Bij de Kamer van Koophandel te Groningen is een brief van den minister van waterstaat inge komen betreffende de Duitsche kust-vrachtvaart. Aan dat belangrijk schrijven ontleent men het volgende: „Eene ambtelijke mededeeling, dat do Nederland- «che vlag voortaan van de kustvaart iu het Duit- ache rijk is uitgesloten, is tot dusver bij de Neder- landsche regeering niet ontvangen. „De regeering heeft steeds gemeend en meent nog, dat art. 11 van het handels- en scheepvaart- verdrag van 31 Dec. 1851 met Pruisen aan onze nationale vlag het recht tot uitoefening der kust* vaart in Duitschland verzekert, en kon dus be zwaarlijk officieelo stappen doen tot handhaving van een recht, dat zij niet bedreigd achtte en dat bovendien nog in d© rijksdagszitting van 5 April jl. uitdrukkelijk bij monde van een der commissa rissen der rijksregeering was erkend. „Het is nu wel geenszins onmogelijk, dat de Pruisische rechter een Nederlandsch schip, wegens onbevoegde uitoefening der kustvaart aangeklaagd, zoude vrijspreken, doch waarschijnlijker te achten is veroordeeling tot de strenge straffen der wet ~van 22 Mei 1881, eene boete van ton hoogste f 1800, en bovendien wellicht verbeurdverklaring van schip en lading. „Doordrongen van het hooge belang der zaak, heeft de regeering alles gedaan, wat naar omstan digheden mogelijk was, en gaat zij voort alles te doen, wat noodig is om aan onze vlag de uitoefe ning der haar sedert zoovele jaren toegestane be voegdheid verder te verzekeren." Als instructeur der vrouwelijke surnumerairs hij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor- wogen is benoemd de heer J. J. Yan Eyk Yan Yoorthuysen,thans ambtenaar ter inspectie Groningen. Te Dordrecht is een afdeeling opgericht van de „Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde". Zij telt reeds een kleine 60 loden. Op voorstel der gas-commissie te Tiel is be paald dat de prijs van het gas met 1 Februari a. s. van 13 ets. per MJ op 10 ets. zal verlaagd worden voor particulieren en voor fabrikanten van 11 ets. per M3 op 9 ets. Bij de uitgevers-firma Blom en Olivierse te Culemborg is verschenen het eerste nummer van ©en nieuw tijdschrift, getitelde „Onze volkstaal." Het zal, blijkens het titelblad, gewijd zijn aan de studie der Nederlandsche tongvallen. Ondersteuning en medewerking is o. a. toegezegd door dr. P. J. Cosijn te Leiden, dr. J. H. Gallée te Utrecht, dr. I. F. J. Heremans te Gent, dr: II. Kern teLeidePj prof. B. Symons te Groningen en dr. J. Beckering Vinckers te Kampen. Het tijdschrift staat onder redactie van den heer Taco H. De Beer te Amster dam. Dit nummer bevat do volgende opstellen: T. H. De Beer, „Ons Programma"; dr. W. H. Mielck, „Over Dialectvorsching in het Nederduitsch" Brabantius, „Do quantiteit in de Noord-Brabantsche Yolkstaal"; J. Goemans, „Lijst van woordeü, die gebruikt worden op het eiland Schouwen, in den omtrek van het dorp Serooskerke"; H. P., „Zaan- Bcho woorden en uitdrukkingen"; K. M. A., „Lijst van woorden, gebruikelijk aan de Koninklijke Mili taire Academie", en van Louis D. Petit, „Proeve eener Bibliographie der Nederlandsche dialecten." De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden dat op Maandag den 5den Juni a. s. en volgende dagen, des voormiddags te 5 uren, in het pharmaceutisch laboratorium aan de Hoogt te Utrecht zal worden afgenomen het ver gelijkend examen voor hen die van Rijkswege wenschen te worden opgeleid tot militair apotheker voor den dienst in Oost-Indië; dat de gologenhoid bestaat tot plaatsing van drie adspiranten; dat de aanvraag om toelating, bij gezegeld request, vóór 1 Mei a. s. bij het ministerie van koloniën moet zyn ontvangen, vergezeld van de vereischte stukken. Het stoomschip „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton, ten gevolge van een aanhoudenden zwaren mist, in plaats van 18 eerst 20 dezer met het aanbreken van den dag, toen de mist genoegzaam was opgeklaard. Z. M. heeft zijn adjudant in buitengewonen dienst, den luit.