allen alhier, D. De M. te Rijnsburg, W. v. D. en P. t. d. P. te Katwijk, D. Y. te Lisse; - tot 4 of 1 dag gev.A. H. te Oegstgeest- tot f 3 of 1 dag gev.P. D. B., H. J. v. H. en J. J. H., woonplaats onbekend; J. S., C. C., A. C. V.; F. v. d. N., C. T., allen te Leiden, en W. B. te 's-Hage; - tot 2 of 2 dagen gev.: J. P. v. d. W. te Leiden; - tot f 2 of 1 dag gov.: J. B., L. P., P. S., G. P., P. v. L., J. P. D., W. F. v. T., G. B., B. y. E., L. M., allen te Leiden, C. B. en C. B. te Rijnsbnrg; - tot 1 of 1 dag gev.K. B. te Leidentot 2-maal 2 of 1 dag gev.: Th. B., F. L., Ma. S. huisvrouw yan J. S., en J. S., allen alhier, - terwijl omtrent K. v. d. M. te Ryusburg een nader getuigenverhoor -*al plaats hebben. T wee werklieden van de heeren Gebr. Yan Hoeken alhier, C. Yan der Bijl en H. De Lange, mochten gisteren, de eerste zijn 50-jarigen, -<le tweede zijn 40-jarigen dienst bij die firma her- denkon. Do patroons bewezen door een fraai ge schenk, dat zij een zoo langdurig en trouw dienst betoon op prijs stelden. Oudejaarsavond is een Loidsche staf muzikant te Utrecht door een burger onverhoeds aangevallen en met een scherp voorwerp hevig aan den linkerarm verwond. De man moest naar het hospitaal worden overgebracht. In den nacht van oude- op nieuwejaar ging een vrouw in de Kikkersteeg te Rotterdam met achterlating van een drietal kinderen het zoo- .genaamde „oude en nieuwe" buitenshuis houden. Weinige oogenblikken na haar vertrok barstte het oudste kind in een luid schreeuwen uit. Eenige voorbijgangers, die dit hoordeD, openden met geweld .de deur en bemerkten dat het geheelo huis vol rook stond. Het redden van de kinderon was natuur- .lijk het werk van een oogenblik. Zij werden bij do buren gebracht, terwijl het gelukte do brandende voorwerpen te dooven. Do moedor - hot woord „moeder" is hier wel wat mooi - kwam eerst te vier uren zingende en jolende thuis. Als men be- denkt dat de vader van het gezin sedert eenige dagen in het ziekenhuis ligt, dan vrage men zich af: boe kan een moeder lust hebben, nog wel met achterlating van hare kinderen, buitenshuis zoo het nieuwe jaar in te zetten? Aan het Rijkstelegraafkantoor te Am sterdam werden in 1S81 behandeld: 590,000 tele grammen aldaar aangeboden, 664,350 aldaar be stelde en 1,251,904 doorgeseinde telegrammen. De katoendrukkerij dor firma Sillevoldt aan den Hoogen Zeodijk bij Rotterdam onder Kra lingen, is totaal afgebrand, zonder dat men iets heeft kunnen reddon. Yan het kostbare laboratorium is niets bohoudon gebleven. De kostbaro voorraad -drukplaten, dio eene waarde van vele duizenden guldens vertegenwoordigde en juist in deze week naar een ander gebouw zou worden overgebracht, was mede reddeloos verloron. Ook van de goederen der werklieden is niets terecht gekomen. Naar men verneemt, was de fabriek togen brandschade ge waarborgd en hobben er geene ongelukken plaats •gehad. Er waren 1G0 personen aan do fabriek werkzaam. Terwijl men ijverig aan hot blusschen was, werden de Rotterdamsche handspuiten gorequi- reerd voor een tweeden brand, die inmiddels op eenigen afstand uitbrak, in een in aanbouw zijnd pand aan denzelfdcn dijk op de eerste bovenver dieping ontstaan. Ofschoon hot zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, werd do vlam echter onderdo spoedige werking van ecne spuit in haren voort gang gestuit en met hulp van nog twee spuiten geheel gebluscht. De stoombrandspuit bleef echter bij de katoenfabrick en was gisteravond to elf uren in vereeniging mot verscheidene handspuiton nog in volle werking, terwijl het zich liet aanzien dat het wel den geheelen nacht zou duren eer de vlam men, die onophoudelijk uit de puinhoopon opflik kerden, geheel gebluscht zouden zijn. Tweeknapon hadden op oudejaar savond te Arnhem eene kleine woordenwisseling met vier hunner makkers. Een dezer laatston trok daarop, nadat hij hen had nagezet en achterhaald, zijn mes en gaf daarmode don q eene zeer diepe snede over de linkerwang, van den slaap tot onder de kin, terwijl hij den ander zoodanig over de kin sneed, dat deze er nagenoeg afgesneden was. De dader bevindt zich in arrest. - Op nieuwjaarsavond hebben te dier stede eenige dames „de la hallu" vergezeld van hare respectieveljjko echtgenooten on verderen bijhang, ecu agent van politie duchtig afgeranseld en hem den halven baard uitgerukt, omdat de man hen tot rust