LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6720. Donderdag 12 Januari. A°. 1882. TV PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES': Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop behooren lij dit nummer van het Leidscli Dagblad de \Tos. 7 en 8 der Ingekomen Slukken van len Gemeenteraad. «T AOS-WERICWX'' tü IN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich- ing tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, de maand Januari 1882, voor hen die op den tsten lanuan van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en ilzoo de personen, geboren in het jaar 1SGS, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhui- van des vooriniddags 10 tot des namiddags 3 uren: op Maandag den 9den Januari, voor de bewoners van .de wijken I. II on III, op Dinsdag den lOden Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den llden Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Donderdag den 12der. Januari, voor de bewoners van wijk VI). op Yrg den 13den Januari, voor de bewoners van de wijk- V.'II en IX of de buitenwijk, en dal oe geboorle-aktcn, die de belanghebbenden bij de inschrij. ing, onder ppgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (atdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tol des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. Burgemeester en "tyeihcuders voornoemd, 'js DE KANTER, Burgemeester. j v E. KIST, Secretaris. Leiden. 2 Januari 1882. DE BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN; •vi Overwegende, dat het hem uit de verklaring vau dou lieer dr. AV r. Wccbers, geneesheer te Leiden, gebleken is dat do navolgende goederen, alsEen kapok bed, twee kapok kussens, eei kapok óoofdpelaw, een atroo hoofdpeluw, een raatras met ijzeren ren, een molton deken en een beddclaken, toebeboorc-nde aan Nieolaas Kreraer, wonende te Leiden, door febris typhoidea zijn besmet, en uit dien hoofJe ter voorkoming van verdere be smetting behooren te worden in beslag genomen, onteigend en I vernietigd Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 (Staats blad n° 134); Besln t en beveelt tevens: de bovenomschreven goederen onmiddellijk in beslag te nemen, tc onteïgeneu en te doen vernietigen. Ztdlohde dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet, op de gebruikelijke wijze ter openbare kennis worden gebracht. Le i d eD, De Burgemeester voornoemd, 11 Januari 1882. DE KANTER. LEIDEN, 11 Januari. Verschillende omstandigheden, en daaronder in do eerste plaats de vestiging van meerdere zoogenaamde huizen van koop met recht van wederinkoop, zijn oorzaak geweest dat in het laatste half jaar de inkomsten van de Stads Bank van Leening alhier belangrijk zijn verminderd. Deze vermindering drukt behalve op de inrichting zelve, ook zeer in het bijzon der op hare ambtenaren, omdat dezen voor een deel bezoldigd worden uit de opbrengst van het adminis- tratieloon en dit loon afneemt naarmate de be- leeningen in aantal verminderen. Op dit oogenblik bestaat er gelegenheid dat verlies althans gedeeltelijk te dekken, omdat ten gevolge van het aan den beambte Mulder verleend eervol ontslag over 1881 aan traktement en administratieloon eene som is vrijgevallen van 309.70. Commissarissen vragen nu aan den Raad machtiging om deze som onder do overgebleven beambten te verdeelen, in zoodanige verhouding als zal blijken de meest billijke te zijn en hun dus, zij het dan ook niet volledig, het verlies te vergoeden, dat zij geheel buiten hunne schuld geleden hebben. Commissarissen vinden te meer vrijheid dit voorstel te doen, omdat de voorloopige niet-aan vulling van de bestaande vacature natuurlijk den dienst voor de ovorgebleven beambten moei lijker heeft gemaakt en de billijkheid vordert de buitengewone werkzaamheden, welke zij zich moesten getroosten, door eene buitengewone toelage te bc- loonen. Overtuigd van do billijkheid van dit yoor- sfel, vereenigen B. en Ws. zich daarmede ten volle en geven zij den Raad in overweging do gevraagde machtiging te verlcenen. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer K. Do Jong, in loven lste onderwijzer aan de school van de 3de klasse N°. 1, is do volgende voordracht opgemaakt: C. L. Yan den Berge, P. De Jong en G. B. Engeltjes, de beide eersten werkzaam als 2de onderwijzer aan de genoemde school, de laatste 2de onderwijzer aan do school der 4de klasse N°. 1. Aan deze betrekking is eene jaarwedde van 1100 verbonden. Door hot bestuur der Leidsche Bouwvereeniging werd gisteren aanbesteed het bouwen van 30 werk manswoningen op de terreinen gelegen aan de Gort en Ha verstraat. Er waren ingeleverd 10 inschrij- vingsbiljetton, waarvan de laagste was van den heer L. Gesman te Oudshoorn ten bedrage van ƒ32,600 en de hoogste van den hoer "W. F. Raasveld te 's-Hage voor 45,000. De gunniDg, welke werd aangehouden, zal later worden medegedeeld. Het moet gezegd worden dat de tooneelisten van den Amsterdamschen Stadsschouwburg uitne mend de kunst verstaan om de akeligheden, onmo gelijkheden enz. enz. nog akeliger en onmogelijker voor te stellen dan ze reeds beschreven zijn. Do opvoering voor oen bijna stampvolle schouwburg zaal op gisteravond was er het bewijs van. De ge schiedenis van den Wandelenden Jood is bekend. Yoor de liefhebbers van ongerijmdheden - zeer boeiend voorgesteld - bevat ze veel aantrekkelijks. Dit wisten de heeron Yan Ollefon, Moor en Yolt- man zeer zeker en ze hebben er hun voordeel mee gedaan. Zij zelvon en hunne acteurs en actri ces wilden do opgekomonen niet teleurstellen. Zij werden dan ook bij herhaling toegejuicht en hoe afschuwelijker en verachtelijker ze zich voordeden, des te meer bijval verwierven ze. Aan zichtbare en onzichtbare dooden, hetzij door dolk of verdriet, en aan hen die er bijna door kolendamp om koud waren, ontbrak het natuurlijk ook niet. Voor veel bleef men echter nog gespaard. Dat kon blijkbaar niet uit Sue's roman worden overgenomen. Zij die er van houden, rccommandeeren wij de lezing er van. Misschien dat zij er zelfs nog menigen slape- loozen nacht door oploopen. Wegens verandering van woonplaats is aan jhr. W. Yan Rappard door den Koniüg eervol ontslag verleend als 2dcn luitenant bij de dd. schutterij te Leiden. Iu de maand December 11. bedroeg het aantal reizigers op de lijn Leiden—Woerden 11,492, met een opbrengst van 6139.235; het aantal tonnen der bagage 14, met een opbrengst van 90.69; het aantal tonnen der bestel-, ijl- en vrachtgoe deren 3753, met een opbrengst van 2332.73; de opbrengst der vervoerde levende dieren en rij tuigen bedroeg 90.85: makende dus te zamon een ontvangst van 8653.503. De totale ontvangst van af 1 Januari 1S81 bedraagt 111,956.80, zijnde per dagkilometer 8.52, en gedurende dezelfde maanden het jaar te voren ƒ108,684.415, zijnde per dagkilomotcr 8.24. Uit Parijs wordt gemeld dat do in Injlië vooral als oogarts bekende geneesheer, dr. Hoogen- straaten, van Batavia, zich thans aldaar bevindt en zijn tijdelijk verblijf zich ten nutte maakt om de „Ecole de médecine" te bezoeken. Het is zijn doel zich op de hoogte te stellen van de juiste vorde ringen der wetenschap op het gebied van eenige bepaalde ziekten, als o. a. de oogziekten. Overeen paar maanden vertrekt dr. H. weer, om te Batavia zijn werkkring te gaan hervatten. Met het doel om zich zoo mogelijk in