de begrooting van het dqsneinfonds en het ontwerp tot verlenging der bef/taande jjkwet tot 1 Juli 1882. Hedennamiddag te één uur openbare zitting, nadat vooraf het sectie-cnderzoek omtrent het Fransohe handel stractaat aal hebben plaats gehad. De minister van binnenlandsche zaken heeft de verkiezing voor de Tweede Kamer in het hoofd- kiesdistrvet Roermond, in de plaats van wijlen den heer Ajrnoldts, bepaald op 17 Januari a. s. en de herstemming, zoo deze noodig is, op 31 Januari. Door de Rijnspoorweg-Maatschappij ia het voojrloopig dividend bepaald op f 9.10 per aandeel op de volgestorte aandeelen, op f 3.64 voor de aandeelen van f 96 en op f 1.36'/, voor de «ieelen van f 36 gestort kapitaal. Yolgens de memorie van toelichting, gevoegd het aan de Tweede Kamer ingediende ontwerp tot bekrachtiging van het handelstractaat met Frank- zijn voor sommige belangrijke artikelen van onzen uitvoer naar Frankrjjk de tegenwoordige rechten of vrijstelling behouden (kaas, boter, versche riviervisch en oleïne). De nieuwe rechten voor ge- xouten boter zullen zelfs nog iets lager zijn dan de tegenwoordige. Voorts zijn verlagingen van het nieuwe algemeen tarief verkregen voor verschillende andere artikelen, waarbij onze nijverheid in Frankrijk belang heeft (stearine, vernissen, aardappelenmeel, kaarsen, likeuren, aardewerk, stoffen van katoen en wol, en papier.) Bovendien is ons het genot van alle tariefsgunsten verzekerd, die Frankrijk aan andere natiën mocht toestaan. De voorrechten voor doorvoer door Nederland van goederen uit het Tol verbond, langs spoorwegen of ter zee, zijn niet alleen bevestigd, maar tot doorvoer nit België over Nederlandsche zeehavens uitgebreid. Daarentegen bepalen de verbintenissen van Neder land zich in hoofdzaak tot het volgende: 1*. Be stendiging der tegenwoordige invoerrechten of vrjj stelling voor 15 Fransche artikelen, waarvan een aantal voor onze nijverheid van geen overwegend belang is; - 2°. bestendiging van accijns op Fran- schen wijn. Wat in- en uitvoerrechten in de Koloniën betreft, behelst het nieuwe tractaat slechts het wederzjjdsche beding van behandeling op den voet der meest be gunstigde natiën. De vlaggen der beide landen worden in hunne koloniën geheel gelijkgesteld, be houdens wederzijds noodige uitzonderingen. 'sKonings regeering heeft er wel is waar niet in mogen slagen om den bestaanden toestand in Frankrijk in zijn geheel te handhaven, maar daarentegen zal do Neder landsche wetgever, door de bekrachtiging van het tractaat voor de regeling van het douanentarief in het Moederland voor de meeste, in de Koloniën voor alle artikelen zijne vrijheid herkrjjgen, altijd be houdens gelijkstelling van Frankrijk met de meeat begunstigde natie, terwijl, wat de wederzjjdsche vlag gen betreft, voortaan ten opzichte der douanen- en scheepvaartrechten, behalve op enkele bijzondere punten, wederkeerige gelijkstelling zal bestaan. Art. 17 van het bestaande tractaat, dat de af schrijvingssom bij uitvoer van bier uit Nederland tot f 0.62'/! per hectoliter beperkte, is vervallen, zoodat dit bedrag nader overeenkomstig den bestaanden accijns zal kunnen geregeld worden. Vruchteloos is onzerzijds beproefd een verlaging der tegenwoordige rechten op haring en stearine- kaarsen te verkrijgen, terwijl herhaaldelijk aange wende pogingen om do bestaande tarifeering van gewoon gedistilleerd en aardappelmeel te handhaven of daarvoor een verdere vermindering te verkrijgen, almede zijn afgestuit op de bepaalde weigering der Fransche regeering. Z. M. heeft met 1 Jan. a. s., ter vervanging van de op 31 Dec. a. s. aftredende en niet herkiesbare leden van de geneesk. raden, tot leden dier raden benoemdvoor Zuid-Hollanddr. T. H. Blom Coster, te 's-Gravenhagedr. J. Vroesom De Haan, te Rot terdam; J. C. Huysman, apotheker, te Brielle; A. C. Cramer, oud-apotheker te Rotterdam; en met 1 Januari a. s., benoemd tot plaatsvervangende leden van de geneeskundige raden: voor Zuid- Holland: dr. J. N. Ramaer, te 's-Gravenhage; dr. F. H. G. Van Iterson, te Gouda; J. Torn Leeson, heel- en vroedmeester, te Stad aan 't Haringvliet; W. A. L. Legebeke, apotheker, te Rotterdam; J- C. Th. Vigelius, apoth., te 's-Gravenhage; W. Robertson, apoth., te Rotterdam; den luit. ter zee 2de kl. J. A. Borel, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebroken, met 1 Januari overzeesche bezettingen en