aanmaande. - Te Mid delbands werd in de Hervormde kerk op oudejaars avond als bijzondere gift voor de kerk een bank biljet van f 1000 gecollecteerd. - In de Bonistraat te 's-Hage is een timmorman uit do bovenste ver dieping van een in aanbouw zijnd pand gevallen. Met twee gebroken ribben en met nog andere kneu zingen werd hij naar het gasthuis overgebracht. - De koffiehuishouder S. van de „Plaats royaal" to 's-Bosch heeft zich op minder loyale, maar zeer ge bruikelijke wijze „verwijderd." Een achtergebleven brief zou de belofte behelzen van teruggave van medegenomen familiegelden. - Een dronken huzaar heeft in de Spuistraat te 's-Hage een vrouw, die op eon wagen zat, met zijn sabel aan het hoofd verwond. Be vrouw viel van schrik in zwijm, do huzaar werd door do politio opgepakt. - De ruim 70-jarige doodgraver te Heenvliet heeft het ongeluk gehad in de herberg van de wed. W. Hoepel van do trappen te vallen. Hij was onmiddellijk dood. - Een droevig ongeluk had te Rotterdam op 't Haring vliet plaats. Een oppassend werkman, JohanneB Maas genaamd, was werkzaam op hot schip „Hen- drika"; een heer die even op het dek moest wezen, reikte hij hulpvaardig de hand om over de loop plank te komen. Toen hervatte hij zjja werk aan een lier, doch struikelde en viel te water. Aan spoedig toegeschoten hnlp gelukte het den dren keling weer op het schip te halendoch welke pogingen men ook aanwendde, het lukte niet de levensgeeston weer op te wekkeD. Yoorloopig bleef het lijk op het schip tot de vrouw van don onge lukkige, moeder van vier kinderen die nog een vijfde verwacht, op deze treurige tijding, welke het nieuwe jaar zoo bittor slecht voor haar inzet, heeft voorbereid. - Het belangrijke bankiershuis „Los fils de J. J. Piganeau" te Bordeaux heeft zijne betalingen ge staakt. Het passief wordt op 30 millioen begroot. Verscheidene Parijsche bankiers zijn daarbij sterk betrokken. Men vreest andere faillissementen te Bordeaux. - Aan de Engolsche bladen wordt ge meld dat do stoomboot „Ardanmir", die op weg was naar Glasgow, in het Kanaal gezonken is. Men onderstelt dat al de opvarenden, dertig in getal, daarbij omgekomen zijn. Eene andere stoom boot, de „Antisana", die aan eene reederij to Liver pool behoort, is in de Golf van Biscayo vergaan. Zy had veertig man aan boord. Eene dorde boot, do „Morea", insgelijks van Liverpool, wordt ook ondersteld met man en muis tusscbon Konstanti- nopel en Malta vergaan te zijn. - Men verneemt uit Bombay dat gedurendo do feestelijkheden fe Baroda Vrijdag en Zaterdag II. door de Sepoys ernstige ongeregeldheden gepleegd zijn. Zij vielen de politie aan en verwondden verscheidene personen. Yecrlig der belhamels zijn in hechtenis genomen.- Do bijdragen van particulieren voor do slachtoffers van do catastrophe te Elm beloopen 800,000 fr. Een administrateur van een uitgebreide finauciëelo ondernoming te Parijs ontving, terwijl bij in zijn kabinet eenige zaken regelde, bezoek van zekeren sir Yon Skotor, met wien hij vroeger kennis had gemaakt te Nizza. Yan hot oogenblik dut de administrateur zich naar een aangrenzend salon begaf om een cliënt te woord te staan, maakte do gewaande sir gebruik om van een pakje van 50 bankbiljetten elk van 1000 franken, die op een schrijftafel lagen, er 40 te vervangen door valscho banknoten, terwijl hij, om dadelijke ontdekking te voorkomen, er de tion niet weggenomen, echte bankbriefjes omheen vouwde. De administrateur bemerkte dan ook bij zijn terugkeer in hot kabinet niets bijzonders aan het pakket, sloot het wog en begaf zich des avonds met zyn zoogenaamden vriend naar de opera. Gelukkig echter liad de politio reden om uithoofde van be zwarende aanwijzingen uit België de hand te leggen op den zoogenaamden sir Yon Sheter, bij wien nu nog een aanzienlijke voorraad valsch bankpapier word govonden. Eerst nu bemerkte de financier dat hij voor 40,000 franken de dupe was van een gevaarlijken oplichter uit de groote wereld, en had het aan de tijdige tu8schenkomst der politie to danken, dat hij nog een groot deel van het ontvreemde terugkreeg. In do Ylaamscho gemeente Vlamortin- ghe is een meisje geboren met twee hoofden, die in alle deelen goed op zich zolf ontwikkeld zijn; alleen is het eene hoofd wat grooter dan het andere. Hot kind is zeer welvarende. Te Douai hoeft zich eon ongewoon lucht verschijnsel voorgedaan. Tegen halfelf