is nr. L. J. P. J, Jeekel gesteld ter beschikking van den- goure'ynettr.generaai yan Nod.-Indië, om te worden benoemd rechterlijk ambtenaar daar te lande. Tjit een bij bet departement van marine ont- Tar^gen telegram blijkt dat de oefeningsdivisie onder Vevel Tan Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, •den kapt ter zee F. H. P. Van Alpben, St.-Vincent Terlatea heeft. De oefeningen rullen zoodanig ge regeld worden dat de divisie 15 Januari a. s. te Madeira zal bunnen aankomen. Z. M. heeft met 1 Januari a. s. aan J. Sin gels eervol ontslag verleend als ingenieur-architect de landsgebouwen; - benoemd: tot subst.-offic. van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden mr. EL D. Van Ketwich Verschuur, thans subst.-off. van justitie bij de arrondissements rechtbank te Winschoten; tot subst.-off. van justitie bij de am>nd.-rechtbank te Winschoten jhr. mr. A. CL De Geer, thans ambt. van het openbaar minis terie bij de kantongerechten in het arrond. Utrecht, voor de kantons Utrecht en Wijk-bjj-Duurstede, ter standplaats Utrecht; tot ambtenaar ran het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Utrecht, voor de kantons Utrecht en Wijk-bjj-Duur stede, ter standplaats Utrecht, mr. J. C. G. Boot, advocaat en procureur, werkzaam bij den ambt. van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te 's-Gravenhage; - den officier van administratie 3de kl. O. Van Merkesteyn, op verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand, waarin dit besluit ter zijner kennis zal worden gebracht. Gemengd Nieuws, In de Watersteeg werd hedenmorgen eene vrouw, aldaar rijdende met een handwagen met turf, door een kolenwagen van den heer R. aange reden. De vervoerder, J. K. génaand, had volgens ooggetuigen plaats genoeg om de vrouw temjjden, te meer daar zij zich met haren wagen tegen een huis had geposteerd, hetgeen echter niet belette dat de vrouw toch door het aanrijden met wagen en al omvergeworpen werd, zoodat zij, zeer pijnlijk, naar het politiebureel geleid is. Aldaar behandeld deor den heer D., bleek 't dat er een rib gekneusd was. Tegen den dader wordt proces-verbaal opgemaakt. Hedenmorgen is buiten de Zijlpoort het lijk opgehaald van zekeren M., die, naar wij vernemen, sedert langen tijd spoorloos uit zijne woning was verdwenen. Te Aarlanderveen (dorp) ontstond heden middag, circa 1 uur, brand in een huis, bewoond in twee perceelen. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was en hare goede diensten bewees, hadden de vlammen weldra eene zoodanige uitbrei ding verkregen dat aan redding van het gebouw niet te denken viel en hot in een uur tijds geheel uitgebrand en in een puinhoop verkeerd was. Alleen eene schuur met hooiberg bleef gespaard. De vijf koeien van den eenen bewoner werden gered, dank zij de hulpvaardigheid van G. Yan L. en R. T. De inboedel van de beide bewoners was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Gisteravond tegen acht uren is te Haar lem brand uitgebarsten in het perceel in de Groete Houtstraat, laatst bewoond door Gebroeders Brink- mann, koffiehuishouders, en waarin sedert eenige dagen een uitpakkerij van lakens en buckskins werd gehouden, doch alleen van 10 tot 4 uren. De spoe dig toegesnelde brandweer heeft het gevaar voor uitbreiding bedwongen en den brand tot dit perceel, waarvan de benedenverdieping is uitgebrand, be paald. Tien spuiten hebben gewerkt. De oorzaak is onbekend. De inschrijving voor een nieuwen schouw burg te Rotterdam is niet volteokend, al getuigen de reeds ontvangen inschrijvingen van groote sym pathie. Er is dan ook besloten, de inschrijving als nog tot 29 December open te stellen. - Een ge rucht zegt dat een belangstellende werkelijk ƒ50 000 zou toegezegd hebben voor den bouw van een nieuwen schouwburg, doch onder voorwaarden, welke het bestuur niet kon aannemen. Om den 7den Januari naar Indië te vertrekken en daarmede den driewekelijkschen mail dienst te openen ligt op het oogenblik in de Koningshaven te Rotterdam een stoomschip, dat met het beste van onze Nederlandscho koopvaardijvloot kan wedijveren. Het is de „Zuid-Holland", het nieuwe stoomschip van de „Rotterdamsche Lloyd," dat, ge bouwd