LEIDSOH DAGBLAD. K°. 6724. Dinsdag 27 Januari. A\ 1882. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per postB 1.40. Afccndcrlijke Nommere0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsroimte. Voor het iacassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. ®tad®-bbrichtf,n. AFLOiSIXC GELDLEESIXG. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van LEIDEN bren gen ter algemeene kennis dat, ingevolge art. 5 van de voor waarden der geldleénïng ad f 125,000, aangegaan krachtens de raadsbeblni(!:D van 21 November, 12 en 30 December 187S, J goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, bij resolution v&o 16 December 1878 en 14 Januari 1879, op Maandag deu 23,ten Januari 1882, des middags te twaalf oren, in eeD der vei l rekken van het Raadhuis zal worden overgegaan tot de openbare nitloting van drie obligation, ieder Kroot een duizend gulden, en eene obligatie van tweehon derd en vijftig golden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Borgemeester. 16 Januari 1S82. B. KIST, Secretaris. LISIDEN, 1G Januari. Heden is aan de universiteit alhier do hoer J. B. Breukclman, gob. te Rotterdam, bevorderd tot doctor in do roeht3 wetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Het voortgezette delict, naar aanleiding van art. 5G van hot Wetboek van Strafrecht (Wet van 3 Maart 1881, Staatsbl. N°. 35)", en dezelfde tot doctor in de staatswetenschap, met stellingen; alsmede de heer G. H. Langemoyer, geb. te Amsterdam, tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proef schrift get.: „Premeditatie." Mejuffrouw J. Gerike, leerlinge der Kweek school voor Bowaarschool-ouderwijzoressen alhier, is door de Yeroeniging „Muiderpoort en omstreken" te Amsterdam tot hoofdonderwijzeres aan de nieuwe bewaarschool aldaar benoemd. Bij de Rijnlandscbo Stoomtramweg-maatschappij zijn thans ook rijtuigen uitsluitend voor derde klasse-passagiers in gebruik gekomen. Zij zijn in gericht als de onlangs mede gearriveerde gemengde nieuwe wagens eerste en tweede klasse, met de bal kons in het midden, en zijn niet minder dan deze in de fabriek van den heer Beynes te Haarlem net afgewerkt. Sedert enkele dagen is ook do elec- trlscho verbinding tusschen de stations Leiden en Katwijk tot stand gebracht on in werking gesteld. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100,'10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 35, f 4 en f 1.95; do laagste f 35, f 3.80 en f 1.90. In het jaar 18SI zijn te Leiderdorp geboren 74 jongens cn 55 meisjes, te zamen 129 kinderen, waar onder 2 tweelinggeboorten. Overleden zijn 43 m. en 33 v.; 33 kinderen stierven beneden den leeftijd van 1 jaar, cn 5 werdon levenloos aangegeven. Per 1000 inwoners bedroeg het aantal sterfgevallen bijna 24. Gevestigd hebben er zich 520 en uit de gemeente vertrokken zijn 485 personen. Er werden 21 huwelijken voltrokken. De vermeerdering bodroeg 88 personen, makende eene totale bevolking van 3175. Op 1 Mei 1881 bestonden er 23 herbergen; 19 personen deden aanvraag om met den verkoop van sterken drank voort te gaan. Men meldt ons bij gerucht dat na afloop van dit seizoen frl. Selma Kempner voornemens is zich uit het kunstenaarsleven terug te trekken en ten gevolge eener verbintenis van geheel anderen, naar wij voer de alom geachte kunstenares hopen van recht gelukkigen aard, geene verbintenis meer met eenig opora-gezelschap te sluiten. Ook de heer en mevrouw Robinson zouden, naar mon wil, er aan denken om zich in het burgerlijk leven terug te trekken. Vooral dit laatste gerucht deelen wij echter onder alle voorbehoud mede. (R. IV.) Iu verband met zijne plannen tot aanleg en «exploitatie van een stoomtramnet in en buiten Amsterdam, is door den heer T. Saüders concessie aangevraagd aan het bestuur der gemeente Sloten en de commissie van den Uitweg en Osdorperweg, voor hot aanleggen van eene lijn van Sloterdijk, langs don Uitweg en Sloterslimweg, naar Sloten en Haarl o m öiermeer Baron A. I. M. C. De Posson, Init.