-gen. K. Van der Heyden, op diens verzoek, met ingang van 1 Februari a. s., op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan Z. M. en aan den lande bewezen, uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen [reeds in een gedeelte van ons vorig nommer medegedeeld]- benoemd tot kanfconrechter-plaatsvervanger te Ven- loo, A. Bonman, oatvanger der registratie en domei nen aldaar; aan C. Hondius, op zijn daartoe gedaan verzook, met ingang van 1 April a. s., eervol ont slag verleend als notaris te Zaandam; den gepens. off. van gez. 2de kl. van het Indische leger G. H. Klosser, thans art» te Amsterdam, benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht. Gemengd Nlenws, De Ruïne schijnt waarlijk nog niet ge noeg bestemmingen gehad te bebben. Na de ver schillende uiteenloopende gedaanteverwisselingen welke ze reeds hoeft ondergaan, gaat men er nu zoo zoetjesaan een vuilnishoop van maken. Aan plaats ontbreekt hot er zeker niet, maar of ze een bij de politio-verordening bestemde plaats is, betwijfelen we. Winkeliers worden gewaarschuwd tegen zekeren A. Ben Onden, wonende te Wou- brngge, ook wel te Rotterdam, die zonder betaling goederen tracht te verkrijgen. Sedert Maandag 11. is de veldwachter der gemeento Woubrngge spoorloos verdwenen. Op den morgen van dien dag gezond en wel naar de residentie vertrokken om eenigo zakeu voor bet gemeentebestnur to verrichten, waartoe o. a. ook behoorde het ontvangen van eene som van f 300, werd bij 's avonds te vergeefs in zijne woning terug verwacht. Uit een onderzeek, door den burgemeester ingesteld, is gebleken dat de man zijne opdracht punctueel vervuld heeft; wat er verder van hem geworden is, weet niemand te zeggen. Wèl meenen sommigen den vermiste aan het station te Leiden uit don trein van 's avonds 6.21 te hebben zien stappen; die omstandigheid is echter volstrekt niet bevestigd. Of hier aan een misdaad dan wèl aan een ongeluk moet gedacht worden, daarover zijn de meeningen zeer verdeeld. Het geringe bedrag der geldsom dio de ongelukkige bij zich voerde, in verband mot zijn onbesproken Jeveüsgodrag, laten voor bet vermoeden van een gewone verwijdering in dit geval geen plaats. De man is gehuwd on vader van dén kind. Een onderzoek door de justitie inge steld omtrent do ongeregeldheden te Noordwijk hoeft tot de dagvaarding geleid van eenige bolhamels, die eerstdaags voor den rechter zullen geroepen worden. Een knecht van een depothouder van de Haagsche Broodfabriek, die f 50 voor zijn patroon naar do fabriek moest broDgen, beeft zich met dat geld verwijderd. De politie is er natuur lijk mee in kenuis gesteld. Ernstig verwond en gekneusd is per brancard naar hel St.-Elisabeths-gasthuis te Haar lem overgebracht do smidsknecht Kroeze, woonach tig in de Spaarnwouderstraat aldaar. In de fabriek van den hoer Jacobs was een ijzeren ketting ge broken, waarmode eene zware ijzeren plaat werd opgekeschen, waarbij de plaat op zijn lichaam is terechtgekomen. - Door de arr.-rechtbank aldaar zijn veroordeeld, wegens verzet tegen de politie, K. L. tot drie maanden, J. H. D. en "W. S. ieder tot één maaud en de moeder van eerstgenoemde, allen te Haarlem woonachtig, tot 7 dagen cell, gevangenisstraf. De gevangenissen te Amsterdam zijn zéé gevuld, dat zelfs do kerk in do gemeenschap pelijke gevangenis op den Heiligen Weg tot berg plaats van gezamenlijk opgeslotenen moet worden ingericht. Tot zelfs gewoonlijk niet gebruikte, min der geschikte localiteiten zijn reeds in gebruik ge nomen. Daar de cellulaire gevangenis, ook door de toezending van elders niet te plaatsen veroor deelden, overvol is, worden de meeste preventief gevangenen maar in do gemeenschappelijke gevange nis op den Heiligen weg opgesloten. "Wanneer hier te lande een brief onbe stelbaar is, wordt hij weer naar het kantoor van afzendiog opgezonden, blijft daar eenigen tijd liggen en gaat dan naar Den Haag. Zoo kau het geruime tijd duren eer men er iets van hoort, niettegen staande vanwege de postdirectie nu en dan een opgave wordt gepubliceerd. Geheel ander» is dit echter met brieven in Duitschland per post verzonden. Een voorbeeld. De vorige week Donderdag werd te Crefeld een brief ten postkantore bezorgd, voor iemand die zich te Amsterdam aan boord van het stoomschip „Yoorwaarts" bevond om Zaterdags de reis naar Indië te aanvaarden. De brief kwam daar dan ook op tijd aan, doch het adres stemde niet mot een der passagiers precies overeen. De brief ging naar Crefeld terug, werd te Dusseldorf onmiddellijk „ambtelijk" geopend en den afzender overhandigd, die door zulk een