Woensdag T A' Les mages allant a Bethlehem iV. 6702. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Met het oog op het aanstaand Kerstfeest wefischt de Uitgever van het Leidsch Dagblad, van Dinsdag20Deceraber af, uitsluitend voor de abonnés, a f 2.50 verkrijgbaar te stellen een prachtige photogravure, getiteld naar de beroemde schilderij van J. Portaels en vervaardigd door de Ideeren Goupil Co. te Parijs. De handelswaarde van deze gravure bedraagt minstens vijftien gulden, waarom wij ons van verdere aanbeveling zullen onthouden. Een exemplaar is tentoongesteld in het magazijn der Heeren D. Sala Zonen, die de lyst a f 3 leveren. Naar buiten de stad worden geene ex. gezonden, maar ze kunnen worden afgehaald. Aangezien de voorraad niet groot is zal geen bon worden gegeven maar kunnen de abonnés, die van deze aai. i g gebruik wenschen te maken, een r f 2.50 op vertoon van hun naamkaartje 1 m afhalen. slechts Deze aanbieding geldt natu voor zoolang de voorraad strek DE Uil ER. Voor de lnteekenaren daarop b ooren bij dit nummer van het Leidsch Dag lad de Nos. 266 tot 270 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. X /ffc ;'r.» 'W '-«Oi/ »c»»* fcW' V-a «a** tw wA LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER C0URA5T: PRIJS DER ADTERTENTIEJT: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LEIOG1S, 20 December. Ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad alhier zijn heden in de lste afdeeling 475 van de 788 en in do 2de afdeeling 555 van de 983 stem gerechtigden opgekomen, d. i. te zamen 1030 van de 1771. - Bij de vorige stemming voor den gemeente raad maakten 1169 personen van hun kiesrecht gebruik. Heden is aan de universiteit alhier de heer F. J. Sprengler, geb. te Middelburg, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proef schrift get.: „Is de opname van klachtdelicten in het strafrecht noodzakelijk?"; - tot doctor in de staatswetenschap de heer R. T. Mees, geb. te Bataïia, met academisch proefschrift, get.„Staats toezicht op de fabrieksnijverheid in het belang der openbare rust, veiligheid en gezondheid", - en dezelfde tot doctor in de rechtswetenschap met Stellingen. Bij B. en Ws. is geene bedenking tegen hot door maj. S. M. Yan Iperea gedaan verzoek om conti nuatie in hare betrekking van stad3-vroedvrouw, evenmin als tegen dat van mej. J. Van Sonsbeek, om eervol ontslag als derde onderwijzeres aan de open bare sehool der 3de klasse N°. 3, tegen 1 Febr. a. s. Ter vervulling van de vacatureD, welke op 31 December a. s. in de plaatselijke schoolcommissie ontstaan zullen door de periodieke aftreding van dr. D. Bierens De Haan, dr. M. J. De Goeje, dr. W. P. Weebers en dr. J. Van Bemmelen, zijn de volgende aanbevelingen van twee personen opge maakt: 1°. ter aanvulling van de vacature ontstaande door de aftreding Tan dr. D. Bierens De Haandr. D. Bierens De Haan en dr. J. E. Van Iterson;2°. ter aanvulling van de vacature-dr. M. <T.De Goeje: dr. M. J. De Goeje en dr. E. F. Yan Dissel3°. ter aanvulling van de vacature-dr. "W". P. Weebersdr. W. P. Weebers en mr. N. K. F. Land4°. ter aan vulling van de vacature-dr. J. M. Van Bemmebsn dr. J. M. Van Bemmelen en dr. J. Carapert. Op de voordracht ter vervulling der vacature aan de josgensschool der lsto klasse, ontstaan ten gevolge van het aan G. J. F. Biegman verleend eervol ontslag als derden onderwijzer op cene jaar wedde van f 550, vermeerderd met 100 voor het geven van onderwijs in de Fransche taal, zijn ge plaatst de heeren H. L. Do Haas, thans reeds aan genoemde 6chool werkzaam, en F. J. Weide, onder wijzer te Almeloo. Vermits zich slechts twoe solli citanten hebben aangemeld na herhaalde oproo- pingen, hebben B. en Ws., in overleg met den districts-schoolopziener,na ingewonnen advies van het betrokken hooid der school, besloten alleen deze twee sollicitanten op do voordracht te plaatsen en die niet aan te vullen met een derden persoon, die toch niet in aanmerking zou kunnen of willen komen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned. Oost-Indië, door middel van het stoomschip „Zeeland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 24sten December a. s., des morgens te twaalf uren. Aan het postkantoor alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des morgens om halfacht bozorgd zjjn. De door Gedeputeerde Staten goedgekeurde begrooting der gemeente Noordwijkerhout, voor hot jaar 1882, bedraagt in ontvang en in uitgaaf elk f 33,580.01. Onder de uitgaven komt een post voor groot f 5920, tot aankoop eener inschrijving op het Grootboek, groot f 9000 nominaal; terwijl do ge zamenlijke kosten vau het lager onderwijs zijn geraamd op f 18,490, waaronder zijii begrepen die voor don aanbouw eener nieuwe school voor 150 leer lingen. Wegens den gunstigen finantiëelon toestand der gemeente is voor dien opbouw geen gebruik gemaakt van het bepaalde in art. 49 der wet tot regeling van het Lager Onderwijs, en worden de bedoelde kosten mitsdien geheel uit do gewone in komsten bestreden. Tot onderwijzer te Stompwijk is op eone jaarwedde van 700 benoemd de heer B. Beneker te Nieuw-Boierland. Uithoofde de in 1880 voor Boskoop benoemde burgemeester zijn vaste