aan de werven van de heeren Raifton Dixon tü Co. te Midülesbro o/T., aan alle strenge eischen voor «en zeewaardig en geriefelijk schip voldoet. Dit mailschip, lang 315, breed 37 voet, munt door zijn inrichting nit. Het kan 36 passagiers 1ste kl. en 16 2de kl. vervoeren, terwijl het tnssohendek voor het vervoer van troepen is ingericht. Het meet 2400 ton en de machine (compound systeem) heeft een vermogen van 220 p. kr. nominaal. Het voert 6 reddingsbooten. Ten gerieve van de passa giers is besloten dat de „Rotterdamsche Lloyd" voortaan Marseille op de uit- en thuisreis zal aandoen en de „Zuid-Holland" zal het eerste stoomschip zjjn dat de reis aldns aanvaardt. De N. R. Crt. brengt dit in herinnering, ook met het oog op de gouver- nementspassagiers. Bij hen bestaat de meening dat zjj by voorkeur met de stoomschepen van de maat schappij „Nederland" de reis naar Java moeten aanvaarden, doch dit is eene dwaling. Door het gouvernement wordt vërlangd dat de gouverne mentspassagiers zullen vertrekken met stoomsche pen onder Nederlandsche vlag. Door die bepaling zyn de stoomschepen van de maatschappij „Neder land" met die van de „Rotterdamsche Lloyd" op geljjken voet gesteld en zoo kunnen dan de gon- vernement8-passagiers naar goedvinden gebruik maken van de eene zoowel als van de andere onderneming. Naar men verneemt, zijn, in verband met een brand, welke de vorige week op een hooi zolder in een stal in de Wenastraat te Rotterdam heeft plaats gehad, de stalhouder en zijn zoon ge arresteerd. - De politie heeft twee personen ge arresteerd, die een ledige enveloppe presenteerden en, op antwoord wachtende, zich inmiddels met in de gangen aanwezige goederen verwijderden. De Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft, naar men mededeelt, eene som van 10,000 uitgekeerd aan de weduwe en kinderen van den arbeider M. Van Gils, die te Moer dijk bij het jongste spoorwegongeluk hetleven verloor. Wederom is te Gouda aangifte gedaan van vier gevallen van pokziekte uit één geein, en wel eene moeder met drie kinderen, die geen van allen gevaccineerd zijn en ook geene geneeskundige behandeling ondergaan. Uit Amsterdam schrijft men dat vande 19 personen, tegen wie in het begin der vorige week proces-verbaal is opgemaakt, een zich ver dronken heeft en dat een ander aan de gevolgen van mishandeling is overleden. Niettegenstaande aanhondend zoeken, is het vijfde lijk - dat van schipper Hartman, bij het omslaan der postschuit bij Gorkum omgekomen - niet gevonden, zoodat men dat treurig werk ge staakt heeft. Het lijk van den anderen schipper is te Woudrichem onder algemeene deelneming ter aarde besteld. - In een stoomververij te Haaks bergen trof een uitschietende spoel een werkman juist in het oog, waardoor dit geheel stnk geslagen werd en het oog er nit genomen moest worden. - In de Ridderstraat te Amsterdam heeft een stief moeder het vijfjarig kind van haar man (een meisje) zéé gekastijd dat de kleine aan de gevolgen is overleden. De ontaarde vrouw is in hechtenis. - Voor de slachtoffers van den schouwburgbrand te Weenen is in ons land reeds ruim 4300 bijeenge bracht. - Door een gasontploffing in het Noorder station te Weenen werden twee beambten gedood en drie personen zwaar gewond, terwijl deuren en vensters van het kantoor voor de inkomende rechten werden vernield. - Te Bristol is door den storm een huis omgewaaidtwee kinderen kwamen ouder het puin om. Nog een spoorwegonheil op rekening van de maatschappij Paris-Lyon-Méditerranée. Niet ver van Marseille geraakte een sneltrein buiten spoor en woelde een eind ver in het zand. De schok was zoo hevig, dat de machinist van de locomotief sloeg en geheel verpletterd werd. Drie conducteurs werden eveneens zwaar gekwetst, voor twee bestaat weinig hoop op hun behoud. De reizigers kwamen er allen met den schrik en eenige lichte kwetsuren af. De maatschappij kan zich toch ook niet beroe men, dat zij heel gelukkig rijdt. Te Portsmouth is zekere h eer Newman, een „solicitor" met uitgebreide praktijk, gevangen genomen wegens het verduisteren van hem toever trouwde gelden tot een bedrag van 14,000 p. st. Hij heeft reeds bekend. Het poolsohip „Jeannette", een drie