LEIDSCH DAGBLAD. iV. 6722. Zaterdag 14> Januari. A0. 1882. PBIJS DEZER COURANT: Tom Leideo per 3 Baanden1.10. Frraco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0-05. Ü6Z0 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Tan 16 «gels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bnilen de stad wordt ƒ0.10 berekend. UEIDEW, 13 Januari. Eet was gisteren voor onzen stadgenoot den heer W. D. H. Rozier een gedenkwaardige en aange name dag. Den 12den Januari 1857 als lid van het college van collectanten der Ned. Herv. Diaconie geïnstalleerd, mocht hij thans met voldoening terug zien op de wijze waarmede hij gedurende een tijd vak van 25 jaren in dat college werkzaam was geweest. Toen nu gisteravond de heer Rozier ter vergade ring was gekomen, werd hij op hartelijke wijze door den voorzitter welkom goheeten en ook namens zijne medeleden gelukgowenscht mot den henglijken dag. Hem werd tevens verzocht ook een stoffelijk blijk hunner hoogachting on vriendschap te willen -aanvaarden, bestaande in een prachtigen fautenil anet-album, waarin de namen zijner medeleden. Getroffen door deze bewijzen van genegenheid en •waardeering, bedankte hij zijn vrienden voer zoo weel 6ympathio, er bij voegende, dat als het hem gegeven mocht worden dezelfde gezondheid te blijven genieten, hij neg menig jaar lid van het college wenschte te blijven. Ook een commissie van diakenen der Ned.-Herv. gemeente kwam ter vergadering om den jubilaris met dozen dag te complimonteeren en hem nit naam van haar cellego een keurig van glaswerk ver vaardigd en met zilver gemonteerd roöktoestel met inscriptie aan te bieden. Op gepaste en hartelijke wijze werd door den jubilaris dank gezegd ook voor dezo ongedachte verrassing, hom bereid. Gisteren werd aan het departement van marine aanbesteed höt maken van een ijzeren liehtopstand en kolbaken met het stellen van beiden op het duin ten zuiden van Kijkduin, en het uit elkander nemen en vervoeren van den aldaar bestaanden ijzeren liehtopstand met bclbaken, alleo met den aankleve van dien. Minste inschrijvers waren d6 heeren D. A. Schretlen en C°. te Leiden, voor 2410. Tot onderwijzeres te Nieuwveea is benoemd xnej. J. J. Nobel te Foyenoord. Uit de -opgaven omtrent de opbrengst van "hs rijks middelen over het geheele dienstjaar 1881 blijkt dat de gunstige vooruitzichten, di9 zich aan het eind van November reeds deden verwachten, nog iets verbeterd zijn. Het jaar sluit met een vooruitgang van ruim 2,804,911 boyen de op brengst van 1880 en van ƒ3,576,891 boven de raming. Tot die gunstige uitkomst tegenover het vorige jaar hebben voornamelijk bijgedragen de accijnzen, nagenoeg 1 millioen, waarvan de suiker alleen ruim 6 tonde indirecte belastingen, zegel- registr.- en bypothoekrcchten nagenoeg 1,272,000. Hierin deelden de registratierechten voor f 534,000 ruim. Yerder is er gestadige stijging waar te nomon in de opbrengst der directe belastingen (grondbe lasting, het personeel en de patenten), dor peste rijen, der telegraphie, der invoerrechten en ook der loodsgelden. De leden der Tweede Kamer zijn ter verga dering opgeroepen tegen Donderdag 19 dezer, des namiddags te drie nren. Door den gemeenteraad van Rotterdam is tot secretaris dier gemeente benoemd mr. J. J. Tavenraat, hoofdambtenaar ter secretarie aldaar, met algemeene stemmen. Bij de commissie voor de Evangelisatie to Feyenoord is ingekomen oene gift van 100 van den prins van Oranje, als bijdrage in de kosten voor ecne aldaar te stichten hulpkerk der Ned.- Herv. gemeente. Aan de gemeente-universiteit te Amsterdam zal opgericht worden een lectoraat in het oud- vaderlaudsch recht en zijne geschiedenis, waaraan verbonden is eene jaarweddo van 1000. Op do voordracht voor die betrekking zijn geplaatst mr. N. De Roever Az., adj.