A0. 0713. Woensdag 4- Januari. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Noiamers.0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iocassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. 59TADS-BEBÏCI1TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over bet afgeloopcn jaar 18S1, ten laste der geweente, eenige vordering hebben, ora hunne rekeningen len spoedigste, uiterlijk vóór ultimo Januari e. k t ter Gemeente-Secretarie (afJeeling fiuaucicD) in te leveren. Burgemeester cu Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Januari 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plentsclijke belasting op dc Hondenieder houder van een of meer honden, die nao die belasting o.^derhevig zijn, verplicht ie, daarvan jaarlijks vóór of op den Sisten Januari bij deu Geraeente-Ontvauger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld endoorden aangever onderleekcnd biljet en dat bedoelde inschrijvingsbiljetten voor het dienstjaar 1882 kosteloos teo kantore van den ont vanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Janoari 1SS2. K. KIST, Secretaris. LfSISNEjV, 3 Januari. Tot artsen in hot academisch ziekenhuis alhier ziin voor dit jaar benoemd de heeronH. J. Rinkes voor interne geneeskunde, W. Coert voor idem, G. N. Bouma voor chirurgie, en P. EL Simon Thomas voor verloskunde. De zomervergadering der Nederlandsche Bota nische Yereeniging zal in Jnli a. s. te Leiden worden gehouden. Gedurende de afgeloopon maand zijn 23,585 personen per Leidschen tramweg vervoerd. De onlangs in het licht verschenen levensbe richten van afgestorven leden der Nederlandsche Maatschappij van Letterkunde bevatten onder ande- ron eou opstel van prof. Buys over jhr. mr. D. Th. Gevers van Endegeest. Aan het slot van deze zeer levenswaardige schets maakt do Leidscho hoog leeraar de volgeudo opmerking: „Zooals hij daar loofde in dion kring en zooals tij werkte daar bullen is do lieer Gevers voor mij het type van die gezonde en krachtige aristocratie, aan welke het moderne Engeland vóór alles zijne grooto meerderheid verschuldigd is. Men is zoo licht gene'gd te klagen over de nadoelen, welke do een zijdige do moe rat is eb o richting van onzen tijd mot zich brougt, maar volkomen ten onrechte, 't Is niet de moderne maatschappij die aan den adel, maar omgekeerd de adel die aan de moderne maatschappij den rug heeft toegekeerd. Dat die maatschappij geen meerderheid erkent, welke niet bestaat, is haar recht en haar plicht, de gelukkige openbaring van haar zin voor waarheidmaar dat werkelijke meerderheid bij den adel nog zelden wordt aange troffen, is zijn schuid en zijn schuld alleen. Nie mand kan meer dan ik overtuigd zijn, dat voor eeue goede cn gezegende regeering van den staat, de hulp van de hoogste klassen onzer samenleving volstrekt onontbeerlijk is cn om do beginselen van welke die klassen do draagsters zijn, cn omdat zij alleen, althans zij het moest, dank zij haar rijkdom, aan die voorwaarden van maatschappelijke vrijheid en onafhankelijkheid voldoen, welke nooit straffe loos in deu regeerder worden gemist. Ilier als elders behoeven do hoogcre klasspn slechts do hand uit to steken cn zich te wijden aau de belangen van liet gemceuebest, om zeker te zijn van haar overwegenden politiekon invloed. Zoo al geen nobele eerzucht haar in dio richting mocht kunnen voort drijven, dan moest het althans welbegrepen eigen belang zijn; want inderdaad een welbesteed leven kan op den duur con waarachtig gelukkig leven zijn. Ik ken geen bedenkelijker teoken des tijds dan het toenemend egoïsme onzer h'oogero klassen, dan