Volgens een telegram van de ,Neq» York Herald" woedt een hevige storm bov^n de 40® Nbr. en kan de kisten van Engeland, ^*rankrijk en Noorwegen tnsschen heden en morden bereiken, met stormvlagen van het Zuid-Oosten loopende naar het Noord-Westen, vergezeld door zware regens. Bjj het valsch brandalarm in de H. Kruis kerk te Warschau zijn 29 personen gedood, 30 zwaar en omstreeks 100 licht gewond. De agitatie tegen de Joden is zoo herig, dat men in de straten reeds verscheidene doode en gekwetste Joden heeft ge vonden, terwijl niet slechts de meeste herbergen van Joden, maar ook vele andere door Joden bewoonde huizen geplunderd en vernield zijn. De politie scheen niet bij machte om hen tegen de woede des volks te beschermen. De correspondent der „Standard" beweert dat de politie zelve de plunderaars in hun werk bevorderlijk is geweest. Ook hij zegt dat er in de geheele stad eene onbeschrijfelijke opgewondenheid heerscht. Blijkens de nu verschenen officieele op gave te Weenen, bedraagt het aantal omgekoaaenen, bij den brand van den Ring-sehouwburg aldaar op den 8 dezer, 449 en verkeert mem omtrent 12 per sonen, die nog vermist worden, in het onzekere. Het terrein van dien schonwburg is door keizer Frans Jozsf gekocht. Er zal een weeshuis of eene school gebouwd, en achterwaarts, waar het tooneel van dien schouwburg was, eene herinneringskapel aan die ranap opgerioht worden. Intusaoben is er een strafrechterlijk onderzoek tegen den tooneel- directeur Jauner ingesteld, wegens overtreding van de verordening op de veiligheid, waarvoor gevange nisstraf bestaat van 6 maanden tot 5 jaren. KOLONIËN. BATAVIA, 15—23 November. Het tjjdstïp nadert thans, zooals het Bat. Hbl. verneemt, met rassche schreden, waarop alle gecom mitteerden bij de veepest zullen worden afgedankt. Volgens bericht van den resident van Soerabaia ontstond op 27 October 11. in de kampongs Poele en Petjakran ter hoofdplaats Grissee brand, waar- door 226 huizen in de asch werden gelegd. De schade wordt begroot op f 20,000. In den avond yan den lsten dezer werden in de dessa Moro, district en regentschap Demak, resi dentie Samarang, 96 huizen door brand vernield. De schade wordt begroot op pl. m. f 5500. In den nacht van 26 Oct. jl., ciroa te 12'/4 uren, werd ter hoofdplaats Soerabaia een liohte schok van aardbeving gevoeld. Die aardschudding werd ook te Grissee gevoeld, terwjjl te Sidajoe een vrij sterke schok werd waargenomen. Naar het Bat. Hbl. verneemt, is de opening van het krankzinnigen-gesticht te Buitenzorg, krachtens besluit van den gouverneur-generaal dd. 19 dezer, onbepaald uitgesteld. Men mag thans verwachten dat aan voormeld gesticht eene andere bestemming zal worden gegeven. Welke is nog in het onzekere. Het incompleet van officieren van gezondheid bij het Indische leger is tot 38 gestegen. De Indische regeering heeft voor de derde maal het opperbe stuur in Nederland getelegrafeerd om spoedige voor ziening in die leemte. De heeren A. Sol c. a. hebben concessie aange vraagd voor den aanleg van een stoomtram van Soerabaia naar do zuidelijke plaatsen der residentie Rembang en Samarang tot aan Poerwodadie. Het klein notaris-examen is mot goed gevolg afgelegd door den heer J. De Crane, controleur lste kl. bij het binnenlandsch bestuur. Door den gouvernenr-generaal van Ned.