-kol., adj.- hofmaarschalk des Konings, heeft zijn eervol ontslag nit laatstgenoemde betrekking aangevraagd en ver kregen, ingaande 1 Februari. Morgen zal de burgemeester van Rotterdam, de hoer Yoning Meinesz, den loden van den raad en den autoriteiten der schutterij enz. een diner aanbieden. De Utrechtsche univeraiteits-bibliotheek heeft van den hoogleeraar Gustav Retzius te Stockholm ten geschenke ontvangen het eerste deel van zijn grooten arbeid„Das Gehörorgan der Wirbelthiere." Ook op een ander gebied is de bibliotheek met een kostbaar plaatwerk verrijkt, namelijk „Les Cata- combes de Rome" van Thooph. Roller, waarin voor het eerst die merkwaardige gedenkstukken der Christelijke oudheid door heliogravure zjjn afgebeeld. Op voorstel van B. cn Ws. van Delft is mr. H. W. C. Rittershausen ontslagen als privaat-docent aan de gemeente-instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië aldaar. De vroeger zoo gunstig bekende tooneelspoler Henri Morrien is thans in het buitengasthuis te Amsterdam overleden. Gelijk bekend is, werd hij aldaar don laatsten tijd wegens krankzinnigheid vorpleegd. Het stoomschip „Prins Hendpik" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam, via Padang de „Maas" is dien dag van Rotterdam naar Nieuw- York vertrokken. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft tijdelijk tot leeraar aan de R. H. B.-S. t9 Middelburg benoemd H. Snijders te 's-Gra- vesande en M. J. Yan Dagteren te Buiksloot; - aan den heer T. Du Moulin, te Antwerpen, verlof verleend tot het aannemen van den titel van „officier d'Académie", hem door den Franschen minister van openbaar onderwijs verleend; - C. A. Cikot, luit. der genie to Utrecht, tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-S. te 's-Herfcogenboscb; - op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan P. De Raadt als dijkgraaf van do polders Oud-Smalland en Langebokkersoord, provincie Zuid-Holland. Gemengd Nieuws. Een goed zingende kanarievogel geeft in eene huishouding iets gezelligs, iets te meer huiselijks. De aanschaffing er van is echter niet altijd even gemakkelijk, maar dezer dagen vindt men er eene buitengewone gelegenheid toe. De heer Sondermann,dieop het oogenblik bij don heer Dingjan in de Mandenmakersstceg logeert, is nl. in hot bezit van Saksische kanarievogels, die - wij spreken uit ondervinding - als het ware met elkander wedijveren wie van hen het lieflijkst kan zingen. Zijn zoon, die den verkoop voor Leiden op zich genomen heeft, is aan huis te ontbieden, en laat de vogels gaarne een dag bij belanghebbenden over, opdat deze eene niet te overijlde keuze zouden kunnen doen of om over de reeds gedane nog te oordeelen. Men make van de gelegenheid gebruik! Nadat door de politie te Zooterwoude eene vrouw, genaamd A. v. d. L., aldaar was aan gehouden, bij zich hebbende een zak, gevuld met nieuwe goederen, en zij tor beschikking was gesteld van de Leidsche politie, bleek het dat die vrouw bedoelde goederen ten verkoop had ontvangen van zekeren J. K., wonende te Leiderdorp, doch werk zaam op de katoenfabriek van de firma De Heyder Co. alhier, alsmede dat die goederen van deze fabriek waren ontvreemd. Bij een onderzoek ten huize van K. werden nog moer van die fabriek ont vreemde goederen gevonden. Zoowel vrouw r. d. L. als J. K. zijn ter beschikking van de justitie ge steld, eerstbedoelde