LEIDSCH DAGBLAD. N\ 0731. Woensdag 25 Januari. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.16. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nomtners.0.65. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADYEKTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer /O.ITf Groolere lettere naar plaatsraimte. Voor het incaseee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 13 toL 15 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. JL3SI5SB1V, 24 «Januari. Heden ia aan de universiteit alhier de heer P. H. Ritter, geb. to 's-Gravenhage, bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid, na openbare verdediging van een academisch proefschrift, g6t.: „De Monaden- leer van Leibniz." Prof. K. Martin, hoogleeraar in do geologie alhier, is door den groothertog van Oldenburg benoemd tot ridder 1ste klasse van de Oldenburgsche Huis- en Yerdienst-ordo. Deze onderscheiding is te eervol! r wanneer men bedenkt dat hot aantal ridders l&te klasse bij deze orde tot twintig beperkt is. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Batavia door middel van het stoomschip Utrecht", waarvan do laatste buslichting aan het po: kantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 28sten Januari a. s., des namiddags to halfvier. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk dos middags te twaalf uren be zorgd zijn. De officieren van gezondheid 1ste klasse dr. J. H. Gentis en jhr. Y. G. De Rotte, van hot garnïzcensh jspitaal en van hot 2do reg. veldartillerie te 's-Hago. zijn met 1 Maart a. s. overgeplaatst, en wel genoemde naar Leiden, laatstgenoemde naar Utrecht. Y'ior bet beroep naar Leiderdorp is door ds. W. H. Yan Loon te Meppel bedankt. Naar <:le Christ.-Geref. gemeente te Waddings veen is beroepen de heer J. Alting te Katwijk a/Zee. Mee schrijft ons: Het buitengewoon zachte winterweder heeft tot dusver gunstig op de winter granen gewerkt. Ze staan over het geheel voortref felijk te velde. De woilanden en vooral de nienw aangelegde graslanden zien er uit als anders in April. 't Is wel te wenschen dat het voorjaar ons geen parten speelt, want bij de bouwboeren zijn de hoe veelheden hooi gering en veel stroo is wegens de hooge prijzen van de hand gedaan. Het vee is in de Haarlemmermeer gezond en de resultaten van den landbouw zijn niettegenstaande een treurigen oogsttijd beter dan hot vorige jaar. Over het geheel klagen de landbouwers minder dan een jaar vroeger. In Den Haag is overleden de heer Gerardns Duyckïnck, ridder der orde van den Ned. Leeuw, oud-lid van den Raad van Bestuur der kolonie Suriname. Heden heeft in de Witte Sociëteit te 's-Hage ter herinnering aan de inneming van den Kraton het gewone jaarlijksche diner plaats van de officieren, die tot bijwoning van de tweede expeditie tegen Atjeh bij het Indische leger zijn gedetacheerd geweest. Onlangs is een spoorwegbeambte, belast met de bewaking van een post eener spoorweglijn, als verdacht van misdrijf in hechtenis genomen, zonder dat de bestuurders der betrokken spoorwegonder neming vooraf kondon zorgen dat de post dooreen ander daartoe gerechtigd persoon word bewaakt. Door den minister van waterstaat enz. is de aan dacht van den minister van justitie er op geves tigd, dat door het op deze wijze verwijderen vaneen beambte op post de veiligheid van hot spoorweg verkeer ernstig gevaar loopt. De minister van justitie heeft daarom de procureurs-generaal bij de Hoven verzocht te willen bevorderen, dat bij eventueele arrest.'tie an spoorwegbeambten zooveel mogelijk in overleg vorde gehandeld met de betrokken