LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 6730. Dinsdag 24 Januari. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke No mm ere.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bel incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. STAD9-BBRICHTEN. Vergadering van don Gemeenteraad Tan Leiden, op Donderdag 26 Januari 1882, de* namiddags te t w ee oren. Punten ter behandeling 1°. Beëediging en installatie van den heer S. C. M. Knappert, als lid van den Gemeenteraad. 2°. Benoeming van een vierden opzichter bij de gemeentewer ken. (10) 3®. Idem van twee derde onderwijzers aan de sobool van de 3de klajae N®. 1. (11) •4°. Idem van twee leden van het Cnratorinm der Gemeente instelling voor de opleiding van O.-I. ambtenaren. (13) 5°. Voordracht tot overplaatsing van dc derde onderwijzeres Mej. C. F. Le Clercq, van de school 4de klasse N°. 1 naar de school 8de klasse N°. 3. (12) 6®. Bezwaarschrift van Regenten van het Waabche Wee9hni9 tegen den aanslag van mej. G. J. Van der Weydeu op bet eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1881. (9 en 14) 7°. Vaststelling van het derde suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dieast 1881. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden breDgen Ier kennis van belanghebbenden, dat bij de op heden plaats ge had hebbende uitloting van drie obligatiën ieder groot 1000 en ecne obligatie groot f 250, bebooreode tot de geldleening van f 125,000, aangegaan ingevolge de raadsbesluiten van 21 November, 12 en 30 December 1878, goedgekenrd door de Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, bij resolution van 16 Dec. 1878 en 14 Jannari 1879. zijn uitgetrokken de Nos 65, Dl, 09 en 125c, die op deo ÖOsteo Juni a. s. aflosbaar zijn gesteld, op welk tijdstip die obligatiën ophouden rente te dragen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Bargemeesi«r. 23 Jannari 1882. E. KIST, Secretaris. 23 «Faeiuari. De adressen aan den minister van justitie en 4e Eerste Kamer, betrekkelijk de invoering van het Wetboek van Strafrecht, binnen den kortst mogoliiken termijn, zijn o. a. goteekend door alle hoogleeraren van de rechtsgeleerde faculteit der universiteit alhier. Heeft het standbeeld van Pieter Adriaansz. Van der Werff ton gevolge van de lauwheid en onverschilligheid onzer stad- en landgenooten nu reeds jaren op zich laten wachten, thans is door het talent van een vreemdeling dien wakkeren voorvechter onzer vrjjheid een monument gesticht, dat evenzeer de meesterhand van den kunstenaar verraadt als het blijk geeft van den diepen indruk dien de kloeke houding onzer vaderen op hem heeft gemaakt. George Ebers, do sedert eenige jaren beroemde Duit8che schrijver, van wien meor dan van eenig ander kan worden getuigd dat zijn „knnsfr door «ene krachtige hoeveelheid workelijkheid wordt ge steund", heeft in zijne „Burgemeestersvrouw" de bange maar glorierijke dagen van Leidens beleg met groote ingenomenheid en met niet minder groot talent geschilderd. Er is, van Soverinus tot Hofdijk, over dat onder werp geschreven, maar een b.eeld van dien tijd als George Ebors ons sohildert, teekende niemand vóór hem. Die op de hoogte is van de voornaamste bij zonderheden door de verschillende historieschrijvers over het beleg van Leiden medegedeeld, zal door de lezing van dit boek zijn feitenkennis niet ver meerderen; mogelijk zelfs zal de historische critiek zich geroepen achten tegen de juistheid der voor stelling van een of ander feit op te komen; maar zeker zal de lectuur iederon ontwikkelden lezer eenige uren van groot genot verschaffen. Toegerust met degelijke kennis en beschikkende over eene groote mate van fantasie, plaatst Ebers den lezer midden in het