LEIPSOÏÏ DAGBLAD. iV. 6719. Woensdag 11 Januari. A0. 1882. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per posL1.40. Afzonderlijke Nommers.B 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- FRIJ9 DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsroirale. Voor het incassee- ren bnitcn de stad wordt/0.10 berekend. STADS-BER1CHTEN. PAT KNTBLA D EN. De Wethouder, Voorzitter van bet College van Zetters te Leiden, brecgt ter keonis van belanghebbenden dat de iugevnlde yateütbladcn over het 2de kwartaal, dienst 1881/82, bij het Cullcge van Zetters, ia een der vertrekken van bet Raadhuis dezer ge meente, op vertoon \an het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks van één tot drie urcD, van 11 tot en met 14 Januari e. k. Leiden, l^c Wethouder voornoemd, 10 Januari 1882. Mr. P. C. LIBRECI1T LEZWIJN. LEIDEN, ÏO Januari. Gedurende het vorige jaar zijn op het telo- ;raafkantoor alhier verzonden 32,329 en ontvangen 34,042 telegrammen, totaal 66,371. De typographjscho veroeniging „Lourens Jans- zoon Coster" alhier vierde gisteravond haar 28ste jaarfeest. Nadat patroons, donateurs enz. onder de uitvoering van een fcestraarsch door het bostunr •de zaal rond naar hunno plaatsen waren geleid, hield de president een toespraak, waarin hij 0. a. allen hartelijk wolkom heette, en bracht de seore- taris verslag uit, waaruit bleek dat het afgeloopen jaöir der vereeniging geenszins gunstig was geweest, daar ze vele zieken op hare rekening kreeg, zelfs in die mato dat meermalen de uitgekeerde zieken- gelden de contribution overtroffen. Hot gevolg daarvan was dat de jaarlijksche feest viering ditmaal niet op de gewone wijze kon plaats hebben, maar zou bestaan uit verschillende voor drachten van een paar loden en de uitvoering van eenige muziekstukken, door don heer Grentzius op welwillende wijze en belangoloos aangeboden. Velen werd daarmede een genoeglijke avond verschaft. Het orkest kweet zicb verdienstelijk van zijn taak; ook den solisten komt een woord van lof toe. Het weduwenfonds verkeert in een bloeienden toestand. Voor het ziekenfonds hoopte men echter -op betere tijden, waartoe de vereeniging ook in de belangstelling en ondersteuning van allen werd aanbevolen. Na de uitvoering van het programma bleven de leden met hunne vrouwen en meisjes onder zaug •en dans nog lang genoeglijk bijeen. Ze mochten wederom het genoegen smaken den burgemeester, hunnon beschermheer, geruimon tijd in hun mid- ,en te zien. Gedurende de tweede helft der maand Nov. zijn aan hot postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres- ieorden niet besteld konden worden: H. v. Geest, Aalsmeer; M. Gerritsma, Alphen; "W. Koster, Oostendorp, L. M. Beels, wed. L. Bosch, Koroman, Amsterdam; S. E. De Jong, Arnhem; jjapin, Goes; C. T. Bn. v. Tuyll, M. Paddenburg, s-GravenhageH. Cz. Kruyfc, Katwijk aan Zee M. Bros8ers, Liempde; De Cort, Mijnsheoronland N. Viuk, Noordwijk; mej. G. Karroman, Rotterdam jVerdam, 's Molenaarsvrouw Apeldoorn, SoeBterberg: ej. A. C. Wagemaker, Utrecht; J. Zalm, vrouw Barensen, J. A. "Wensma, niet vermeld. - Brief kaar denMijndor8, mej. M. J. H. v. Duuren, Amster dam; "W. Van Zoest, Utrecht. In de jongste vergadering van de orde van ^advocaten to 's-Hago is mr. H. A. Neeb te Leiden herbenoemd als lid der orde, terwijl de voorzitter- jdoken heeft medegedeeld dat de raad van toezicht, ter vervanging van mr. D. H. Levyssohn Norman, l-die wegens vergevorderden leeftijd verzocht heeft jals secretaris van den raad te worden vervangen zij no plaats heeft benoemd mr. D. Van Eek. Do goedgekeurde begrooting der gemeente odegraven voor het jaar 1882 bedraagt aan in omsten f 36,2G0.995 en aan uitgaven f 36,257,52. oor kosten van hot lager onderwijs is geraamd 21,325. De bevolking dier gemeente bestond op 1 December 1880 uit 1598 m. en 1757 v., te zamen 355 personen. Geboren werdon in 1SS174 jongens en 83 meisjes; 143 mannelijke en 183 vrouwelijke personen vestigden zich in die gemeente. Overleden zijn 44 m. en 49 v. Vertrokken zijn 141 m. en 189 v. De bevolking bestond op 31 December 1881 uit 1630 m. on 1785 v., totaal 3415 personen. 