ten mot steenon aan te vallen, doch troffen bij ongeluk de 18-jarige Augustine Selo3se uit de buurt vrij .rnstig aan het hoofd. Mama Selosse, hiorover voedend geworden, begon nu do herberg met keien te borabardeeren on trof daarbij een der gasten. Dientengevolge is procos-verbaal opgemaakt: 1°. tegen de knapen wegens het ongeoorloofd spelen met voetzoekers; 2°. tegen den vuurworkmaker die ze hun verkocht; 3°. tegen Thumers wegens mishandeling van een jongen; 4°. tagon moeder Selosse en mej. Vandemaele, do dochter van den herbergier, wegens het verwonden door steenworpen. KOLONIËN. BATAVIA, 20 December. Door den goaTemear-geoertal van Ned.-India zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot kantoorchef 4de kl. te Soebang K. Broei; tot hulpprediker tei dienste der inl. Christen gemeente te Noesa-I.aat J. Too Have; tot 3de onderw. aan de kweek», voor inl. onderw. te Bandong R. Brons Middel. Belast: Aan de kweekschool voor inl. onderw. te Proboliogo, met c.e waarnem. der betrekk. van 3de onderw. H. Th. J. Wy'er- broeck; van éde id. J. J. D. Van Batenburg. Gedetacheerd: Bij het dep. der marine, de opz. 1ste kl. M. C. A. A. Seijfarth. Geplaatst: Te Batavia, de ben. opz. 8de kl. W. L. Do Wilde en de ambten, ter beachikk. J. C. Dekker, A. Keiler en J. J. Sterkenborgte Soerabain, de ben. opz. 3de kl. C. J. Cohen; bij de in- en uitvoerr. en accijnzen: te Batavia J. H. De Haan; te SoerakartaTh. Van Maancn te Weltevreden Th. W. F. Schreael en J. H. W. Voigt; te Telok-BetoDg J. A. Abell. Overgeplaatst: Naar Djokdjokarta de hulpoDdorw. A. Fol; naar Krawang de kantoorchef 4de kl. G. H. Van Dnlkcnnaar Weltevreden de comm. 2de kl. J. M. Eilerts De Haan; naar Ran de id. 8de kl. C. W. Krijgsman; naar Padaug d" id. W. H. Johannes; naar Paaoeroean de id. W. A. F. IJ. J. T. Hilltbrandt; naar Weltevreden de adj.-comm. E. Courant; naar Poerworedjo de opz. 1ste kl. G. D. Van der Swaagh; naar Beber de id. 2de kl. P. II. Hillebrandt; naar Padang PandjaDg de id. E. A. Godin; naar Magelang de id. P. Dorland; naar Parakan de id. lste kl A. N. Pieters; naar Men doet de id. 3de kl. C. G. J. Gersennaar Rembang de id. 2de kl. F. W. Van Gulden naar Soerabaia de id. P. A. C. Peeters; naar Balangnipa de id. D. Mosjé; naar Modjokerto de id. 3de kl. F. C. Van Sorgen; naar Demak de adspir. ingen. D T. J. Van Bnuren. Onthoven: Eervol, de commies 2de kl. J. M. Eilerts De Haan. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De lstoluit.der inf. Óawens naar de 2de mil. afd. Departement van Marine. Tijdelijk belast: Met de waarn. der betrekk. van bootsman W. F. Perwez, Ingetrokken: De overplaatsing van dr. J. E. L. Kraft. BUITENLAND. Ofschoon het besluit, door do commissie van 33 Joden genomen, do gedeeltelijke grondswetsherzie- ning schijnt aan te nemen, voldoet het toch niet aan het Kabinet, omdat het de opneming van den „scrutin dc liste" in de Grondwet ter zijde stelt. Bovendien erkent do commissie in haar rapport de rochten van het congres als onboperkto macht. Verscheidene dagbladen laken de verwarring en duis terheid, welke het besluit der commissie kenmerkou. Bij de sluiting der beurs was de stemming Zaterdag beter, ten gevolge van onderhandelingon tusschen de „Union générale", de „Banque de Paris" en andere krediet-instellingen, die de Oostenrijk- sche zaken van do „Union générale" overnemen en tot eene beslechting medewerken zouden. Naar men verzekert, zijn de onderhandelingen op goeden weg en zou de regoering eene schikking verge makkelijken, om eeDö crisis te voorkomen. Do ministerraad heeft besloten zich to ver zetten togen elk voorstel tot onbeperkte herztoniDg der Constitutie. Duitschland. De Rijksdag heeft art. 2 der wet botrefFendo HamburgB aansluiting aan hot tolgobied met 171 tegen 102 steramen aangenomenwelk artikel be paalt dat het Rijk 40 millioen mark in de kosten bijdraagt, die de aansluiting medebrengt. Do ove rige artikelen der wet werden onveranderd met eeno door de commissie voorgestelde motie goedgekeurd. Eene bekendmaking van don rijkskanselier vorklaart dat dö veepest in het gansche Rijk go- weken is. Italië. Bij het Vaticaan is uit Berlijn eene medeueeling ontvangen betreffende de wijze, waarop de regoe ring van de diecretionnaire macht gebruik denkt to maken, zoodra de diplomatieke