DAGBLAD. i%°. 6725. Woensdag IS Januari. A0. 1882. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Coniant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FKIJS DEE ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel moer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. JLEI©£N, 1? Januari. Heden is aan de universiteit alhier de heer F. E. Couperus, geb. te Batavia, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap met academisch proefschrift, get.: „Het Rechtswezen op Sumatra's Westkust." Heden geschiedt afkondiging van het raads besluit regelende de heffing eener plaatselijke be lasting op de honden te Leiden; van de verorde ning houdende wijziging der verordening van den 28sten December 1871, regelende de invordering der plaatseljjke belasting op de honden te Leidon (Gemeenteblad n°. 4 van 1872); van het raadsbe sluit houdende wijziging van het raadsbesluit van 22 October 1877, regelende de heffing van eene plaatselijke directe belastiög te Leiden (Gemeen teblad n°. 4 van 1878), gewijzigd bij het Raads besluit van den 16den December 1878 (Gemeente blad n°. 1 van 1879), en van de verordening hou dende wijziging der verordening van den 22 Octo ber 1877, regelende de invordering der plaatselijke directe belasting te Leiden (Gemeenteblad n°. 5 van 1878). Naar de „Stichtsche Crt." uit goede bron verneemt, komt voor do vacature bij de letterkundige faculteit aan de Utrechtsche universiteit in aanmer king dr. W. L. Yan Hel ten, leeraar aan het Eraa- miaansch gymnasium te Rotterdam. De benoeming der nieuwe professoren zal eerst plaats hebben na do goedkeuring der begrooting door de Eerste Kamer. In de gisteravond door do Eerste Kamer ge houden zitting zijn, na mededeoling van eenigo ingekomen regeeringsbescheidon, de aanhangige be- grootingsontwerpen verzonden naar de afdeelingeü, welke opnieuw worden samengesteld. Do vergade ring werd daarna gescheiden. Baron Gericke Yan Herwijnen, do nieuw benoemde Noderlandsche gezant te Lissabon, zal heden door den Koning in afsckeiös-audiontio wor den ontvangen. Waarschijnlijk komt met 1 Maart de wet op den postpakkettendienst in werking, voor zooveel de voornaamste gemeenten des lands betreft. Ook prinses Hendrik heeft aan het Geuzen- gesticht te Briolle eene gift geschonken. Op 77-jarigen leeftijd is do oud-hoogleeraar van do Polytechnische School te Delft, professor F. J. Stamkart, te Amsterdam overleden. De heer Droogleever Fortuyn, die eerste officier was op de „Koning der Nederlanden", zal voortaan als kapitein het bevel voeren over de „Koningin Emma". Aan de Kamers van Koophandel in Nederland is mededeeling gedaan van de oprichting eener Kamer van Koophandel te Londen, hoedanig lichaam daar tot dusverre niet bestond. De nieuwe Kamer heeft zich bij circulaire aan de zustercolleges in ons land aanbevolen voor het ontvangen van alle stukken en inlichtingen, welke haar dienstig kunnen zijn, en zich wederkeerig bereid verklaard, die van harentwege aan onze Kamers te doen toekomen. Tot hoogleeraar aan het R.-C. seminarium te Rijseuburg is benoemd dr. Jansen. In do laatste zitting van de buitengewone Synode der Ned.-Hervormde Kerk werd nog op voorstel dor Synodale commissie een schrijven vastgesteld aan do kerkoraden en kerkelijke administratiën, ter zake van het fonds tot voorziening in de geestelijke behoeften der gemeenten. De toeneming der aan vragen bij werkelijk bestaanden nood, de vermindering der giften, had de Synodalo commissie aanleiding gegeven zoowel tot het voorstel om de verplichting op te heffen tot kapitaliseering van een vierde van het inkomende als om den jammerlijken toestand van het fonds ter konnis te brengen van hen, van wier liefde en ijver zij verbetering hoopte. De