koloniën en tuaachen de keerkringen. emenjfd Nieuwe. a. s., op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksca pensioen van f 1000 en van een ver hooging van dat pensioen met f 150 'a jaars, voor Doo,r je politieialhier is proces-verbaal opge haakt wegens tefen haar gepleegd verzet door eei\ig© personen, bij h)t naar de politiewacht brengen van een beschonken ]ersoon; alsmede tegen de wed P., wegens diefstal ian een paar kleedingstnkken van een bleek, teger zekeren J. S. wegens verwon ding in het aangezicht van eene vrouw, en eindelijk nog tegen vrouw E,. die zich had schnldig gemaakt aan verschillende kleine diefstallen bij insluiping. Zij is ter beschikking van de jnstitie gesteld. Heden is naar le gevangenis te 's-Gra venhage overgebracht S. V. P., die zich ten nadeele van zijn patroon, d«n fabrikant B., aan misbruik van vertrouwen heefl schnldig gemaakt. Hedenmorgen cmstreeks negen uren is bij het afrijden der Korenbeursbrng een jongen door een met paard liespannen wagen zoodanig aan gereden, dat het hen onmogelijk scheen overeind te komen. Na hem den sigarenwinkel van den heer Voet aldaar binnengedragen te hebben, werd hij kort daarna naar zjjno woning vervoerd. De strijd, die onlangs gevoerd werd over de vraag of gedrukte visitekaartjes, welke met een paar letters zijn beschreven, als drukwerk mogen verzonden worden, is toen door den minis ter van waterstaat n den door het pnbliek ge- wenschten zin uitgemaakt. Maar het publiek be schouwt die kaartjes, als zij in open omslagen wor den verzonden, niet «.ltijd als drukwerk, al wordt er een centspostzegel op geplakt. Menigmaal toch worden zij met andere brieven in de brievenbus geworpen in plaats van in de bus, voor drukwer ken bestemd. Het gevolg is dat de administratie der posterijen ze dan als brieven beschouwt en, daar zij voor dit geval ontoereikend gefrankeerd zijn, den ontvanger 10 cents port laat betalen. Daar het blijkt dat die vergissing meermalen ge beurt, achten wij eene herinnering aan de twee bnssen - de ééne voor brieven en de andere voor drukwerk bestemd - niet overbodig. Een diefstal bij nacht onder zeer ge heimzinnige omstandigheden heeft in de residentie weder plaats gehad. In den nacht van Weensdag op Donderdag is nl., hetzij door overklimming over de hooge muren der belendende tninen en stallen, hetzjj door zich te M«r. insluiten in het onderhuis de woning van baron Van H., aan den Bosch kant, een even brutale als vreemdsoortige diefstal gepleegd. Van buitenbraak was daarbij geen sprake alle toegangen tot de woning waren behoorlijk ge sloten; toch kunnen de huisgenooten er zich geen denkbeeld van maken hoe de dieven (want het moeten er meerdere zijn geweest) zich hebben kunnen doen insluiten. Wat daarvan in ieder geval zij, zooveel is zeker dat de huisknecht, wiens slaap vertrek in het onderhuis aan de straatzijde gelegen 's nachts te vier uren gedruis hoorde. Toen hij zijn deur wilde openen, bleek deze van buiten te zijn gesloten, hetgeen later bleek te zijn geschied door het inslaan van een zware ijzeren pen, boven den grendel. De knecht luisterde toen aandachtig en hoorde een zware mannenstem zeggen: „houd eens vast." Daarna bleef alles stil tot 's morgens halfzeven, toen de knecht zijn raam openschoof en de voorbijgangers verzocht aan het bovenhuis aan te schellen. Toen de andere bewoners beneden kwa men, ontdekten zij wat er gebeurd was. In de stu deerkamer van baron Van H. hadden de dieven, door het openen van de gaskraan (die op een niet ge makkelijk te vinden plaats staat) licht ontstoken. De lessenaar van den bewoner was, zonder veel geweld - het slot was volkomen gaaf - geopend en men had er twee muntbiljetten uit gestolen en voorts uit een kleine lade f 25 aan rijksdaalders en p.m. f 10 aan Fransche muntstukken, benevens twee gouden ringen. Tal van andere voorwerpen van waarde, bankbiljetten enz. waren achtergelaten, terwijl uit een aangrenzende openstaande kamer, waarin veel zilver is geborgen, niets werd ontvreemd. Onmiddellijk werd de politie van het gebeurde in kennis gesteld en zij is ijverig in de weer om zoo mogelijk de brutale dieven - waarschijnlijk niet geheel en al onbekend met de lokaliteit - op te sporen. Gisternacht heeft te Zwol le een belang rijke arrestatie plaats gehad. De officier van justitie jhr. Van Panhuis heeft met den commissaris van politie, den inspecteur