Dinsdag 20 December. Les mages allant a Bethlehem A". 1881. JV°. 6701. 1 Deze Oourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Set het oog op het aanstaand Kerstfeest wenscht de Uitgever van het Leidsch Dagblad, van Dinsdag20 December af, uitsluitend voor de abonnés, a 2.50 verkrijgbaar te stellen een prachtige photogravure, getiteld naar de beroemde schilderij van J. Portaels en vervaardigd door de Heeren Goupil Go. te Parijs. De handelswaarde van deze gravure bedraagt minstens vijftien gulden, waarom wij ons van verdere aanbeveling zullen onthouden. Een exemplaar is tentoongesteld in het magazijn der Heeren D. Sala Zonen, die de lijst a 3 leveren. Naar buiten de stad worden geene ex. gezonden, maar ze kunnen worden afgehaald. Aangezien de voorraad niet groot is zal geen bon worden gegeven, maar kunnen de abonnés, die van deze aanbieding gebruik wenschen te maken, een ex. a f 2.50 op vertoon van bun naamkaartje laten afhalen. Deze aanbieding geldt natuurlijk slechts voor zoolang de voorraad strekt. DE UITGEVER. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJ8 DEZER COURANT: r Voor Leiden per 8 maanden1-10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.a 6.05, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootera letten naar plaatsruimte. Voor bel incassee- ren buiten da stad wordt 0.10 bdrekend. RTAD8-BBRIOHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat krachtens de artt. 8 en 15 der wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad n°. 85), de verkieiing van een lid van den Gemeenteraad, ten gevolge van het door den heer Mr. P. A. VAN DER LITH genomen ontslag, die in 1885 moe9t aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 20sten December aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LeideD, DE KANTER, Burgemeester. 8 December 1881. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTBR en WETHOUDERS van LEIDEN, GezieB de wet van 28 Juni 1881 (Stbl. n°. 102) tot her- mening van de artikelen 264, 265 en 266 der Gemeentewet; Doen te weten dat bet 2de suppletoir kohier der plaatselijke directe belastiag, dienst 1881, in afschrift gedurende vyf maanden op de Secretarie der gemeente (hnanoièele afdeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegd, en dat elke aangeslagene binnen drie maanden ua de nitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aaa den -Gemeenteraad kan inbreBgen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mededeeling van 's Raads beslissing bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kas komen, wor dende tevens de verplichting tot bet betalen van den aanslag door bet indienen van bezwaren en het instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 December 1881. E. KIST, Secretaris. Vergadering vau den Gemeenteraad van Leiden. op Donderdag 22 December 1881, des namiddags te twee aren. Punten ter behandeling 1°. Verzoek van Mejuffrouw S. M. Van Iperen om continuatie als stads-vroedvrouw (266). 2°. Benoeming van vier leden der Plaatselijke School-Com- missie (267). 3s. Idem van een derden onderwijzer aan de Jongensschool der lste klasse (268). 4®. Verzoek van Mej. J. Van Sonsbeck, om ontslag als derde onderwijzeres aan de school n°. 3 van de derde klasse. (269). 5°. Voordracht tot wijziging van de beslniten betrekkelijk de heffing en invordering van bet recht voor het verleenen der vergunning tot het uitoefenen van den kleinhandel in sterken drank (270). LEIDEN, 19 December. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. R. A. Cort Tan der Linden, geb. te 's-Gravenhage, be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Valachheid als ver- valsehing van bewijsmiddel.'' We ontvingen hedennamiddag per Engelsche mail de Indische bladen van 10 tot en met 14 Nov. Onverwachts, terwijl hij gereed stond zich ter kerke te begeven, overleed gistermorgen onze 1 geachte stadgenoot mr. J. L. Klaverwijden, sedert 25 September 1857 notaris alhier, in welke betrek king hij veler vertrouwen verwierf en zich daardoor in een uitgebreide praktijk, ook van buiten deze gemeente, mocht verheugen. Vele jaren was hij bovendien regent van het Roomsch-Katholiek Wees- en Oudeliedenhuis en van het Hofje van den Hei ligen Geest of Cornelis Sprong's hof. De overledene was den 17den Juli 1815 te Zoeterwoude geboren en bereikte alzeo den ouderdom van ruim 66 jaren. Weder zijn bij het gemeentebestuur alhier 31 aanvragen ingekomen om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank na 1 Mei 1882. Het totaal bedraagt thans 213. Bij de heden gehonden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen ƒ44, ƒ22.50, f 4.80 en 2.30; de laagste ƒ44, 22.50, ƒ4.50 en 2.25. De instructiebrik „Castor" zal voor de a. s. zomeroefeningen der bootsmansleerlingen worden gebezigd. De jongens der oudste afdeelingen aan boord van de opleidingsschepen „Anna Paulowna" en „Admiraal Yan Wassenaer" zullen achtereenvol gens aan boord van de „Pollux" worden ingescheept. Binnenkort zal de equipage van het opleidingsschip „Admiraal Yan Wassenaer" vermeerderd worden met een dertigtal schepelingen van de kanonneer boot, gestationeerd te Leiden. Gedurende de indienst- stelling der opleidingsschepen is reeds een twee duizend-tal lichtmatrozen en jongens tot versterking der vloot aangewonnen. Op de vergadering van het departement Leiden van de N. M. t. B. v. Nijverheid zal Donderdag a. s. optreden de heer G. J. Stam, assistent