LEIDSCH DAGBLAD. IS"0. 672S. Zaterdag 21 Januari. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Vow Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posL1.40. Afzonderlijke Nommers.0 0.05. Deze Coniant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEE ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het iocassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. ©TAD9-BBBIOHTEN. BURGLMMESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 {Staatslied n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen hij deze ter algemeene kennis dat doorhenop beden verg-uiming is verleend aan J. A. REUTHER en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichlen van eene slack- tei^ij en rooèerij in het perceel aan de Hoogewoerd N°. 74. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Januari 1882. E. KIST, Secretaris. LEÏDEX, SO Januari. Heden is aan de universiteit alhier de heer H. J. Rijshouwer, geb. te Leidon, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Over het begrip nacht in het strafrecht." Gisteravond trad voor de Nutsleden met hunne dames ulhier op onze stadgenoot de heer R. Koopmans Van Bcekeren. Een talrijk publiek was aanwezig om den ook elders zoo ge vierden spreker te hooron. Als onderworp had hij een verhaal aan Herodotus ont leend, waarin hij de zeden en gewoonten der oude Griekeu schetste; het was getiteld: „Een verge lijkend monster-examen of hoe Clisthenes zijne dochter uithuwelijkte." Uitmuntend wist spr. zijn gehoor te boeien, niet alleen door den inhoud van zjjn ver haal, maar ook door zijne eigenaardige voordracht. Naar het N. v. d. D. bericht, is door prof. Van Geer bij het Nutsdepartement Leiden een voor stel ingediend, strekkende om op de punten van beschrijving der a. s. algemeene vergadering ook te brengen: dat de Maatschappij zich wende tot de regeering met een adres, waarin op afschaffing van de staatsloterij wordt aangedrongen. Op de algemeene vergadering der Yereeniging voor Bloembollencultuur werden ook beraadslagingen .gevoerd omtrent een voorstel van de afdeeling Sassenheiiu-Voorhout betreffende den verkoop van zieke bollen. De afgevaardigde dier afdeeling lichtte het voorstel toe; er worden niet zeldzaam zieke bollen verkocht door de arbeiders der bloemisten, en soms worden doze bollen op de wijze zooals zulks met gezonde bollen gebruikelijk is ten openbaren verkoop naar bet buitenland gezonden en brengen daar, het waardelooze van het artikel in aanmerking genomen, nog een betrekkelijk goeden prijs opmen acht deze handelwijze verderfelijk voor den handel, daar op die wijze bij velen de ontluikende liefhebberij kan worden vernietigd. - Hierover had een levendig debat plaats, waarbij het nadeel en het in sommige gevallen goede van den auctiehandel mede werd be sproken. Ten slotte werd eene motie der afdeeling Over veen -Bloemendaal aangenomen, strekkende om te verklaren dat de vergadering van gevoelen is dat de handel in zieke bollen nadeelig is voor het vak en dient te worden tegengegaan. Daarna werd naar aanleiding van een verzoek der afdeeling Sassenheim-Voorhout besproken de voor ziening, die genomen kan worden tegen de verwoes tingen, door kraaien aangericht in de geplante bloem bollen. Vanwege het hoofdbestuur werd opgemerkt dat de kraaien behooren tot de categorie b. der beschermde vogels en dat in sommige gevallen door den Commissaris des Konings in de provincie ver gunning kan worden verleend die te verdelgen. In Noord-Holland worden dikwerf dergelijke aanvragen gedaan en wordt daarop gunstig beschikt. Men zou donzeifden weg in Zuid-Holland kunnen bewandelen. Het hoofdbestuur achtte het niet wenschelijk dat de Yereeniging zich met deze zaak