Bchen, beide voor ongeveer de helft gevuld de eene met jenever, de andere met brandewijn, en heeft ie vervolgens geheel leeggedronken. Onmiddellijk daarna is het kind in zwijm gevallen en den vol genden morgon overleden. De aangewende genees kundige hulp heeft niet kunnen baten. - Een knaap je te Niouwleusen slikte onder het spelen een paardenboon in, die in de luchtpijp terecht kwam. Hoewel dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, is het kind na hevige Btuipen overleden. - Door het springen van den stoomkotel te Amsterdam, in de groote houtzagerij van de firma Rijnenam en Ach terberg, is reeds een der vrouwen aan de gevolgen overleden. Om eenigszins een denkbeeld te vormen van het verbazend groot getal visite-kaartjes, die met den nieuwjaarsdag ten postkantore te Amster dam bezorgd werden, diene dat daarmede alloen eenige baliemanden konden gevuld worden. Niette genstaande deze buitengewone drukte heeft de espeditie der gewone brieven en briefkaarten vrij geregeld en spoedig plaats gehad. Een kwalijk geplaatste grap. - In het quartier Sto.-llarguerito te Parijs kent ieder moeder Gaspard, een gewezen specialiteit onder de keukon- prinsessen en die thans van haar spaarduitjes leoft; niet minder bekend is haar menagerie van gelief koosde koDijncn, kippen enz. Nu en dan leende zij nog wel eens haar gewaardeerde kunst tot het bereiden van een uitgezocht maal bij feestelijke ge legenheden van fijnproevers. Dat zon zij ook dezer dagen wedor doen veor een jonkman, die, op het punt van in het huwelijksbootje te stappen, zijn vrienden een afscheidspartijtje wilde aanbieden. Hy zoa wel voor het benoodigde zorgen, dat hij reeds had ingekocht. Moeder Gaspard ging aan het bakken en bradende gerechten smaakten dan ook overheerlijk en toen de vroolijkheid algemeen werd, gaf de goedhartige vrouw zelfs nog een lijfdeuntjo uit haar jeugd ten beste. Eindelijk zou zij zich ter ruste begeven, doch hevig ontroerd deinsde zij van het bed terugdaar lagen op de dekens uitgespreid twee konijnevellen, z[j kende ze maar al te goed, Tan haar konijnen. Och ja, in haar menagerie ontbraken bovendien nog twee prachtige kippen en haar meest geliefde kapoentje. En die arme lieve lingen had zij zelve onbarmhartig aan het spit rondgedraaid. In haar slaapvertrek teruggekeerd, viel zij in bezwijming onder hot slaken van een doordringenden kreet, die de buren en vervolgons de politie deed toeschieten, welke proces-verbaal opmaakte van den grappigen diefstal. In Dalmatië tusschen Kamen en Dubje werden 6 gendarmes door 60 roovers aangevallen; 2 der gendarmes ontkwamen, 4 worden vermoord en hun lijken werden verminkt. Te Berlijn is vóór een paar dagen een •15-jarig meisje, dochter van een predikants-weduwe, het ouderlijk huis ontvlucht, om mot t woo jongetjes van haar leeftijd en 12,000 mark, die zij haar mama ontstal, do wijde wereld in te gaaD. Do comman dan t. van de cadettenschool te Karlstadt, majoor Thalheim, hoeft twee van zijno kinderen gedood en daarna zich zeiven opgehangen. Hij gaf oen jongen on een moisjo eon slaapdrank in en vermoordde daarna den jongen met een dolk, het meisje door het indruppolen van cyankali. Een tweedo meisje weigerde den slaapdrank in te nomen, verwijderde zich en ontkwam daardoor aan den moord. De moeder was met het vierde kind voer eenige dagen afwezig. Als roden van den moord geeft men op ontevredonhoid over de kinderen, waar van twee aan oen ongeneeslijke oogziekte leden en een derde slecht oppaste. De markiezin De B., van Nice te Parijs terugkeeronde, schelde aan haar hotel, doch hare keukenprinses, aan wie de bewaking van het huis •was toevertrouwd, riep haar door het raam toe dat zij haar niet kende en dat hare meesteres uit de stad was. Der woedende markiezin schoot niets anders over dan hot slot der voordeur te doeu opensteken door oen smid, die haar vervolgens be hulpzaam was om een beschonken, in diepen slaap gedompelden dragonder te verwijderen, die nog om ringd was van de flesschen, welke hij had geledigd, en tegenover wien do trouwe huisbewaarster gezeten was, met het glas in do hoogte geheven hare mees teres verwelkomende. In een herberg te Quevancamps, in België, zaten eenige personen rondom de kachel in de gelagkamer, wachtende op het oogenblik dat in een aangrenzend lokaal, dat echter vooralsnog niet