der posterijen en den post- ber jl. van 's-Gravenhage naar Zwolle overgeplaat- sen commies der posterijen Camp op het ontvreemden van een aangeteekenden brief met geldswaard*. Beschuldigde moet reeds bekend hebben onlangs te Zwolle een onaangetoekenden brief met bank papier te hebben ontvreemd, alsmede een vóór eenigen tijd in Den Haag vermisten aangeteeken den brief zich te hebben toegeeindigd. Door de Hollandsche IJzeren-Spoor wegmaatschappij [is op eenige treinen de verwar ming met gas toegepast voor voetverwarming. Bin nen het rijtuig is niet anders zichtbaar dan een verwarmde ijzeren plaat in den vloer langs de zitplaatsen. - Door de Haarlem-Zandvoort-Spoorweg- maatschappij zjjn in de salons en coupés barer rijtuigen gaskachels geplaatst van een nienwe con structie, die eene aangename warmte verspreiden en een vrooljjk aanzien hebben. Het vijfde ljjk van de met depostsohuit bij Gorknm verongelukte personen is ook gevonden, tegen een krib, een heel eind stroomafwaarts van de plaats, waar de andere lijken gevonden zijn. Het is te Wondrichem begraven. Aan den te Weenen gehouden wedstrijd1 voor een Hongaarsch volkslied namen 1493 com ponisten deel, waarvan 872 uitOostenrijk-Hongarije en 326 alleen nit Weenen. Twee politie-beambten in bnrgerklee- ding ontmoetten op den „boulevard de Belleville" te Parijs een aantal personen, die hun verdacht voor kwamen. Een der agenten veinst beschonken te zijn en valt op een bank neer, waar hij weldra in een schijnbaar diepen slaap is gedompeld. Spoedig naderen de verdachten en beginnen den politie dienaar, die zich steeds slapende hondt, van zijn portemonhaie en pwtfffovélle te berooven. Op het oogenblik dat zij rim en flink ugoi horloge willen meestermakeD, sn en inlichtingen te pakt den zakkenroller bi:. VAN MEYGAARD^ een hevige worsteling, waaraan met nog twee confraters toegeschoten-van den ge- waanden slaper deelneemt en* waarbij drie der pick pockets worden gearresteerd, nadat zij twee der politie-beambten vrij ernstig hadden verwond. Een Noorweegsch schip, datWoensdag 11. te Liverpool is aangekomen, had een aantal op varenden van een Engelsch schip aan boord, dat op 27 November door zwaren storm overvallen en lek geworden was. Het zon zeker gezonken zijn, zoo de lading niet bijna uitsluitend uit timmerhout had bestaan. Daardoor bleef het, hoewel het water gelijk met het dek was, toch drijvende. Zestien dagen bleef het schip, van roer en masten beroofd, rondzwalken. Met eenig versch water en wat ge zouten vleesch hield de bemanning zich in het leven, totdat zjj het geluk had, het schip te ont moeten, dat haar naar Liverpool bracht. lelegrammen. werkeljjk verblijf in militairen dienst in 's Rijks directeur ,op heeterdaad betrapt den sedert 1 Decem BRUSSEL, 23 December. De woordenwisseling, die Dinsdag in de Kamer tusschen de heeren Olin en Coremans heeft plaats gehad, heeft aanleiding gegeven tot een incident, dat geene verdere gevolgen scheen te zullen hebben. Heden heeft echter de heer Olin verklaard dat hij met het proces-verbaal geen genoegen nam. Men zegt dat er een duel zal plaats hebben. ALEXANDRIE, 23 December. De opening der Egyptische Kamer van Afgevaardigden is tot 26 dezer uitgesteld. Het officiëele blad bevat een be sluit, waarbij Mahomed Soeltan-pacha tot president der Kamer werdt benoemd. - Een telegram uit Suez meldt dat zes der muitende soldaten, die zich nu in hechtenis bevinden, en 25 anderen, die veroor deeld zijn, zullen worden opgezonden naar Caïro. - De Bedoeïne, die den Egyptischen officier vermoordde, is gevangengenomen. Alles is nn rustig en het onderzoek naar de ongeregeldheden is eenige dagen uitgesteld. BERLIJN, 23 December. Door verschillende bla den doet het bericht de ronde, dat de regeering het oogenblik slecht gekozen acht voor het houden van een wereldtentoonstelling alhier en dat zjj verlangt dat deze niet zal worden gehouden vóór wij een tiental jaren verder zijn. WASHINGTON, 23 Dec. Terwijl de geneeskun digen gisteren getuigenis aflegden met betrekking tot Guiteau's geestvermogens stoorde hij het verhoor gedurig door kenteekenen van ongeduld. Hij ver klaarde dat de deskundigen meer menschen hadden opgehangen dan de doctoren gedood hadden, en daarüa schreeuwde hij in onbeschrijfelijke opgewon denheid: „De doctoren hebben president Garfield

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2