inlate, zoolang niet de middelen zijn beproefd, die de wet den belang hebbenden aan de hand geeft; eerst als het mocht blijken, vrat niet waarschijnlijk is, dat de bepalingen der wet in dozen onvoldoende zijn of onvoldoende worden uitgevoerd, meent het hoofdbestuur dat de tijd rcA-cnen is, d"t de Yereeniging zich de zaak aantrekke. Met deze beschouwingen vereenigde zich de vergadering. De afdeeling Lisse deelde mede dat door haar op later te bepalen dagen in het begin van Maart 1882 eene tentoonstelling zal worden gehouden. De gemeenteraad van Katwijk heeft nog be sloten tot het aangaan van een contract met de Leidsche Dninwater-Maatschappij voor het leggen van een buis naar en het leveren van duinwater te Katwijk aan Zee, waar aan het strand twee nieuwe hotels in aanbouw zijn. Toylers tweede Genootschap te Haarlem heeft besloten de volgende vraag uit het vak der Ge schiedenis uit te schrijven: „Een historische be schrijving van de inkomondo en uitgaande rechten, die de Republiek der Vereeuigde Nederlanden onder de namen van Convooien en Licenten en van veil en lastgelden heeft geheven en eene waardeering van den invloed dier rechten op de belangen van den Koophandel." Mr. baron De Constant Rebecquo zal met 1 Februari a. s. de betrekking van hofmaarschalk van den Koning aanvaarden. Naar men verneemt, heeft de voorzitter der Eerste Kamer der Staton-Generaal namens deze de gebruikelijke, doch sedert eenige jaren door allerlei omstandigheden achterwege gebleven, jaarlijkscho audiëntie bjj den Koning aangevraagd. De „Indépondance" meldt dat ook de koning en de koningin van België het huwelijk van prino Leopold met de zuster van onze Koningin zullen bijwonen. Men schrijft uit Den Haag aan de „Arnh. Crt.Uit een goede bron vernemen wij, dat Z. M- de KoniDg aan den minister van marine een model voor eon sabel heeft gezonden, met last die sabel spoedig in te voeren bij de officieren van de marine. Deze sabel zal ongeveer 50 gulden kosten, terwijl de tegenwoordige op 25 gld. komt. Neemt men in aanmerking, dat er ongeveer 600 officieren der marine zijn, dan zullen, tot groot voordeel der leve ranciers, maar tot nadeel dier officieren, deze laat- sten gezamenlijk een uitgaaf van 30,000 gld. hebben. Het is te hopen, dat het vaderland rijke vruchten van deze gelden moge trekken. Door den minister van binnenlanasche zaken is, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, aan een commissie de behartiging der belaDgen van de Neder- landsche kunstenaars op de tentoonstelling van schoono kunsten in 1882 te "Weenon te houden, opgedragen en zijn tot leden dier commissie benoemd de heeren: D. A. C. Artz, J. J. Van do Sande Bakhuizen, beiden te 's-Graveühage; C. Cnnaens, J. C. Greive Jr., beiden te Amsterdam on P. Storter.» beker te 's-Gravenhage. Z. M. heeft benoemd: tot burgemeester der gemeente Zegwaard, C. L. J. Bos; tot telegraphist 2de kl. bij de Rijkstelegraaf, D. R. Van Urk; bij het wapen der art., tot kapt.: bij het 3de reg. vesting-art., den lsten luit.-adj. R. A. M. Spengler, van het 3de reg. veld-art.bij het 4de reg. vest.- art., den lsten luit. H. Seret, van het wapen, thans als lid van de Tweede Kamer op non-activiteit; tot directeur van het postkantoor te Brummen, A. Lagerwerff, thans directeur van het postkantoor te Oud-Beierland; tot president der arrond.