LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6712. Dinsdag 3 Januari. A0. 1882. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Coaiant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.I7J. Grootere letters naar plaalsraimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. ÊJITADS-BEBICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1882, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1S63, alsmede voor ban die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden: Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren op Maandag den 9den Januari, voor de bewoners van de wijkon I, II en III, op Dinsdag den lOden Januari, voor de bewoners van de wijken IV on V, op Woensdag den llden Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Donderdag den 12der. Januari, voor de bewoners van wijk Vil, op Vrydag den 13den Januari, voor de bewoners van de wyken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), vau des voormid dags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. Burgemeester en Weihcnders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 Januari 1882. LËIDEN, 2 .Januari. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip „Zuid-Holland", waarvan de laatste bus lichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 7den Januari a. s., des morgens te halfelf. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk 's morgens om halfacht bezorgd zijn. Met het stoomschip „Voorwaarts" van de Maatschappij „Nederland", hetwelk 14 Januari a. s. van Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks eene brievenmaal worden verzonden naar Atjeb. Voorts zal op Dinsdag 24 Januari a. s., mot den trein van 6.55 's morgens uit Amsterdam naar Emmerik, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Napels, medo eene ver zending naar Atjeh geschieden. Aan hot postkantoor alhier moeten de brieven enz. dan den 23sten om twaalf uren, 's nachts, bezorgd zijn. Itedennamiddag ontvingen we de Indische bladen van 25 tot en met 28 November. Met ingang van 1 Januari zijn aan het zieken huis der rijks-universiteit alhier tot adsistonten benoemddr. H. Treub, chirurgie, dr. D. Van Haren Noman, pathologische anatomie, en dr. F. A. iDgen Housz, oogheelkunde. Bij de heden gehouden openbare vorkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen ƒ44, 22.50, ƒ4.60 en 2.30; de laagste 44, 22.50, 4.50 en ƒ2.25. Tot lid van hot algemeen college van toe zicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Nederland is door het provinciaal college in Zuid-Holland (ter vervanging van mr. L. G. Greeve, dio geene her benoeming wenschte) gekozen dr. I. J. Prins, hoog leeraar te Leiden, en tot zijn secundus mr. J. A. Jolles, lid van den hoogen raad der Nederlanden te VGravonhage. Te Katwijk aan Zee heeft eene zang- en muziekuitvoering plaats gehad door de kinderen der zaugschool van Noordwijk-binnen en Katwijk buiten, waarvan de opbrengst strekte tot uitbreiding van het fonds voor de nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers. De belangstelling was zeer groot en do uitvoering maakte een zeer gunstigen indruk. De versehillcndo zangnummers werden met juistheid en zuiverheid gezongen; het solo-nummer „do Rozelaar", werd allerliefst voorgedragen, terwijl de muziekstukkon voor piano en orgel verdienstelijk werden uitgevoerd. Te recht werd dan ook aan het einde der uit voering door den burgemeester en door ds. Van Maasdijk aan de kinderen hulde gebracht voor hunne zoo goed gelukte pogingen: pogingen welke tevens strekton tot het lenigen van den nood van zoovelen; terwijl don verdienstelijken muziekonder wijzer, den heer Van Mens, namens allen, dank werd gezegd voor de zoo gelukkige uitkomst van zijn edel streven. Naar men verneemt, zal aanstaanden Donderdag eene soortgelijke uitvoering, voor hetzelfde doel, te Noord wijk-binnen plaats hebben. Ofschoon men gehoopt had, reeds op 15 Dec. jl. den stoomtramdienst van Bodegraven naar Gouda te doen aanvangen, heeft tot dusverre de opening nog niet kunnen plaats hebben. Echter denkt men nog in den loop van Januari den dienst te beginnen. De heer A. Van der Sluys to Alphen heeft de benoeming tot hoofdonderwijzer aan da vrije school voor gereformeerd onderwijs te Oostwolde in het Oldambt aangenomen en zal 1 April a. s. derwaarts gaan. De KoniDgin en prinses Hondrik woonden oudejaarsavond in de Duitscbe kerk de godsdienst oefening bij onder hot gehoor van ds. Martius. De Koning en de Koningin hebben 's middags om halt- twee bij gelegenheid van het nieuwjaar receptie verleend aan do groot-officieren, do leden van Zr. Ms. civiele en militaire huis en van de overige hofstatoD, alsmede aan de ministers, hoofden der departementen. De „Nederlandsche Kunstbode" kondigt aan dat de uitgave van dat blad in dozen maand zal worden gestaakt. Redacteur was dr. Jan Ten Brink. De Amst. Crt. doet der Haarl. Crt. opmerken, dat zij eene vergissing heeft begaan toen zij den dood meldde van den zeeschilder Van Heemskerck Van Beest. De overledene is een naamgenoot en familielid, die tevens, evenals de schilder, officier is geweest. De zeeschilder heet echter jhr. E. en de gestorvene jhr. H. O. C. Van Heemskerck