N°. 6697. 15 December. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor L»iden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Alaooderlijke Nommers.0.05. PRIJS DEB ADYERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet ioeaasee- rea bnitea de stad werdt 0.10 berekend. BTADS-BBRICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 {Stuatsbhn°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan N. WOUTERLOOD en zijne rechtverkrijgenden tot het plaatsen van een stoomketel •in de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen, uit komende aan het Levendaal N°. 174 en aan het Bestuur der Schicjvereeniging PIETER ADRIAANSZ. VAN DER WERFF ea zijne rechtverkrijgenden tot oprichting van eene sch'tetmrichting in een der lokalen van het perceel aan de Beestenmarkt N®. 19. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 December 1881. E. KIST, Secretaris. LGIBEN, 14 December. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Rotterdam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 17den December a. s., des morgeus te acht uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Yrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Blijkens de mededeelingen van de Staatscourant is de opbrengst van 's rijks middelen over de afge- loopen elf maanden f 2,769,124 hooger dan het vorige jaar. Dit verschil is dus slechts weinig ver anderd sedert het einde der maand October. Maar tegenover de raming is het verschil grooter geworden, omdat do maand November zoo veel meer opbracht dan 1/12 der raming. Reeds nu overtreft de uitkomst der elf maanden de raming met ruim f 4,934,000. Overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. yan Delft, tot regeling der bezoldigingen van het personeel voor het gaderen van het schatgeld van de duikers aan den Leidschendam, heeft de gemeente raad gisteren zonder stemming besloten aan den gaarder W. Meyburg eene jaarwedde toe te kennen van f 800, plus f 120 voor huishuur, aan den vasten knecht een weekloon van f 8.60 en aan den noodknecht een weekloon van f 2.50. Tevens is hun machtiging verleend om bjj Gedep. Staten aan vraag te doen ter verkrijging van verlenging van concessie tot het heffen van tol voor het gebruik van het jaagpad langs den Yliet, tusschen Leiden en den Leidschendam. Na kennis genomen te hebben van de Memorie van Beantwoording meent de commissie van rappor teurs, dat de openbare beraadslaging over het wetsontwerp tot voorstelling van nieuwe wetteljjke bepalingen betreffende de maten, gewichten en gas meters, voldoende is voorbereid. - Op een punt blijft de commissie van rapporteurs met den minister van meening verschillen: de ijk der gasmeters. De Commissie blijft van gevoelen, dat de ijk der gas meters niet tot het karakter van den jjk behoort. - Het belang van den gasverbrniker, zoowel als dat van don gasleverancier wordt beter dan door den verplichten ijk bevorderd, door het facultatief onder zoek, dat de commissie van rapporteurs voorstaat. - Daarom biedt de commissie dat beginsel, uitgewerkt in eenige amendementen van het wetsontwerp, met vertrouwen aan de Kamer aan. - De commissie stelt voor om art. 7 te lezen als volgt„Het is verboden te koop aan te bieden, in den handel te brengen of voor de meting van geleverd gas in gebruik te geven gasmeters, die de gemeten hoeveelheid in andere dan metrieke maat uitdrukken." - Mocht dit amende ment de goedkeuring der vergadering wegdragen, dan zullen in het wetsontwerp nog eenige aangegeven veranderingen dienen gebracht te worden. Als eerste bron van inkomst van de nieuwe drankwet kan het Rijk rekenen op een bedrag van ruim f 4000, dat ontvangen zal worden door de levering van formaatzegels van 21 cents, welke moeten gebezigd worden voor de in te dienen ver zoekschriften aan de gemeentebesturen, om vergun ning te bekemen. Ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Zntfen waren uitge bracht 2837 stemmen, waarvan er 27 van onwaarde werden verklaard. Gekozen is de heer Yan Heeckeren van Keil, candidaat der centrale kiesvereoniging, oud-directeur van het Kabinet des Konings en oud minister van bnitenlandsche zaken, met 1406 stem men. Op mr. T. P. baron Mackay, candidaat der kiesvereoniging „Nederland en Oranje" en burge meester van Winterswijk, waren 1396 stemmen uitgebracht. Tot lid der Provinciale Staten is te Rotterdam gekozen de hoer De Monchy met 370 stemmen. Op den heer Bichon van IJsselmondo waren .64 stemmen uitgebracht. De Haagsche afdeeling der Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde zal hare bloemententoon stelling houden van 23 tot 28 Maart a. s. in het gebouw voor K. en W. De tentoonstelling van bloemen en gewassen, uitgaande van de 's-Graven- haagsche Tuinbouwvereeniging" zal aldaar plaats hebben van 11 tot 18 April a. b. Iu den Doelen te Haarlem is door den majoor, eerstaanwezend ingenieur aldaar, onder nadere goed keuring van den minister van oorlog, in het openbaar aanbesteed het maken van een fort bij IJmoiden (lste gedeelte) raming f 138,000; 17 inschrjjvings- biijetten waren ingekomen. Hoogste inschrijver waB de heer Klein te Moerdijk voor 144,000 en de laagste de heer Borsthouwers te Stratum (Noord- Brabant) voor f 97,800. Er wordt medogedeeld dat er vijf ton gouds is geboden voor het Paviljoen van wijlen Prins Frederik der Nederlanden aan het strand te Scheve- ningen. De prins Yon Wied heeft echter dit aanbod niet aangenomen, maar