LEIDSCH JV°. 6714. Donderdag 5 Januari. A0. 1882. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Hommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, nitgegeven. FBIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letten naar plaatsraimte. Voor het incassee» ren bniten de stad wordt f 0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 1 tot 6 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDEN, 4 Januari. Naar aanleiding van hot verzoek van den heer J. A. Hueber om, wegens redenen van gezondheid, ontslag als leeraar in het schoonschrijven aan do Iloogere Burgerschool voor jongens, wordt in ver hand met do ingewonnen adviezen van de commissie van toezicht en den inspecteur van het middelbaar ■onderwjjs, door B. en Ws. in overweging gegeven het gevraagd ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 Januari 1882 en, behoudens voor zooveel noodig de goedkeuring van don minister van binnen- landsche zaken, het bedoelde onderwijs op te dragen aan den heer L. P. H. Eykman, leeraar in de Engelsehe taal- en letterkunde. De commissie van toezicht toch koestert in haar rapport de vrees dat, door het geringe traktement aan deze betrekking verbonden, er zich bij eene oproeping niet jnist de meest geschikte sollicitanten zullen aanmelden, hoe wel jnist voor het geven van onderwjjs in dit vak een zeer ontwikkeld en met het overige personeel der leeraren gelijkstaand persoon vereischt wordt, opdat dit onderwijs zich niet enkel tot het wezen- ljjke schoonschrijven bepale, maar opdat het tevens dienstbaar worde gemaakt om do leerlingen correct Ie leeren schrijven. Het komt haar daarom wen- sohelijk voor dat aan een der leeraren van do school .zolve het onderwijs in dit vak wordt opgedragen, vooral ook met hot oog op orde en tucht, welke voor iemand, die slechts een paar uren por week les in een dergelijk vak geeft en daardoor zijne leerlingen weinig kent, dikwijls bezwaarlijk zijn te handhaven. In de verordening bepalende hot getal der scholen voor openbaar lager onderwijs, den aanvang van het onderwijs op elke school, den bijstand aan de hoofden der scholen te verleenen en de bezol diging van het onderwijzend personeel, is o. m. be paald dat aan minstens twee der scholen van de derde en vierde klasse eeDe gelegenheid wordt ge opend tot het genieten van herhalings-onderwijs, «ene voor jongens, eene voor meisjes, en dat de hoofden der scholen en de overige onderwijzers en onderwijzeressen verplicht zijn bij dit onderwijs werkzaam te zijn, indien de Gemeenteraad hun dit opdraagt, terwijl verder de wijze van benoeming van het onderwijzend personeel en de aan dit ender wijs verbonden belooning is geregeld. In verband hiermede hebben B. en Ws. de plaatselijke school commissie nitgenoodigd om ten aanzien van eene te ontwerpen regeling van het herhalings-onderwijs te willen dienen van advies, welke commissie hnn, ter voldoening aan dit verzoek, heeft doen toekomen 1°. eene concept-verordening op het Herhalings- onderwijs 2°. eene concept-instructie voor do hoofden der Herhalings-scholen3'. eene concept-instructie voor het hulppersoneel der Herhalings-scholen; 4°. «en concept-leerplan voor het Herhalings-onderwjjs on 5°. eene memorie van toeliehting. Zich met de door de schoolcommissie ontworpen rogeling ver5 eenigende, geven zij nn den Raad in overweging tet de vaststelling daarvan over te gaan. Er blijkt uit dat tot het herhalings-onderwijs alleen zullen worden toegelaten zij, die voldoend lager onderwijs genoten hebben. Gehoel naar deze opvat ting zijn de aard en de omvang van het toelatings examen bepaald en is 't leerplan vastgesteld. Jongens en meisjes boven de gewone leerjaren zullen dns de herhaliags-school niet kannen bezoeken om het verzuimde in te halen, maar om