Vau Beest. Het bestuur van de vereenigir.g voor den effectenhandel te Amsterdam bericht dat, ten govolge van het op 1 Januari 1882 in werking treden van een der bepalingen van de wet van 1S76, te be ginnen met heden, 2 Jan., de handol in obligatiën 1 pets. binnenlandsche en buitenlandsche schuld Spanje zal geschieden met hijberekening van 1 '/4 rente. In den loop der maand Januari zal bij de afdeeling Rotterdam der Vereeniging „Het Neder- landsch Tooneel" in studie komen een oorspronkelijk tooneelspel, getiteld „Zonder Naam", in 5 bedrijven, door Rosier Faassen. Uit een particulieren brief uit do Transvaal deelt men aan het Hbl. het volgende mede: Vóór eenige maanden is hier eene nieuwe soort van kanon door do Boeren uitgevonden. Het moot zeer een voudig zijn en gemakkelijk te verplaatsen. De kogels, uit dit kanon geschoten, treffen zoo goed het gewonschte punt, dat het veel beter is dan de tot nog toe bestaande soorten. Er is - zoo zegt men - aan de uitvinders reeds een groote som be loofd, als zij aan do uitvinding publiciteit willen geven. Of zij zulks zullen doen is niet met zeker heid bekend, maar dat zjj met vlijt werkzaam zijn, kanonnen van dat kaliber te vervaardigen, weet ieder. Bovendien hebben zij thans een massa kruit en verdere oorlogsbenoodigdheden voorhanden, zoo dat zij zich wel degelijk op eene herhaling van het gebeurde voorbereid houdoD, niettegenstaande de conventie onder protest geteekend is. Voor rekening van den heer A. Iloogenraad te Scheveningen zal, over cenigo dagen op do werf van don heer L. Van Dam te VlaardiDgen, de kiel gelegd worden van oen logger, die den naam zal voeren van „Minister Modderman." De hulde die do heer Hoogenraad den ontwerper en verdediger van de wet op de tucht op visschersschepen daar mede brengt, is zeer eigenaardig en de gehoele reederij zal ongetwjjfeld met die hulde instemmen. De gelederen der oud-strijders zijn weer ge dund: te Rotterdam overleed in den ouderdom van bijna 88 jaren de heer M. J. W. Ponk. Met het „groote leger" naar Spanje getrokken, nam hij later als vrijwilliger deel aan den veldslag van Quatre-Bras en "Waterloo, werd zwaar gewond en vervolgens naar Parijs vervoerd. In 1831 nam hij weder deel aan den veldtocht in België. De „Köln. Ztg." meldt dat Prinses Marianne der Nederlanden ten behoeve van de Evangelische domkerk, die te Spiers gebouwd wordt ter herin nering aan het „protest" van de aanhangers der hervorming, een som van 3000 mark geschonken heeft. Op die van den Duitschen keizer en den koning van Beieren na, is dit de grootste gift welke tot dusverre voor dit doel werd ontvangen. De Prinses laat ook te Hillersdorf in Oostenrijk een jubileum-kerk bouwen ter herinnering aan de godsdienstvrijheid, die Jozef II in 1781 aan de Protestanten verleende door het „tolerantie-edict", en voorts nog een kerk bij het slot Kamenz. Aan de Theologische School te Kampen zijn thans 42 theologische en 43 literarische studenten. De Nederl. Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met het afnemen van de eind examens der Polytechnische School. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal morgen, Dinsdag, niet plaats hebben. Het stoomschip „Torrington", van Batavia naar Rotterdam, vertrok Zaterdag-ochtend van Mar seille: de „Prins Alexander" vertrok dien dag van Batavia naar Nederland; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok denzelfden dag van Aden. Z. M. heeft benoemd tot heemraad van den Zegenpolder, prov. Zuid-Holland, C. A. De Ko ning Az.- jhr. mr. Johan Mario Hendrik Joseph De Grez, te 's-Hertogenbosch, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel ingelijfd, met uitbreiding- in zooverre van de aan wijlen zijn vader met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstam melingen bij Kon. besluit van 11 Sept. 1841, ver leende verheffing in den Nederlandschen adel; - den 2den luit. der inf. W. J. A. Royen van het leger hier te lande, die bij Zr. Ms. besluit van 27 Juli 1879, no. 21, voor den tjjd van vijf jaren word gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië, in zijn rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst bij het wapen der inf. van laatstgemeld leger; - bepaald dat in den loop van het jaar 1882 voor den tijd van 5 jaren zullen worden gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië, de kapt. C. P. J. Van Vlierden, van het 2de reg. inf., en de lste ^iita. H. C. A. Neeteson, van het reg. gren. en jagers, N. C. U. Masman, van het lste, A. Berends, van het 4de, alsmede A. H. P. T. Brunet De Roche- brune, van het 7de reg. inf.en bij het leger hier te lande, de na te noemen officieren der infanterie van het leger in Ned.-Indië, als: bij het 2de reg» inf., de kapt. W. V. Van Erp; bij het lste reg. inf., de 1 ste luit. P. Silvergieter Hoogstadbij het 5de reg. inf., de lste luit J. B. G. h Brassard; bij het 7de reg. inf., de lste luits, J. W. Stoutjes- dijk en F. W. G. Merz. Gemengd Nieuws. Het geduld der passagiers, die zich gisteravond tegon elf uren te 's-Hago in den trein bevonden om naar Leiden terug to keeren, werd op een zware proef gesteld. Daar er nl. een defect

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1