Saterdag 224 December. A°. iStst, Les mages allant a Bethlehem 6705. Den Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Een nalezing op een gemeenteraadedebat. Met bet oog op het aanstaand Kerstfeest stelt de Uitgever van het Leidsch Dagblad uitsluitend voor de abonnés a 2.50 ver krijgbaar een prachtige photogravure, getiteld n&ar de beroemde schilderij van J. Portaels ea vervaardigd door de Heeren Goupil &Co. te Parijs. De handelswaarde van-deze gravure foedraagt minstens vijftien gulden. Een exemplaar is tentoongesteld ia bet magazijn der Heeren D. Sai.a Zcnen, «die de lijst a 3 leveren. Naar buiten de stad worden geene ex. gezonden, tnaar ze kunnen werden afgehaald. Aangezien de voorraad niet groot is zal geen bon worden gegeven, maar kunnen de abonnés, die van deze aanbieding gebruik wenschen te maken, een ex. a ƒ2.50 op vertoon van hun naamkaartje laten afhalen. Deze aanbieding geldt natuurlijk slechts -voor zoolang de voorraad rstrekt ends mor genavond, Zaterdag, vervallen. DE UITGEVER. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJ8 DEZES CO UB AST: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Pnnco per post.1.40. Afzonderlijke Kommen.0.05. PRIJS DES ADYERTEHTIEJC: Ven 16 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.17%. Grootere letten naer plaatsruimte. Voor het iscae?-.-»" ren buiten dn itad wordt 0.10 berekend. Uithoofde van het Kerstfeest zal deze Courant Haandag-avond niet worden uit gegeven. „Dit wökt in hooge mate mijn bevreemding!" Ziedaar bet kalm, maar veelbeteekenend oordeel, door een geacht raadslid uitgesproken over de ver klaring, door den voonsittor in de raadsvergadering van den 8sten dezer afgelegd, dat B. en Ws. tegen hnn eigen voordracht in zake de benoeming van een gascontrolear zouden stemmen, «en voordracht, waar tegen volgens hun eigen woerden bij hunoollege in geenen deele bezwaar bestond. Hoe zulk «en oordeel in het dagelijksche leven, in onparlementair, goed, rond Hollandsoh zou lui den, laten wjj liefst aan de beslissing onzer lezers over. Inderdaad, wanneer men het oorspronkelijk voorstel van B. en Ws., dd. 17 Nov. 11. naleeBt, ataat men verbaasd. Daar toch wordt onder meer aog verklaard: „In do eerste plaats zal alsna, naar onze zienswijze, - de zienswijze van B. en Ws. das, en niet die van den Baad - door den Baad moeten worden overgegaan tot de benoeming van een deskundige." Ea toch verklaarde de voorzitter dat B. en Ws. tegen hun eigen voorstel zou den stemmen. Men zou dat kannen noemendoch neen, onthoaden wij ons liever van eenige qualificatie en bepalen wij ons veeleer tot de opmerking, dat onze geachte vertegenwoordigers in den Raad in het ver volg wèl zullen doen, bij B. en Ws. omtrent elk door hen ingediend voorstel inlichting te vragen of het dageljjksch bestuur al dan niet geneigd is zulk een voorstel door zijn stemmen te steunen. Intusschen, wij kannen het ons best begrijpen dat nu juist niet elk gemeenteraadslid in zalk een duisternis en onzekerheid zal verlangen rond te tasten en het komt ons zeer verklaarbaar voor, hoe diep wij het overigens ook betreuren, dat ten ge volge van het in de zitting van den Ssten dezer voorgevallene reeds een onzer meest gewaardeerde vertegenwoordigers gemeend heeft niet langer in den Baad zitting te kunnen blijven nemen. Dat betreuren wij, èn omdat onze gemeente daardoor wordt beroofd van een kundig, onpartijdig en werk zaam vertegenwoordiger, èn omdat dit aftreden, weinig hoop geeft op herstel van de in den laatsten tijd reeds al te dikwijls verstoorde kalmte bij de beraadslagingen in den Baad, een