LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6723. Maandag 16 Januari. A°. 1882. PBIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzondeilyke Nommers0.05. Deza Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTENTIES Von 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17^. Grootere letter» naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. ILïEIïBElV, 14 «Januari. Gelijk we voor een paar dagen reeds met een enkel woord opmerkten, hebben de maatregelen door het nieuwe bestuur der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden genomen, behalve op de Muziek school, vooral betrekking op de te geven muziek uitvoeringen. Tot nog toe sleepte het onderhoud van het orkest zoovele uitgaven met zich, dat in de laatste jaren niet alleen de contribntiën der leden en de opbrengst der entreegelden, maar dat zelfs een deel der schoolgelden moest besteed worden om de kosten goed te maken, hetgeen niet anders dan tot schade van het onderwijs kon strekken. Van do andere zijde was de deelneming zoo gering, dat bij elke uitvoering slechts voor een gering bedrag aan toegangskaarten werd verkocht, terwijl zelfs de loden, die vrijen toegang hadden, schaars yan dit recht gebruik maakten. Het tegenwoordig bestuur heeft besloten een anderen weg in te slaan, door geen nieuw contraot met hot orkest aan te gaan. Het bedrag, dat uit de contribntiën der leden overblijft, zal thans op andere wijze aan uitvoeringen van muziek worden besteed. Overtuigd dat zeer weinige, ja zelfs eene enkele voortreffelijke uitvoering te verkiezen is boven meerdere van minder gehalte, is besloten voor dit jaar enkole uitvoeringen door gunstig be kende vereenigingen buiten deze gemeente gevostigd, te doen plaats hebben. De onderhandelingen die het bostnur met enkele zoodanige vereenigingen heeft geopend, hebben er toe geleid dat den leden de volgende week een uitstekend kunstgenot te wachten staat, nadat reeds vroeger de zoo gunstig bekende Haarlemscho Trio- vereeniging mot succes was opgetreden. Commis sarissen komt alle lof voor hunne bemoeiingen toe, want dat zij er in geslaagd zijn ook het Amster- damsch Paleis-orkest van den heer Coenen te enga- geereu, zal zeer zeker door ieder ten zeerste worden gewaardeerd, te meer daar uit de in deze courant voorkomende aankondiging blijkt dat aan het pro gramma veel zorg is besteed. Met recht raag men dus aannemen dat het Vrijdag a. s. in de Stadszaal niet aan een talrijk en belangstellend gehoor zal ontbreken. Onverwachts overleed gisteravond alhier in den ouderdom van bijna 76 jaren onze geachte stadgenoot, de heer P. K. Doeff, procureur bij de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage. Op 15 September 1839 werd hij als procureur aangesteld bij de voormalige Leidsche rechtbank. Ka de opheffing van dit rechtscollege liet hij zich als procureur inschrijven bij do rechtbank te's-Gra venhage, doch door zijn hoogen leeftijd zag hij zich genoodzaakt zich langzamerhand uit de prak tijk terug te trekken. Doeff was geen geleerde - hij behoorde nog tot do weinig overgebleven ongegradueerde procureurs - doch, geheel door de praktijk gevormd, was hij een ervaren en kundig praktizijn, aan wien deformeele leiding dor procedure uitstekend was toevertrouwd. Allen, die den eenvoudigen en bescheiden man in zijn langdurigen werkkring bij de Leidache recht bank hebben gekend en gadegeslagen, zullen van hem getuigen, dat hij zich heeft onderscheiden door groote welwillendheid, stipte eerlijkheid, ijverige en nauwgezette plichtsbetrachting. Aan zijne nagedachtenis wijden wij gaarne een woord van dankbare hulde. Zijne assche ruste in vrede Het stoomschip „Jason" is Donderdag van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen, en de Schiedam", van Nieuw-York naar Rotterdam, gis ternamiddag te Vlissingen. Do Staatscourant van heden deelt de staten mede betreffende: 1°. den in- en uitvoer der voor naamste handelsartikelen op Java en Madura, ge durende de maand Sept. en de vorige maanden van 1881, vergeleken met dien over gelijke tijdvakken van de beide voorgaande jaren; 2*. den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Samarang en Soerahaia, gedurende de maand Sept. en de vorige maanden van 1881 tezamen. Gemengd Nieuws. De onlangs in den Schouwburg alhier door de vereenigingen „Harmonie''en „Door vriend schap vereenigd" gegeven voorstelling ten voordcele van de nagelaten betrekkingen van verongelukte visscbers heeft, na aftrek van de onvermijdelijke kosten, een zuiver saldo van ƒ153.2472 opgeleverd. Een straatjongen, die op de Beesten markt te 's-Hage achter een wagen klom, heeft zijne liefhebberij duur betaald. Boor een zweep slag van den voerman aangemaand zijn weg verder te voet te vervolgen, sprong de knaap van den wagen, doch bleef met zijn kiel er aan hangen. Hij struikelde daardoor en kwam nu met den voet onder het wiel terecht, waardoor hij ernstig werd gewond en door een paar voorbijgangers huiswaarts moest worden gedragen. - Terwijl vrouw Yan P. in hare woning in het hofje van Rozenburg (Om en Bij) aldaar bezig was met haar wascb, bemerkte zij niet dat haar tweejarig kind te dicht bij de tobbe kwam. Het kind rankte in het kokend water en verbrandde zoodanig, dat het op raad van dr. Le Rutto, in levensgevaarlijken toestand, naar het gast huis moest worden gebracht. Gisteravond is een winkel van kram ei rijen in de Vijzelstraat te Amsterdam