grondiger onderwijs te krijgen dan hun op de lagere school kan ver strekt worden. Dezelfde leerstof als op de lagere school, wordt op de herhalingsschool behandeld, maar met eene hoogero opvatting. Terwijl dns bij dit onderwijs gestreefd wordt naar grondigheid en degelijkheid, zal tevens door de leerlingen het ge leerde worden herhaald. Als vakken van onderwijs zijn in het leerplan opgenomen: Ned. taal, (lezen, schrijven en aardrijkskunde), rekenkunde en natunr- konnis; bovendien voor de jongens vormleer en teekenen, en voor de meisjes de nattige handwerken. De taal, het voertuig der gedachten, verdient in eene inrichting als deze de eerste plaats. Den leerling een goed geschreven boek leeren verstaan, hem vertrouwd makon met eene goede wijze van zich nit te drukken, zoowol mondeling als schriftelijk, is het beste wat de herhalingsschool geven kan; doch terwijl zij de taalkundige ontwikkeling van den leerling bevordert, is het van belang, dat zij bij hem den lust opwekke, om kennis te nemen van hetgeen in de wereld voorvalt, en ietB te leeren weten en begrijpen van landen en valken. Daarom wordt een deel van de leesstof uit de aardrijkskunde genomen, en in verband daarmede behandeld. Met het verstaan van de taal moet de knnst, zioh erin te kunnen uitdrukken in goed gekozen woorden en in passenden vorm zonder fouten, samengaan. Het maatschappelijk leven maakt hetdaarbij noodzakelijk, dat niet alleen opstellen, maar ook brieven, reke ningen en qnitanties geschreven worden, en tevens gelet worde op goed leesbaar en ordelijk schrift, zoodat de taaloefening tegelijk schrijfoefening zij. Het rekenen omvat zoowel rekenen nit het hoofd als op de lei. Nevens de land- en volkenkunde, als middel tot het bekomen van algomeene kennis, Btaat de natuurkennis. Bij do beoefening zullen echter slechts mogen behandeld worden verschijn selen, die ieder dagelijks waarneemt; terwijl eene duidelijke en nanwkenrige verklaring daarvan op den voorgrond moet staan. Met de vormleer is be doeld elementaire meetkunde, doch in zuiver wis kundigen zin. Bij het teekenen worden als voor werp genomen de lichamen in de ruimte; hetcopi- eeren wordt achterwege gelaten. Met het oog op de behoefte in het bijzonder voor de meisjes bestaande, zijn voor haar de twee laatstgenoemde vakken ver vangen door nattige handwerken. Onder overlegging van hot verzoek van dr. J. E. Yan Iterson J. Az. om ontslag als lid van het bestuur van het H. G. of Arme Wees- en Kin derhuis alhier en van het daaromtrent ingewonnen bericht van het bestuur geven B. en Ws. in over weging het gevraagd ontslag eervol te verleenen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in deze betrekking aan de gemeente bewezen. Ten gevolge van de door de firma Bnrke Co. te Parijs gevraagde vergunning om vier standpalen voor aanplakking en vier winkelhnisjes (kiosken) voor den verkoop van dagbladen enz. in verschil lende gedeelten dezer gemeente op te richten, wordt voorgesteld: 1°. de bij raadsbesluit van 30 April 1880 ter zake van F. C. Magnenat te Amsterdam verleende vergunning in te trekken, en 2°. aan de firma Burke Co. te Parijs de nieuwe vergunning tot wederopzeggens te verleenen, onder bepaling dat de plaatsing moet geschieden overeenkomstig aanwijzing door of vanwege Burgemeester en Wet houders, tegen betaling van de verschuldigde rech ten, en dat de vergunning wordt ingetrokken wan neer daarvan binnen zes maanden na de dagteeke- ning dier vergunning geen gebruik is gemaakt. In het beslnit regelende de heffing van brnggeld is de gewone tijd voer het openen der bruggen bepaald voor de maanden November, December en Januari van 's morgens acht tot 's avonds vjjf uren, en voor do maand Februari van 's morgens acht tot 's avonds zes uren, terwjjl in