het geval te zijn. Dit bleek althans te Delft, toen zekere I. J. L., sjouwer van beroep, tegen wien reeds herhaalde malen proces-verbaal werd opge maakt wegens overtreding der wet tot beteugeling van openbare dronkenschap, in kennelijken staat langs de Voldersgracht liep en wiens gang vóór dat een agent van politie het kon verhinderen zulke kolossale afwijkingen van het rechte spoor had aangenomen, dat hij in het water terecht kwam. "Welwillend door een voorbijganger tor zijde gestaan gelakte het den agent den man weder vrij spoedig op het droge te brengen. Doch toen hij hom den wel willenden raad gaf om nu maar zoo spoe dig mogelijk zijn woning op te zoeken, onthaalde L. zijn redder op een dracht slagen en schoppen. Men meldt uit Olst: Bij de loting voor de militie te Hellendoorn in het vorige jaar was 38 het hoogste dienstplichtige nommer. Bij de in diensttreding was B., de trekker van dat nommer, om een geringen diefstal in de gevangenis. Toch werd hij niet ongeschikt verklaard voor den dieüst. In het laatst van Augustas werd evenwel n*. 40 tot den activen dienst opgeroepen in plaats van n®. 38. Houder van n#. 40 zag zich genoodzaakt, om zijne betrekking van onderwjjzer alhier te kunnen behouden, een nomraerverwisselaar te koopen. Nadat die nommerverwisselaar rnim drie maanden in dienst was, werd hij met paspoort tornggezonden en n°. 38, na nit do govangenis ontslagen, trad onder de wapens. Hier zijn dus twee personen opgeroepen, waar één dienstplicht was te vervullen, en n°. 40 werd voor den diefstal van n°. 38 gestraft met eene som van f 375, die hij genoodzaakt is aan den nommerverwisselaar te betalen. De met den trein van Roozendaal, die te 4 u. 23 m. te Breda aankomt, in de nabijheid der algemeen bekende Kwartelhut, overreden en gedoode persoon is de gep. kapitein van het O.-I. leger P., woenachtig te Breda. Volgens sommigen leed genoemde kapitein in den laatsten tijd aan zwaarmoedigheid en heeft hij op die wijze den dood gezocht. Men verhaalt ook dat hij pas zijne vronw, alB aan blindheid lijdende, naar Utreoht had over gebracht. AndermaalmochthetdeDordrecht8che politie gelukken eene goede vangst te doen. Zekere B. W. Van S., oud 34 jaren, vroeger te Haarlem, Rotterdam en Delfshaven woonachtig, was eenige jaren geleden door de rechtbank te 's-Gravenhage veroordeeld tot een half jaar celstraf. Tijdig wist hij te ontkomen en begaf zich naar het buitenland. Thans meende hij gerust naar zijn vaderland to kunnen terugkeeren, voorzeker vertrouwende dat de politie niet meer op hem zou letten. Hij had dan ook eene Belgische schoone medegebracht. B. W. Van S. had echter buiten den waard gerekend. Gisternamiddag werd hij op het Begijnhof te Dor drecht aangehouden mot zijne gezellin; de eerste om zijn straf te ondergaan en do tweede om onder geleide naar haar vaderland terug to keeren, daar de politie op haar verblijf alhier niet scheen ge steld te zijn. Do drie weesmeisjes die voor een paar dagen het weeshuis te Helder ontliepen, zijn den zelfden dag nit eigen beweging teruggekeerd. Vrees voor welverdiende berisping schijnt de oorzaak te zijn van hare ondoordachte handelwijze. Het stoomschip „Voorwaarts", van de maatschappij „Nederland", Zaterdag den 14den dezer van Amsterdam naar Batavia vertrokken, wordt sedert Zondag steeds door zwaren mist to Southampton opgehouden. Ook daar werd in langen "tijd zulk een hooge barometerstand niet waargenomen. Onlangs deelden wij mede dat te Ber lijn een dienstmeisje, Ottilie Nickel, het l1/^-jarig kind, dat aan hare zorgen was toevertrouwd, had getracht met salpeterzuur te vergiftigen. De jeug dige misdadige heeft thans hare schuld beleden, voorgevende dat zij het kind alleen had willen dooden om hare betrekking gemakkelijker te maken en van de dagel jksche wandelingen in do Diergaarde af te komen. Te Gent vond mon een vrouw op het portaal van hare woning aan de trapleuning vast gebonden en met een prop in den mond. In dien minder benjdenswaardigen toestand was zij ge bracht door twee personen, die vervolgens zich met de aanwezige kostbaarheden en geldswaarden uit de voeten maakten. Achter de schermen. - In den schouw burg te Doornik, waar de „Voyage en Chine" werd opgevoerd, ontstond in een dor panzen tussehen twee acteurs op het tooneel een twist, dio weldra in