aan de Polytechnische School te Delft. De heer Stam zal eene voordracht houden over watergas, de brand stof der toekomst, een en ander door proeven toe gelicht Wij twijfelen niet of deze zaak van zoo groot belang, zal leden en introducé's getrouw doen opkomen. Te Katwijk aan Zee heeft zich een reeiteer- gezelschap gevormd. Men hoopt dat de eerste ver- eeniging van dien aard, welke aldaar opgericht is, de gewenschte vruchten ook voor Katwijk-binnen, kan het zijn, zal dragen. De leden van de Eerste Kamer zijn ter ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag den 27sten December a. s., des namiddags te drie uren. Yolgens den heer Yan Musschenbroek alhier moeten de vermiste sloepen van de „Koning der Ned." op een der zuidelijke Atolls - eilandengroepen van koraalvorming - van de Maledieven aangeland zijn en vinden de opvarenden daar wat tot onderhoud van het leven noodig is, zonder meer. Zij hebben kans nog geruimen tijd, stel tot het einde van Februari, daar te blijven, indien zij niet gezocht en afge haald worden. Een gemakkelijke gids, gelijk die voor spoor wegreizigers bestaat, is thans bij den Haagschen uitgever Ten Hagen, ook voor tramreizigers ver schenen. Hij omvat al de straatspoorwegen, zoowel die waarop stoom- als paardekracht gebezigd wordt, uit ons geheele land. Niet alleen de Btraten, waar het voertuig doorgaat, ook de merkwaardige ge bouwen, welke men er mede bereiken kan, worden opgegeven, evenals van de grootste plaatsen de voornaamste hotels, gerechtshoven, kerken, koffie huizen enz. Naar men thans verneemt, heeft de minister Tan marine bepaald dat de straf, aan de schrijvers op de Rijkswerf te Amsterdam opgelegd, omdat zij, in strijd met de verordeningen, zich rechtstreeks tot den minister hadden gewend meé" een verzoek om traktementsverhooging, moet worde.n geroyeerd, en de ingehouden gelden hun moeten worden terug gegeven. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Araster dam, is Zaterdag te Batavia aangekomende „Con rad" vertrok dien dag van Batavia naar Amsterdam de „Limburg", van Batavia naar Rotterdam, ver trok mede dien dag van Batavia, en de „Maas", van Rotterdam naar Nieuw-York, is Vrijdag aldaar aangekomen; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Zaterdag van Napels. Gemengd Nieuws. De persoon J. K., van Katwijk aan den Rijn, die zich te veel aan Bacchns had gewijd, is niet alleen des avonds om halfelf in de Schoolsteeg te Oegstgeest in een moddersloot, maar ook een half uur daarna bij aankomst van den tram te Katwijk a/d. Rijn te water geraakt. Door de be hulpzame hand van K. v. d. D., geëmployeerde bij de R. S.-T.-M., werd hij weder op het droge gebracht. De vorige week geraakte 'savondsdoor de duisternis W. Soyer van Aalsmeer met paard en wagen te Haarlemmermeer in de Ringvaart, een vrij diep water. Even te voren was een sleepboot met schepen aldaar opgehouden. Een der schippers bemerkte het onheil en ging er 6poedig met een boot op af. De equipage was reeds bijna midden in de vaart. Soyer hing aan den kop van het paard, doch het mocht den schipper gelukken man en paard te redden. Dezer dagen nam een jongmensch uit de gemeente Haarlemmermeer, P. De G., zoo men zegt, de vrijheid hetzij opzettelijk of *it aardigheid, want het is een kwast der kwasten, uit een winkel te Haarlem 2 horloges mee te nemen. De eigenaar, spoedig de font bemerkende, ging hem achterna en haalde hem bijtijds in om zijne horloges terug te bekomen. Znlke aardigheden konden wel eens duur te staan komen. Ten gevolge van het springen var, Jfeiï helm van den ketel, is de branderij van <®,en P. C. Van der Pant Jr., aan de Hoogstraat te Schiedam, met het daarnevens geleden pakhuis dienende tot distilleerderij, geheel afgebrand, terwijl de aangrenzende branderij van de,n heer J. B. Yan Bijll alleen door de spoedige 'ett degelijke werking der brandspuiten kon behouden bljjven. Naar uit Wondrichem wordt gemeld ie gisterochtend de postschuit drijvende gevonden met den bodem naar boven. Na onderzoek zijn de brieven pakketten gevonden en is het gebleken dat de schuit den avond te voren bij de overvaart was omgeslagen. De opvarenden, vijf in getal: twee schippers, de conducteur en de postillon, benevens een milicien der artillerie als passagier, zijn omgekomen. - Te Genemuiden is een dienstbode, die van den zolder aardappelen haalde, van de ladder gevallen, ten gevolge waarvan zij den nek brak en toen men haar riep, dood op den vloer werd gevonden. Op last der prefectuur van politie is te Parijs de Déjazet-schouwburg gesloten, omdat de inrichting niet genoeg waarborgen van veiligheid oplevert voor het geval van brand. Men verzekert dat nog eenige schouwburgen hetzelfde lot zullen ondergaan. Te Tunis en in de omstreken heeft een geweldige orkaan gewoed. Te Medjez viel daardoor een muur om, waaronder een twaalftal Fransche soldaten bedolven werden. Yjjf hunner verloren hel leven drie werden zwaar, de overigen licht gewond. Uit Malaga wordt bericht dat een wacht," bjj de gevangenis geposteerd, een Engelschman, die op de wallen wandelde, vijfmalen toeriep„Wie daar?" Maar de Engelschman verstond geen Spaansch, en de wacht gaf vuur, zoodat hij dood neerviel. De pachter Brennan is bij RoBcommon in zijn eigen woning doodgeschoten; zijn misdrijf was dat hij met zijn grondeigenaar een schikking had ge maakt en zijn pacht had betaald.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1