28 bomschippers met bemanning aangemonsterd, na eenige ponten Tan ondergeschikt aanbelang met de reeders vereffend te hebben. Twee 15-jarige meisjes, woonachtig in den Houtrakpolder, gemeente Haarlemmorliede en Spaarnwoude, hebben zich door middel yan inslui ping schuldig gemaakt aan diefstal Tan een paar gouden oorbellen ten nadeelo Tan eone buurvrouw. Eén harer had zich dadelijk met het gestolene naar Haarlem begeyen en dit bij een goudsmid yerkocht de opbrengst hebben zij samen gedeeld. De dief stal werd echter spoedig ontdekt en de dieyeggen zijn door de politie aangehouden. Een metselaar, werkzaam aan een in aanbouw zijnd huis aan het Funen te Amsterdam, viel eergistermiddag bij het opdragen van een tast steenen, waarmede hij juist de vierde verdieping had bereikt, de ladder af. Hij was reeds overleden, toen een raderbaar was gebaald om hem naar het gasthuis te vervoeren. De heer De Bruyne, de vroegere com mandant van de „Willem Barendsz", thans chef van het loodswezen te Hellevoetsluis, had hot voorrecht verleden week 15 schipbreukelingen te redden. Bij zwaren storm was een Noordsche bark gestrand op de banken; reeds waren de masten overboord en elk oogenblik dreigde het schip uiteen te slaan. De heer De Bruyne ging met zijn kotter in zee en bracht de reddingboot, die niet tegen de zware zeeën op kon werken, aan lei van het schip, dat in nood verkeerde. Het was moeilijk werk, doch do bemanning, de kapitein met zijne vrouw en kind werden gered. Korten tijd later sloeg het schip uiteen. De kapitein van de bark, misleid door mist en noodweer, dacht dat hij op de Engelsche oost kust gestrand was. Op eene onlangs to Melbourne gehoa- den verkooping van uitgezochte schapen werd voor oen merinosram de aanzienlijke prijs van f 5160 besteed. Volgens telegram uit Nieuw-York kan tusschen 16 en 18 dezer stormweder verwacht wor den, vergezeld van regen en opkrimpenden wind, op de Britsche, Fransche en Noordsche kusten. Door een onbekende oorzaak is in het westelijk spoorwegstation te Brussel (Koekelberg), brand uitgebroken ten gevolge waarvan dit ge bouw met een groot aantal daarin opgeslagen goe deren een prooi der vlammen werd. Te Andouillé (Mayenne) deed zich het volgende merkwaardige geval voor. Daar leefde de 64-jarige Pierre Lochin met zijn vrouw, nage noeg van denzelfden leeftijd, twee zonen van 30 en 27 en twee dochters van 28 en 24 jaren. Alle zfg werden op eenmaal krankzinnig; zij wanen zich vergiftigd door toovenaars en dat de duivel in hun kleeren zit. Daar ze gevaarlijk werden, heeft men het ongelukkige zestal naar een krankzinnigenge sticht moeten overbrengen. Bij dejongste trekking van het Par ij 8 che Crédit Foncier viel de prijs van 100,000 fr. op het lot van een leerlooiersknecht, Adrien Lesourd, die nog geen zes maanden geleden al zijn spaarpenningen had besteed om een obligatie te koopen. TeEdinburghadDelmonico, eenbekend leeuwentemmer, bij een zijner voorstellingen het ongeluk, toen hij het hok zijner leeuwen verlaten ging, uit te glijden en te vallen. Aanstonds schoot een der leeuwen toe en greep hem bij den arm. Hij had echter tegenwoordigheid van geest genoeg om den leeuw met de andere hand zulk een slag toe te dienen, dat het dier hem losliet. Hij ging even de bekomen wonde laten verbinden en was na verloop van een uur weder bij de dieren in het hok. Omtrent de vermoedelijke kosten van het rechtsgeding tegen Guiteau worden allerlei beS rekeningen gemaakt, welke totalen opleveren, loo- pende van 100,000 tot 300,000 dollars. De heeren Porter en Daridge, dip het O. M. vertegenwoordigen, zullen naar men gelooft, elk 25,000 dollars ontvan gen. De stenografen kunnen rekenen op tusschen de 10,000 en 15,000 dollars. Er zjjn 200 getuigen gehoord, die ook goede schadeloosstelling ontvangen, vooral de 25 experts, voor het O. M. opgeroepen, die niet alleen de gewone vergoedingen zullen ont vangen, maar ook vacatiekosten in rekening zullen brengen, enz., enz. De Berlijnsche hoogleoraar Langen- beek heeft onlangs een man, die eene operatie ondergaan had, volkomen genezen, door hem 14 weken in het water te laten liggen. Het is zeer wel mogelijk dat zulke permanente badon eene groote rol gaan spelen in de nieuwere geneeskunde daar zij meer en meer een uitstekend middel blijken. Men gebruikt o. a. deze baden