verlicht was, een aangekondigde danspartij zoube- g'mneDj toen een 19-jarig jonkman zich naar de nog donkere danszaal begaf. Eensklaps hoorde men den knal van een geweer, en een der gasten bij de kachel, een jonkman van denzelfden leeftijd, stortte levenloos neder met verbrijzeldo hersenpan. Terzelfder tijd kwam de ander, Grumiau genaamd, weer te voor schijn en snelde onder den uitroep: „Ik heb hem gedood!" de herberg uit. Daar beide jongelieden vrienden waren, schijnt men veeleer aan een onvoor zichtigheid dan aan een misdaad te moeten denken. Zonderling is het daarbij dat men noch bij Grumian een geweer gezien, noch in de herberg er een gevonden heeft. Grumiau is sinds dien tijd spoorloos verdwenen. In de gevangenis te Baugé, dep. Maine et Loire, is dezer dagen door vier gevangenen eene poging gedaan tot ontvluchten. Zjj vielen hun be waker aan toen deze hun de avondsoop bracht, wierpen hem op den grond, maakten hem met hevige slagen weerloos en vulden zijn mond met zand om hem te beletten hulp te roepen. Zijne vrouw, die haar man kwam bijstaan, onderging hetzelfde lot, maar hunne dochter slaagde er in de gendarmes te waarschuwen. Een der vier was intusschen de sleutels uit den zak dos wachters machtig geworden en buiten de gevangenis gekomen; hij werd echter spoedig ingehaald en naar zijn verblijf teruggebracht. Verscheidene geneeskundigen in den Staat Nieuw-York en in Nieuw-Jersey, die eene uitgebreide praktijk op het platteland hebben, be dienen zich van postduiven. Bij het bezoeken hunner patiënten, die op grooten afstand wonen, nemen zij eene mand met postduiven medena den patiënt te hebben onderzocht, wordt het recept geschreven en op de gebruikelijke manier aan de postduif toe vertrouwd, ten einde het naar de woning van haar meester over te brengen, waar het wordt gereed gemaakt. Gebeurt het dat de toestand van den zieke zorgwekkend is, dan laat de dokter één of meer duiven ten huize van den patiënt. BUITENLAND. Duitschland. Omtrent de ontvangst van het ministerie op Nieuw jaarsdag door den koizer, meldt do „Provinzial- Correspondenz" dat Z. M. o. a. zoido: De ont stemdheid in Pruisen is minder te begrijpen, om dat toch een blik op Europa iedereen moet doen inzien, hoe goed onze toestanden betrekkelijk zijn. Bij de beraadslaging over de begrooting van buitenlandsche zaken in de Tweede Kamer stelde de afgevaardigde Schels, wegens de beleediging van den Beierschen gezant Rudhardt door prins Von Bismarck in het voorjaar van 1880, do intrekking van het Beicrsche gezantschap te Berlijn voor en wenschto daarom den voor dit gezantschap uitge trokken begrootingspost naar de commissie te ren- voyoeren. Do minister van buitenlandsche zaken deed opmerken dat het gebeurde met den heer Rudhardt niet in een groot gezelschap, voor veler oogen en ooren, was voorgevallen, maar van intiraen, per soonlijken en privaten aard was geweest. De be richten der dagbladen waren indertijd ODjuist en overdreven; het terugroepen van dien gezant ge schiedde uit vrijo beweging der Beiersche regoeriog en prins Von Bismarck had aan den goeden wil en de vaderlandsliefde van den heer Rudhardt alle recht laten wedervaren. Dat de handelwijzo der regeering ten deze niet te lakea viol, bleek uit het feit dat haar aanzien eu invloed te Berlijn door het gebeurde niet verminderd was. Do Kamer heeft het voorstel van den heer Schels mot eene kleine meerderheid verworpen. Uit Berlijn verneemt men te Parijs van gis teren het volgendeIn strijd met de door verschei dene bladen in omloop gebrachte berichten wordt hier in goed onderrichte kringen verzokerd dat do heerBusch te Rome in zijne onderhandelingen met het Vaticaan niets liet uitlekken van Von Bismarcks werkelijke of waarschijnlijke plannen on niemand sprak hem zelfs over eene verwijderde mogelijkheid van een vertrek des Pausen naar Fulda of elders. Do heer Busch had de spoedige terugkomst van den heer Schlözer te Rome aangekondigd, zonder vermelding echter of dat vóór of na, de bijeenroe ping van den Landdag geschieden zoo, die nog be slissen moet of er gelden voor een Pruisisch ge zantschap bij het Vaticaan op de begrooting zullen worden uitgetrokken. Inmiddels bracht de heer Basch de onderhandelingen over de bisschopszetels in Prui sen ten einde. Die van Osnabrück en Paderborn zullen weldra nieuw bezet