Synodale commissie werd gemachtigd een ver zoek der gemeente Millingen omtrent het haar ver leende subsidie iu te willigen, nadat het provinciaal kerkbestuur van Gelderland zal zijn gehoord. Een dergelijk verzoek van Westcapelle werd evenzeer toegestaan. Eon crediet van f 500 word aan de Synodale commissie geopend om gevolg te geven aan de maatregelen in het belang van het Synodale archief, waartoe reeds onder den vorigen algemeenen secre taris was besloten. De vergadering nam met vreugde kennis van bet einde der troebelen in de gemeente to Moerdijk en van haar terngkeor tot orde en rust. Welverdiende hulde werd door haar gebracht aan de verschillende kerkbesturen in Noord-Brabant. Bij de vermelding van den steun, door hen ook in de Moerdijksche gemeente gevonden, werd inzonderheid de kerkvoogd Hofman genoemd, wiens voldoening evenredig moge zijn aan de moeilijkheid der taak, door hem volbracht. Er word afwijzend beschikt op een verzoek van de gemeente Molkwerum om wijziging in de voor waarde, waarop haar subsidie was toegekend. Het beklag van den kerkeraad van Sloten over de wei gering van goedkeuring op zijn plaatselijk reglement werd ontvankelijk en gegrond verklaard. Wol was de Synode van oordeel dat hot gewonscht was hot stemrecht zoo spoedig mogelijk toe to kennen als het algemeen reglement toeliet, zij was tevens over tuigd dat door den kerkeraad van Sloten niot tegen de letter van dat reglement was gehandeld. Het protest van het provinciaal college van toe zicht in Gelderland tegen do wijziging der grens tusschen de kerkelijke gemeenten Nijmegen, Hees en Beek moest door do Synode voor kennisgeving worden aangenomen. Het voorstel van den quaestor-generaal om wijzi- ging te breugenin het reglement op de kosten van bestuur zal in nadere overweging worden genomen; do Synodalo commissie zal onderzoeken in hoeverre het wonschelijk is, verandering te brengen in het tarief yoor reis- en verblijfkosten. De vice-president bracht aan het einde der ver gadering met algemeene instemming dank aan den voorzitter voor do uitnemende wijze, waarop hij haar had geleid. Daarop antwoordende, mocht de voor zitter herinnoren hoe allen, inzonderheid de secre taris, hem zijn taak hadden gemakkelijk gemaakt. Yanwego den Koning en de Koningin is door schipper Zegel, van hot Oudeschild, op Tessel, eene gift ontvangen van f 100. Vóór eenige maanden verloor genoemde schipper door brand zijn vaartuig, terwijl hij in de buitengronden bezig was naphta te bergen uit een gestrand schip. Het standbeeld van Koning Willem H, prij kende voor het hotel „Bellevue" te Arnhem, ia aan Bronbeek ten geschenke gegeven. Naar men verneemt, is het op 24 Jan. a. s. aangekondigd bal ten Hove uitgesteld tot 26 d. a. v. Den 9den Februari zal er weer een plaats hebben. Z. M. heeft den heer F. C. Zillcsen, oud zeeofficier, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschon Leeuw; - benoemd tot officier van ge£, 2de kl. bij het personeel van don geneeskun digen dienst van hot leger in Ned.-Indië, de studenten voor genoemden dienst (artsen) R. J. Koppenol, R. YanBeuningenVan Helsdingen en J. M.ïï. Yan Dors- sen- aan den met verlof hier te lande aanwezigen apotheker 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië W. A. Kneepkens, op verzoek, ter zake van lichaams gebreken, met 1 Februari a8., eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, met toekenning van pensioen. Onze vrouwen hadden het gisteravond in den schouwburg betrekkelijk hard to verantwoorden. Verscliillonde karakters uit het dagelijksch leven werden ons voorgesteld, waaronder een eerste plaats bekleedde dat van de schoonmama, die echter met al het vuur dut in haar was voor de rechten van haar geslacht optrad, zelfs