haar onverschilligheid voor do publieke zaak, het lage peil van hare beschaving, de onbeduidend heid van het leven, waarin zoovele mannen van goeden aanleg, tot hare kringen behoorende, op gaan en zich verliezen. En ziedaar dan ook waarom wij Gevers van Endegeest met weemoed nastaren; want zoolang hij daar stond, was hij voor allen het levend bewijs hoe mannen, tot de hoogste klassen van de maatschappij behoorende, ook zon der het bezit van buitengewone gaven en zelfs bij zeer gelukkige opleiding enkel door hun ijzeren wil, hun onverdroten ijver on hunne onvoorwaar delijke toewijding aan de publieke zaak, een zegen worden voor de hunnen en een sieraad voor hun vaderland." Tot lstcn klerk bij de Algemeeno Rekenkamer is bevorderd de heer M. Eggink, thans 2de klerk. In de gemeente Haarlemmermeer zijn inge komen 93 verzoekschriften om vergunning tot uit oefening van den kleinhandel in sterken drank, d. i. 37 minder dan het getal der over het ïoopeDde dionstjaar gopatenteerden. In de afgeloopen drie maanden is in de School- spaarbank te Leimuiden gestort het aanzienlijk be drag van f 266.40. Tijdens haar tweejarig bestaan werd ingelegd de som van f 1060. Terugbetaald werd nog geen f 50. Op oudejaarsavond werd ds. Heijen, predi kant bij do Evangolisch-Luther8che gemeente te 's-Hage, bij gelegenheid van zijn 25-jarig jnbilé als predikant verrast door hot bezoek van een com missie van dames en heeren, waaronder zijne beide ambtgonooten, die hem namens den grooten kerke- raad en een groot aantal gemeenteleden benevens enkele belangstellende vrienden een zilveren thee- en dessertservies met zeer smaakvol versierd piece de milieu als souvenir aanboden. Op zeer harte lijke wijze voerdo ds. Mansson namens diocommis- sip het woord tot zijn ambtgenoot, die, getroffen door een zoo rijk geschenk, in gevoelvolle woorden de aanwc/.igon dankte. Des avonds herdacht de feest- vioreudo leeraar met een aanzienlijke schare zijne 25-jarigo ambtsbediening naar aanleiding van Psalm 77 vs. 6. Bij don heer J. B. "Wolters to Groniugcn is het eerste nommer van een „Nieuwe Landbouw courant" verschenen, onder redactie van de heeren G. Roindors en II. Goeman Borgesius. Prof. Boot lieoft aan do bibliotheek der Am- sferdamsche universiteit eeno belangrijke verzameling Grickscho werken, ongeveer 300 deelcD, ten ge schenke gogevon. Do Twentscho Bank deelt op 1 Januari een dividend uit van 6 pet. Reeds zijn te Leeuwarden, Harlingen, Groningen, Leiden, Dclfr, Utrecht, Breda en Amsterdam com mission gevormd ter ondersteuning der Nederlandsche Noordpool-expedilie; naar wij vernomen wordt "Woensdag eeno dergelijke commissie te 's-Hago geconstitueerd. Hier (te Rotterdam) hebben we van een dergelijk plan nog niets vernomen. (R. NJ Naar men verneemt, zullen de Koning en de Koningin, bij hun aanstaand verblijf in Engeland ter gelegenheid der voltrekking van het huwelijk tusfichen prins Leopold en prinses Helena van "Waldeck-Pyrmont, de gasten zijn vau koningin Victoria en dus hun intrek nemen in Hr. Ms. paleis. Zij zullen met een oorlogsschip van de Koninklijke Nederlandsche Marino naar Engeland oversteken, en van een groot gevolg vergezeld zijn. In cl it jaar zal de planeet Venus voorbij de zon gaan, een verschijnsel dat ook in 1874 plaats had, maar in meer dan 100 jaar niet weer zal ge schiede ii. In bjjna alle landen worden personen uit gezonden om in het zuidelijk halfrond, waar het belangrijk verschijnsel zichtbaar is, waarnemingen daarover te deen. Naar men verneemt, is door onze regeering do luit. tor zoo 2de kl. uo heer ïïeyning met het doen van dio