-Indië zjju de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Dc titel van hoofdschout, buiten bezwaar van den Lande, aan Jl. Roienboom, schout bij de politie te Soerabaia, en zulks ter belaoning voor de door hem bij de politie bewezen goede diensten. OutslageB: Eervol uit 'i lands dienst, de gewezen cipier van 's lands gevangenis te Buitenzorg F. B. Paul. Iugetrokken: Wegens vertrek, de aan W. Bakhuis ver leende vergunning tot uitoefening der genees-, heel- en verlos kundige praktijk in Ned.-Indië. Benoemd: Tot veearts bij den burgerlijken dienst in Ned.- Indië Th. Van Aerde, vroeger die betrekking bekleed hebbende.- Bij bet openbaar lager onderwjjs voor Europeanen eD met dezen gelijkgeatelden in Ned.-Indië: tot onderwijzer der late klasse, de onderwijzer der 2de klasse J. Van Hek; tot onderwijzer der 2de klasse, de onderwijzer der 3de klasse H. C. De Vletter. V er le end: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den controleur der 2de klasse bij het Binnenlaodsch Be stuur op de hezitingen buiten Java en Jladura J. F. Le Rotix. Benoemd: Tot controleur der 2de kl. bij be} Binnenlandsch Bestuur op de bezittingen bui tea Java eu Madura, de ambtenaar pp wachtgeld W. K. i'. R. Van JUeutscbem, laatstelijk die be trekking bekleed hebbendë. Tot commies der 2de kl. by den post- en telegraafdienst Th. F. £phraiel, laatstelijk die betrekking beklgfd hebbende en pghngs van yerlof uit Nederland fzruggekeerd. Tof lsten deurwaarder by den raad ran justitie te Ba.'avia, de klerk H. C. ,Ym der Lee; tot te Soerakarta - Janssens; tot oaderwijzer lste kl. jfi. C. Gossler; id. 2de kl. M. G. Meyer; by de politie te Soe.ruhaia: tot sebout H. J. Luiks; tot waterschout J. Janssen; bjj den algtm. dienst en den aanleg van staatsspoorwegen op Java: tot opzichter lste kl. H. Koopmans. Geplaatst: In Probolingo, de ambtenaar C. L. U. De Haes, in Bantam de id. J. F. H. Van Raadshoven; iu de residentie Amboina, de adap.-eontr. H. J. Broers. Overgeplaatst: Naar Samarang, de adsp.-contr. L. A. Blanckenhagen. Verplaatst: Vaa het bosehdiatriet Kediri aaar het boschdistrict Toeban—Bodjoaegora, de opziener 3de kl. J. W. Kolraus. Bepaald: Dat de controleur 2de kl. J. C. F. Manden in de residentie Amboina blijft geplaatst, by het bosehwexen op Java en Mad ara. Werkzaam geateld: Iu de residentie Soerabaia, de ambtenaar ter beaehikking A C. Da Graaff; in de resid. Cheri- bon, de id. G. F. De Bruyn Kops, op de bezittingen buiten Java en Madora. Ingetrokken: De verplaateiag van het boeehdistrict Kediri 'naar het boeehdistrict ToebaaBodjonegoro, aan den opa. 2de kl. J. F. Schalk. Ontslagen: Eervol, de onderwyzerea lste kL A. P. Gfselmaa. Departement tan Marine. Overgeplaatst: Aan boord van Zr. Ms. schepen wachtschip te Batavia de off. van admi nistratie 2de kl. J. W. Groenedjjk; stoomschip „Rionw" de Uit. ter zee 2de kl. J. L. H. L. Wiehers; st. „Psdang" de lnit. ter zee 2de kL G. L. Goedhart; st. „Paleabaug" de lnit ter 2de kl. G. Witaen KUas; ramtoreaschip „Prins Hendrik der Nederlanden" de luit. ter aee 2de kL J. C. Van Wessemwacht schip te Batavia de luit. ter zee late kl. M. J. C. Lneardie en benoemd tot adj. van den commandant der zeemacht. Vergnnning verleend: Om te repatrieereu aan den off. van gez. lste kl. J. R. Berghuis, aan de luits.-ter-zee 2de kl. F. H. De Meester en J. Hsrtog, alsmede aan den off. van adm. 2de kl. J. W. Groenedjjk. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den gezaghebber 3de kl. by de gonv.