de instructie aan de brugwachters de verplichting is opgelegd een half uur vóór het openen der bruggen aldaar aan wezig te zjjn en te blijven tot een half uur na da sluiting. Het is sedert gebleken dat de bestaande regeling van den bnitengewonen dienst in enkele maanden eenige uitbreiding behoeft en dat gedu rende die maanden de brugwachters eenige uren langer in dienst znllen moeten worden gehouden, aangezien de scheepvaart, in enkele maanden vóór de opening en na het slniten van den gewonen dienst nog te druk is om op voldoende wijze over eenkomstig de voor den bnitengewonen dienst gestelde regelen te worden geholpen. Uit dionhoofdeis dedienst- tijd der brugwachters daar waar znlks in het belang der scheepvaart werd vereischt, in overeenstemming met de door den aigemeenen marktmeester gedane voorstellen, door B. en Ws. verlengd. Het komt hun voor dat voor die buitengewone diensten, niet vallende in de termen van hetgeen den brugwachters bij hunne aanstelling ia opgedragen, naar alle billijkheid eene zekere belooning moet worden toegekend zoodat B. en Ws. in overweging geven hnn college te machtigen aan de betrokken brugwachters voor elk uur bnitengewonen dienst als bovenbedoeld eene som van f 0.10 uit te keeren. In dat geval znllen de benoodigde gelden nog gevonden kunnen worden nit den post Jaarwedden van de brugwachters, aangezien tot dnsverre slechts 18 brugwachters zijn aangesteld, terwijl bij de oorspronkelijke regeling van den dienst der brnggen op een aantal van 19 brugwachters is gerekend, waarvoor dan ook op de begrooting de noodige geldon zijn uitgetrokken. Heden herdenkt de heer C. J. Heintz alhier den dag waarop hij vóór 25 jaren tot regent van het Evang.-Luthersch Wees- en Oudeliedenhnis werd benoemd. Namens de weezen en andere go- alimenteerden in genoemd gesticht werden den jubi laris fraaie bonqnetten aangeboden, opgeluisterd met het zingen door de weezen van eenige feestliederen. Ook van andere zijden ontving de heer Heintz vel» blijken van belangstelling. Dr. P. P. C. Hoek is op zijn verzoek eervol ontslagen als tijdelijk assistent aan het Zoëtomisch Laboratorium alhier. In zijne plaats is voor het jaar 1882 benoemd dr. J. W. Van Wijhe. De Leidsehe afdeeling van het „Nederlandsch Tooneelverbond" telt reeds 95 leden. Mr. N. P. Van den Berg, president der Java- sche Bank (en medebestuurder voor Indië van het onlangs opgerichte „Gualtherus-IColff-fonds"), die in Juli herwaarts kwam met een kort verlof tot hor stel van zijn gezondheid, ging gisteren naar Indië terng, waar men den uitstekenden Indischen burger met vernieuwde krachten teruggekomen, zeker een zoo hartelijk mogelijk „welkom" zal toeroepen. Moge de heer Yan den Berg zich nog lang aan zijn werkkring kunnen wijden en aan de algemeen» belangen van het land, waarvoor hij met zijn talen ten en karakter zooveel goeds gèdaan heeft en nog kan doen. (Pad.) Hot „Deutsches Montagsblatt" zegt dat da heer Yan der Hoeven deze week uit St.-Peters- bnrg te Berlijn wordt verwacht om de functie van gezant van den tijdelijk daarmede belasten heer J. Yan der Does de Willebois over te nemen. „Deze", zegt het blad, „is voor ons niet alleen door zijn beminnelijkheid als mensch, maar nog meer door zijne afkomst interessant. Tusschen de kinderen van Janus Donsa (J. Van der Does) en Pieter Adrz. Van der Werff werd een huwelijk gesloten en de heer Van dor Does de Willebois stamt in rechte lijn uit dat huwelijk af." In „Caecilia" leest men dat Brahms op zijn terugreis van Zwitserland ook Nederland zal be zoeken. De Koning en do Koningin woonden gister avond in den Hollandschon Bcbor.wburg te 's-Hage de opvoering bij van het toonqelspel „Een wereld, waarin men zich verveelt"

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1