spoor- wegoiuA'i a i ming, of met den beambte, die ter plaatse, waar ue aanhouding moet geschieden, de onder neming vertegenwoordigt, opdat tijdig in den dienst, van den aangehoudene kan worden voorzien. De Bru889lsche „Etoilo" meldt thans weder dat er weinig kans op is, dat de koning van België het huwelijk van prins Leopold met do zuster ODzer Koningin zal bijwonen. Do directeur van de bekende stichting „Bethesda" te Laag Soeren, de heer J. Van de Poll, is aldaar overleden. Do Nestor der onderwijzers te Maastricht, do heer T. H. WagemaDs, hoofd der school voor meer uitgebreid en lager onderwijs, is in den ouderdom van 66 jaron overleden. Ruim 46 jaren had deze verdienstelijke onderwijzer zijne beste krachten aan het onderwijs der jeugd gewijd, en dit met een jjver en nauwgezetheid, die hem de achting van het schooltoezicht en van de gekeele burgerij deden verwerven. Zijn school behoorde tot do drukst be zochte, terwijl de buitengewone orde, die er heerechte, alom werd geroemd. In de gisteren gehouden avondzitting der Tweede Kamer werd do discussie voortgezet over de conclusie in zake De Jong (Suriname). De heer Van der Hoeven achtte en do schuld van don gou verneur èn dat do heer Muller gelasterd zou heb ben, onbewezen. De Kamer moest zich dus ont houden en enkel over eono pachtsverlenging uit spraak doen. Do heeron Haffmans, Heydenrijck en Yan Nispen bestreden de conclusio-Gloichman, die nader door don heer Rutgors werd verdedigd. Nadat de minister de onschuld van den gouverneur nog maals had betoogd en in oon verwerping der con- clusie-Gleichman de rechtvaardiging had gezien van don gouverneur Yan Sjpesteyn, word het eerste gedeelte der conclusio-Gloichman (onvoldoend bewijs van ongegrondheid der aantijging tegen den gouver- nour uitsprekende) verworpen met 40 tegen 18 stemmen. Over een 9üb-amendement op de tweede alinea staakten do stemmen. De zitting werd te circa 1 uur 's nachts opgeheven tot hedenmorgen te 11 uren. Het stoomschip „W. A. Scholten", van Rot terdam Daar Nicnw-York, passeerde gistornamiddag Dover. De gewone audiëntie van den minister van financiën op Donderdag en die van den minister van marine op Yrijdag a. s. zullen niet plaats hebben. Indien wo ons niet vergissen, dan was het gis teravond sedert den lOden Maart 1879 voor de derde maal dat hier Faassens „Anne-Mie" werd opgevoerd. Iets nieuws werd den abonné's dus ook ditmaal niet door het Rotterdamsch gezelschap van het Nederlandsch Tooneel aangeboden. Trouwens dat is niets vreemds meer. Desniettemin was de schouwburg vrijgoed bezet. En te verwonderen is dit ook niet geheel en al, want behalve dat de ge- abonneerden natuurlijk van hunne toch betaalde plaatsen gebruik maken, waren er blijkbaar nog velen die deze „schets uit het Zeenwsche volks leven", zooals de anteor zijn bekroond werk noemt, voor het eerst zagen. Yoor hen die nu niet aan wezig waren is een kleine herinnering van den inhoud misschien niet te onpas. In 1850 dan leefde teWestkapelle de grondeigenaar Dirksen met een eenig kind, eene dochter, die hij wil uithuwelijken aan een rijke partij, den zoon van don burgemeester. Het meisje heeft echter eene ongeoorloofde betrekking aangeknoopt met een inge nieur, en bij het vernemen van deze schande, zijn kind aangedaan, wordt Dirksen zoo driftig, dat hij den ingenieur met zijn mes zes wonden toebrengt, die doen vermoeden dat deze sterven zal. Dirksen wordt drie jaar in de gevangenis opge sloten. Na dien tijd zijn zijne geestvermógens ge krenkt; zijne dochter Annc-Mio heeft het loven aan een meisje geschonken, maar haar