N°. 6695. Dinsdag 13 December. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. NIEUWE GEDICHTEN J. J. Ia. TEN KATE, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 8 maandenf 1.19. Franco per posL1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—8 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsroimte. Voor bet ineaasee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Wij zijn in de gelegenheid als PREMIE aan te bieden een geheel nieuwen Dichtbundel yan J. J. L. Ten Kate, gedrukt op fraai papier met gekleorden rand. In dezen bundel, ge'.iteld: TAN komen uitsluitend yerzen yoor die nog nooit uit gegeven en das geheel onbekend zijn. Het werk zal, doch slechts voor zoover de voor raad strekt, uitsluitend verkrijgbaar zijn voor Abonnés op het Leidscb Dagblad. Morgen zal in ons blad een bon geplaatst wor den, tegen afgifte waarvan, met bijbetaling van 36 Cents, het boekwerk aan ons Bureel ken worden afgehaald. Tegen ineen ding van den boa -en ÏO Cents verhooging voor porto, wordt het werk ook naar bniten verzonden. LEIDEN, 12 December. De minister van oorlog heeft aan verschillende opper-, hoofd- en verdere officieren machtiging ver leend om hot vroeger aan hen uitgereikt onder scheiding^ toeken te doen verwisselen, o. a.: dat van XXX in XXXV aan den luik-kolonel G. G. A. Schwartz van het 3de reg. veld-art.; dat van XX in XXV aan den majoor H. -Beyerman, adj. van den Prins van Oranje, en aan de majoors P. J. Straat man en P. L. EL M. B. D. Kraal, van het éde reg. inf. - Vorder heeft -dezelfde minister het onderschei- ding8teeken voor 15 jaren Ned. dienst als officier toegekend o. a. aan den laten luit. C. M. E. VanLöben Seis, van het 3de -reg. veld-art.- eervol ontheven van zjjne function van kapt. voor speciale diensten den kapt. W. G. Rompelman. van het éde reg. inf. van zijne detacheering bij het kol. werfdepot (op zijn verzoek) den lsten lnit.-admi&istrateor van kleeding G. E. Lubbers, die vervolgens is belast met het beheer over het garnizoene-kleedingmagaeijn te Leiden; - bestemd tot officier voor speciale diensten bij het corps den kapt. J. J. Logger van het éde reg. inf.; - gedetacheerd bij het kol. werfdepot den lsten luit.-adm. van kleeding W. H. J. Kuipers, belast met het baheer over het garnizoens-kleedingmsgazijn te Leiden. - Door den inspecteur der inf. is o. a. voorts «vergeplaatst de 2de luit. M. J. L. Oudshoorn van het éde bij het 2de reg., en door den inspecteur der artillerie de kapt. J. J. C. Hinlopen van het 3de reg. vest-art. bij het 3de reg. veld.-art. -Ein delijk is toegekend het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen met de gesp „Atjeh 1873—1S80" aan den lsten luit. C. Van Dora en aan den mili cien-plaatsvervanger P. H. Massa, beiden van het éde reg. inf. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen ƒ45, ƒ22.50, f 4.70 en 2.25; de laagste 44, 22.50, 4.50 en ƒ2.25. Het voorstel tot wijziging van het reglement op de Witte of Litteraire Sociëteit te 's-Hage, ten einde de speelwoede te beperken, is aangenomen met 308 tegen 43 stemmen. Een oad-hoofdoffieier der marine bespreekt in „de Tijd" de kans, die er bestaat, dat ook de schipbreukelingen van de „Koning der Nederlanden", van wier lot men nog niets vernomen heeft, gered rijn geworden. Hjj zegt: „Al de sloepen, behalve die van den heer Bruins, zijn noordelijk gegaan; men zon dus mogen veronderstellen, dat de drie vermiste mede om de Noord zijn gedreven. Had men met één Bloep te doen, men zon ernstig be ginnen te vreezen dat zij weg is; maar drie fiinke sloepen, in dezen stillen gordel, met bekwame zee lieden aan het roer, zou mij zeer doen vermoeden, dat deze drie hij elkander zijn gebleven en ergens land hebben gehaald." Op dien grond dringt de schrijver er op aan, dat men de eilanden, vooral de Maledieven, goed zal onderzoeken. Aan J. P. Theunissen, J. A. Gerken en T. Van den Esch, te Amsterdam en 's-Hage, ïs door den minister van waterstaat concessie verleend tot gebruik van den grooten rijksweg van Amsterdam naar Utrecht, ten behoeve van den aanleg van een stoomtramweg. Aan de universiteit van Amsterdam is tot doctor in -de geneeskunde bevorderd de heer C. C. Delprat, arts, geb. te Breda, op een proefschrift, getiteld: „Over snifcervormmg in de lever." Do heer Van Zuylen zal met nijn gezelschap nogmaals het oordeel van het buitenland uitlokken. Nog véór het einde van dit jaar wil hij met zijn gezelschap, te Antwerpen ïn de Variétés, eenige malen „Vriend Frits" gaan opvoeren. De verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdbies district 'Sneek, tengevolge van het overigden van ften heer dr. W. H. Iêzerda, zal -plaats