kahnte, zoo on misbaar voor een riohtige behandeling der gemeente belangen. Het is toch maar al te aeer te vreezen, dat de woorden, waarmede leedwezen werd betuigd ever de richting, opnieuw aan de discussie gegeven, jnist na dit aftreden maar al te lang weerklank znllen vinden. Doch het is nu eenmaal niet anders: gedane zaken nemen geen beer en de ernstige, van innige overtuiging sprekende aandrang: „verwerp dit voor stel met, want anders vrees ik dat de oude strijd weer met verdubbelde kracht zal uitbarsten", mocht geen gehoor vinden, en op de vraag van een ander raadcKd, of het IDagelijksch Bestuur zijn conclusie na neg handhaafde, niettegenstaande door den Voor zitter was verklaard, dat dit bestuur unaniem tegen zijn -eigen, uit overtuiging gedaan voorstel sou stem men, luidde bet onverklaarbare, maar alles afdoende antwoord: Natuurlijk. Hen kent den afloop: het voorstel werd verworpen En de gevolgen Zjj znllen cich, helaas *1 te spoedig openbaren. Om na ten opzichte der klach ten, die eerlang van de zijde der gasverbraikers mochten rijzen, op zuiver terrein te komen, meenen wij op een belangrijke onjuistheid in de discussie van den 8eten dezer <te moeten wijzen. „Er is nn eenmaal besloten, dat «r gas <van een zekere licht- fcracht en zuiverheid zal moeten worden getoverd, «n nn geloof ik dot het .voldoende is daarvan mededeeling te doen aan den directeur, en ik ben «r van overtuigd, dat hij alles zal aanwenden om, voor zooveel van hem afhangt het hem gegeven bevel na te komen." Zoo sprak de voorzitter, maar wij vragen: Indien de gasverbraikers komen -klagen, al is het niet over gas, door Cannel-kolen al te eterk gecarbureerd, maar b. v. over gas, tot welks bereiding al te veel harst is gebezigd - want ook dat is mogelijk aan gasfabrieken in Nederland - wat sal men hnn dan antwoorden? Zal men hun wel licht tot geruststelling meedeelen het aantal kaar sen, door den fabrikant zelf aan de fabriek gevon den Maar indien zij daaraan waarde hechtten, zon den zij waarlijk al zeer naïef zijn. De ontevredenheid zal toenemen en zelfs niet tot bedaren kunnen gebracht worden door de verklaring: de gemeentelij ke gasfabriek oefent geen monopolie uit, ge kunt n ook op andere wijzen van licht voorzien en door n dat aan te schaffen, gaslicht ontberen. Op dat argument, door den geachten voorzitter aange voerd, valt nogal iets af te dingen. Wij doen een beroep op alle bezitters van ook maar eenigazins uitgebreide fabrieken of nijverheidsondernemingen en vragen hun in gemoede of het hnn feitelijk mogelijk zou zya het gas te ontberen en zonder groot brand gevaar of onbetaalbaar tijdverlies de toerlnoht te nemen tot b. v. 50 of 100 petroleumlampen. Wat den kleinhandel en particulieren betreft, dezen zouden dien raad wellicht kunnen volgen en het zou daarom zaak zijn dien niet al te dikwijls te herhalen ep gevaar af dat or gehoor aan mocht worden gegeven. Hoe dan de gemeentelijke gas fabriek ook maar een zeer geriagen interest zou kunnen afwerpen, moge becijferen wie lichtsterkte kan bepalen zonder controleur. Thans toch krijgt onze gemeente reeds een schreeuwend dure gas fabriek, waarvoor, ofschoon hare oprichting slechts 21/, ton gouds heeft gekost, thans ruim 2 ton ter uitbreiding is gevoteerd. Commissarissen, ja, deden tijdig genoeg een voorstel tot uitbreiding om voor den winter klaar te komen, indien nl. de Raad slechts daar was om elk voorstel zoo maar voetstoots aan te nemen. Het ware echter naar onze bescheiden meening te wenschen geweest, dat de Raad over dat voorstel Tan commissarissen nèg langer had beraadslaagd