mast-stoomschip, waarvan twee sloepen gevonden zijn, heette vroeger „Pandora", heeft een inhoud van 500 ton en werd, gelijk men weet, door den heer Bennett, eigenaar van de „New-York Herald", uitgerust tot een ontdekkingsreis in het hooge Noorden. Bennettlegde 68,000 pd. »L aan deze expeditie ten koste, en vertrouwde de leiding er van toe aan De Long, kapitein bij de marine der Yerèenigde Staten van Noord-Amerika, die den bodem van een degelgke bemanning voorzag. Den 8sten Juli 1879 vertrok de „Jeannette" van San- Francisco en sedert 3 September van dat jaar werd niets van het schip vernomen. Op laatstgenoemd tgdstip werd het op weg naar Wrangol-Iand gezien door een walvischvaarder. In den zomer van 1880 zond de regeering der Unie den kotter „Corwin" en in Jnni van dat jaar nogmaals hetzelfde vaartnig en de „Rodgers" nit om de „Jeannette" op te sporen langs de Behringstraateen derde schip, de „Alliance", werd naar Spitsbergen gezonden, doch alles vrach teloos. Sarah Bernhardt gaf Maandag haar benefice-voorstelling te Moskon („La Princess» George"). Na de lste acte braakte zij bloed en de voorstelling kon niet doorgaan; ernstig is het echter niet, want de beroemde actrice heeft wel eens meer dergelijke aanvallen gehad. Zij is dan ook den vol genden avond te Petersburg opgetreden. Keizer Wilhelm heeft 15,000 mark ge zonden voor de slachtoffers vaa den Weeher braad. De matinée bij graaf Yon Beast te Parijs heeft meer dan 40,000 fr. opgebracht. De Fransche soldaten, die van Tunis naar Tebessa gingen, hebben veel geleden van de overstroomingen. 15 zijn bezweken, een aantal heeft typhus. Yan 12 zijn de voeten bevroren. Het kamp te Tebessa is overstroomd. - In Oran zijn 200,000 hectaren overstroomd; reeds zijn 175 lijken gevonden» BUITENLAND. Frankrijk. De inkomsten van Frankrijk znllen dit jaar de nitgaven met 200 millioen fr. overtreffen en daar de supplementaire credieten 170 millioen bedragen, blijft er een saldo van 30 millioen fr. Naar men uit Parijs meldt, zal de minister van Financiën Allain Targé, na de Kerst-vacantia een wetsontwerp indienen tot het instellen van een rijks-pensioenfonds voor oude en gebrekkige werk lieden. De tabaksverkoop heeft dit jaar 320 millioen in de schatkist doen vloeien. In 1845 beliep de verkoop slechts 34 millioen en nog neemt het ge bruik steeds toe. Italië. De Kamer heeft gisteren besloten de werkzaam heden te verdagen tot 18 Januari. Het Groene Boek is aan de Italiaansche afge vaardigden rondgedeeld. Het bevat 302 stukken over de Turksch-Grieksche quaestie (van 27 Juli tot 28 Nov. 1881). Te Palermo is Maandag 11. het verboor van den bandiet Randazzo voor het hof van assises aldaar begonnen. Van de 32 opgeroepen getuigen waren er 15 weggebleven. Rusland. De „Regeeringsbode" meldt dat do verhuizing der bewoners van Kouldscha naar Semiretschje begonnen is. De vrees, welke de bevolking koesterde, is ver dwenen, en er bestaat grond voor de hoop op eene ongehinderde overgave van het Uli-dal. Generaal Friede heeft in last bekomen, de bevolking aangaand» den staat van zaken in te lichten. Uit St.-Petersburg wordt thans bericht dat d© kroning van keizer Alexander HI te Moskon, wegens den gezondheidstoestand der keizerin, tot den herfst van 1882 is uitgesteld. Vereenigde Staten. De firma Elder C°. te Liverpool heeft den heer William Pearce naar Amerika gezonden, om te onderhandelen over het stichten van eene nieuwe stoomvaartlijn tusschen Nieuw-York en Engeland, waartoe nieuwe schepen zouden gebouwd worden, welke de reis in zes dagen zouden doen. De heer Pearce gelooft zelfs dat men er in slagen zou den overtocht tot vijf dagen te beperken. De booten zouden van staal worden vervaardigd en elk een millioen dollars kosten. Het blijkt thans dat de te Boston op de „Iowa" naar Liverpool ingescheepte geweren oude musketten waren, ten gevolge van eene vergissing als messen en keukengereedschap ingeschreven. Zuid-Afrika. Ds. J. Lion Cachet is naar de Trekboeren in de Portugeesche bezittingen ter Westkust vertrokken. Indien zjjue rapporten over de nieuwe kolonie St.- Januaric gunstig luiden, zullen vele Boeren uit de

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2