26 huwe lijken werden er voltrokken. Op 1 Mei 1881 waren aldaar 35 verkoopers van sterken drank gopaten- teerd. 23 verzoekschriften tot het bokomen van het vergunningsrecht zijn ingediend. Naar men verneemt 13 het eskader onder hevel van den kapitein ter zee Van Alphen van Madeira, waar het spoedig wordt verwacht, terug geroepen om den Koning en de Koningin bij hun reis naar Engeland ter gelegenheid van het huwe lijk van prins Leopold met de zuster van de koningin te geleiden. Baronesse C. Van Heemstra zal mejuffrouw Besier als gouvernante van prinses "Wilholmina opvolgen. Zij zal eerst over eenige weken die be trekking aanvaarden. Door den minister van oorlog is bepaald dat de tijd, door militairen in hechtenis doorgebracht, niet telt als diensttijd. Volgens de 36ste jaarlijksche- rekening en verantwoording van do directie der weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht was op 1 Januari 1881 meer ontvangen dan uit gegeven f 20,548.7572; aaa inschrijvingen op hot Grootboek der nationale schuld, rontendo 2!/2 pet., bleef voorhanden eeno kapitale som van ƒ4,120,000. Op 1 Januari 1880 bedroeg hot getal der weduwen 537, hetwelk in dat jaar is vermeerderd met 25. Daarentegen zijn er 25 overleden, 2 hertrouwd eii 3 geroyeerd, waardoor op 1 Januari 1S81 het getal gepensionoerdo weduwen 532 bedroeg. Op de vergadering dor afd. "Westland van de Holland8che Maatschappij van Land- on Tuinbouw, dezer dagen te Hondsholredijk gehouden, is besloten dit jaar een harddraverij van boerenpaardon te houdeD, waarschijnlijk te Naaldwijk. Het vrij uitvoerig verslag van de Commissie van Rapporteurs van de Tweede Kamer over het han- delstractaat, tusschcn Nederland en Frankrijk ge sloten, van welke Commissie de heer Tak Yan Poortvliet president en de hceron Borgesius, Schim- melpenninck, Heydenrijck en Do Bruyn Kops leden zijn, is in druk verschonen. Hoewel het onderzoek den 24sten December in de afdeelingen van de Tweede Kamer hoogstens slechts iy2 uur heeft geduurd, en het Voorloopig Yerslag, indien het niets anders bevatte dan een verslag van het voorgeval lene in do afdoelingen, zeer kort had kunnen zijn, heeft de Commissie van Rapporteurs vermeend allerlei bezwaren te moeten opperen en inlichtingen te vragen. Het Yerslag geeft den indruk, dat het tractaat niet goedgekeurd zal worden door de Tweede Kamer, en toch vermeent men dat het tractaat met groote meerderheid zal worden aangenomen. Het zal dan een nieuw bewijs zjjn, hoe weinig waarde een verslag der Kamer heeft, als men ten minste niet eerst nagaat, wie rapporteurs zijn en welke bedoelingen deze hebben. Dezer dagen is ook vergaderd geweest de Com missie van Rapporteurs over het wetsontwerp tot verlegging der uitmonding van de Maas door het openen van het Oude Maasje en het opheffen van de Heerewaardensche overlaten. Het verslag is spoedig te wachten en bevat een tal van bezwaron tegen het wetsontwerp, die vooral van de zijde van Gelderland en het land van Housden zijn te berde gebracht. De Tweede Kamer zal waarschijnlijk tegen den 18den worden opgeroepen ter behandeling van het tractaat; wellicht zal dan ook nogwordonafgedaan de conclusie over de inlichtingen op het adres van De Jong te Paramaribo. De Regeering zou gaarne deze