worden; de regeering zal aan de bisschoppen van Hildesheim, Kulm en Ermeland hunne traktementen en aan die van Mun ster en Limburg hunne zetels teruggeven. Daaren tegen zou de Curie aan do aartsbisschoppen van Posen en Keulen ontslag verleenen. Omtrent de Mei-wetten kon de heer Busch niets toegeven, maar hij beloofde eene gematigde toepassing van dï© wetten, waarover do heer Schlözer nader onder handelen zon. De wijding der vaandels voor de nieuw geor ganiseerde regimenten zal den 18den dezer, in tegenwoordigheid van keizer Willem, door den veld- proost, dr. Thielen, plaats hebben. Voorts zal di& wijding den 22sten door de viering van het kronings- en ordenfeest op de gebruikelijke wijze, in het konink lijk slot te Berlijn, gevolgd worden. Groot-Britaunl Bradlangh zal zich, wanneer de zitting van het Lagerhuis wordt geopend, met do leden, dte in het reces zijn gekozon, naar de tafel begeven om den eed af te leggen. Hij verwacht dat het dan precies zal gaan als verleden jaar en dat hij zal worden uitgenoodigd gedurende de discussie do zaal te verlaten; hij zal dan vragen dat men hem voor de „bar" zal hooren, alvorens een besluit genomen wordt. Valt dat besluit te zijnen nadeele uit, dan zal hij eiken dag terugkomen, en wordt de zetel van Northampton vacant vorklaard, dan zal hij zich weer candidaat stellen. De „Daily News" bevestigt het bericht omtrent het plan tot het zenden van eene Engolsch-Fransche diplomatieke nota aan Egypte. Deze is nog niet gereed, on zal minder krachtig wezen dan de „Times" aanduidde. Naar de „Times" uit Parijs verneemt, verwacht men dat deze nota voldoende zal zijn tot handhaving der orde in Egypte. Frankrijk ea Engeland zouden niettemin ook het eventueele zenden van troepen overwegen, hoogstens acht duizend man. Daartoe zou Engeland Indische troepen,, en Frankrijk mariniers bezigen. In Liverpool werd vóór ongeveer twee jaren een comitó gevormd met het doel, geheel uit vrijwillige bijdragon, een kapitaal bijeen te krijgen tot stichting van een universiteit. Do bijdragen hebben in dio twee jaren een som van honderd dertig duizend pond sterling bereikt en de bouw eeuer universitoit is daardoor verzekerd; toch blijven de bijdragen nog toevloeien, wel een bewijs dat het denkbeeld met ingenomenheid werd begroet. Daud Khan, do gewezen minister van oorlog onder den vorigen Emir van Kaboel Yakoeb-khan, is onlangs te Kaboel op bevel van den Emir Abdur rahman ter dood gebracht; hij werd voor de olifanten in den tuin van het paleis geworpen, die hem ver trapten. Rusland. Do regeeriDgsbode behelst een telegram uit Irkutsk van Sutkowsky, waarin hij zijn terugkeer meldt en mededeelt dat hij het Amerikaanscho schip „Rodgorson" heeft ontmoet, hetwelk noord waarts stovende om de „Jeannette" op te zoeken. In den Laurentius-bocht had hij de leden van het Bremonsch gcographisch genootschap ontmoet, die aan boord van het schip „Strelok" naar de oost zijde van do noordelijke IJszee reisden. Hetzelfde blad logenstraft de berichten, vol gens welke er een afzonderlijk departement van politie, afgescheiden van dat van binnenlandscho zaken, zou opgericht worden. De „Novosti" verneemt dat in hooge regee- ringskringen de quaestie is te berde gebracht, om op den uitvoer van granen naar het buitenland een recht van J/4 kopek per mud te heffen. Als officiëel wordt gemeld dat besloten is tot den aanleg oener telegrafische verbinding met Jakutsk. De telegraaflijn tusschen Irkutsk en Jakutsk zal 3000 wersten lang zijn. Volgens eene nieuwe verordening der politie te Petersburg moeten de concierges onmiddellijk ter kennis van de politie brengen, of een der bewoners een nacht buiten zijn huis doorbrengt; elk verzuim wordt mot geldboete gestraft, die tot 50 roebels bedragen kan. Te Moskou zijn de laatste dagen verscheidene personen in hechtenis genomen, waarbij de politie vermoedt invloedrijke nihilisten in handen gekregen te hebben. De Czaar moet in den laatston tijd zoo nu en dan brieven ontvangen, waarin hij er aan herinnerd wordt dat men ondanks alle voorzorgen toch zal beletten dat de kroning in het volgend jaar plaats heeft. Zuid-Afrika Volgons berichten aan het Hbl. uit Kaapstad, loopende tot 13 December jl., is de ex-president der Transvaal, dr. Burgers, overledenhij is slechts

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2