ab heelster van gestolen goe deren, meermalen door haar verkocht, en K. als hebbende die goederen ten nadeole zijns patroons ontvreemd. Toen gistermiddag de 16-jarige J. W. L. W. aan de Rembrandtstraat bezig was meteen flobert-pistool op musschen te schieten, ging het schot onverhoeds af en trof dit den 17-jarigen J. De G. in de knie. De verwonde werd naar het aca demisch ziekenhuis vervoerd, terwijl tegen W., naar het politiebureel overgebracht, proces-verbaal is opgemaakt. In het begin van 1881 bezat een land man te Hazerswoude een zeugvarken, dat begin Februari 13 jongen wierp. Na verloop van weinig weken verkocht hij daarvan 7 stuks voor f 94 en behield do overige zes, om to mesten. Omstreeks Juli daaraanvolgende wierp dezelfde zeug 11 jongen, waarvan de eigenaar na verloop van enkele weken vijf verkocht voor f 65, terwijl de overige zes weder werden afgezonderd, en aangehouden ter vetraaking. Ton derden male in datzelfde jaar, en wel in December, bracht hetzelfde zeugvarken 12 biggen ter wereld, die zich thans nog aan de moederborst te goed doen. - De eerste zes aangehouden biggen zijn Yrijdag te gelde gemaakt en hebben opgebracht circa f 600. Het tweede aangehouden zestal zal nn volgens den koers van het eerste zestal, eene waarde vertegen woordigen van p. m. f 350 en aan het laatste dozijn biggen mag nu de zeer matige waarde van raim f 100 worden toegekend. De geheelo waarde der produoten van dat ééne zeugvarken kan in dat ééne jaar dus veilig gesteld worden op f 1200 bruto. Hoeveel percenten, vraagt de R. C., zal de eigenaar van zijn kapitaal in 1881 zuiver gemaakt hebben? Een droevig ongeluk had te Hazers woude verl. Zondag-avond plaats. De 20-jarige dienstbode van den heer J. D. v. d. A., op bezoek gaande, in het naastbij gelegen en slechts weinige schreden verwijderde huis, had om zich voor don feilen wind en regen te beveiligen, haar regenscherm opgestoken, en is, dit voor zich houdende, in plaats van op de brug in de sloot terecht gekomen, alwaar men haar 's avonds te elf uren jammerlijk in den modder gestikt vond. Naar men mededeelt, is reeds een ge- deolta der waggons, benoodigd voor den stoom- tramdienst Gouda—Bodegraven, te Gouda aange komen. Ze moeten er smaakvol en netjes uitzien. Een te Delft wonende slagersknecht, te VHage langs den Zuidwal gaande, zag een bankbiljet van f 25 op straat liggen, dat hij onmid dellijk naar het bureel van politie bracht; daar was reeds bekend dat een dienstbode het biljet eenige oogenblikken vroeger verloren had. De gelukkige meid gaf den eerlijken vinder dankbaar een gulden tot bolooning. Een paard, te 's-Hage ontvreemd en te Helft verkocht, is door de politie aldaar in beslag genomen. In de houding der Scheveningsche vis- schers valt tot heden geen verandering te bespeu- ron. "Wel wordt op enkele vaartuigen druk gewerkt, maar geen enkele matroos heeft nog geteekend. Zeker is het dat enkele visschers daartoe wel ge negen zouden zijn, maar do bedreigingen van kame raads weerhouden hen. Die bedreigingen zijn op vole schuiten te lezen; zelfs is aan de sociëteit: „Neptunus" eon met groote hand geschreven biljet aangespijkerd gevonden, waarin onder bedreiging met moord iederen matroos verboden wordt, voor den waterschout te teekonen. De politie heeft het biljet natuurlijk in beslag genomen. Dit jaar is Scheveningcn met de schrobnotvis- I scherij weer ten achter. De eerste twee bomschui ten te Katwijk zijn gistermorgen op de verschvis- scherij uitgegaan, terwijl 20 schuiten gereed staan om met gunstig weder ook deze woek te vertrek ken. Door den burgemeester-waterschout zijn reeds

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1