-rechtb. te Roermond, rar. C. E. P. J. Strens, thans rechter in die rechtbank; - aan mr. C. J. F. Mirandolle, lid van de Tweede Kamer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid, tevens voorzitter der com missie belast met het afnemen der examens voor de betrekking van leerling-consul, onder dankbe tuiging voor de diensten door hem in die hoedanig- i heid bewezen; voorts tot lid, tevens voorzitter van gemelde commissie benoemd mr. J. P. R. Tak Van Poortvliet, iid van de Tweede Kamer; - den kapt. jhr. F. A. G. Beelaerts Van Blokland, van het reg. inf., in zijn rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers. Gemengd Nieuws. Dezer dagen werd door verschillende bladen medegedeeld dat do in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Hage, in het Feest gebouw te Rotterdam en in de Nieuwe Concertzaal van Musis Sacrum te Arnhem zooveel bijval ver worven hebbende Otto Lamborg, bas-baffo, clavier- en declamations-humorist uit Weenen, in verband met do vele aanvragen van half Januari tot half Februari ook in andere steden concerten zou geven en dat de heer Albert De Leur, directeur van het Feestgebouw te Rotterdam, de regeling van die tournée op zich genomen had. Thans blijkt dat Leiden den lsten Februari door den virtuoos zal bezocht worden. Tal van beoordeelingen uitbuiten en biunenlandsche bladen werden ons toegezonden - en we moeten verklaren dat ze alle bijzonder gun stig luiden. De heer Lamborg toch mag aanspraak maken op den naam van eersten pianist en heeft daarenboven een geheugen dat menigeen verbaasd doet staan. Na eenige nommers van het programma te hebben uitgevoerd, vroeg hij o. a. te Rotterdam aan de toehoorders hem een aantal opera's onver schillig welke op te geven, waaruit hij zonder muziek de voornaamste gedeelten speelde. Zijne humoristische voordrachten deden het publiek meer malen herhaaldelijk lachen. Volgens de Arnh. Crt. heeft hij aldaar de verwachting welke men van hem koesterde om het publiek den geheelen avond op de aangenaamste wijze bezig te houdoD, ofschoon hij slechts eene piano en eene goede stem te zijner beschikking heeft, verre overtroffen. De avond van 1 Februari in de Stadszaal alhier belooft dus wel iets. IndelaatstepaardagenishetteNoord- wijk aan Zee alles behalve rustig geweest. Zelfs hebben er ernstige ongeregeldheden plaats gehad, ontstaan door het teekenen door de visschers van de monsterrol. Bij verschillende reeders werden de glasruiten ingeworpen en andere baldadigheden uit gevoerd. De politie trachtte zooveel mogelijk de orde te herstellen," maar kon door gebrek aan de noodige macht niet voldoende in hare pogingen slagen. Door de menigte werd gewelddadig verzet gepleegd en de politie-agenton werden mishandeld. Een veldwachter geraakte onder den voet en werd ernstig verwond. De procureur-generaal bij het Haag- sche gerechtshof, de officier van justitie, de rech- ter-commi8saris en een detachement artillerie kwa men gisteren te Noordwijk aan, doch allen zijn '8 avonds weer vertrokken, daar de orde niet meer verstoord word en ook thans nog alles rustig is. Ook in de kazerne alhier was een gedeelte der- infanterie geconsigneerd ten einde op de eerste aanvrage om hulp uit te- rukken. Twee antwoorden op ééne vraag. Vraag: Als een residentieblad, dat dus heel dicht bij het ministerie gevestigd is, zegt „van goe derhand" te vernemen dat zich voor de vacante plaats van notaris te Leiden 246 sollicitanten hebben voorgedaan, hoeveel sollicitanten zijn er dan eigen lijk wel? lste antwoord: Natuurlijk 246. 2de antwoord: Misgeraden. Er zijn er dan maar 24, want de zetter liet het zesje bij ver gissing staan. De Koning heeft hedenmiddag de tapijt magazijnen van don heer H. Pander, in de Eerste Wagenstraat te VHage, met een bezoek vereerd. Het verschijnsel werd reeds meermalen opgemerkt dat dieren uit gevaren geholpen, hunne redders daarvoor op hunne wijze dankbaar zijn; dat schijnt evenwel bij dronkaards, hoeveel over eenkomst hun toestand ook met dieren heeft, niet

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1