waarnemingen belast, <;n wel op Curasao. Door den minister vaa oorlog* is bepaald dat de tijd, door onderofficieren on minderen in pre ventieve hechtenis doorgebracht, ovenals de gevan genisstraf zal worden beschouwd als interruptie van dienst en dus zal moeten worden overgediend. De off. van gez. 2do kl. "W. Meyboom, dienende aan boord van Zr. M6. schroefstoomschip „Alkmaar",, wordt mot 10 dezer op non-activiteit gesteld en met 11 d. a. v. vervangen door den off. vau gez. lste kl. dr. J. D. De Boer. Do gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. 8. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins van Oranjo", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Southampton; de „Edam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gister voormiddag bij Dover; de „Zeeland", van Rotterdam naar Batavia, pas seerde gisteren Ponta da Gnia. Bij resolutie van don minister van financiën is bepaald dat telegraafkabels en telegraafdraad, al of niet samengesteld met ijzer, guttapercha of gomelastiek, vrij zijn van invoerrechten. Men heeft ons gevraagd waarom wij over de laatste comediovoorstellingen het stilzwijgen hobben bewaard. Ons antwoord kan kort zijn. Het was om dezelfde reden als waarom wij ook op die van gis teravond niet zouden terugkomen, ware het niet dat do „Oudo-kleer-kooper" een stuk is dat ook het ontwikkoldo publiek nog steeds gaarne ziet, hoe - oud do „Vriend in don nood" roeds is. Van de vorige stufekon kon dit zeker niet ge zegd worden. Zo trekken niet die belangstelling welke men tegenover het Nederlandsche Tooneel mocht verwachten, dat tot nog toe hier niot veel nieuws gegeven heeft. Dat tal van abonnós er na opnieuw niot bijzonder over gesticht waren dat ze gedwongen worden een stuk to gaan zien, dat hier reeds zoo menigmaal was opgevoerd, is lichtelijk te bevroeden; doch veel werd er goedgemaakt door de aankondiging dat Rosier Faassen er wederom de titelrol in zon vervullen. Dat beloofde weer iets. Immers, wanneer er op het programma niet uitdrukkelijk vermeld stond dat het gisteravond opgevoerde blijspel door F. H. Greb uit het üoogduitseh van O. F. Berg-was ver taald, dan zou men onwillekeurig meenen dat Faassen het stuk in het algemeen en zijne rol in het bijzonder voor zich geschreven had. Het vrij talrijk opgekomen publiek amuseerde zich dan ook voor de eerste voorstelling des jaars buitengemeen, niettegenstaande volo rollen in andere bandon waren overgegaan, o. a. diö -welke de heer Bigot indertijd vervulde, in die van den heer Fritz Bouwmeester. Of de nieuw gecreëerde apothekers bediende Stamper echter wel altijd even aardig was als die van weleer, viel wel eens te betwijfelen. Daarentegen gaf hij nu eonigc andere coupletten ten boste. In het stuk zelf waren bij sommige tooneelen mede veranderingen aangebracht, welke aan het geheel volstrekt geen schade deden. De coupletten van den he6r Faassen vonden gelijk die van vroeger veel bijval cn evenals de heer Bouwmeester liet ook hij het nieuwe jaar, zij het dan ook slechts in een enkel vers, niet onopgemerkt voorbijgaan. Gï- <5 m e ii ff cl JY c u w s.' Voor het kantongerecht alhier vei» schenan hedenmorgen wederom 39 personen, ITo zich op den openbaren wegiu konnoïijken staat van dronkenschap hadden bevonden. Do nog in dezelfde zitting toegekende straffen waren opnieuw 7cricorend. Een geldboete van f 5 of 2 dagen gcv. werd opgelegd asn A. S. Don B. alhior. Tot een geldbooio van of 2 dagen gov. werden veroordeeldP. v. d. G. ft Leidschondam, A. v. d. B.; B. R,, J. De V. en J. J.,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1