minnaars af. Eindelijk echter komt de ontknooping van het misverstand, eindigende met eene algemeene verzoening. Men mag niet anders zeggen dan dat de opvoering van dit nieuwe blijspel aan goede handen was toevertrouwd. Ofschoon het wel is waar merkbaar was dat enkelen nog niet zeer dikwijls de planken hadden betreden, gaven zij toch reden tot tevreden heid en hoop voor de toekomst. Het publiek amu seerde zich uitstekeid, vooral om Yan Znylen, die bovendien goede zaken maakte. Na dit blijspel vol geest en humor, zal hij naar wij mot genoegen vernemen, over veertien dagen met „De wereld waarin men zich verveelt" hier komen. Gemengd Nieuws. De kleedermakors-vereeni gin g „Een dracht door Vriendschap" alhier hield gisteravond in het lokaal Ephraïm hare 13de openbare verga dering. Nadat de president, de heer W. Metselaar, den patroons, donateurs en leden een hartelijk welkom had toegeroepen, bracht hij o. a. ook ver slag uit omtrent den toestand der vereeniging, waaruit bleek dat de voreenigiBg waarlijk gunstig mocht genoemd worden, daar de inkomsten veel en de uitgaven slechts weinig bedroegen. Ook wees hij op het sedert 1 Jan. jl. in werking getreden ondersteuningsfonds, waaraan de leden tegen de geringe bijdrage van slechts 5 cents por week kunnen deelnemen. Hij twijfelde niet of na verloop van 5 jaren zou ieder lid reeds daaraan deel genomen hebben. De feestviering had ook hier niet op do gewone wijze plaats, maar er was besloten ditmaal een Cafó-Chantant-gezelschap te engageeren, dat dan ook zeer naar den geest van alle aanwezigen schijnt geweest te zijn, want gedurig werd er luide geap plaudisseerd. Na de uitvoering van het programma werd, zooals gewoonlijk, de feestviering met een bal besloten, waardoor do leden mot hunne vrouwen en meisjes nog eenige genoeglijke uren bijeenbleven. Men zal zich herinnoren dat verleden jaar op een Zondag-avond, den 14den Augustus, in de Vrouwenkamp alhier eene publieke vrouw met een revolverschot onmiddellijk word gedood on dat de dader, zekere K., daarop het wapen togon zioh zelvon richtto en zich daarbij ernstig verwondde. Sedert werd hij in het academisch ziekenhuis alhier verpleegd, met het gevolg dat hij thans in zooverro hersteld is dat hij heden naar do gevangenis te 'a-Gravenhago kon worden overgebracht. Niettegenstaande de vijandige houding der Scheveningscho visschers tegenover do reeders laten de laatsten de visschersvrouwen met het boeten van netten voortgaan, waardoor vele gezin nen niet alle inkomsten derven. Aan het gebouwtje naast de Protestantsche kerk was gisteren weer oen geschreven biljet aangeplakt, waarop de namen van reeders met allerlei lasterlijke bijvoegingen. De matroos K. De Niet, behoord heb bende tot de bemanning van de gezonken Sche- veningsche bomschuit „do Noordster", is na een verblijf van veertien woken in het hospitaal te Kopenhagen, thans te Scheveningen teruggekeerd. Hij genoot te Kopenhagen een zorgvolle verpleging. Toen Zondag-avond te ongeveer half zeven de sneltrein van Rotterdam het station Delft naderde, verznimde de beambte, die als naar gewoonte hot postpakket voor Delft uitwerpt, uit te zien naar den sneltrein van Amsterdam, die doorgaans op denzelfden tijd dit punt passeert. Het gevolg dezer onachtzaamheid was dat het pakket door den Amster- damschen trein werd gepakt, geheel uiteengescheurd on zijn inhoud langs den geheelen weg werd ver spreid. Zelfs werden te Rotterdam nog brieven en briefkaarten tusschen de raderen der locomotief gevonden. Gisteravond bij het einde van de vierde acte in de Duitsche Opera to Rotterdam, waar de „Hugenoten" werd opgovoerd, drong plotseling een brandlucht door tot in de logos, rechts van de zaal. De vlucht was weldra yrij algemeen. Van alle kanten drong men naar de uitgangen, die weldra als ver stopt waren. De leden van hot orkest vluchtten op hunne beurt. Een der bezoekers van het balcon sprong uit het hoekbalcon op hot tooneel. Op het tooneel zelf begon eveneens de grootst mogelijke vorwarring te heerachen. Velen echter behielden hunne tegen woordigheid van geest en bleven zitten; indien er werkelijk brand geweest ware, zonden deze het minst te vreezen gehad hebben, daar het gedrang op do trappen