De in den vorigen zomer te Hillegom voorgevallen onlusten naar aanleiding ter zake van het in Augustus 11. genomen raadsbesluit tot af schaffing van de kermis, hobben thans een onder werp van behandeling uitgemaakt bij het gerechts hof te Amsterdam. Drie ingezetenen van Hillegom, R. Beuke8, M. Keetels en L. Yan Haares stonden namelijk terecht ter zake van toon geploegde rebellie door een gewapende vereeniging van meer dan drie personen. Het bekend worden van gemeld raads besluit had meer dan honderd menschen in de Meerlaan te Hillegom op de been gebracht. Men vernielde de lantaarns en trok met ketelmuziek en onder het zingen van oproerigo liederen door het dorp. De drie beschuldigden gingen daarbij voor in beschonken toestand. Aan het einde der laan trachtten de gemeenteveldwachters den troep tot staan te brengen. Er ontstond een hevige worsteling, die met de arrestatie der beschuldigden eindigde. De veldwachters hadden intusschen vele slagen en stooten ontvangen, en zelfs was aan een hunner met een mes een groote snede in zijn kleeding toegebracht. Ook nog bij het overbrengen on opsluiton in den toren boden do gearresteerden hevigen tegenstand, ofschoon de openbare macht ten slotte zegevierde. De advocaat-generaal, mr. Jolles, requireerde de veroordeeling van den eersten en derdon beschuldigde tot een gevangenisstraf van zes maanden; van den tweeden, van wien het was gebleken dat hij de bovenbedoelde snede had toegebracht en dus een verborgen wapen bij zich had godragen, tot een gevangenisstraf van negen maanden. De advocaat mr. H. Goudsmit trachtte aan te toonen hoe do weifelende houding van het gemeentebestuur de spanning had vermeerderd, terwijl hij er op wees dat hier in den zin der wet van geene vereeniging van personen, maar slechts van een toevallig samen treffen, zonder voorafgaande afspraak, kon sprake zijn, en dat een zakmes geen wapen is in den zin der wet. Na korte re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op a. s. Woensdag. Er schijnt eenig licht op te gaan over de zonderlinge geschiedenis der veelbesproken millioenen-juffrouw Janske Struik. Men verneemt dienaangaande, zoo wordt althans uit Gorkum ge meld, dat wijlen hare moeder Maria Yan derYliet in hare jeugd kennis had gekregen aan zekeren schipper X., die haar vurig beminde en niets meer begeerde dan haar tot zijne vrouw te mogen hebben. Ofschoon niet onverschillig voor hem, kon zij er echter niet toe besluiten mot hem de levensreis te aanvaarden, dewijl zijne vooruitzichten niet zoo gunstig waren. De betrekking werd dus tot zyn grooten spijt afgebroken. Later kwam zij in kennis met een metselaar, A. Struik, wiens vooruitzichten in haar oog beter wareD, en huwde met hem. Haar vroegere minnaar, schipper X, schijnt haar echhr nog wel eens bezocht te hebben en moet, naar men verhaalt, haar eens don voorslag hebben gedaan om met hem to vluchten, wat zij echter standvastig weigerde. Allo hoop verloren hebbende, is hij daarop alleen naar Amerika vertrokken en sehijDt daar zeer voorspoedig geweest te zijn. Hoe ver ook van haar verwijderd, schijnt hij zijne genegenheid voor haar niet verloren te hebben, daar hij haar vele jaren lang geregeld eene som gelds ovormaakte. Hoewol hare moeder als weduwe eenvoudig leefde, trok bet toch de aandacht der boeren, dat men haar bij on weder wel eens met een schotel gelds in haren schoot vond zitten. Ook kocht zij indertijd voor haren zoon, die evenals zijn vader het beroep van metse laar uitoefent, een zeer flink hnis. Yan hare beide dochters is de eene gehuwd, doch reeds overleden, terwijl Janske bij hare moedor bleef inwonen, die nu reeds sedert eenige jaren overleden is. Ook haar vroegere minnaar en weldoener is in Amerika over leden en schijnt aan Janske, op wie hij bijzondere betrekking had, zijn geheele vermogen vermaakt te hebben. Dat hij werkelijk niet onvoorspoedig geweest moet zijn, blijkt daaruit dat zijne nalaton- schap op 18 millioen gulden begroot werdt. Twee derde van de som of 12 millioen zou bij een solied bankiershuis in Utrecht gedeponeerd zijn, waarvan zij alleen de rente kan trekken, terwijl de overige C> millioen geheel ter barer beschikking zijn. Hoe zij hare levenswijze begonnen heeft, is van alge- meene bekendheid. Of zij echter met al hare schat ten gelukkig geworden is, blijft even twijfelachtig als de bewering, dat. de hier modegedeeldo geruch