belegerde Leiden en doet hom medeleven en medelijden wat daar beleefd en geleden werd. Zooals men weet, verscheen de Hollandsche ver taling van het boek te gelijk met de Duitsche uit gave. Dr. Rogge, die de vertolking op zich nam, heeft allo eer van zijn werk, zoodat men met de Hollandsche uitgave voor zich, aan geene vertaling denkt. Jammer echter, dubbel jammer, dat de cor rectie van zoo groote slordigheid getuigt. Geheel© bladzijden, die best als cacographie konden dienen, wemelen van do meest grove taalfouten. Ja't heeft er soms haast den schijn van alsof de corrector zich met opzet aan do rogelen der spraakkunst heeft vergrepen. Waarschijnlijk is er veel haast bij het werk ge weest en heeft men daarin de oorzaak van dit ergerlijk gebrek te zoeken, 't Is to hopen dat spoedig een tweede druk, getuige van de warme belangstel ling, waarmee het boek ongetwijfeld ontvangen zal wordeD, daarin verbetering moge brengen. Bij de heden gehouden openbare verkoeping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters waren do hoogste prijzen 35, 19, f 4 en ƒ2; de laagste 35, 19, 3.80 en 1.90# Te Aarlanderveen is een dor oud-strijders, A. Hofman, die onder don generaal Chassé de citadel van Antwerpen hielp verdedigen, in den ouderdom van 82 jaren overleden. De Koniog heeft, om te dienen als geschenk voor H.D. zuster, prinses Helena, welke dezer dagen in het huwelijk treedt, in de koninklijke Nederlandsche tapijtfabriek te Deventer een zeer prachtig en kostbaar tapijt bosteld. - HH. MM. poseereu geregeld in bet atelier van den schilder Herman Ten Kate, tot het makon van hunne por tretten. Waarschijnlijk zullen HH. MM. zich onge veer half Februari a. s. naar Nice begeven. Door den heer Yan der Hoeven is een ander amendement voorgesteld in zake'De JoDg (Suriname) namelijk om te verklaren: „dat de Kamer do weige ring van verlenging van do pacht der firma De Jong van het perceel, groot 4000 HA., in het district Boven-Suriname, door de van regeeringswege mede gedeelde beweegredenen niet gerechtvaardigd acht." In eene te Amsterdam gehouden vergadering van meer dan 300 bakkers uit onderscheidene plaatsen in Nederland is tot do oprichting van een Bakkerabond besloten, met het doel om het bakkers vak te verheffen en do onderlinge belangen te bevorderen. Yoorts hoeft de Yereeniging ten doel wederzijdsche bescherming en overleg bij de regeling der verhoudingon tusschen patroons en personeel. Naar men verneemt, zal de vico-admiraal R. L. De Haes mot 1 Mei a. s. als directeur en comman dant der marine te Willemsoord worden vervangen door den schout-bij-nacht J. A. Yandevelde, direa- teur en commandant der marine te Hellevootsluis. Het stoomschip „Zeeland", van Rotterdam naar Java, vertrok Zatordag-avond van Adende „W. A. Scholten", is dien dag van Rotterdam naarNieaw- York vertrokken. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft tot voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in den militieraad voor de lichting der nationale militie van 1882 benoemd in Zuid-Holland: in het 3de militie -districttot voorzitter, mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, lid der Prov. Staten; tot zijn plaatsvervanger, H. C. Hartevelt, lid der Prov. Staten; tot lid, mr. S. Le Poole, lid van den gemeenteraad van Leiden; tot zijn plaatsvervanger, mr. J. Bredins, lid van den gemeenteraad van Leiden; - benoemd tot directeur van een der Rijkstelegraaf kantoren, P. Corver, thans telegrafist 2de kl.; - den lsten luit. J. Van Son, van het 2de reg. huzaren, op ponsioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1050 'sjaars; aan den lsten luit. Yan Son den rang ver leend van ritmeester. Gemengd Nieuws, Twee plaatsvervangers bij het vierde