-gemGente-archivaris aldaar, cn mr. N. Ivrozn, advocaat tc 's-Herto^enbosch. Gedurende het afgeloopen jaar zijn te Gouda ter markt aangevoerd 1385 koeien, 6891 kalveren, 5454 schapen, 16066 varkens, 64 paarden en 67,099 kilo boter. In de "Waag zijn gewogen 48,8676 kilo kaas. - Met do pokken gaat het nog niet beter. Na de laatste opgave zijn er nog drie overleden, allo niet gevaccineerd, en nog verscheidene nieuwe gevallen bijgekomen. Op eene vergadering to Utrecht van al de Landbouw-Maatschappijen van Nederland is besloten in 18S3 eene nationale landbouwtentoonstelling to houden, die bij genoegzamen geldelijken steun tot eeno internationale zal worden uitgebreid. De plaats waar is nog niet definitief bepaald. Vermoedelijk zal Amsterdam worden aangewezen wegens de in dat jaar aldaar gehouden wordende koloniale ten toonstelling. Tot leden der commissie tot regeling dezer tentoonstelling werden benoemd: de hoeren mr. C. J. Siekesz te Laren, voorzitter, C. J. Van der Oudernieulen te Wassenaar, mr. D. Visser van Hazcrswoude te Amsterdam, J. A. baron Van Har- denbroek te Utrecht, J. M. Kakebeeke te Goes, M. Merkelbach te Witten, A. J. Van der Hoop van Slochteren te Groningen, baron Van Harinxma thoe Slooten te Dokkum, P. A. Van der Borch van Vorden te Vorden, P. F. L. Waldeck te Loosdui nen, secretaris, en C. J. M. Jongkindt Coninck te Wageningen, adviseur. Naar men mot genoegen verneemt, zal mej. dr. Alotta Henriëtte Jacobs, te Amsterdam, te be ginnen met Dinsdag '17 dezer, tweemaal per week, in een der bovenvertrekken van het gebouw der Vereoniging „Arnsterdamsche Werkmansbond" zit ting honden ter kcstelooze geneeskundige behande ling van yrouwon en kinderen. Bij de eindregeling der nalatenschap van koning Willem II is, naar het Ha&gseh Dagblad meldt, het paleis van dien vorst aan den Kneuterdijk definitief toebedeeld aan den Koning, die het nu overeenkomstig reeds vroeger ontworpen plannen zal doen inrichten. De veelbesproken slooping van den „Gevangen- 'toren" te Bergen-op-Zoom, een der oudste monu menten van ons land, zal niet doorgaan. Algemeene oppositie togen de slooping schijnt tot dit besluit te hebben geleid. Den 28steu October van het vorige jaar ont sloeg de bgzondöre kerkeraad der Ned. Herv. j meonte te Dordrecht, op voorstel van de commissie veoc liet godsdienstonderwijs, den heer L. Reus Pz. als godsdienstonderwijzer bij de publieke catechi- satiën, die vanwege don kerkeraad worden gehouden in het lokaal aan het Hof, wegens onrechtzinnigheid in de leer." De heer Reus is van dit vonnis in hoogec beroep gekomen bij het classicaal bestuur van Dordrecht, dat in zijne zitting van gisteravond dezo zaak behandelde, en het vonnis van den bjjzon- deren kerkeraad, wegens gebrek in den vorm, heeft nietig verklaard. Nu in de vergadering van Stad en Lande van Gooiland besloten is aan de Harddraverij- ea Renvereeniging het terrein der heide nabij Bnssum, voor hot houden van harddraverijen, voor 40 jaren in huur af to staan, vernemen wij dat bij die ver- eeniging het plan bestaat eene tribune voor 1500 personen te bouwen met middeltribuae, evenals ver leden jaar voor de koninklijke familie, met stoenen onderbouw, waarin weegplaats, commissiekamer,, kleedkamer, bergplaats voor restauratie en ruimte tot berging der banken, mot ijzeren bovenbouw, zinken dak, enz. Tevens heeft die vereeniging er ooren naar, den Zandweg, van de renbaan naar het dorp Bussum af, met grint, klinkers of keien hard te doen maken, den weg, bekend onder den naam van „Doodweg." De groote wedloopen op de heide tusschcn Bussum en Hilversum hebben das ale kans voor lang bestendigd te worden. (Be Gooi- c,\ Kc 11 De heer A. Beek te Rustenburg heeft vol gens de „Landb.