-marine P. L. Soeters. Departement van Oorlog. Verleend: Ben 2-jarig verlof Baar Nederland wegens ziekte, aan den kapt. der inf. H. J. A. Eichholtz. Overgeplaatst: De kapte, der inf. LodwignaarPaliman en Stnalmair naar Atjah en de lste luits. der iaf. De Weerden Heldring naar Atjehde lste luit. der inf. Kamerman naar Ban tam en de late lnits. der genie Zelle naar Willem I en Vemer naar Banjoe-Biroe en de magBzynm. der genie Ormel naar Tjilatjap; de lste lnit. der inf. Smits ntar Bandjermassinde 2de luit. der inf. Reerink naar de lste mil. afd.de lste luits.- adj. der inf. Libosan naar Kedong-Kebo en De Blaanw naar Atjeh de lste Uits. dar iaf. Kejxer naar Samarang en Begemann naar Amboina; de Uit.-kol. der art. Romswiokel naar Soerabaia; de late luit. der iuf. Weuringh naar Batavia; de 2de id. Angenent naar Atjeh. Geplaatst: De kapt. der inf. Albrecht te Palembang; de 2de Uit. der art. Poelman te Batavia. Ingetrokken: De overpl. van den 2den luit. der art. Oaten naar Batavia. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den laten Uit. der inf. C. Van der Veen en aan den lsten Uit. der iaf. W. F. Lujrtjes. BUITENLAND. FroukrUk. Bjj besluit van des 24sten is bepaald dat in openbare inrichtingffii voor middelbaar onderwijs in Frankrijk de ouders zullen worden geraadpleegd, wat betreft de deelneming der kinderen aan het godsdienstonderwijs en de godsdienstoefeningen. Het godsdienstonderwijs zal worden gegeven door de geestelijken der verschillende gezindten buiten den gewonen schooltjjd. Generaal Saussier, die do Fransche troepen in Afrika aanvoert, is door Gambetta en generaal Campenon naar Parjjs ontboden. Tot gezanten te Berlijn en te St.-Petersbnrg zijn de heeren De Courcel en Cauhdordy benoemd. Uit La Goulette wordt gemeld dat generaal Logerot den 21stfen dezer te Gabes teruggekomen en don 24sten naar Sfax is vertrokken; hij deed eene gelukkige beweging naar het zuiden en ver kreeg de onderwerping van Met Matas, Geranas en Benizig. De provincie Gabes is thans vrij van den vjjand. De stam der Ouerguennas blijft geïsoleerd. Men gelooft dat hij zich weldra onderwerpen zal. Groot-Britannlc. Onlangs werd melding gemaakt van een Iersche jonge dame miss Reynolds, een ijverig lid van de Ladies Landliga, die de pachters aanzette om geen pacht te betalen. Zij is Vrijdag te Cork deswege veroordeeld om borgtocht te stellen, dat zij zich zes maanden rustig zou honden, of eene maand gevangenisstraf te ondergaan. Zij weigerde borg tocht te stellen en zal dus in hechtenis genomen worden, Rusland. De half-officiëelo Polit. Corresp." van Weenen deelt mede dat de expeditie van Rnsland in Cen- traal-Azië en de toebereidselen voor den met China dreigenden oorlog in 1880 te zamen niet minder dan 26,700,000 roebels hebben gekost. In hetzelfde dienst jaar is nog eene som van 700,000 roebels aan de uitbreiding der versterkingen in het district War schau ten koste gelegd. Oostenr.-Hong. Monarchie. De „Wiener Abendpost" maakt den tekst openbaar der dépêche, welke de Rumeensche gezait aan den minister Kalnoeky heeft voorgelezen. Het blad voegt er hij dat deze dépêche een einde maakt aan het mi in ■WW incident, hetwelk niet alleen geen nadeeligen invloed zal achterlaten op de vriendschappelijke relaties tnsschen beide Staten, maar ook zullen de loyale ophelderingen, welke gegeven werden, er krachtig toe bijdragen de enge banden van vriendsohap, be rustende op wederzijdsch belang, te versterken. Volgens de „Politische Correspondenz" keert graaf Hoyos zoo spoedig mogelijk naar Bucharest terug. Telegrammen. WEENEN, 26 Deoember. Volgens eene uit Sfc.