in bedenking genomen om het paviljoen tot zomerverblijf te doen verbouwen. Bij het te Middelburg gehouden examen voor apothekersbediende zijn geslaagd de heeren J. H. Rieborn, van Rotterdam, en F. Hoogmei, van Leeuwarden; 1 candidaat trok zich terug, 1 werd afgewezen. Met het stoomschip „Madura" zjjn te Amsterdam ook, behalve de schipbreukelingen van de sloep van Bruyn8, medegekomen die uit de giek, gecommandeerd door den kabelgast Schon) indertijd door het stoom schip „Delcommijn" opgenomen. Allen waren zeer welvarend. Men seint uit Parjjs aan de N. R. Crt. dat de president der republiek in het legioen van eer benoemd heeft: den heer Van Kerkwijkjurylid der electriciteitB-tentoonstelling, tot commandeur; den heer Genard Oyens, gedelegeerde, tot officier; de heeren Yan Hedeman, secretaris, De Voys, adjunct gedelegeerde, en Yan der Ven, exposant, tot ridders. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Maandag Adende „Cele bes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok dien dag van Suez; de „Torrington", van Java naar Rotterdam, arriveerde Zondag-voormiddag te Suez; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren van Suez vertrokken en de „Hercules" van IJmuiden naar Java; de „Utrecht", van Bata via naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag bij het eiland Wight. Z. M. heeft mr. A. J. graaf Van Randwijck benoemd tot referendaris bjj den Raad. van State- verlof verleend aan: dr. P. H. Schoute te Groningen, tot het aannemen van den titel van „Officier d'Aca démie"; dr. E. H. Yon Banmhaner te Haarlem, tot het aannemen van den titel „Officier de l'In- strnction Publique"; dr. E. Piaget, te Rotterdam, tot het aannemen van den titel van „Officier d'Aca- démie"waartoe zij door den minister van openbaar onderwijs en schoone kunsten in Frankrijk zjjn l anoemd; - aan den kapt. J. Scholtens, van het wapen der genie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol entslag uit den militairen dienst verleend, ingaande den lsten Januari 1882benoemd tot ingenieur der 2de kl. voor het stoomwezen H. W. E. Strove, thans adspirant-ingen.; 1'.benoemd: tot magazjjnmeester der marine te Amsterdam, den griffier aldaar J. L. Pisuisse; tot griffier bij de directie der marine te Willemsoord, den commies L. F. Over de Linden; tot commies, den adj.-comm. J. H. V. Riemens, en tot adj.-comm., den klerk J. P. Yan Reyn; 2°. overgeplaatst als griffier bij de directie der marine te Amsterdam den griffier bij de directie der marine te Willemsoord, J. Van de Yen; - den kapt. J. J. Mathjjsen, magazijnm. der art. bjj de constr.-magazjjnen te Delft, in rang en betrekking verplaatst naar Dordrecht. Gemengd Nieuws. Tegen den 16-jarigen W. F. v. d. B., die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van geld ten nadeele van zjjne patroons, de assuradeuren K. De R., wonende aan den Stationsweg, is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt. Een vrachtwagen, hedenmiddag om streeks twaalf uren de klapbrug over den Ouden Rijn bij de Hooigracht passeerende, geraakte met een der wielen door de planken, met het gevolg dat de brng brak en de passage er over aan beide zijden met planken moest worden afgesloten. Als een gevolg van het onderzoek van den commandant der brandweer van de schouw burgen te Amsterdam, met het eog op brandgevaar, zal de schouwburg „Frascati" eene verandering ondergaan, die den uitgang van de galerjjen ver gemakkelijkt. Mevrouw Edmond-Adam heeft een ver gadering belegd van alle schouwburg-directeuren en uitgevers van couranten te Parijs, om een wel dadigheidsfeest te organiseeren voor de slachtoffers van den brand te Woenen. Capoul heeft reeds 1000 frs. beschikbaar gesteld. Thalia-theater teNieuw-York zal een benefice-voorstelling geven met hetzelfde doel. Te Nieuw-York organiseert Minnie Hank een concert voor de noodlijdenden, en ook in den Thalia- schouwburg aldaar zal eene voorstelling gegeven worden ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der omgekomenen. Reeds is 250,000 florjjnen bijeen gebracht en de giften blijven rijkeljjk vloeien. Het aantal slachtoffers wordt op 917 geschat. Een jong meisje verloor tegelijkertijd haar vader, moeder, zuster, zwager en verloofde. Onder de dooden is een student uit Schotland gevonden. Een man, die zijne vrouw uit den schonwbnrg had ge red, wilde ook zjjn zoon redden, maar kwam met hem om; de arme vrouw is krankzinnig geworden. Een jong artist had van zjjn vader afscheid genomen, zeggende dat hij van de voorstelling in het Ring- theater niet meer thnis zou komen, daar hjj den anderen morgen vroeg naar Berlijn wilde vertrekken. Natuurlijk zocht de vader den zoon onder de lijken hij meende dat van zjjn zoon te herkennen en liet het hjj zich thuis brengen. Men stelle zich zijn vreugde voor, toen hjj 's avonds een telegram uit Berljjn kreeg, waarin zijn zoon berichtte, dat hij 's avonds reeds met een vriend Weenen had verlaten. Een Engelschman maakt de opmerking dat de brand te Santiago, in 1863, waarbjj 2000 personen omkwamen, op denzelfden datum van dezelfde maand en op hetzelfde uur plaats had als de brand te Weenen. Ofschoon het gevaar, dat de schouwburg zal instorten, nog groot is, was het gistervoormiddag toch mogelijk dieper door te dringen. Meer dan 30 geheel misvormde, verbrande lijken zjjn gevonden. In het eigenljjke parterre kon men nog onmogeljjk

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1