woonplaats nog niet in die gemeente gevestigd heeft en blijkens het doorhem gegeven antwoord op eene in den Raad gehouden interpellatie daarop geen vooruitzicht schijnt te be staan, hebben - opdat de belangen der gemeente daardoor niet langer schade mogen lijden - een veertigtal der voornaamste ingezetenen zich tot den Koning gewend, met het verzoek den burgemeester te willen gelasten om te voldoen aan art. 74 der Gemeentewet, door zijne vaste woonplaats binnen de gemeente te vestigen. De commissie, door den minister van oorlog benoemd en belast met de keuringen der levens middelen van het leger gedurende het jaar 1882, is samengesteld als volgt: Leden: de majoor R. T. Muschart van het 5de reg. inf. te Nijmegen, de kapitein-intendant J. C. Ubbens in de 2de militaire afdeeling te Utrechten de lste luit. E. G. Winkel toegevoegd aan den hoofdintendant bij het leger. Plaatsvervangende leden: de majoor P. J. Straat man van het 4de reg. infant, te Gouda, de kapiteins intendant J. Gruys in de 3de milit. afdeeling te Dordrecht en S. Van den Bent lste div. inf. te Breda. Blijkens aanschrijving van den hoofdintendant van het leger, zal de wijze van voeding van den troep zooals die voor het nu eindigende jaar bij wijze van proef was ingevoerd, bestendigd worden, echter met die wijziging dat het zoogenaamde ration B (des morgens koffie met kaas en des middags vleescb, groenten en aardappelen), dat nu des Zon dags verstrekt werd, zal komen te vervallen, ter wijl ook op dien dag de3 morgens soep en des middags de gewone spijs zal worden verstrekt. Deze maatregel treedt in werking zoodra de nog voorhanden hoeveelheid kaas zal verbruikt zijn. Door 6S0 hoofden van huisgezinnen te Schevenin- gen is aan den Haagschen gemeenteraad een adres ingezonden tot afschaffing van de kermis te Scho- veningen. Adressanten gronden hun verzoek op de vele ellenden, die onafscheidelijk aan de kermis verbonden zijn; het geld, in de huisgezinnen onmis baar, wordt dikwijls in brooddronkenheid doorge bracht. Zij wijzen op het ergerend nachtrumoer en op de omstandigheid, dat Scheveningen als 8ste afdee ling van 's-Gravenhage geen afzonderlijke kermis noodig heeft en begeert. Ook komt het hun voor dat bedoelde afschaffing veel tot beperking van het misbruik van sterken drank zal bijdragen. Het Geuzengesticht „Wilhelmus van Nassauen", een weeshuis voor kinderen van zeelieden uit geheel Nederland, gevestigd te Brielle, ontving dezer dagen van den Koning als beschermheer eene gift van 100. Door de heeren mr. P. Brooshooft en E. Fabius is aan de Indische regeering concessie gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram van Passaroean naar Panaroekan. - Naar men ver noemt, is door den luit.-kol. der artillerie Roms- winckel eervol ontslag gevraagd. De commissie van beheer der nalatenschap van Koning Willem H zal met 1 Januari a. s. worden ontbonden. In de bewapening der infanterie is een ver andering gebracht, zoodat ieder soldaat vii 124 stuks scherpe patronen is voorzien. Djze zw.irv vracht wórdt niet geheel gedragen ei jrsj ij lende wijze geborgen. Deofficiëele viering vanhett v ij y t-[r. jarig bestaan van Athenaeum er 1 v r: tei: te Amsterdam zal op 9 Januari a. rats vinden. In de Koningszaal van Artis zal in eene openbare vergadering van den Senaat, onder voorzitting van den rector magnificus, den hoogleeraar J. W. R. Tilanus, als feestredenaar namens den Senaat de hooglceraar Jorisser. optreden, terwijl daarna de Senaat eene receptie zal houden, waarbij autoriteiten e<i afgevaardigden gelegenheid zullen hebben den Senaat met het eeuwfeest geluk te wenschen en de oud-studeotea om elkander te ontmoeten. De Senaat biedt daarna aan eenige genoodigden een feest- maaltjjd aan en het studentencorps zal den vol genden dag de gebruikelijke serenades brengen. De eigenlijke feesten van de studenten en van de reünisten zullen, zooals vroeger is medegedeeld, in den zomer van 1882 plaats vinden. Aan de diaconie der Evang.-Luthersche ge meente te Amsterdam is door wijlen mej. H. Sukkel, wed. van den heer J. H. Schmidt, een legaat ver maakt van f 2000. Men deelt aan het Vad. uit Zutfen mede dat de bezwaarschriften, die bij de Tweede Kamer tegen de verkiezing van den heer Van Heeckeren van Keil zjjn ingekomen, de volgende bezwaren inhouden 1. Het aanwezig zijn van één stembriefje meer in- een bus dan het aantal kiezers bedraagt, dat gestemd heeft; 2. Hot niet geteekend zijn van de stemlijst van Dinxperlo. Te dien aanzien echter kan geen bezwaar geopperd worden, daar de opgave in het proces-verbaal van het stembureel overeenstemt met het aantal uitgebrachte stemmen in die gemeente. Daarenboven heeft de Tweede Kamer reeds vroeger in dergelijke zaak de uitspraak gedaan, dat dit verzuim van niet-teekening geen nietigheid kan teweegbrengen. Wat de niet behoorlijk gestempelde brieijes betreft die 7 in getal zijn, deze zijn door het stembureel te Zutfen bij de stemopneming als van onwaarde ter zijde gelegd, zoodat in dit opzicht geheel overeen komstig de wet is gehandeld. Mr. G. Delprat, raad-adviseur aan het depar tement van financiën, is door den Koning-Groot-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1