-Po- tersburg ontvangen depeche is Kroonstadt door de- nihilisten in brand gestoken en zon een vierde ge deelte der stad vernield zjjn. BUCHAREST, 27 December. Ten gevolge va» ophelderingen, door de Rumeensche regeering aaa de Oostenrjjksche gegeven, is het Oostenrijksch- Rumeensche incident geheel ten einde. St.-PETERSBURG, 27 Deoember. Nadat den Nederlandschen gezant, den heer Van der Hoeven) Vrijdag bjj den Czaar een afscheidsandiëntie was verleend, vertrok hjj heden naar Nederland. De eerste week in Januari zal hij zich naar zijn post te Berljjn begeven. LISSABON, 27 December. Tot minister van buitenlandsche zaken is benoemd de heer A. De Serpa Pimentel. ROME, 27 Deoember. (R. N.) Heden wordt be vestigd dat er tnsschen den Pans en Bismarck een voorloopige overeenkomst is getroffen, waardoor groote opgewondenheid heerscht in de Italiaansche diplomatie, daar Bismarck sterk aandringt om de Pauseljjke zekerheidswet van Italië tot een inter nationale regeling te brengen. Tusschen Italië en Frankrijk bemerkt men levendige toenaderingspo gingen op. MADRID, 27 December. De minister van finan ciën heeft verklaard dat het met de conversie gunstig gaat. De Cortes gaan den 30sten dezer maand tot 20 Jannari niteen. Er heeft eene botsing van treinen bij het station van Brannllas plaats gehad. Verscheidene personen zijn gedood en gekwetst. LEIDEN, 28 December. De Koning en de Koningin zijn hedennamiddog om 4 uren van het Loo in Den Haag aangekomen, aan het Rjjnspoorstation ontvangen door graaf Schimmelpenninck, grootmeester, jhr. Verspijck, Hds. adjudant-generaal, den Commissaris in deze provincie en den militairen gouverneur der residentie. Een talrjjke menigte was aan het station verzameld. De Eerste Kamer heeft tegen morgen aan de orde gesteld verschillende ontwerpen en de hoofd stukken I en YIL4 der Staatsbegrooting, alsmede de wet op de middelen. De overige hoofdstukken blijven liggen tot Januari. Een Amsterdamsche bankier, die een pakket ter waarde van f 35,000 verloren had, schonk eerst aan den opperman die het had gevonden en bij hem, afgaande op het stempel, 's avonds teruggebracht, f 200 als belooning en zeide hem den volgenden morgen als loon voor zjjn eerljjkhoid nog levenslang zjjn weekloon van f 8 toe. Aan het departement van waterstaat werd heden o. a. aanbesteed het maken van de aardebaan, de kunstwerken, den bovenbouw, do overgangs - en eenige verdere werken, voor den spoorweg Merwede- Gorkum, en het maken van normaliseeringswerken in de Beneden-Merwode bij Baanhoek (raming f 2,470,000), waarvoor eenige inschrijvers waren de heeren A. Volker Lzn. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorkum voor 2,450,000; alsmede het maken van de aardebaan, kunst- en andere werken voor het gedeelte Cuyk-Beugen van den spoorweg van Nijmegen naar Venloo (raming f 224,000). Hiervoor waren minste inschrjjvers de heeren N. Van Haaren te Utrecht en H. Th. Wiegerink te Groenloo voor f 197,900. Volgens het thans verschenen jaarboekje der Chr. Ger. Kerk in ons land voor 1882, zjjn er 366 Chr. Ger. gemeenteD, waarvan o. a. Amsterdam met 4303, Rotterdam met 4212, Leiden met 1900, Urk met 1739 en 's-Gravenhage met 1370 leden. Bij koninklijk besluit is bepaald dat de stem briefjes ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer, in het hoofdkiesdistrict Middelburg op 3 Jan. 1882 in te leveren, zullen geopend worden op 5 Januari d.' a. v. Het stoomschip „Amsterdam", van Amsterdam naar Padang, passeerde gisteren Aden.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2