mannelijke en vrouwelijke bloemen aanwezig zijn. Tweehuizige zijn |die Imossen, welke alleen manne lijke bloemen dragen, terwijl de vrouwelijke bloemen óók weer alleen op een andere plant voorkomen. Ook hieruit ziet men dat zelfs bij de kleinste, nietigste, onaanzienlijkste scheppingen somtijds het meest de grootheden van het Heelal zich doen zien. Diezelfdo plantjes bokleoden een belaugrijke plaats in het plantenrijk en schijnen over den goheolen aardbodem voor te komen. Ze geven aanleiding tot het bestaan van andere gewassen. Hoe zou het anders ook mogelijk zijn dat hooger ontwikkelde planten, als wilgen, grassen enz. zouden kunnen groeien in de moerassige streken, indien de mossen er niet waren, die van zulke moerassen langzamer hand het water deden verdampen. Hoe meer water zij verdampon, dos te sneller zij groeien. De mos sen bereikon somtijds wel oen leDgte van 3, 4 of 5 meter en zijn onontbeerlijk voor de vorming van turf. Tal van deze plantjes in gedroogden toestand bood spr. der vergadering ter bezichtiging aan, alsmede een zeer merkwaardig boekwerk van de hand van onze vroegere landgenooton Dozy en Molkenboer, getiteld: „Bryologie Javanica" en be vattende al de mossen welke op Java voorkomen en indertijd nog niet beschreven waren. Ongelukkig mochten beiden do vruchten van hun arbeid niet zien rijpen, daar zij, vóór het work voleiudigd was, door don dood werdon weggerukt. De voltooiing van dat work heeft men te danken aan de beeren Yan den Bosch en Yan der Sande Lacoste. Ook onze stadgenooten Trap en Kouwels hebben op goede wijze zich van hunne taak gekweten wat de platen botreft. Moge ook deze avond voor leeken een les zijn geweest, die leidt tot onderzoeking van hetgeen zij in de natuur ontmoeton, opdat de woorden van een Duitsch kruidkundige: „Do Natuur is nooit grooter dan in hare kleinigheid", ook de hunno worden. In deze vergadering werd den leden vanwege het hoofdbestuur aangeboden het eerste jaarboekje hun ner Maatschappij. H. G. Gemengd Nieuws, Het zal morgen drie kwart eeuw geleden zijn dat Leiden door de bekende „ramp" getroffen werd. Door het springen van het kruitschip ont stond de Ruïne, welke we heden ten dage nog bezitten. De kleine Ruïne is, jaren later, weder bebouwd geworden. Yan hen, die de verwoesting met eigen oogen mochten aanschouwen, zijn nog enkelen in leven, maar van hen, die er door onder do puinhoopen geraakten, nog slechts óéne, nl. de nu bijna 90-jarige woduwo van den beer De Yroede, moj. Knottor, die ten govolge van de ver nieling der school, tor plaatse waar thans het Nnts- gebouw staat, bijna acht uren onder bet puin bedol ven geraakte, maar toen nog als door een wonder werd gered. Gisteren is to Rot terdam de stoomtram- lijn BinnenwegCoolsiDgeï der Delfshavenscho lijn met succes beproefd; heden zal do ofïïciëole proef rit gehouden werden met hot Rotterdamscho ge meentebestuur en na goedkeuring zal morgen do ope ning van den dienst plaats hebben. Over de schadevergoeding aan de slacht offers van bet spoorwogongeluk op 2 Oct. jl. bij Rotterdam schrijft men van daar aan het Yad.: De postbeambte Wioser, die aan het been werd go- kwetst, is eerst gisteren weder in dienst kunnen komen. Gedurende dien tijd is zijn weekloon uit gekeerd, doch een vergoeding heeft hij niet te wach ten. Zijne vrouw, die eveneens haar been ernstig bezeerde, heeft zich met een klein niet noemens waardig bedrag moeten tevreden stellen. Evenzeer de vrouw van den majoor van politie "Wink, die haar arm zoodanig bezeerde, dat zij dien nog mooi- lijk gebruiken kau. Een ander persoon, die toen maals niet onder de gekwetsten word genoemd, doch evenals zoovele anderen naar zijn woning is gegaan, schijnt gelukkiger geweost te zijn oiijf 750 gekregen te hebben. De spoorwegbeambte J. J. Do Graaf, die nog steeds lijdende moet zijn, ontving gedurende dien tijd zijn vast wekelijksch loon zon der de emolumenten. Yan vergoeding schijnt ten zijnen opzichte geen sprake te zijn. Eon juffrouw B., die eveneens tot de toenmaals niet genoemde gekwetsten behoorde, kreeg dadelijk na het onge luk f 240, ton einde in de eerste behoefte te voorzien. Zij eischte als schadevergoeding voor het kwetsen van haar beon f 1000. Namens den spoorweg werd 500 geboden, totdat ten laatste