ook bij brandwon den, waarvoor, zooals bekend is, de bed-warmte zeer schadelijk is. Zij gaan echter met vrij groote kosten gepaard, daar de temperatuur van het water als een lijder weken lang er in moot liggen, zeer nauwkeurig geregeld moet worden. Hot permanente bad in het gasthuis te Berlijn kost 150 mark per maand aan gas. Dezer dagen is de dikste man van het Fransche departement Aube begraven, een restaura teur te Romilly, die 216 kilogram woog. Hij was 43 jaar geworden. Om zjjne kist het huis uit te krijgen moest de deur worden verwijd en men had eene kraan noodig om haar in het graf af te laten. Te Parijs is weder een juwelier het slaohtoffer van een slimmen en brutalen dief geworden. Een heer van omstreeks vijftig jaar met een fat soenlijk uiterlijk en een sterk Engelsch accent, die zich Gaston noemde, Amerikaan beweerde te zijn en in het Hotel Continental zijn intrek had geno men, kwam zeer dikwijls bij een juwelier, waar hij kleine reparaties liet uitvoeren, of kleinigheden kocht. Ka gedurende eenige weken den winkel druk bezocht te hebben, gaf hij zijn plan te kennen om een grooten voorraad in te koopen, ten einde dien in Amerika weder van de hand te doen. Hij maakte een lijstje op van alle juweelen, die hij wilde koo pen, en kwam den volgenden dag bii don juwelier om de voorwerpen in bezit te nemen. Hij begon daarop de juweelen en diamanten stuk voor stuk aan een nauwkeurig onderzoek te onderworpen. Met een kennersoog zocht hij van de vijf en dertig voorwerpen, die voor hem lagen, twoe en twintig der schoonste uit, borg ze zorgvuldig in een klein reistaschje weg, dat hij daarna met een sleutel afsloot. Op dat oogenblik kwam er een ander heer binnen, die naar gouden knoopjes, welke hij voor de ramen had zien liggen, vroeg. De vrouw van den winke lier keerde zich een oogenblik om, ten einde de gevraagde voorwerpen te krijgen, die echter niet in den smaak violen, waarop hij zonder iets te koopen den winkel weder vorliet. De slag was geslagen. De tweede bezoeker was nl. de medeplichtige van den eersten en had van het oogenblik dat de dame zich omdraaide partij getrokken en de beide tascbjes verruild. Gaston, die gedurende al dien tijd kalm had zitten rekenen, haalde daarop eenige bankbil jetten uit zijn portefeuille om te betalen. Eensklaps scheen hij zich echter te bedenken en zeide iets te moeten gaan wisselen, in een uur terug te zullen zjjn en het taschje zoolang achter te zullen laten. Daar het leoge taschje volkomen hetzelfde was als het andere en juist op dezelfde plaats lag, ver moedde de dame niets kwaads en liet Gaston rustig vertrekken. Toen men hem echter niet terug zag komen, kreeg men argwaan, maakte het taschje met geweld open on ontdekte den diefstal, welke onge veer 264,000 franken bedroeg. BUITENLAND. Frankrijk. De minister-president, de heer Gambetta, heeft in de Kamer de memorie yan toelichting voorge lezen tot het regeeringsvoorstel om tot eene her ziening der Constitutie over te gaan, waarin betoogd wordt dat die herziening slechts loopen kan over van te voren vastgestelde punten, en stilgestaan bij de in de beide Kamers gehandhaafde noodzakelijk heid om het departementsgewijze kiesstelsel (scrutin de liste) in de Constitutie op te nemen. In de „couloirs" wordt verzekerd dat het Kabinet er niet op zal aandringen dat het ontwerp spoed- vereischend worde verklaard, maar de beslissing daarover aan de Kamer zal overlaten. Naar uit Tunis wordt bericht heeft de bevolking van Sfax tevergeefs getracht geld te vinden tot betaling der oorlogsschatting, welke haar is opgelegd. Generaal Logerot heeft daarop ean dag voor de betaling bepaald en middelerwijl acht van de voor naamste inboorlingen als gijzelaars gevangen ge houden. Ili Ben Khalifa bevindt zich aan de grens van Tripoli. Nader wordt uit Marseille aan de „Daily News" geseind: Do koude aan do grenzen der Sahara is zóó streng, dat een der colonnes op één dag vier honderd kameelen verloor; verscheidene soldaten zijn in de sneeuw omgekomen en de compagnieën hebben, wegens do strenge vorst, ernstige verliezen geleden. Ook moet er groot gebrek aan levens middelen zijn. Voorraad wordt thans uit Mecheria toegezonden. Het tabaksmonopolie leverde in het afgeloopen jaar aan de schatkist van Frankrijk een netto op brengst van ruim zes millioen