regiment infanterie alhier zijn hedenmorgen wegen3 wangedrag uit do gelederen weggejaagd. J. Yan Horsen, met den stoomtram J Leiden-Haarlem van Lisse komende en in geen nuch- teren staat verkeerende, wilde gisteravond nabij Hillogom den tram verlaten; hij viel echter onder het rijden over het slikbord tusschen do wagens, zoodat de wielen over een zijnor beenen reden, het geen een geweldigen schok aan den wagen gaf en do ingewanden uit het lichaam deed komen. Weinigo oogenblikken later was do ongelukkige, kruidenier van beroep en te Hillogom woonachtig, oen lijk. Yan regeeringswege is thans een ver- órdening vastgesteld tot regeling van den brand weerdienst in de schouwburgen te Weenen. Het personeel, door de directiën van de schouwburgen met dien dienst belast, staat onder de bevelen van den tecbnischen inspecteur van het stedelijk bouw kundig bestuur. In zake den brandweerdienst is het geheele personeel, ook de directeur, aan de bevelen van genoemden ambtenaar onderworpen, terwijl het uitdooven van licht in do gangen alleen op zijn bevel kan geschieden. Het vuurscherm mag slechts oven voor het begin der voorstelling opgehaald en moet onmiddellijk na elke acte weder neergelaten worden; bij het minsto gevaar moet dit onverwijld geschieden. Tegelijkertijd zijn onderscheiden verbete ringen gelast in de inrichting van onderscheiden schouwburgen. Een zeldzame rechterlijke dwaling is dezer dagen bewezen. Tien jaren geleden werd de barbier Heinrich Bose te Posen wegens het ver moorden van den boekdrukker Fischer te Grosz Gay ter dood veroordeeld; dio straf werd echter in levenslange gevangenisstraf veranderd. De ver oordeelde had zijn schuld volkomen beleden. Toch bleek hij onlangs onschuldig en verleden week werd de arbeider Hermann Theodor Stellmacher na langdurig onderzoek ter zake schuldig verklaard en ter dood veroordeeld; het bleek nu dat Bose, die door drankmisbruik tot den bedelstaf was ver vallen, tien jaren geloden geen raad meer wist en toen maar, om onder dak te komeD, zijn schuld bekend heeft, overtuigd dat later zijn onschuld toch blijken zou. Zekere Jacob Wilmot, een boer in den omtrek van Lancaster, Kentucky, door geldelijke verliezen in zijne geestvermogens gekrenkt, heeft Woensdag 11. zijne vrouw, zijne moeder en twee dochters met eene bijl vermoord, waarna hij zich verhing. Zijn zoon ontkwam slechts aan den dood door bijtijds het geweer, waarmede zijn vader op hem vuurde, ter zijde te slaan. Op de Köln-Mindener lijn nabij Dülmen kwamen twee goederentreinen in botsing, waarbij een conducteur onmiddellijk gedood en veel schade aan den weg veroorzaakt werd. Uit Londen wordt gemeld dat Powell's luchtballon, met zijn lijk er in, gevonden is. De prefect van politiete Parijs, Cames- casse, heeft het voornemen bij de Kamer op het uitvaardigen eener wet aan te dringen, waardoor hij gemachtigd zal zijn alle bierhuizen ©n cafës te sluiten, waar de bediening door vrouwen geschiedt. Men zegt dat de Panjsehe toestanden in dit op zicht van zoodanigen aard zjjn, dat dergelijke maat regel de toejuiching van allo weidenkenden zou verwerven. Hete de rechtbanken soms aan werk komen. - Te Tourcoing vermaakten zich eenigo kinderen met het afsteken van voetzoekers. Een voorbijganger, Thumers genaamd, wilde hun eenige aanwijzingen doen om hen tegen de gevaarlijke gevolgen van dat spol te behoeden, wat de knapen beantwoordden met een zoo hevigen aanval van 'j steenworpen, dat Thumers, die een der jongeDB een pak slaag had toegediend, de wijk moest nemen naar de nabijgelegen herberg van zekeren Yande- maele. De kinderen van den herbergier hun gast willende wreken, begonnon nu do knapen daarbui-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1