is toegestemd ia een schadevergoeding van f 700. Aan de nagelaten betrekkingen van den eerst niet herkenden Pieter Yerhoeven, die onder de dooden behoorde, wonende^ in den Alexandcrpolder ond8r Kralingen, is G000 geboden, doch dat achten zij te weinig en hebben de zaak in handen van een advocaat gesteld. Door don heer D. \Y. Schuuring, predi kant to Bergen-op-Zoom, is in een der plaatselijke nieuwsbladen een denkbeeld uiteengezet, dat ook in andere plaatsen overweging verdient. Do heer Schuuring nl. doet een beroep op zijne stadgenooten om uitgelezen couranteu aan het militair hospitaal aan te reiken, ten bate van de vele militairen, voor wie eene courant eono wezenlijke verkwikking zou zijn bij de verveling in do ziekenzalen. Een bezoek aan Londen heeft den hoer S. op dit donkbeeld gebracht. Bij een der uitgangen van het station Liverpoolstreet werd zijne aandacht gevestigd op eene ijzoron mand en eene groote blikken bus, waarboven mot in het oog vallende lettors gedrukt stond: „Yoor bloemen en couranten voor do hospitalen." Te Arnhem sprong oenovrouwmethaar kind op den arm in hot water. Beiden werden gered, doch de vrouw zal vervolgd worden wegens poging tot moord op haar kind. De man, die eenige dagen geleden te Nieuw-Buinen in het vuur viel, is, na een vreeselijk lijden, aan de gevolgen der brandwonden ovorledon. Zondag-avond is uit het Huis van ver betering en opvoeding van jeugdige veroordeelden te Alkmaar ontvlucht Johannes Gerardus Ewijk, oud 12 jaren, geboren te Delft, lang 1.36 meter, aangezicht ovaal, voorhoofd laag, mond gewoon, haar en wenkbrauwen donker, kleur gezond, kin spits. ICloeding: zwart mariügo broek en bais, laken pet met blinkende knoopen en schoenen, boufanto bruin met grijs. Opsporing en aanhouding van dezen gevangene wordt verzocht door den commissaris van politie te Alkmaar. Mag men de te Madrid verschijnende „Dia" gelooven, dan werden de bewoners van het dorpje TJnarre, die in den nacht van 24 op 25 December 11. in hun kerkje de zoogenaamde „hanenmis" waren gaan bij vronen, bij het verlaten van het gebouw door eon hoop uitgehongerde wol ven aangevallen. Huti ontsteltenis was zoo groot, dat do roofdieren eene gruwelijke slachting zouden hebben aangericht, indien niet do koster zijne tegen woordigheid van geest behouden en don kan sol be klemmen had, waar hij, zegt de „Dia", uit allo macht zoo natuurlijk het blaffen van een houd na bootste, dat do wolven onmiddellijk op de vlucht sloegen, echter niet zonder drie dooden en vijf ernstig gekwetsten achter to laten. Dat vele Javanen zich een zonderling begrip vormen van wat wij „zindelijkheid" noemen, bewijst o. a. het volgende. In do gevangeuis te Samarang waren kort geledon twee Javanen met elkander aan het redekavelen over do redenen, waarom de muren der gevangenis zoo vaak mot kalk en teer werden bestreken; waarom de goten zoo vaak werden doorgespoeld met carbolzuur enz., redenen die zij maar niet konden gissen. Een derde, een zeer ontwikkelde zeker, trachtte hen aan het verstand to brengen, dat bet voor de gezondheid der govangenen geschiedde. Ten bewijze haalde hij het feit aan, dat er in do gevangenis niemand aan cholera was overleden. Die bewijsgrond was voor een der eerstbedoeldcn zóó krachtig, dat hij fluks naar een pot met teer liep, handen en aangezicht eeus goed insmeerde en daarna eene flinke dosis uit eene daarnaast staande kruik carbolzuur over zijn hoofd goot. Gelukkig was dat door een oppasser gezien. Deze joeg den ingesmeerde naar de pomp om zich dadelijk schoon te maken. Uit Nieuw-York wordt bericht dat do suikerraffinaderij vau Ilavemeyer en Elder to Wil liamsburg (Long Island) is afgebrand. De schade wordt op iy2 millioen dollars geschat. In 1881 werden 19 schouwburgen een prooi der vlammen. BUITENLAND. ST ra nl£rijk. De zitting van den Senaat is gisteren geopend met eene toespraak van het oudste lid, den heer Gauthier, waarin deze deed uitkomen dat eeno herziening der Constitutie nuttoloos was geworden, aangezien de Zondag 11. gehouden verkiezingen de republikein3che meerderheid in den Senaat hadden vermeerderd en dit lichaam thaDS gezind was om alle voer het land nuttige hervormingen goed te keuren. De zitting is voorts tofc-aanst. Zaterdag verdaagd. In de Kamer van