-Crt." zich met een adres tot den Koning gewend met het verzoek: het onderwijs in den landbouw op de lagere scholen van allo platte landsgemeenten verplichtend te willen stellen. De minister van waterstaat brengt ter kennis dat bij zijn departement 4 klerken kunnen worden aangesteld, op eene jaarwedde van aanvankelijk f 400. Het vergelijkend examen zal plaats hebben in Februari. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende dat, ten gevolge van het door mr. H. J. Brouwers genomen ontslag in het kiesdistrict Box- moer, een verkiezing moet plaats hebben van een lid van de Tweodo Kamer, bepaalt dat dio verkie zing zal geschioden Dinsdag 7 Februari a. s., en de herstemming, is die noodig, Dinsdag 21 Februari daaraanvolgende. Z. M. heeft de kolonels L. R. J. A. Roos- male Nepveu en J. D. A. Barre, van don grooten staf, adjudanten des Konings in brutengewonen dienst, laatstelijk adjudanten van wijlen prins Fre- dcrik der Nederlanden, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hen nader zal worden be schikt, en heide hoofdofficieren benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschcn Leeuw; - aan jhr. B. Van Herenthals Everts op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontv. der dir. bel. en accijnzen te Grootegast c. a behoudens aanspraak op pensioen; - benoemd tot directeur van het postkantoor to Tessel J. A. Van de Velde, com mie 3 der posterijen 3do kl.; - den off. van gez. leto kl. van do landmacht A. Van Mens, voor den tijd van vier jaren gedetacheerd bij het per soneel van den geneeskundigen dienst der zeemacht- aan A. Van Goudoever, op verzoek, met 1 Februari a. 8. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van ontvanger van hot reoht van successie te Am sterdam, behoudens aanspraak op pensioeD, en met dankbetuiging voor de belangrijke diensten, door hem gedurende ruim 55 jaren aan don lando be wezen; met ingang van 1 Februari a. s., het kan toor van het recht van successie te Amsterdam gesplitst in tweo kantoren, namelijk: 1°. een kan toor van het recht van successie n°. 4 te Amster dam, welks kring zich uitstrekt over de kadastrale sectiën D, E, F, G en H der gemeente Amsterdam 2°. een kantoor van het recht van successie n°. 2 te Amsterdam, welks kring zich uitstrekt over de kadastrale sectiën A, B, C, I en K der gemeente Amsterdam en over de gemeenten Aalsmeer, Nieu- wer-Amstel, Ouder-Amstel, Sloten, Uithoorn en Watergraafsmeer; benoemd. 1°. tot ontvanger van het recht van successie n°. 1 te Amsterdam, mr. B. H. Upmeyer, thans ontvanger der registratie en domeinen te Haarlem2°. tot ontvanger van het recht van successie n°. 2 te Amsterdam, J. J. Heerma van Voss, than8 ontvanger der registratie en domeinen ta Oudenbosch. Gemengd Nieuws, De stadgenoote, aan wie gisteren op by na 90-jarigon leeftijd het voorrecht ten deel viel te herdenken hoe zij vóór 75 jaren als door een wonder wan onder de puinhoopen, ten gevolge van het springen van het kruitschip, gered werd, is niet de weduwe van den heer De Vroede, mej. Knotfcer, maar mej. M. Do Vroedo, weduwe van don heer J. Knotter. Ten gevolge van het overladen vaneen roeiboot met cokes is hedenmorgen in do Beesten markt genoemd vaartuigje gezonken. Na het bootje weder m6t veel moeite naar boven getakeld te hebben cn er vervolgens het water nit te hebben verwijderd, worden ook de brandstoffen er nit op den wal gehaald.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1