een worsteling ontaardde, waarbij do onderlig gende partij het te kwaad kreeg en „hulpbegon te roepen. Daar het scherm was neergelaten, ver beeldden zich de toeschouwers, dat er op het tooneel brand was ontstaan. Men begrijpt de gevolgen in dezen tijd van nog steeds voortdurende schouwburg brandagitatie. Eerst toon een aantal bezoekers door bet ophalen van het gordijn waren gerustgesteld, kon de voorstelling, hoewel voor een halfieege zaal, worden ten einde gebracht. In Lancashire heeft iemand in dronken schap eene vrouw doodgeschopt. De jury heeft hem, tot ergernis van volo bladen, niet aan „moord", maar slechts aan „doodslag" schuldig verklaard. In Sanora (Californië) kan men eon spoor weg zien welke over boomen loopt. De lijn voert er namelijk over een diep ravijn, waarin een dicht woud van reusachtige boomen. Van deze heeft men voor zoover noodig op gelijke hoogte afge zaagd, zoodat de stammen dienst doen als zuilen van een viaduct. De angst om schouwburgen to bezoeken bij do inwoners van Weenen schijnt verdwenen te zijn nu Sarah Bernhardt daar weer voorstellingen geeft. Voor het eerst na de vreesel jke ramp in het Ringtheatcr was bij het eerste optreden van Sarah Bernhardt de schouwburg vol. Natuurlijk zal de politie nu ook wol een oogje hebben gehouden of alles wel naar behooren geregeld was. BUITENLAND. Frankryk. De afdeelingen der Kamer hebben gisteren de commissie verkozen, welke do voorstellen der regee ring tot beperkte herziening der constitutie onder zoeken zal. Van de leden zijn 18 voorstanders van eeno volledige herziening (voorstel van den heer Lockroy), 6 van beperkte herzioning, 4 van herziening zonder meer en 1 van opneming van hot „scrutin de listo" in de constitutie zonder verdere herziening. De „Indópondant", het orgaan van don afgevaar digde Nr-quet, zegt dat de regeering omtrent haar ontwerp do Kabinets-quaestie stellen en alle voorge slagen wijzigingen verwerpen zal. Omtrent do onderhandelingen over het Fransch- Engelsehe handelstractaat, thans alleen door lord Lyons met den heer Gambetta en zij a ambtgenoot van koophandel voortgezet, schrijft de bekende Parjsche berichtgever der „Times", dat aan het tot stand komen van het tractaat niet behoeft te worden getwijfeld. Aan weerszijden, zegt hij, schijnt men nu tot inschikkelijkheid geneigd te zijn; do moeieljkheden van bijzonderen aard, op het stuk der wollen en katoenen goederen en leder nog altijd niet uit den weg goruimd, nemen dagelijks af en men mag hopen dat geenerlei verlenging van hot togenwoordige tractaat meer noodig zal zijn. In elk geval zal al het mogelijke gedaan worden om dio te vermijden, is ieder doordrongen van de noodzakelijkheid om cod nieuw tractaat te sluiten. Duitschland. I-Iet plan om to Berlijn een optocht met fakkel licht to houden tot vorhoerlijlcing van het keizerlijk sckrjven is opgegoven, omdat do keizer het te duur vond voor de ambtenaren, die er aan zouden mee doen, on Bismarck cr niet mee gediend was. De oogziekte van den groothertog van Baden is van ernstiger aard dan men aanvankelijk meende. "Wel is do pijn sinds eenige dagen aanmerkeljk verminderd on kan hij tevens eenigo uren daags het bed verlaten, maar over het geheel laat het zich aanzieu dat zjn toestand een lijden van langen duur kan zjn. Groot-Brit&nniê. Koningin Yictorïa, zoo wordt aan de „Temps" bericht, gaat in het begin van Maart naar Italië, niet voor langen tjd echter, daar hot huwelijk vau prins Leopold kort na Paschen wordt voltrokken. In een briof uit Wellington, op Nieuw-Zee- land, wordt aan de „Times" gemeld dat eindelijk aan do moeilijkheden, die de zich als profeet op werpende Te Whiti en zjne volgelingen veroorzaak ten, een einde is gemaakt. Te Whiti, zich eeno soort van Messiasschap aanmatigende en aan de Maori's do fraaiste voorspellingen doende, had velen hunner tot een Ijdcljk verzet tegen do regeering weten te bewegen. Hj dreigde thans zich meer actief tegen de regelipg van do verdeeling der gron den aan te kanten. Nu is hj gevangengenomen. Daar hj steeds verzekerd had, dat, mccht men dit beproeven, hj onzichtbaar zou worden of zjne vj- anden dood zouden nedervallen, zoo heeft hij thans, nu geen van beiden gebeurd is, veel van zjn kre diet verloren. Oos±e2i3*.