ten de volkomen waarheid behelzen. De 72-jarige huisvrouw van Cremer, wonende nabij den uitgang naar Hintham te 's-Bosch heeft het ongeluk gehad bij het aansteken van eon petroleumlamp, door het uiteenspringen er van, vreeselijke brandwonden te bekomen. Onmiddellijk ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen, verkeert zij daar in levensgevaar. G er rit Harmens De Jong, oud 21jaren, schippersknecht te Oosterlittens, is door het gerechts hof te Leeuwarden wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis, met braak binnensmuirs, veroor deeld tot zes jaren tuchthuisstraf. Te Sprang is een driejarig kind, dat voor een oogenblik alleen gelaten was, in eeDe tobbe met karnemelk gevallen en daarin verdronken. Terwijl zekere J. nit Bergeyk met zijne vrouw van Eindhoven per rijtuig huiswaarts keerde, schrikte het paard nabij de Westerhovensche brug onder Dommelen waardoor het dier met kar en al in de breede sloot stortte. De vrouw verloor daarbij het leven. Yele landbouwers schijnen niet te weten dat de scheuten van aardappelen vergiftige bestand- deolen inhouden, die voor varkens nadeelig kunnen zijn. Indien deze dieren er niet altijd van sterven, zij zullen er toch door vermageren. In elk geval handelt men voorzichtig, door de aardappelen van do scheuten te ontdoen, alvorens ze aan het vee te geven. Volgens telegram nit New-Orleans is het stoomschip „Oxenholm", van Liverpool, aldaar aangekomen met zware schade, veroorzaakt door het ontploffen van een helsche machine, die, benevens nog vele anderen onder de lading gevonden, aan boord geborgen was. O ttil ie Nickel, een 21-jarig kin der meisje te Berlijn, is gevangengenomen wegens het door middel van zwavelzuur vergiftigen van het kind van 15 maanden, door hare meesteres aan hare zorgen toevertouwd. Zij had het vergif met geweld aan het kindje ingegeven en dientengevolge waren niet alleen de darmen van het wicht, maar ook de ademhalings organen geheel verbrand. De beruchte Bochumer vrouwenmoor denaar Schiff is eergistermorgen om acht uren te Essen onthoofd. Een wever te Petit-Rechain, vader van drie kinderen, leed hevig aan kiespijn. Hij begaf zich daarom naar een tandmeester om diens hulp in te roepen, doch keerde niet terug tot grooto ongerustheid van zijn vrouw. Twee dagen later vond oen veldwachter zijn lijk op het kerkhcf liggen; de mond was met bloed bevlekt. De justitie heeft zich het zoudorlinge geval aangetrokken; haar onderzoek zal hebben uit te maken, of men hier met een ziekteverschijnsel te doen heeft. Een geneesheer in North Adams, Massa chusetts, werd onlangs in een stormachtigen nacht naar het op twee mijlen afstands gelegen Briggsville ontboden, waar oen kind gevaarlijk ziek lag aan keelontsteking. Het was onmogelijk zich per rijtuig daarheen te begeven. Do dokter liet dus het kind Daar de tnsschen North Adams en Briggsville be staande telephoon broDgen. Hij overtuigde zich door het hoesten der kleine patiënt, dat er werkelijk keelontsteking aanwezig was, schreef per telephoon een recept voor en ontving spoedig bericht dat het kind na het gebruik van het geneesmiddel in gun stiger toestand verkeerde. Tot heden laat zich nog bij geen moge lijkheid, zelfs bij benadering, uitmaken wanneer het voorloopig onderzoek aangaande de ramp in het Ringtheater te Weenen zal zijn afgeloopen. Dagelijks ontvangt men bij het landgericht, zooveel als het geen hier heet de arrondissementsrechtbank, brieven van personeD, verklarende dat zij belangrijke mede- deelingen aan den rechter wenschton te doen betref fende deze en gene punten. Al die personen znllen moeten worden gehoord, ton einde den rechter, met de instructie der zaak belast, de quaestie te doen uitmaken of de bedoelde briefschrijvers al of niet znllen opgeroepen worden als getuigen in de zaak. De vrijwillige bijdragen tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen, ingekomep bij de stedelijke commissie, zijn thans reeds gestegen tot 994,430 florijnen, 37,152 mark, 4756 franken, 1283 roebels, 1601 lire, twee gouden armbanden, enz., enz. Aan de bergers der lading van het bij Callantsoog gostrande schip „Hospodor", is deniet onbelangrijke som van f 31,000 uitbetaald. De emigratie van Spanjaarden naar Algerië is weer sterk aan het toenemen. Yan 23 Augustus tot 31 December 11. kwamen 5493 Span- jaardon te Oran aan. Hot tooneelstuk „Serge Panine" van