betrekkingen weder zijn aangeknoopt. Eene amnestie zal worden voor gesteld voor allen, die onder do werking dor Mci- wetton veroordeeld zijn. Op dezen grondslag zal de H. Stoel vrede met de Duitscho regeoring m. keu. Aan het centrum zal, als staatkundige partij, eigen handeling worden overgelaten. De Kamer der Afgevaardigden heeft het wets ontwerp op do kieshervorming met 217 tegen 63 stemmen aangenomen. <3-ar©ot=I3rita,imië. De Ladie3 Land-Liga heeft hare gewone woko- lijkscho bijeenkomst te Dublin gehoudon. Er was voor het algemeene fonds 80, voor het gevangenen- fonds 1634 pd. st. ontvangen. Yolgens het vorslag waren 75 pachters verdreven, aan verdreven gezinnen was 582 pd. st., aan de gezinnen van gevangenen 1G1 pd. st. gezonden. Er hadden 50 arrestaties plaats gehad. De Liga blijft het trouwens op allerlei wijze de rogeering lastig maken. Deze liet in hot bureel Tan het blad „United Ireland" beslag leggen op eenige papieren. Eenige vrouwen, leden van ge noemd Bond, poogden der politie het binnenkomen te belotten. Er volgde eene worsteling, waarbij een der politie-agenten met het hoofd in eene ruit van eene glazen door terechtkwam en eene der dames door het glas eene wonde aan het hoofd bekwam. De lord-mayor van Londen heeft oene openbare vergadering op Mansionhouso uitgeschreven ton einde te protesteeren tegen de vervolging der Joden in Rusland. Oostenr.-Hong. Monarchie. De gemeonschap met Port Neum, aan de Bocche, wordt bedreigd. De telegraaflijnen naar Trebinjo, Bilek en Gatzko, allo bjj de Montenegrijnsche grens, zijn afgesneden en 6edert Zaterdag-morgen is de gemeenschap tusschen die plaatsen en de hoofd kwartieren afgebroken. Generaal Jovanovies is van volledige volmacht voorzien, om naar goedvinden te handelen. Men beweert dat het vertrek van den vorst van Montenegro eigenlijk niets anders was dan eene vlucht voor zijne cigeno onderdanen, die feitelijk in opstand verkeoren. Maar dit gerucht veroischt be vestiging. Zooveel alleen is zeker, dat de vorst zijne internationale verplichtingen wilde nakomen, maar geen macht had om de grenzen te bewaken, of zijne onderdanen te weerhouden zich bij do opstandelingen te voogen. De vorst is, naar meu zegt, voornemens spoedig naar zijne hoofdstad terug te keeren en zyn gezin voorloopig to Antivari te laten. Do „Pol. Corr." meldt dat het legerbestuur Diot voornomens is opnieuw troepen naar het Zuiden te zonden. Die in Dalmatië zullen niettemin versterkt worden. Do bevelhebber van de derde compagnie van het elfde regiment, die wacht hield op de Planitz, werd door 200 opstandelingen verrast. Na eene langdurige worsteling sloog hij zich door hen heen on ontving de medaille voor moed ter belooning. Een luitenant, die een transport ammunitie naar Bilek aanvoerde, streed den 9den zes uren lang tegen de opstandelingen, die hij terugdreef. In acht gevechten sedert den lGden tusschen Korito en Bilek geleverd, zijn twee luitenants, twee onder officieren en drie soldaten gewond. Overal leden de opstandelingen, uit welbökendo dieven en landloopors bestaande, aanzienlijke verliezen. Rusland. De czaar heoft do som van 100,000 fr. aange nomen, hem door vorst Alexander van Bulgarije aangeboden, tot bestrijding der kosten eoBer Rus sische wetenschappelijke oxpeditie, welke naar de geschiodonis van Bulgarije onderzoek zal doen. Het denkbeeld tot zulk eene expeditio dagteekent reeds van 1876, maar was tot dusver uitgesteld wegens gebrek aan geld. Tban6 is die hinderpaal wegge nomen. Het „Journal de St.-Péfcersbourg" zegt aan gaande de inzamelingen in Engeland ten behoeve dor Russische Israëlieten, dat het hier geen lief dadig, maar een anti-godsdienstig en staatkundig doel geldt. Het blad tracht verder het overdrevene aan te tooneu der berichten, welke door de Engel- sehe bladen over de vor vol gingen tegen de Israë lieten worden medegedeeld. ROME, 22 Januari. Het officieele blad zal hoden- avond iu eon buitengewoon nommer de nieuwe kies wet bevatten. ST.