nagenoeg geheel leeggebrand. Aan do Wees p erzij d e, voor de Boer- havestraat, te Arasterdam, is eene bejaarde vrouw in den Arastel geraakt en niettegenstaande spoedig aangebrachte hulp verdronken. Een werkman, genaamd Gerrit Boel laars, had bij het lossen van graan, het ongeluk van het stoomschip „Ceres", liggende in de Wester- havon te Rotterdam, op een daarnaast- liggend aak schip te valleD, ten gevolg© waarvan hij op de plaats dood bleef. Door den krijgsraad te 's-BoBch is Wi v. E., soldaat-militien bij het 6de reg. infanterie, veroordeeld tot drie jaron militaire gevangenisstraf, met ontzegging voor den tijd van vijf jaren van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienei, wegens diefstal ten nadeele van een kameraad in de chambrée, driemaal,gepleegd, on diefstal ten aanzien van het misdadige de meeste overeenkomst hebbende met diefstal ten nadeele va* een kameraad in de kazerne. Dat de natuur ons tegenwoordig parten speelt, waarop men niet kan rekenen, is reeds ge meld, door er op te wijzen dat het in Zuid-Rusland sterk vroor, terwijl men in het noorden van dat rijk zacht weder had. Een nieuw bewijs van die zonderlingheid Yan moeder natuur vinden wij nu ook in ons eigen land. Bij den tuinman Arie Molen dijk, aan den Eersten Tol, onder Dubbeldam name lijk, heeft een kool den eersten Januari van dit jaar zijn bloemknop geopend en heden, 14 Januari, staat di© vrucht in vollen bloei. Als een bewijs van zeldzaam zachte weersgesteldheid en gunstig gras gewas wordt ook vermeld, dat het vee van W. Overman te W.-Blokker, gepasseerde week uit den brand gered, in de weide werd gejaagd en aldaar nog is niet alleen, maar dat zelfs do kalf koeien van IC. te Hoorn gedurende dezen winter nog niet op stal waren. Omtrent de werkzaamheden aan het Yreeburg deelt men aan het „Utr. Dbl." mede dat ter bespoediging daarvan het aantal werklieden ver dubbeld is, zoodat nu 50 man bezig zijn de over blijfselen op te ruimen van het oude kasteel, die, alvorens te verdwijnen, nog door vele belangstellen den bezichtigd en ook nu nog te zien zijn. Donderdag-namiddag had bij dit werk een ongeluk plaats: de 15-jarige zoon van den aannemer v.D,, die ouder een afgebroken wordenden muur van „het Spanjaards-oord" liep, is door een neervallend stuk steen op het hoofd getroffen, waardoor hij ernstig verwond werd. Hij is niet buiten gevaar. De wed. Lieber te Kampen viert morgen, Zondag, haar lOOsten jaardag; zij is nog zeer helder van geest en verheugt zich reeds in het vooruitzicht van do muziek, die men te harer eere maken zak Naar het N. v. d. D. mededeelt, is van particuliere zijde het bericht ontvangen dat de be diende van den vice-consol der Nederlanden te Patras (Griekenland), terwijl zijn meester naar den schouw burg was, de dienstbode vermoord, 5000 franken en andere goederen van waarde gestolen en het huis met petroleum in brand gestoken heeft. De brand is gelukkig spoedig gebluscht en de schul dige moet reeds te Gastuni gearresteerd zijn, althans volgens bericht van den burgemeester van Elis. Ru8sischenoderzettingeninden vreemde zij* een groote zeldzaamheid. Een uitzondering daarop maakt het klooster op den berg Athos, waar zich ongeveer 3000 Russische monniken be vinden. Yan dat aantal leven 1600 buiten het kloos ter, elk vrij op een afzonderlijk stuk gronds, dat hun eigendom is en dat zij bebouwen; 600 vormen de corporatie van het klooster San-Panteleimon, en de overigen zijn verdeeld in de kleinere kloos ters van St.-Andreas en Elias. De berg Athos, die veelvuldig wordt bezocht door do naar het Heilige Land trekkende Russische pelgrims, geniet sinds overoude tijden een groote vermaardheid in het rijk der czaren, die het klooster achtereenvolgens met tal van charters en schenkingen begiftigden. Niettemin zijn Grieksche monniken de eigenlijke be zitters van den berg Athos en men beweert, dat er thans tusschen dezen en hunne Russische broeders ernstige geschillen zijn gerezen. Bij een brand in de Belgische gemeente Avin zijn een man, een vrouw en een zuigeling omgekomen. Men vond de verkoolde lijken in de puinhoopen hunner woning terug. Aan romanschrijvers zijn misschien de volgende opgaven uit de geschiedenis van het wer kelijke leven niet onwelkom: zij kunnen ze zeer goed als merkwaardige voorvallen in hunne ver halen inlasschen. Het is de „Cincinnati Commer cial", welke ze aan de hand doet en voor de waar heid borg spreekt althans zij werden in de dagbladen als waar vermeld. Bij het hooge water in April 11. stiet te Kan sas City eene stoomboot tegen het balkon vaneen huis, waarop een man was gezeten, die op de plaats dood bleef. Twee jongelieden to Adair County wilden zich laten photographeeren met de pistolen op elkander gericht. De photograaf raakte den haan van een der pistolen aan; het schot ging af; do ander kreeg het schot door de loDgen. Thomas "Wharton te St.-Lonis nam een groote oester en zeide, voor hij ze in den mond stak: aart deze soort van oester is Walter Brooks gestikt. Bij de poging, om ze door te slikken, stikte: hij zelf. Max Moroaey giDg te Pittsburg in een porse leinoven om zich te warmen. Een andere werk man, die niet wist dat er iemand in was, bracht een vorm or in en sloot den even. De ongelukkige Moroney werd gebraden. Toen luitenant Archibald Gibson zich te We?ji- Point op de parade bevond, had Lij een uur lang

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1