vader wil die schande voor do wereld verbergen. Hot kind Lizo zal doorgaan voor een nichtje; Dirksen zal don naam Brouwer aannemen, en zoo vestigt hij zich te 's-IIeer-Arcndskerke, waar het stuk zelf 18 jaren later speelt. Eene meid, welke in dien tnsschentijd is getrouwd met een kastelein, woont daar ook. Lize is in 1868 dns tot een meisje opgegroeid, op wie de jongens hunne oogen kannen vestigen, wat zij te eerder doen, wijl zij een lief boerinnetje tévens word. Koenraad wil haar trouwen en ontvangt daartoe verlof van zijne ouders, zoo er op Lizes ouders maar niets te zeggen valt. Nu dat is er welhef geheim van Lizes geboorte drukt Anne-Mie zwaar; zij zogt dus dat er van het huwelijk niets kan komen, en Koenraad moet diep bedroefd zijn kans opgeven. Plotseling komt do ingenieur echter terng. Hij is destijds niet aan de wonden gestorven, en wil thans zijn fout herstellen. Daardoor komt Dirk sen, die nog altijd gebukt ging on dor de verdenking van moord, tot do gelukkige ontdekking daaraan niet schuldig te wezen, al belet zijne kindscbheid hem de volle waarde daarvan te beseffendaardoor krijgt Lize een vador en een naam, en trouwt Koenraad met haar. Een vergelijking tusschen het affiche van nu on voorheen deed reeds zien dat or in do rolverdee- ling niet minder dan 10 veranderingon of verwis selingen hebbon plaats gohad. Zoo was de rol van den ingenieur Rijnhof, vroeger aan don heerChris- pijn, nu aan don heer Do la Mar opgedragen; die van Koenraad Deel, vroeger aan den heer "W. J. Van Zuylen, na aan den heer Poolman; die van den herbergier Kwak, vroeger aan den heer Yan Niouwland, nu aan den heer Fr. Bouwmeester; die van Lize, vroeger aan mevr. Egener-Van Dam, nu aan mej. De Groot. Hoo verdienstelijk or ook thans gespeeld werd, bleek^toch dat niet elke ver andering altijd verbetering aanbrengt, zoodat de voorstellingen van vroeger volstrekt niet voor die van gisteravond behoeven onder te doen. De beide hoofdpersonen echter, mej. Beorsmans als Anne-Mie, en do heer Rosier Faassen als de grondeigenaar Dirksen, waren dezelfde gebleven en oogsten ook nu weder lauweren. De aanbieding van een fraai bouquet aan de uitstekende actrice en van een krans aan den acteur-auteur was er het bewijs van. Mej. De Groot deed haar voorgangster geen oneer aan. Zij maakte het klaverblad goed compleet, en mevrouw Faassen-Van Velzen was ook nu. meer dan eons onbetaalbaar, ofschoon van eenige overdrijving niet geheel en al vrij. Gemengd Nieuws. Thans leest men ook in het Politie- blad: „Sedert 16 Jan. jl. wordt vermist Johannes De Meyer, oud 42 jaren, veldwachter der gemeente Woubrugge, lang 1.75 meter, aangezicht rond, voor- hootd hoog, oogen grijs, neus en mond gewooD, kin. rond, haar en wenkbrauwen blond; kleoding: uni form en duffeRche overjas met koperen knoopen. Hij is dien dag voor dienstzaken vertrokken naar 's-Gravenhage, van waar hij vermoedelijk per trein 4.27 n.m. naar Leiden is vertrokken. Hij heeft bij zich een groenen reiszak, waarin gedrukte gemeente en polderstukken, van buitengewoon zegel voorzien, en f 295 grootendeels aan bankpapier. De burge meester van Woubrugge verzoekt opsporing en bericht." De eerste schuit te Katwijk heeft aan gebracht 200 stuks tongen, 6 manden schol en 10 manden rog. Zaterdag is ten gemeentehuize aldaar debeman»- ning der vijftigste bomschuit aangemonsterd. Nog negen schuiten blijven er over. De Rijs wijksclie schipper, die eenige dagen geleden beklemd goraaktq tusschen de Geest brug en zijn schip en wiens arm ten gevolge daar-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1