-PETERSBURG, 22 Januari. Do „Regeerings- bode" bevat een van den minister van financiën ontvangen mededeeling, waarin uitvoerig wordt aan getoond het ongegronde van eeu bericht in don Londenschen „Economist", volgens hetwelk de regoe ring over do opbrengst van geconsolideerde spoor- wegobligatiën beschikt zou hebben ter voorziening in staatsbehoeften. Integendeel wordt door cijfers bewezen dat de regeering alle sommen, die door den verkoop van spoorwegobligatiën verkregen werden, tot geen ander doel dan ten behoove yan do spoorwegen uitgegeven, on zelfs bovendien uit verschillende bronnen van 's Rijks schatkist nog ruim honderd vijftig millioen met gelijk doel voor geschoten heoft. WEENEN, 22 Jan. De „Polit. Corr." constateert, op grond van do beste inlichtingen en in strijd met de geruchten, dat een overeenkomst met Monte negro betreffende den doortocht van troepen niet gesloten is en ook het voornemen niet bestaat ze te sluiten. De „Presse" meldt dat tot dekking van de kosten voor Dalmatië acht millioen noodig zijn. Er zullen geene rentebrieven worden uitgegeven en ook eene beleening der centraal-actiën zal on- noodig zijn, want de kas kan die hoogere uitgaven ruimschoots bestrijden. Ook zal tot voorziening in de vereischte uitgaven voor de maatregelen der cis-Leithaansche regeering, ten bedrago van twee millioen, geen krediet-aanvrage noodig zijn. PARIJS, 22 Januari. Men verzekert dat de „Union'» morgen betalen zal bureau ouvert. NIEUW-YORK, 23 Januari. Yolgens een de- peche uit Mexico heeft de gouvernements-commis- saris aangekondigd dat alle aandeelen der Mexi- caansche Nationale Bank geplaatst zijn. Drie milli oen dollars zijn reeds gestort. De Bank zal tegon het einde van Februari geopend worden. LEIDEN, 23 Januari. Door het kanton go recht alhier zijn j heden de volgende uitspraken in strafzaken gedaan H. R., te Rijnsburg, wegens te Rijnsburg na des avonds elf uren in een herberg te verblijven, ver- oordeeld tot 3 of 1 d. gev. W. F. v. d. P., te Leidon, w. in kennelijken staat van dronkenschap verkeerende in het openbaar de orde to verstoren, tot 15 of 2 d. gev. J. B. en A. L. L., te Leiden, w. te Leiden maken van nachtelijk burengeruoht tot verstoring van de rost dor inwoners, de eerste tot 7.50 of 1 d. gov. en do tweede tot 5.50 of 2 d. gev. E. P. L. en W. O., to Leiden, wegens in ver- eeniging als boven, veroordeeld ieder tot f 6 of 1 d. gev. Ma. Wa. v. d. L., te Leiden, w. zich in kenne lijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg, en hot tweemaal makon van nach telijk burengerucht tot verstoring van de rust dor inwoners, tot 2-maal 6 of 2-m. 1. d. gov. en ƒ1 of 1 d. gev. J. M. v. M., te LeideD, w. zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg, i en het maken van nachtelijk burengerucht tot ver storing van de rust der inwoners, tot 10 en 7.50 of 2-m. 1 d. gev. P. P., to Rijnsburg, H. J. B., te Leimuiden, en J. v. U., te Leiden, w. te Leiden eon hond anders dan behoorlijk gemuilband of gemuilkorfd aangek spannen te hebben, ieder tot 3 of 1 d. gev. B. C. R., te Leiden, w. te Leidon zonder nood J zaak pijnigen van een dier op straat, tot 3 o: I 1 d. gev. J. T., Th. T. en D. D., te Leiden, w. in vei eeniging belemmeren van don openbaren weg mei daar buiten noodzaak een voorwerp to laten staat waardoor do vrijheid on veiligheid van het verkee werd verminderd, ieder tot 1 of 1 d. ger. J. Do V., te "Warmond, w. te Sassenheim eetfji voertuig los en zonder toezicht te laten staan o® den openbaren weg, tot 3 of 1 d. gev. E. H. H., te Leiden, w. in kennelijken staat vaJB dronkenschap verhoerende in het openbaar deord® te verstoren, tot f 15 of 2 d. gev. J. W., to Leiden, w. hot niet opvolgen van eew' in hot belang der openbare veiligheid gegeven bl' vel omtrent het verblijven van voertuigen op straf; f' en het veroorzaken van den dood en kwetsuren v^R dieren aan een ander toebehoorende door hei lijk besturen van een voertuig, tot 3 of 1 d. ge' .fr en 6 of 2 d. gev. Yan zes zaken is da uitspraak uitgesteld a. s. Zaterdag. De voorgenomen richting van den stoomtrams Leiden-Gouda, waarvoor door de heeron Dibbetz® Yan Sillevoldt concessie is gevraagd, is in zoover® gewijzigd dat bij den tol onder Zoeterwoude s® het Leiderdorpsche hek do hoogo Rijndijk worden verlaten om dan de lage zijde te netfR tot aan de Koudekerksche brug, daar do bent® van den straatweg op dit gedeelte der hoogo c® aan 125 particulieren behooren, waarvan er entr I geen toestemming tot gebruik willen geven, nr**t ze willen verkoopen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2