de toekomst een kapitaaltje te verzekeren is te 's-Hage door ecnigo officioren een coöperatieve voreeniging gesticht. Het bestuur bestaat uit de heeren: E.Mac Leod, Ten Raa, Clockener Brousson, Yerspijck, Wilkens en K. H. Duycker. Als candidaten voor de aanstaande verkiezing voor twee leden der Prov. Staten van Zuid-Holland, hoofdkiesdistrict Ylaardingen, worden nog genoemd de heeren: J. J. Duynstee, grondeigenaar, hoofd ingeland van Delf- en Rijnland, en mr. A. M. Maas Geesteranus, oud-burgemeester van Hillegersberg. De nieuwbenoemde zaakgelastigde te Lissabon mr. K. baron Goricke Yan Herwijnen, laatstelijk gezantschapsraad te Londen, is, alvorens zijn nieu wen post te aanvaarden, te 's-Hage aangekomen en afgestapt aan het „Hotel Paulez." Yolgens een telegram uit Batavia, is de luit.- kolonel der genie G. E. Y. L. Yan Zuylen benoemd tot kolonel en chef der genie bij het Oost-Indi sche leger. Hoewel officieel nog geen datnm is bepaald, verwacht men, dat het huwelijk van prins Leopold van Engeland met prinses Helena van Waldeck in het begin van Maart op het kasteel van Windsor zal worden voltrokken, hetzij in do St.-Goorges kapel, hetzij in de bijzondere kapel van koningin. Yictoria. Waarschijnlijk zullen de jonggehuwden op „Claremont House'.' in Surrey gaan wonen. De gemeenteraad van Den Haag heeft gis teren de concessie-voorwaarden vastgesteld voor den aanleg en de exploitatie van electrische klokken in die gemeente, waarvoor mr. dr. Jansma Yan der Ploeg vergunning heeft verzocht. Het stoomschip „Torrington" arriveerde van Batavia via Marseille gisteren te Hellevoetsluis de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Maandag van Suez; de „Limburg", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde gisteren to Suez. De minister van financiÖD, gelet op art. 24 der wet van 28 Juni 18S1 (Staatsblad N°. 124), tot regeling van het auteursrecht, heeft ten ver volge op de aankondiging van 5 dezer ter kennis van belanghebbenden gebracht: dat de verklaring, in art. 24 der voormelde wet bedoeld, op zegel moet worden gesteld en moet zijn geregistreerd, alvorens aan het departement van justitie te worden ingezonden. De Staatscourant van heden bevat de wijziging in de statuten der Naamlooze Yennootschap: Neder- landsche Handelmaatschappij", te Amsterdam, en deelt tevens de eischon mede, waaraan personen die als rijksopzieners bij de spoorwegdiensten moeten, voldoen; zij die voor die betrekking in aanmerking weaschen te komen moeten zich vóór 10 Febr. wenden tot den Raad van Toezicht te 's-Hage; - alsmede een kon. besluit, houdende bepalingen omtrent het verleenen van teruggaaf van accijns voor suiker, gobezigd voor do bereiding van eetwaren en dranken, die naar het buitenland worden uit gevoerd. Tuinbouw cn Plantkunde. In de buitengewone vergadering der Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling Leiden en omstreken, trad gisteravond in de Loge voor de leden met hunne dames als spreker op dr. H. Boursse Wils, die tot onderworp had gekozen de afdeeling mossen van de 24ste klasse van hefc stelsel van Linnaeus, omvattende de Cryptogames of bedekt bloeiendo planten, - een onderwerp dat, oppervlakkig beschouwd, vooral voor leeken niet voel aantrekkelijks beloofde, doch door de aangename voordracht den aanwezigen toch een gezelligen en leerrijken avond bezorgde. Spr. toonde aan hoe de ontwikkeling van die mossen begint, hoe deze bloeien, verhaalde in één woord de geheele geschiedenis er van, hun „worden en vergaan." Do bloemen zijn zeer opmerkenswaardig. Men heeft éénhuizige plantjes, dat zijn die bij welke

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1