toch reeds zoo groot was dat men er niet door kon. De directeur en regisseur van do Opera tradon voor het voetlicht, spraken de ontstelde menigte aan en slaagden er in alles tot bedaren te brengen, waarna het bleek dat alle gevaar was geweken. Is de N. R. C. goed ingelicht dan was er een begin van brand ontstaan in eeno kamer achter do kleine koffiekamer van de loges. In die kamer moet eenig goed op oen kachel te drogen zijn gehangen en aan het branden zijn gegaanvan daar de sterke brandlucht. Het vuur was door de bedienden in een oogwenk gebluscht. Na woinige oogenblikken kon de voorstelling worden hervat; voor zoover men»woet, is alles zonder persoonlijke ongelukken afgeloopen. Door de postambtenaren te Rotterdam werden in 1881 in de bussen, tasschon de gewone brieven en drukwerken, gevoóden 163 aangetee- kende brieven en 9 met aangegeven geldswaarde, tot een bedrag van f 2498. Breda zal de eerste stad in ons land zijn, die een electrischen tramweg zal bekomen, mot eene leiding boven don grond, op dezelfde wijze als de beweegkracht door electriciteit in som mige gedeelten van Parijs in toepassing wordt ge bracht. De geheele oude en nieuwe stad zuilendoor stoomtramlijnen zjjn doorsneden, on reeds in den aanstaanden zomer zal een en ander in werkiug treden. Concessionaris is de heor S. Brons. Dat portieren van spoorweg-waggons niet altijd goed gesloten worden, ondervond iemand onlangs toen even voorbij do brug over den Moor- dijk plotseling ïn zijn waggon het portier openvloog, waarvoor een oogenblik te voren een jongetje had staan kijken, die, ware hij niet juist terugge trokken, zeker naar buiten zou zijn geslingerd. Het kan zijn nut hebben, tot waarschuwing van passagiers en beambten dit bekend te maken. Eenige personen, te Haaften bezig zijnde met een laag bij den grond loopenden wagen houtblokken te vervoeren, werden door een 40-tal jongens, die pas uit de school kwamen, geholpen in het voorttrekken van het voertuig. Door de groote kracht, die nu aangewend werd, kwam de wagen in een te snelle vaart, waardoor een der jongens struikelde on onder den wagen geraakte. Het voor wiel van het zware gevaarte ging hem over de borst. Hij was terstond dood. Een klerk der Nederlandsche Zuid-Oos terspoorweg-Maatschappij te Nijmegen moest Zater dag eene som van f 500 in bankbiljetten en eenig goudgeld overbrengen van het directie-bureel dier Maatschappij naar het station aldaar. Hieraan vol deed hij evenwel niet, maar verdween er mede. Hij werd reeds den volgenden nacht te Venloo ge arresteerd, nog in het bezit van het grootste ge deelte van het hem toevertrouwde geld. Terwijl de wed. W. aan de Vost, te Dor drecht, met een brandende petroleumlamp door hare woning liep, had zij het ongeluk te vallen, ten gevolge waarvan de lamp brak en do brandende petroleum zich over hare kleederon verspreidde. De agent van politie Blommers, die op haar hulp geschrei was toegeschoten, rukte de vrouw onmid dellijk de brandende kleoren van het lijf, waarna hij met eeu paar te hulp gekomen burgers do bran dende lamp op straat wierp en het vunr, dat zich reeds aan het behangsel, een tafelkleed en andere meubelen had medegedeeld, met behulp van water blusohte. De vrouw, die onder geneeskundige be handeling is gesteld, heeft vrij ernstige brand wonden aan hoofd, armen on beenen bekomen; do overige aangerichte schade is gering. Uit Leeuwarden meldt men dat de be ruchte moordenaar De Jongh van zijne verstands verbijstering is hersteld en thans weder zijne gewone werkzaamheden in het tuchthuis verricht; terwijl zijn naamgenoot, dien men zooals onze lezers zich zullen herinneren met hem heeft verwisseld, eveneens volkomen hersteld uit het krankzinnigen gesticht te Coudewater naar Leeuwardon is terug gekeerd. Tusschen Den Haag en Utrecht is gis teren een spoorwegarbeider door een trein aange reden cn gedood. - Eene weduwe van circa 80 jaar te Scheveningen, alleen gelaten, sloeg de pe troleumlamp, die op tafel stond, om, waardoor de olie vlam vatte die zich aan hare kleeren mede deelde; conige oogenblikken later vond men haar stervende. - Te Kampen heeft een 4-jarig jongetje oen meisje van 3 weken oud, een knikker in den mond gestopt, die door