Afgevaardigden is de heet De Brisson met 289 tegen 276 stemmen tot voorzitter herkozen. Challemel-Lacour heeft Roche fort opnieuw voor het gerecht gedaagd. Ilij cischt 40,000 fr. De intransigente bladen zijn over het ge beurde op het graf van Blanqui ten hoogste ver bolgen en men kan de taal van Rochefcri en ande- ron afmeten naar de volgendo zinsneden uit de „Citoyen:" Sedert lang hebben wij voorspeld dat de hoer Gambetta, als een gemcene schelm, charges met het blanke wapen op de Parijzenaars zou ge lasten. Nu i3 hot geschied. Het gistereu gevloeide bloed zal eene onuitwischbaro vlek nalaten op den naam van dezen cllondeling. In 1870 had hij, om do bourgeoisie niet in gevaar te brengen, er de voorkeur aan gegeven, Frankrijk te laten vermin ken, liever dan de revolutie te ontketenen tegen de Fransche reactie en de ingevallen Duitschers. In 1882 neemt hj heD, die voor zijn schep ter niet knielen en trouw blijven aan de voorheen door hem aangebeden beginselen, in hechtenis en slaat hen dood. Welnu, dat beteokent dat de oorlog nader ophanden is dan wij durfden hopen; dat de vervolging weder begint en ongetwijfeld de fusillade wordt voorberoid. Onze vrienden hebben gedaan wat hun plicht, de handlangers dor politic wat hun beroep medebracht, en wanneer het een man geldt, die een toonbeeld is geweest van moed en trouw, zal eene lafhartigheid of eene schanddaad der reac tie meer of min de revolutie niet doen terugdein zen* - wanneer hare ure gekomen is." De „Univers" is van oordeel dat door het voor gevallene kiemen gezaaid zijn, die de teruggekeer den van Noumea zullen zorgen aan te kweeken en welko nu reeds eene bedreiging zijn voor de zegepralende opportunisten. ui tsch lan<l. In de Berljnsclie regeeringskringen ïb men ont stemd over het gebeurde in de Beiersche Tweede Kamer, waar verledon week een voorstel om hot Boiorsclie gezantschap te Berlijn te laten vervallen, met slechts geringe meerderheid verworpen werd; vooral omdat het de Beiersche conservatieven en clericalen waren, van wie dat voorstel uitging. Een officieuze brief uit Berlijn zegt over een en ander: „Men is hier-zeer verbaasd geweest, dat te Manehen eene zoo sterke minderheid te vinden wis voor eene inmenging der Kamer in de prerogatieven des Konings, en men beschouwt dat als eene poging om tot zelfs in do bnitonlandscho aangelegenheden het uitvoerend gezag to vermeesteren. Hot gebeurde toont dat de buitensporigheid der parlementaire aanmatiging, die men bijna uitsluitend onder de Noordduitsclio, vooral de Berlijnsche liberalen te buis waande, ook in het groote Zuidduitscho Konink rijk Beieren voorkomt en dat daar de constitutioneel© grenzen tusschen koninklijk en parlementair gezag bedreigd worden door eeno partij, die over het ger heol voor conservatief doorgaat, namelijk het centrum. Dozo houding van het centrum toont dat de onge- loofljk8te maatregelen mogelijk worden, zoodra partijbelang bet verstand benevelt. Do poging om den koning van Beieren te verbieden een gezant te Berlijn te Lebben staat gelijk met de poging om hem te beletten Beieren aan do beraadslaging van den Bondsraad te laten deelnemen, want do voor naamste werkzaamheid van den Beiorschen gezant te Berlijn is juist het vertegenwoordigen van Beieren in de-n Bondsraad. Het verlangen, dat Beieren den gezantschapspost te Berlijn zal laten varen, mag dus als eene poging beschouwd worden om Beieren van Rijks-Constitutie los te maken. De conservatieve heeren te Munchen, die voor het voorstel stemden, zullen dat niet allen zoo hebben ingezien, maar het komt ons voor in het algemeen belang te zijn, hen op de gevolgen hunner handelingen opmerkzaam te maken." Yereenigde Staten. De Senaat heeft de amendementen op het wets ontwerp betreffende eene nieuwe leoning tot aflos sing van nationale schuld aangenomen, cn hot be drag dezer leening op 20 millioen dollars bepaald. Do pokken nemen op schrikbarende wijze toe in de voornaamste steden van de Yereonigde Sta ten van Noord-Amerika. Een dokier heeft aan Scoville 1000 dollars geboden voor bet lijk van Guiteau, wanneer de executio zal hebben plaats gehad. Toen'Guiteau daarvan boorde, zeide hij tot Scoville dat bij op een hooger bod moest wachten.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2