gulden. Duitschland. De keizer ontving Zaterdag-middag, in tegenwoor digheid van den minister van buitenlandscho zaken, graaf Hatzfeld, en den met het introdneeeron van gezanten belasten ambtenaar Von Roder, dea nieuw- benoemden Nederlandschen gezant Van der Hoeven ten gehoore ter overhandiging zijner geloofsbrieven. Daarna werd de heer Van der Hoeven ook door de keizerin ontvangen. In de troonrede, waarmede Zaterdag de Prui sische Landdag geopend werd, wordt geconstateerd dat de finantiëele toestand nog meer verbeterd is. Er is een overschot van 29 millioen, voornamelijk uit door den Staat overgenomen spoorwegen ver kregen. Er wordt nog verdere toeneming van de opbrengst dezer lijnen verwacht, evenals een hooger bedrag uit de Rijks-belastingen. Ondanks de ver meerderde uitgaven sluit de begrooting gunstiger dan in de laatste drie jaren het geval is geweest. Er worden leeningen tot een matig bedrag voor productieve doeleinden voorgesteld. Voorts worden ontwerpen aangekondigd, rakende den toestand der nagelaten betrokkingen van staats-ambtenaren en de pensioneering dezer laatsten. Verbetering van de bezoldiging der ambtenaren is dit jaar nog niet mogelijk, maar zal, naar men hoopt, door verdere uitbreiding der indirecte Rijks-belastingen mogelijk gemaakt worden. Verder kondigt de troonrede een wetsontwerp aaD, strekkende om de directe belas tingen te verminderen, het schoolgeld op de volks scholen af te schaffen, ambtenaarsbezoldigingen te verhoogen enz. Ook verdere belastingvermindering wordt voorgesteld. Voorts maakt de troonrede mel ding van beraamde overnemingen van spoorwegen door den Staat en don aanleg van nieuwe lang be geerde tramwegen. De wetsontwerpen ter verzekering van de gunstige gevolgen van het staatsspoorweg- stelsel uit een finantiëol en economisch oogpunt worden opnieuw ingediend. De regeoriDg hoopt dat met den aanleg van het kanaal ter verbinding van den Rijn, de Wezer en de Elbe een begin zal kunnen gemaakt worden. De troonrede spreekt vol doening uit over het herstelde ordelijk bestuur van verscheidene bisdommen. De wet van 14 Jali 1880 wordt weder van kracht verklaard en op belangrijke punten uitgebreid. - De vriendschappelijke betrek kingen met den Pans maken de wederaanknooping van het diplomatiek verkeer mogelijk. - Eindelijk kondigt do redo een wetsontwerp aan tot rogeling van hot districts- en provinciaal bestuur in Hannover. Het Heerenhuis heeft den hortog Von llatibor tot voorzitter, graaf Arnim-Boitzenbnrg tot eersten vice-voorzitter, en bij herstemming, met 38 stemmen den heer Beseier tot tweeden vice-voorzitter verkozen. Graaf Brühl verkreeg 37 stemmen. De volgende zitting van het Huis word op heden bepaald. Italië. Volgens de „Fanfulla" heeft generaal Menabrea, de Italiaansche gezant te Londen, vertoogon bij lord Granville ingediend over de uitsluiting van Italië bij den maatregel, door Frankrijk en Engelatid ten opzichte van Egypte genomen. Hij betoogde dat, naar het gevoelen van Oostenrijk en Duitschland, deze uitsluiting niet bevorderlijk kan zijn aan het Europeesche evenwicht. Italië hoeft zijn beroemdsten* beeldhouwer door den dood verloren, namelijk Giovanni Dupré; hij overleed dezer dagen te Florence. Zij voornaam ste werk is het gedenkteeken, in 1873 opgericht ter eere van Camille Cavour. Groot-Britannië. Uit Rangoon wordt gemeld: De hoofdcommissa ris heeft aan het hof van Ava een brief geschre ven, waarin hij opkomt tegen het toekennen van monopoliën, welke voor den handel en de hand having der vriendschappelijke betrekkingen nadee- lig zijn. Hij verklaart dat het geenszins zijne be doeling is, om zich met de inwendige aangelegen heden van Birma te bemoeien, maar verwijt aan het bestuur van dat land de verflauwing der vriend schap met zijne Britsche naburen. Do toon, welke in den brief lieerscht, is streng, maar niet dreigend. De spanning te Mandalay is verminderd. Koning Theobau heeft zijn voornemen te kennen gegeven, om een tocht door de stad te maken, ton einde alle inwoners te overtuigen van de onwaarheid van hot gerucht, dat hij door eene ernstige ziekte zou aan getast zijn. Aan de „Observer" te Londen wordt gemeld dat do aartsbisschop van Canterbury, de kardinaal Manning, de deken yan "Westminster, de graaf

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2