des avonds vernam men een geweldigen donderslag, voorafge gaan door een verblindend licht, dat zich over de geheele stad verspreidde. De eloctrische stroom viel op don schoorsteen van een suikerraffinaderij en deefi dien geheel nederstorten. Do werklieden nit de fabriek worden als overdokt mot de asch der stoommachine, die echter niet werd beschadigd. "Wel werden door de werkiDg der electriciteit alle lichten in de fabriek uitgebluscht. Dokter Tanner is nog niet dood, zooals men vroeger berichtte. Hij heeft thans een wedden schap aaDgegaan met een jongen Zweed, dat beiden gedurende dertig dagen zich van voedsel zullen onthouden. Tot de minder beschaafde uitspannin gen to Monte-Carlo behoorde het schieten op levende duiven. Deze diertjes zullen thans vervangen worden door een van bordpapier nagebootst wild zwijn, dat zich door middel van een mechaniek in een soort van loopgraaf van zes meter breedte beweegt. Volgens telegram nit Nionw-York zal hot tus8chen 1 en 7 Januari in de Golf van Biscaye zeer stormachtig weder zijn, voornamelijk op den 2den en op den 6den January; de laatste storm zal vermoedelijk zeer gevaarlijk zijn. Benoorden veertig graden breedte kan men in den Atlantischen Oceaan stormachtig weder verwachten. Hot Spaansche dagblad „El Dia" be richt dat do beroemde cathedraal van Sevilla, het schoonste monumentale gebouw van Andalusië, van bouwvalligheid dreigt in te storten. De regeering heeft de bekwaamste architecten belast met een onderzoek voor de mogelijkheid van herstel van het schoone gebouw. Te Alba88ac, in Frankrijk, hoeft een vreeselijk voorval plaats gehad. Een 24-jarig jonkman die aan vlagen van vallende ziekte leed en dan niet zelden in de hevigste woede ontstak, heeft zyn moeder in een van die aanvallen den hals afgesneden. Toen de gendarmerie ter plaatse verscheen, vond men den moordenaar mot wonden, die hij zich zeiven had toegebracht, naast het lijk zijner moeder op den grond liggen. Een Duitsch blad vermeldt dat vorst Bismarck een der voornaamste leveranciers is van de houten blokjes, waarvan men zich vooral to Londen zoo menigvuldig voor bestrating bedient, ter vervanging van het asphalt. De blokjes worde* op Friedrichsrube met circuleerzagen uit boomstam men vervaardigd. De runderpest, die in het district Wal denburg, in Silezië, is uitgobroken, heeft zich ook reeds in de naburige districten Laudershut en Bol- kenhain vertoond. Dientengevolge zijn de voorzorgs maatregelen tegen de uitbreiding der ziekte uitge breid en verscherpt. Yolgons de „Tribune" zijn in 1881 198 stoonibooten vergaan, waarvan 141 Engolscho, 15 Amerikaansche, 6 Fransche, 6 Deensche, 5 Dnitscho, 3 Hollandsche, 4 Zweodsche, 4 Spaansche; 14159 personen kwamen daarbij om. Alleen in October vergingen 32 schepen. Do 26-jarige Parijsche kleerenmaker Julieu Iicy beminde de 17-jarige bloemenmaakster Mario Malécot en word door haar wedorkeerig be mind. Niets stond hunno liefdo in don weg. Maar het schijnt dat Julion, die sentimenteel van aard was, het poëtisch vond metr zijne minnares te ster ven. Mario had daarin Diet voel lust, maar Julien wist haar door het toedienen van sterken drank te overreden. Men vond beiden half gestikt, maar nog niet dood; hot poëtisch paar is naar het hos pitaal overgebracht. BUITENLAND. Frankrijk. Uit Tunis wordt gemeld dat de heer Roustan, in zijne toespraak bij zijne ontvangst, gezegd hoeft dat de sympathie der Fransche bevolking in Tunis en de ondersteuning van het gouvernement hem ton troost strekken togenover do lasteringen, die hij veracht. Hij riep voor zich het getuigenis in der Fransche kolonie, dio hem kent. Hij stelde zijn terugkomst voor als een bewijs dat het gouverne ment de verkregon resultaten niet zal loslaten, maar het in Tunis begonnen work zal voortzetten. Do be proeving, door hem ondergaao, zal geen ontmoe diging zijn voor de Fransche consulairo agentoD, die evenals hij belasterd eu boleedigd waren. Zij zullen altoos de belangen handhaven, verzekerd van de sympathie des lands en don steun van een recht vaardig en krachtig gouvernement. Het wordt onjuist genoemd dat do onderhan delingen over het Engelsch-Fransche handelstractaat afgebroken zouden zijn. De Engelsche commissarissen zyn naar Londen gegaan om instructiën to vragen ten opzichte van Frankrijks nieuwe voorstellen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2