George Ohnet, dat thans te Parijs wordt opgevoerd en een groot succes heeft, zal hier te lande worden vertoond door het gezelschap, dat het in het GymDase speelt. De directeur van dien schouwburg heeft van den schrijver het recht gekocht om zijn stuk to vertoonen to Lyon, Marseille^ Bordeaux, in België on in Nederland. Hij zal er mede rondreizen ge durende den tijd waarin het Gymnase elk jaar gesloten wordt. Dinsdag werd te Londen een dansmees ter, die getrouwd was en zes kinderen had, tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld, omdat hij aan vier dienstmeisjes trouwbelofte had gedaan en van haar op die wijze geld had weten te verkrijgen. Te Wale, in Z witserland, had een meisje van hare ouders voor haro verjaring eon pop ge kregen. Het eerste wat de kleine deed was het speelgoed aan den mond brengen. Eenige oogen- blikken later werd het kind ongesteld en stierf Da eenige uren onder de vreeselijkste pijnen. Do kleeren der pop waren met oen groene stof geverfd, die een groote hoeveelheid vergift bevatte. Alweder een be wijs hoe gevaarlijk het is kleine kinderen gekleurd speelgoed te koopen. De „Daily News" verneemt uit Weenen dat de Warschausche politie een vroegeren Russischen officier arresteerde, die aanvoerder was bij de jongste antisemitische onlusten. Men vond bij hem compro- mitteeronde documenten, die aantoonden dat die onlusten vooruit beraamd waren. Zaterdag beproefde men brandstichting in drie straten, die echter tijdig is geblu8cht. BUITENLAND. Frankrijk. Uit Caïro wordt gemeld dat de heer Malet aan Cheriff-pacha heeft medegedeeld dat het eenige doel van de Engelsch-Franscho collectieve nota was, om, bij gelegenheid van het aan het bewind van zaken komen van don Franschen minister, te staven dat de intieme overeenstemming tnsschen Frankrijk en Engeland, ten aanzien van de Egyptische aangelegen heden, voortduurt. Men gelooft, dat, ten gevolge van deze verklaring, do Egyptische regeering op voor- noomde nota niet zal antwoorden. De onderhandelingen betreffende het handels verdrag met Engeland zijn niet afgebroken. De oplossing daarvan hangt af van wederkeerige con- cessiën op de katoen en den wijn. Victor Napoleon, de oudste zoon van Jerómo, zal een reis maken door Europa, vergezeld van een onderwijzer, een adjudant en een voorlezer, en dan dienst nemen als vrijwilliger bij een artillerie-regiment. „La France" zegt dat de grooto spoorweg maatschappijen eene nota hebben ontvangen van den minister van openbare werken, waarin zij ver zocht worden toe te treden tot de volgende voor stellen: De tegenwoordige tarieven voor het ver voer van reizigers worden verminderd met 50 pet., en de tarieven voor het vervoer van koopgoederen met 20 pet. De koopgoederen moeten vervoerd worden langs den kortsten weg. Yan zijn kant zou de Staat dan afzien van de belasting, die thans ge heven wordt van het vervoer langs de spoorwegen. De maatschappijen worden uitgenoodigd binnen veertien dagen te antwoorden. Yan de aanneming of vorwerping dezer voorstellen haügt af wat de regeering verder besluiten zal. De heeren Lepere, Philippoteaux, Goblet en Tirard zijn tot vice-president der Kamer gekozen. In een eigenhandig artikel van Gambetta, voorkomende in de „République Fran^aise", ver klaart hijGambetta kan onmogelijk aanblijven zonder zijn hervormingen door te drijven en daar om wil hij van den „scrutin de listo" en de wets herziening een kabinetsquaestie maken. Uit opportuniteit verklaren alle bladen zich tegen den val van Gambetta. De „Figaro" zegt dat er sprake is van een groote demonstratie op den 18den Maart, denver- jaardag der Commune. De manifestanten zouden zich achtereenvolgens van het stadhuis naar de place Yendóme, dan naar de Butte Montmartre en dan naar de Père Lachaise begeven. Do stad Parijs telt 2,225,900 zielen; in 1876 was de bevolking 1,988,800 zielen. JDuits cli land De Rijksdag heeft gisteren het voorstel van den afgevaardigde Windthorst bij eerste leziDg afgehan deld en besloten ten spoedigste tot de tweede lezing over te gaan. Bij de tweede lezing van het voorstel werden de door de rijkspartij ingediende, gemoti veerde orden van den dag, door den heer Kleist-Retzow voorgedragen, met overgrooto meerderheid verwor pen. De door den heer Yon Rickert voorgestelde gemotiveerde orde van den dag werd bij hoofdelijke

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2