zoo dat menig twistend huiselijk tafereeltje het gevolg er van was en haar wederhelft, die gedacht onder den plak zat, bij her haling zijn toevlucht tot de sociëteit zocht. Om zijne uithuizigheid to verklaron, wendt hij den omgang voor met zekeren geheimraad Schülze, die hem steeds uitnoodigt. Mevrouw begint eindelijk te twij felen aan het bestaan van dien geheimraad en haar echtgenoot, Otto Dorn (de heer Wagemans) draagt aan een tafelbediende Peperman (de heer Willem Yan Zuylen) op een geheimraad Schülze te vinden, die hem een bezoek moet brengen. Peperman slaagt hierin niet, en besluit daarom zelf do rol van Schülze te aanvaarden, hetgeen tot allerkoddigste tooneelen aanleiding geeft. Naast deze drie figuren treden die van den zorge- loozen, luchthartigen schoonzoon Stoin (de heer Chris- pjjn) en diens compagnon Hilberg - een man van zaken - (de heer A. Yan Zuylen) op den voorgrond, die met hunne in karakter zeer verschillende echt- genooten Hedwig en Fanny (de dames Egener-Yan Dam en De Graef-Verstraete) do eigenlijke hoofd groep vormden. Deze houdt van opschik, vroolijkheid enz., geene is haar tegenbeeld. Beider vrouwelijk gevoel komt echter schoon aan het licht, als het blijkt welk een slag hun echtgenooton - handelende onder óén firma - getroffon heeft. De beide jong gehuwde paren worden door hot dreigende bankroet nader tot elkaar gebracht, mot opoffering van de sieraden en andere kloinoodiën die voor vrouwen onder gewono omstandigheden meestal zooveel aan trekkelijks hebben. Ditzelfde dreigende, maar bezworen wordende bankroet is ook oorzaak dat de meer bejaarde echtelieden, die weldra hnn zilveren huwelijk zullen vieren, maar nog zelden overeenstemden, tot elkaar komen. Ton einde hunne kinderen te redden, komt mevrouw, door middel van hare dochter, Stein finan- tiëel te hulp en haar echtgonoot, wien zij ontraden hoeft haren schoonzoon geld te geven, biedt dezen uit eigen middelen de som aan, die noodig was om hem voor het onheil te behoeden. Ze houden echter hunne daden voor elkaar geheim: zelfs vallen er van weerszijden verwijten over hunne onverschil ligheid. Maar als zij eindelijk tot do ware ontdek king komen, hebben zij er elkaar te liever om en vergeten zij de reeks van huiselijke tooneelen, waarvan men getuige was geweest. Yon Moier en Von Schönthan teekenen ons echter nog een paar andere vrouwenkarakters. In den loop van het stuk laten ze ook een letterkun dige (de heer Alex. Faassen) optreden, die een tooneelstuk over de vrouwen hoeft geschreven. De heer Grosser echter is ongehuwd, heeft geen moe der meer en geen zuster en kent de vrouwen das bitter weinig. Mevrouw Dorn (mevr. Bmyn-Sablairolles) heeft het stuk gezien en wen scht haar afkeurend oor- doel aan den auteur mede te deelen; zij noodigt hom ten haren huize, toont de feilen van zijn stok aan en wil hem de proef op de som geven. Daarom verzoekt zij hem dien dag in hare familie door te brongen. Ten einde hom in de gelegenheid te stellen de vrouwen te leer en kennen en tevens om een onpartijdig oordeel over zijn stuk te vernemen, geeft zij hem in overweging een anderen naam aan te nemen. Hij kiest dien van een vriend, die joist mede te Berlijn is, Max Cornelias. Maar de ware Cor nelius beweegt zich ook in denzelfden kring en terwijl deze het hof maakt aan Ella Brandt (mej. Egoner- Yan Dijk), een nichtje der Dorns, declareert zich Grosser-Cornelius aan hare vriendin Grietje Dom j (mej. Helena). Door dit aannemen van een ver keerden naam meenen de meisjes denzelfden per soon to beminnen, brouilleeren met elkaar, kennen elkaar zelfs het prodicaat van slang en krokodil toe, en wijzen hare naar hunne mcening ontrouwe

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1