen bestaur, zullen de onder handelingen met Spanje over een nieuw handels verdrag nu zeer spoedig een aanvang kunnen nemen. Ontveinzen kan de minister niet, dat, bij do eerste toepassing, de indeeling der gezanten in twee klassen, tot eenig bezwaar aanleiding gegeven heeft. Hij wenscht zich vooralsnog van een oordeel te ont houden over de vraag, of, zoo dio bezwaren mochten blijken van dunrzamen aard te zijn, wijziging van het bedoelde voorschrift raadzaam geacht moot worden. Diezelfde vraag, met betrekking tot do vereisebton van benoembaarheid tot den graad van gezantschapsattachó, maakt thans een onderwerp van nader onderzoek nit. Omtrent de aanstelling van een consul in de Transvaal en het horvatten van onderhandelingen over een handelsverdrag met dat land is nog geon eindbesluit genomen. De behartiging onzer belangen te Rio de Janeiro zal, naar de zienswijze van den minister, duurzaam aan consulaire ambtenaren kunnen opgedragen worden. A. Hakkert is door den minister van justitie benoemd tot fabrieksbaas te Veenhuizen. Door den minister van koloniën is afwijzend beschikt op hot request van het twintigtal studenten, die, volgens het voorschrift voor de opleiding van studenten in de medicijnen aan de Nederlandsche universiteiten tot officieren van gezondheid in de koloniën, aan de Amsterdamsche universiteit stu- dceren, om van rijkswege les in het paardrijden te mogen ontvangen. Het stoomschip „Conrad", van Bataviavnaar Amsterdam, passeerde Zondag Gibraltar en Maandag Kaap Rocca; do „Limburg", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde gistervoormiddag to Marseille; de „W. A. Scholten", van Rotterdam naarNieuw- York, passeerde gisternamiddag Lizard; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde gisteren to Port-Said en vertrok heden. De minister van financiën maakt bekend dat op Yrijdag 3 Febr. a. s., van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren, ten kantore van het agentschap van zijn ministerie te Amsterdam, kun nen wordon ingeleverd inschrijvingsbiljetten tot het bekomen van schatkistpromessen, die tot een be drag van zeven millioen gulden zullen worden uit gegeven. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat zal a. s. Donderdag en die van den minister van binnenlandsche zaken a. s. Zaterdag niet plaats hebben. Gemengd Nieuws, Bij den smidsknecht Mioch in de Reine- veststeeg is hedenmorgen een begin van schoor steenbrand ontstaan ten gevolge van roetverzameling. Door het onmiddellijk uit den schoorsteen verwij deren van de ijzeren plaat, waarop het brandende roet lag, werd het gevaar in den verderen voort gang gestuit. De veertienjarigeJaantje Pen, wonende op de Kalvermarkt, geraakte gisteravond door het misstappen op een schip in de Heerengracht, doch werd onmiddellijk door een voorbijganger gered; daardoor bekwam het kind gelukkig geen ander letsel dan een kleine ontvelling aan het hoofd. Jannetje Struik, de millioenen-juffer, heeft het werkelijk te Amsterdam wat bont gemaakt, schrijft de „Leeuw. Crt." Zekere W. heeft zich zoo danig door de pseudo-millioenon van Jannetje laten verblinden dat hij thans f 278,000 van haar te vor deren heeft en deze vordering wel voor f 100 en misschien nog minder van de hand wil doen. - D© firma Wamsteoker Yan der Gant is er met 68,900 ingeloopen. Een man, dio voor f 14 een koffer ge maakt had, krijgt ook niets. Zoo zijn er nog ver scheidene anderen en Jannetje (zoo'n boerenmeisje) is zoo slim geweest, niet in handen vai den straf rechter te vallen. Bij het draaien aan do monding van de Ondehaven voor Rotterdam is gisteren een plat- boom8vaartuig, beladen met machinerieën uit do fabriek van de firma Smulders te Utrecht, voort bewogen wordende door een sleepbootje, omgeslagen. De machinerieën, ter waarde van 20,000, zijn te water geraakt. Eon opvarende viel ook in de Maas, doch werd gered. Naar men meldt, is uit don boedel van den notaris De Haan te Wolvega aan de schuld- eischers 10 pet. uitbetaald. Uit Lieve Yrouwen-parochie nfeldtmen aan de R. Crt. dfit op een boerenhofstede, ongeveer een half uur buiten het dorp, een treurig ongeval heeft plaats gehad. Zooals men weet, is het in Friesland in gebruik, dat de vrijers hun meisje des Zondags-avonds bezoeken en dan oen groot ge deelte van den nacht blijven minnekozen, terwijl de hui8genooten naar bed zijn gegaan. De 17-jarige dochter van den heer G. B. nu, had zich Zondag avond 11. met haron verloofde in een opkamertje afgozonderd. Den volgenden ochtend, omstreeks vijf uren, vond de moeder het paar gelieven inbewns- teloozen toestand op den grond uitgestrekt. Bij onderzoek bleek het meisje reeds overleden te zijn de jongeling is, na eenigen tijd in de buitenlucht gelegen te hebben, weer bijgekomen. Yolgens som migen zou het jonge paar een pot met doorgebrande kolen in het kamertje hebben geplaatst om het te verwarmen, en door don damp gestikt zijnvolgens anderen zou een aangeglommen doof kool in de stoof van de jongedochter de oorzaak van het ongeval zijn. De 34-jarige C. Y., dieindevorigeweek bij het snoeien van boomen te Dordrecht ernstig aan het hoofd verwond word, is thans aan de ge volgen overleden. Onder een hevigen woordentwist te Breda tusschen twee personen in een kroegje bleef een hunner plotseling op de plaats dood. Yolgens bij de Nederlandsch-Ameri- kaansche Stoomvaartmaatschappij ontvangen telegra- phisch bericht, bevond het stoomschip „Edam" zich- Zondag 100 Eng. mijlen van Sandy Hook, vermoe delijk met een gebrek aan de machine. Een vier- mast-stoomschip, waarschijnlijk de „Persian Mo narch", bevond zich bij de „Edam." Eenb twintigjarige arme wees, Angële Sibie, te Parijs bij zekere mme- Cal met in de Avenue de Friedland in dienst, werd vóór eenige dagen bij een notaris geroepen, die haar kenbaar maakte dat haar eenige broeder verscheidene jaren geleden naar een der Fransche koloniën vertrokken, over leden was en haar een vermogen had nagelaten van 3 millioen franken. - De verraste erfgename keerde naar hare meesteres terug, deelde haar de tijding mede en verklaarde in haren dienst te wil len blijven totdat eene opvolgster zou gevonden zijn. Angèle, sedert eenigen tijd met een palfrenier verloofd, zal eerlang in het huwelijk treden. De twee vermaarde biljartspelers Slos- son en Yignaux zullen den 30sten dezer en vier volgende dagen zich nogmaals met elkander meten en wel in het Grand-Hótel te Parijs. De partij zaï

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1