zaak afgedaan zien. Het 250-jarig bestaan der inriebting van Hoogor Onderwijs, voorheen hot „Athenaeum ïllus- tre" te Amsterdam, word gisteren in do zaal van „Artis" gevierd. De plechtigheid werd bijgewoond door den minister van binnenlandscho zaken, afge vaardigden uit de Tweode Kamer, den oud-burge meester jhr. Don Tex, door B. en Ws. en leden van den gemeenteraad, benevens door afgevaardig den der rpks-universiteiten (voor Leiden de hoogl. De Goeje en Yan Geer), der koninklijke academie van beeldende kunsten, oud-lioogleeraren, bestuur ders der Seminaria van de verschillende kerkge nootschappen, door commission nit do besturen van „Felix Meritis" en van „Natura Artis Magistra"; verder waren tegenwoordig alle hoogleeraren en lectoren, vele genoodigen en een talrijk publiek. Do rector-magnificus, prof. Tilanus, sprak den welkomstgroet uit; als feestredenaar trad prof. Jorisson op. In het geschiedkundig overzicht betref fende het Athenaeum gaf do redenaar een korte schets van het levon on de werken der beroemde mannen, die do lui6tor der doorluchtige school ge weest zijn, zooals Yossius, Barlaeus, Tulp, Ruysch, Hemsterhuis, Francins d'Orville, Burmannus, Cras Yan Swinden, WijttGDbach, David Jacob Van Len- nep, Don Tex, Yan Hall, Yrolik, Des Amori Van der Hoeven en anderen, zooals Bosscha, Beyerman Schueovoogt, Moll, Yan Gouns, Martinus Van der Hoeven en De Bosch Kemper. Hierna bracht prof. Jorissen hulde aan allen die do herschepping van het Athenaeum ia eei universiteit hebben tot stand gebracht of bevorderd. Ten slotte sprak de redenaar met eon kernachtig woord de verschillende aanwezige autoriteiten toe en eindigde hij met een opwekkend woord tot de studenten. Deze om inhoud en vorm schoone rede werd herhaaldelijk toegejuicht. Na de feestrede werd receptie gehouden, waarbij de minister van binnonlandsche zaken, jhr. Six, de burgemeester van Amsterdam, do heer Yan Tienhoven en de vertegenwoordigers der rijks- UDiversitetten het woord voorden. Yan de aanwe zige niet-officiëel genoodigden spraken do hoog leeraren Buys en Do Vries, mr. J. Heemskerk Az., dr. A. Kuyper, de heer Jolles en anderen. De Am. sterdamsche universiteit ontving ter gelegenheid van haar jubilé drie geschenken, nl. de portretten van wijlen de heeren Lehman on C. A. Den Tex, alsmede het borstbeeld van prof. Camper. Aan de „Prov. Gron. Crt." wordt uit Am sterdam geschreven, dat de goudvelden in Suriname, behoorendo aan den heer Salomons, zullen overgaan aan een Fransche maatschappij, aan wier hoofd staat een Nederlander, te Parijs woonachtig. Men verhaalt dat er f 1,500,000 yoor betaald zal worden. Door den minister van koloniën is de heer G. Toekamp Lammers, bloemist te Amsterdam, ge steld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.- Indië, om tijdelijk te worden benoemd tot bloem- kweeker bij de gouvernements kina-onderneming in de residentie Preanger Regentschappen op Java. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Bij het begin van dit jaar bevonden zich 1422 officieren bij de vier hoofdwapens van het Neder- landsche leger, nl.: 863 bij de infanterie, 132 bij de cavalerie, 331 bij de artillerie en 96 bij de genie. Bij koninklijk besluit is bepaald dat met 1 Januari het gedeelte Bijlagen van de Nederlandschö Staatscourant, bevattende: de handelingen der zit tingen van de beide Kamers afzonderlijk tegen f 3 en met Bijlagen samen tegon f 12 'sjaar3 verkrijg baar gestold zijn. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederlanaschen Leeuw, mr. "W. 0., Baoker, secretaris van het college van curatoren der uni versiteit to Amsterdam, en dr* 1\ T. H, Jorissen^

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1