°!r£oTigf. Monnr''-ü?!. In het Lagerhuis interpelleerde de heer Helfy gisteren den minister-president, of do geruchten over de onlusten in Zuid-Dalmatië en het occupa- tiegebied gegrond waren, of de regeering plannen had betreffende do toekomst in het occunatiegebied, en of de Turksche regeering tegenover die beweging stappen had gedaan. Deze interpellatie zal later in behandeling komen. To Weonen slingerde gisteren een persoon een grooten steen door het venster van een rjtnig, waarin de Russische gezant Oubril en zju secretaris gezeten waren. Beiden bleven ongedeerd. De misda diger verklaarde dat hj wraak had willen nemen, omdat bj naar zjn beweren met een verzoekschrift door den gezant was afgewezen. De burgemeester van Weenon, dr. You Newald, zal zjn ontslag nemen. Het schijnt dat hy bj de disenssiën over den brand van het Ringtheater in den gemeenteraad, niet geheel in overceustemming met den waren loop der zaak, de schuld aan het vorzuim van tjdige voorzorgsmaatregelen op de schouders van den stadhouder van Beneden-Oostenrijk heeft geladen, die dit verwyt niet onder zich heeft gelaten, maar den burgemeester tot het geven van ophelderingen gedwongen heeft, die niet anders dan onvoldoende konden zijn. □Teslejjjiraaiairiieixw BERLIJN, 19 Januari. (Rott. Nbl.) Het „Posener Tageblatt'', algemeen als een blad bekend staande dat door de regeering geïnspireerd wordt, publi ceert als hoofdartikel een politioken brief uit Ber- Ijn oter de Dnitsch-Hollandscbo verhoadingen, die merkbaar buitengewoon 6cherp tegen Holland ge richt is. In het genoemde stuk, dat men aan de Berl jnsche diplomatie toeschrjft, wordt verklaard dat men niet kau gelooven dat Hollaudsche staatslieden van de ware gronden der terugroeping van Yon Canitz niet onderricht zijn. Na de terugroeping van Rochus- sen van hier was do bonoeming van Van der Hoeven niet bjzonder aangenaam. In de correspondentie in genoemd blad komt woor- deljk voor: „Wel is waar heeft men van hier tegen de benoeming niets gedaan; doch hot blooto feit dat men in de plaats van Rochussen een diplomaat meende te moeten kiezen die reeds jaren lang aan het hof van St.-Petersburg als Nederlandsch gezant fungeerde cn van zijne sympathie voor Rusland vol strekt geen goheim maakt, werd hier in geenen deele aangenaam opgenomen. Zijn ook do betrek kingen tusschon do hoven van Berlijn en St.-Pe tersburg ongetwjfcld zeer vricndschappel jk, toch is het een openbaar geheim dat dc tegenwoordige verhoudingen tussehen Duitschland en Rusland veel te wenschcn overlaten. „Deze plaats geliad bobbende verwisseling van Hollandsche diplomaten mag in zekere mate aan leiding hebben gogeven tot de hier overeengekomen verwisseling dor gezanten, maar evenzoo, verklaart de correspondent, moest de zalmvisscherj en de Rijn- vaart-quaestic Duitschland ontstemmen. Yoor Duitsch land toch is het een smaad, op de regeling der scheep vaart op de Rjnmondon geen invloed fo bezitten zooals b. v. Oostenrijk op de Donamnonden." Ten slotte gaat het artikel over op do troonop- volgings-quaestic. Na eene uitvoerige besproking met de daarmee in verband staande toestanden zegt hij dat de troonquaestie geen binnenlandsch maar een internationaal vraagstuk is, zooals indertijd de Spaan- sche troonopvolging, dio don oorlog van 1870 de6d ontstaan. „Duitschland zal nimmer kunnen dulden dat in Den Haag eene hem vijandeljke onverzoen bare dynastie haar residentie opslaat. Wio kan het weten wat eenmaal uit het vraagstuk van de Hol landsche troonopvolging geboren wordt? „Een staatsman als Bismarck laat zicb niet gaarne door een fait accompli verrassen en daarom wordt het hoog tjd dat Duitschland in Den Haag door gezanten vertegenwoordigd wordt, die iets meer op hun qui vive zjn en niet door hunne familiebetrek kingen bj do Hollanders eenigszins gemeenzaam geworden zijn, zooals Freiherr Yon Canitz was" (woordelijke inhoud van het artikel). - Ik merk daarbij op dat een gisteren uit Den Haag naar hier getelegra feerd artikel uit het Dagblad van Zuid-Holland betreffende de goede verhoudingen door de Berl jnsche regeeringsbladeu zonder eenig gewoon Ijk daarbij gebruikelijk commentaar onder do rubriek telegram men werd opgenomen. Reeds voor eonige dageu kwamen in verschillende Duitsche provinciale bladen geïnspireerde artikelen

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2