het wicht werd doorgeslikt. Het kind is reeds den volgenden dag aan de ge volgen overleden. - Door het derailloeren van een trein op de lijn Souka-Harras-Bona zijn 24 personen gekwetst, verscheidene gevaarlijk; 1 man werd gedood. De stoker Póres is gearresteerd. - TJit Guelraa wordt bericht dat een cycloon groote schade hoeft veroorzaakt. De Seybouso trad buiten haar oevers, 20 kilometers van de lijn Bona-Guelms zij a vernield. - Te Galveston (Texas) brak een brand uit, die eeu schade van 1 millioen dollars veroorzaakte. - Het te St. John verongelukte stoom schip „Lion" had 53 personen aan boord. Allen i zijn omgekomen. - Het nieuwe Zweedsche mail stoomschip „Malmoehus" is bij zijn proeftocht vaal 08carsharam gezonken; 15 mensohen verdronken.! In het werkhuis in de Engelsche stadl Devizes heeft zich in de zaal die voor de oudel mannen bestemd is, een afschuwelijk voorbeeld va? I woede en wraakzucht van een grijsaard voorgedaan. I Twee grijsaards van 70 en 69 jaar kregen twitfl over eene plaats bij hot vnur. De oudste was del wijste, gaf toe en ging elders zitten. Maar de anderel was zoo verbitterd door den twist, dat hij den pooll in het vuur wit-gloeiend maakte, daarmede gowal pend aohtor den anderen kwam aansluipen h! hem den glooienden pook achter het linkere:™ logde. Een bijna oogenblikkolijke dood was daar! van het gevolg. De jury te Londen heeft zekeren dom tor Lamson schuldig verklaard aan het toedien?»! van aconiet aan zijn schoonbroeder, een school knaap, wiens dood hom eeno erfenis van 3000 pd. !j moest aanbrengen. Lamson is iemand, die niet gul stig bekend stond en wiens recht om den titel vA doctor to voeren ook zeer betwistbaar scheen. M Engelsche bladen doen uitkomen, welke vordering™ het bereiden van snelwerkende vergiften blijkel de bij dit proces aan het licht gekomen bij zond™ heden in de laatste jaren heeft gemaakt en l#j gebrekkig de Engelsche wetgeving op het pi* van verkoop van vergiften is. De „Times" hol dat dit proces ton gevolge mag hebben, dat I minder gemakkelijk wordt, zich do middelen Aj moord of zelfmoord te verschaffen. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Léon Say is tot voorzitter des Send herkozen met 141 van de 233 stemmen. De rel torzijde nam aan do stemming slochts met blarj biljetten deel. Uit Cairo wordt gemeld dat de Kamer j afgevaardigden aan Cherif-pacha oen tegen-ontvl van eene regeling dor binnenlandsche aangeleJ heden heeft aangeboden, krachtens hetwelk hctl heelo Raadsbestuur naar de Kamer zon worl overgebracht. Cherif-pacha heeft geweigerd I aan te nemen. - De collectievo nota hoeft de Kal minder inschikkelijk jegens do regeering gemai Duitschland. In het Pruisische Huis van Afgevaardigd en gisteren de heeren Von Keiler en Stengel* voorzitter en tweede vice-voorzitter her kozen, eersten vice-voorzitter is de lieer Heeremann gekiH Het nieuwe kerke-wetsontwerp bepaal™ het tweede en derde artikel der wet van 4 ij 1880 weder van kracht zullen zijn. Zij betrl de vrijstelling van den door bisschoppen af te lel eed van het beheer van diocese-goederen door rl rings-commissari8sen en vernieuwde uitkeeringr? geschorste staatstoelagen. Voorts kunnen vol het ontwerp gerechtelijk afgezette bisschoppen! den koning als zoodanig in hunne vroegere diol opnieuw erkend worden. Hot ministerie ontl® volmacht om van de voorgeschreven staatsexal vrijstelling te vorleenen en aan bnitenlanl geestelijken vergunning te geven ambtelijke! delingen in Pruisen uit te oefenen. Verze! staatswege tegen do aanstelling van geestel zal alleen dan geschieden, wanneer de te bon! persoon met het oog op de belangen van Stl maatschappij niet geschikt voorkomt, in het bijl wanneer zijne opleiding aan bij do wet gel eischen niet beantwoordt. Bezwaren tegeal verzet kunnen slechts ingediend worden l! minister van e6redienst. Het ministerie katW bepaalde districten toestaan geestelijken, dl do eischen dor wet voldoen of daarvan vrijs! hebben ontvangen, zonder voorafgaande a! volgens de wet te gobrnikon. De Duitsche prinses Wilholm verkol gezegende omstandigheden, zoodat de keizer Ijl overgrootvader zal zijn. De prinses leeft te P<P" zeer stil.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2