en besloten een geheel nieuwe fabriek te bonwen, alles nieuw. Thans gaan onze gasver braikers, gaat onze gemeente zelvo met hare drukkend zwaar belaste fabriek, zonder contróle en met het advies„maar aBder licht te gebruiken", een donkere toekomst te gemoet. LE1DM, 23 December. De vergadering van het departement Leiden der Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering van Njjverheid was gisteravond zeer goed bezocht. De heer Stam zette op een heldere en duidelijke wijze uiteen de fabrikatie van waterstofgas nil water. De zeer geringe prijs von 1 cent per knb. meter maakte dit gas uiterst geschikt voor warmtc-bron, te meer nog daar het aantal warmte-eenheden, ver kregen by verbranding van waterstof, zooveel grooter is dan het aantal warmte-eenheden bij verbranding van lichtgas verkregen. De spreker besloot zijne rede met den wensch uit te drukken dat d- Maat schappij van Nijverheid en de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zich de zaak van het watergas zoodon aantrekken, overtuigd als hij was dat deze brandstof voordeelig voor den fabrikant en heilzaam vitot het algemeen zon blijken te zijn. Blijkens aohterstaande advertentie wordt op nieuw eau beroep gedaan op de Nederlandsche lief dadigheid. De aanleiding hiervan is het volgende: JIn den avond van den 17den dezer is bij het over zetten der post van 's-HertogenboBch naar Gorknm op de rivier de Merwede, tnsBchen Woudrichem en Dalem, de schuit waarin de conducteur der brieven malen van de tweede klasse A. Bax, de postiljon J. Asmus, twee schippers genaamd H. Hartman en J. Hartman en een soldaat gezeten waren, door stormwind omgeslagen, waardoor vier moeders met te zemen 19 kinderen in rouw zijn gedompeld an tevees van hunne kostwinners beroofd. Ten gevolge van de nieuwe schoolwet enz. zijn, naar men verneemt, vanwege de gemeente Zoeterwoude reeds opmetingen van eenige perceelen gedaan, tot het bouwen eener school even buiten de voormalige Koepoort. De heer A. Van der Sluis, te Alphen aan den Rijn, is benoemd als hoofdonderwijzer aan de Christe lijke nationale school te Oostwold. Bij de te Alkemade gehouden aanbesteding van het onderhoud van grintwegen en kunstwerken onder die gemeente was de laagste inschrijver de heer J. Yan den Heuvel Azn. te Haarlemmermeer, voor 14,339, aan wien het werk is gegund. Blijkens den Utrecbtschen Studenten-Almanak voor 1882 bedraagt het getal studenten aldaar thans 560. Daarvan zijn leden van het studenten corps: in de godgeleerdheid 62, in de rechten 135, in de geneeskunde lil, in de wis- en natuur kunde 19, in de letteren 7, te zamen 334; ond- leden van het studentencorps: in de rechten 11,, in de geneeskunde 3, in de wis- en natuurkunde 1,. in de letteren 7, te zamen 22; verder ingeschreven- bij den rector magnificus der universiteit: in de- godgeleerdheid 122, in de rechten 11, in de genees kunde 29, in de wis- en natuurkunde 36, in de letteren 6, te zamen 204. De heer Yan Eeden, directeur van het Koloniaal- Museum op het Paviljoen te Haarlem, heeft het voornemen opgevat om, met medewerking van be langstellende en deskundige laudgenooten, een weten- schappeljjk-industrieelen ontdekkingstocht naar Bor neo voor to bereiden. Het doel is de rijke natuur voortbrengselen van dat land te leeren kennen, en voorts te onderzoeken op welke wijze aldaar handels- en landbouw-ondernemingen met goed gevolg kunnen gevestigd worden. Het stoomschip „Maas" is Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken. Bij resolutie van den minister van koloniën

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1