geriefelijke handeling binnen 5 dagen weer in het bezit van den brief was en dadelijk de noodige maatregelen kon nemen. Twee personen in het huis v>, q be wa ring te Utrecht opgesloten, zijn ontdacht. Alle nasporingen hebben nog tot geen uitkomst geleid. Bij verschillende ingezetenen te Slie- drecht vervoegde zich in het begin der vorige week een net gekleed persoon, die voorzien van eene lijst, waarop een aantal handteekeniogon, onder steuning kwam vragen voor een ongelukkig ge worden jong kunstenaar. Een inwoner dier gemeente was onvoorzichtig geDoeg den persoon ruim 8 te borgen; een ander won echter information in bij de personen wier handteekeningen op de lijst voor kwamen en spoedig bleek dat men hier mot een oplichter te doen had. Daar, naar men verneemt, een dergelijk persoon zich ook aan eenige huizen elders reeds heeft vervoegd, meeDen wij ernstig te moeten waarschuwen niet alleen tegen dezen be drieger, maar tegen allen, zonder onderscheid, die bedelbrieven aanbieden. Woensdag-nacht is te Bucharest do cir cus Krembser afgebrand. Drie personen en 34 paar- deD kwamen mede in de vlammen om. Een Duitscher, W. C. Schnur genaamd, kleermaker van beroep, maakte zich te Amsterdam 82huldig aan oplichting, door bij verschillende winke liers zich op valsche volgbriefjes goederen te doen afgeven, welke in den lombard werden te geld© gemaakt, totdat hij eindelijk door de politie op heeterdaad betrapt on ter beschikking der jnstitie gestold werd. Terwijl Schnur Donderdag-avond naar de cellulaire gevangenis werd overgebracht, wist hij in de nabijheid van zijne toekomstige verblijfplaats aan de handen van zijne geleiders te ontkomen en stortte hij zich in het midden van de Baangraoht, waar bij zon zijn verdronken, zoo do wakkere rechorcheur Hendrik Groenheering, met het trans port belast, hem niet geheel gekleed achterna ge sprongen en met levensgevaar gered had. Een renteniertje te Par ij 8, die aan groot heidswaanzin leed, had op een wandeling aan zijn vrouw wetort te ontsnappen en liet zich met een huurrijtuig naar het Elysée brengen. Daar de man het officierskruis vaa het legioen van 6er in zijn knoopsgat had gestoken en zich onder zijn overjas bovendien had getooid met het lint van Diets meer of mindor dan het grootkruis, achtten do wacht hebbende personen het hun plicht den admiraal, zooals onze vriend zich had betiteld, tot Grévy toe te laten. Opweg door het paleis ochter ontsnapte de gewaande vlootvoogd aan zijne geleder en klom 0 3 een kippenhok op een binnenplaats. Yan dat hooge standpunt werd hij spoedig naar een politiebureel overgebracht. Nabij Jassy had zekere Grimberg de ontginning van uitgestrekte bosebgronden onder nomen. Terwijl daarmee 65 houthakkers bezig waren, drongen op klaarlichten dag vijf zwaar gewapende mannon te paard de woniog van den administrateur binnen en maakten zich meester van do goed gevulde kas, waarmee zij zich op hun gemak verwijderden, zonder dat een der talrijke, van bij Ion voorziene werklieden een hand uitstak om het eigendom van hun meestor te beschermen. ROME, 19 Januari. Garibaldi kwam heden te Napels aan, waar hij onder geneeskundige behan deling zal komen. De hoer Sella, wiens gezondheidstoestand niet toelaat naar Rome te gaan, heeft heden schriftelijk zijn ontslag aan de Kamer medegedeeld. Het ont slag werd echter geweigerd, doch men verleende hem een verlol van zes maanden. De voorgestelde Spaansche bedevaart naar Rome heeft reeds zulk een omvang genomen en draagt zulk eeu Carlistisch karakter, dat de Spaansche regeering door haar gezant bij het Vaticaan den Paus heeft laten verzoekon, geen politieke manifes tatie aan tc moedigen. Al do leden van het corps diplomatique zijn heden op hot Quirinal tot het middagmaal uitge- noodigd. TUNIS, 19 Januari. De bevolking van Sfax stelt nog ijverige pogingen in het werk, om eene leoning te sluiten tot betaling der haar opgelegde oorlog schatting van 6 millioen franken, maar tot dusver tevergeefs. Taïb-bey, broeder van den bey van Tunis, blijft in hechtenis, zonder dat hij een verhoor ondergaat en zonder dat eenige reden voor zijne gevangenneming wordt opgegeven. ROME, 20 Januari. De Kamer van Afgevaardigden heeft heden de wet tot hervorming van het kie»-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2