hebben op 3. Januari 1882, en -de her stemming, zoo -noodig, op 17 ffenuari d. a v. Het Nederlands oh Werkliedenverbond „Patri monium" heeft een .pensioen--en onderstanösverbond voor werklieden en 'hunne weduwen opgericht. Het doel is werklieden met hna zestigste jaar of later jj te pensioneeren; -naarmate de kas het toelaat, ïn- jj ■valide werklieden te ondersteunen; uitkeeringen te? doen ter tegemoetkoming in begrafeniskostenwedn- wen van werklieden te pensieneeren, bureaux voor arbeid en arbeider op te -richten. Er worden onderscheiden algemeene leden, en leden voor lhot pensioen of voor tegemoetkoming bij everli jden of veor het weduwenpensioenverbond. Men kan -nich -voor beiden laten inschrijven. Als algen ieen 'lid stoet men wekelijks 25 cents en ont vangt dan na 10-jarige deelneming 400 en cp 80-jai rigen leeftijd pensioen. Als lid van het pensioen draagt naen -wekelijks 10 cents bij, of-eenveelvoud van 10, -en ontvangt op -60- of 65-j«rigen leeftijd pensii >en -naar de ontworpen tabellen. Voor tege- moetl ;omicg bij overlijden en voor weduwenpen- sioen zjje afzonderlijke stortingen noodïg naar even eens ontworpen tabellen. De onderstandskas van hulpbehoevende leden werdt gevormd -door vrijwillige bijdragende 20 pets. verhoc iging die -patroons mesten betalen als zij deel nemen eene vaste contributie van 1 cent wekelijks enz. Volg-ens verklaring van prof. Van -Geer en van de directeuren der Algemeene Maatschappij van LevensverBekerirg en Lijfrente, berusten de tarieven «p wetenschappelijken grondslag. Het onderzoek van het lichtgag -te Haarlem beeft in do afgeloopen maand het volgende resul taat opgeleverd. Het gemiddeld lichtgevend vermo gen voor eeoe vlam, welke 170 liters gas per uur verbrandt, bedroeg 16.79 kaaroen. Hoogste licbt- kraebt 17.35, laagste lich&kracht 17.25 kaarsen. Kaarsen en brander zooals bij contract voorgeschre ven. Het contraot verlangt voor dezelfde hoeveel heid gas minstens 15 a 1-6 kaarsen. Zwavelge- halte 0.2325 gram. Ammoniakgehalte 0.0236 litsr. Koolzuurgehalte r= 0.0045 liter. Alles be rekend op den MA Het contract verlangt van een en ander slechts sporen. Zwavelwaterstof kwam, .het contract in aanmerking genomen, niet in het gas voor. (H. C.) Van Daudet's roman, „Numa Roumestan" die in Frankrijk grooten opgang heeft gemaakt, omdat men in den hoofdpersoon Gambetta meende te her kennen, zal eene vertaling yerschijnon bij den uit gever Van der Zande te Arnhem. In de vergadering van de .Royal Geographical Society te Londen zal heden een verhandeling over de Hollandscbe Noordpoolreizen door den heer Jansen, te 's-Hage, oud-kapt. ter zee en lid van den Raad van State, worden gehouden. Om verkeerde gevolgtrekkingen te voorko men, wordt aan belanghebbenden medegedeeld, dai de insnijdingen, die in den laatsten tijd voorkomen in de brieven en verdere stukken uit Nederlandsch Oo8t-Indië te Napels ontscheept, het gevolg zijn van de ontsmettingsmaatregelen door de Italiaanscho regeering voorgeschreven, wegens het heerschen van cholera in de streken van waar de stoomsche pen aankomen. Er worden voorzorgsmaatregelen beraamd, waar door beschadiging van de brieven kan worden ver meden. Naar aanleiding van een overleg tusschen de ministers van justitie en van buitonlandsche zaken zijn de geneeskundige inspecteurs uitgenoodigd, de geneeskundigen ïn hun districten aan te schrijven, te zorgen, dat geen verklaringen van overlijden door hen word-en afgegeven dan nadat zij zich van den dood der betrokken personen hebben vergewist door een uitwendige sphouwing. Zonder zulke toe passing van -de wetsbepaling op dit stuk moet soms ■een gepleegd misdrjjf verborgen blijven, zooals de -ondervinding heeft geleerd. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Blijkens een bij het departement van marine I ontvangen telegram is de oefeningsdivisie, bestaande uit Zr. Ms. schroefstoomschepen „Zilveren Kruis", „Leeuwerden" en „Marnix", onder bevel van 's ko- nings adjudant in bnitengewonen dienst, den kapt. ter zee F. H. P. Van Alphen, in den namiddag van 8 dezer te St.-Vincent (Kaap-Verdische eilan den) aangekomen. Aan boord der schepen was alles wel. E. M- heeft benoemd tot opziener der domei- nen ia de provincie Zuid-Holland F. H. P. Schntz, thans 'buit ongewoon opzichter van den waterstaat te Grave; to t opzichter van maritieme werken te Am sterdam, <ien oprichter R. Blanken voort, e» te Hello- voetslais, den teefcoraar 1ste kl. C. A. Bekker. Gemengd Nieuws. Ie de n afgelo-open week zijn de laatste drie «chu iten van de haringvisscherij behouden aan gekomen met 29,000 stnks steur- en 170 kantjes pekelhari ng. Er werd besteed voor volle steurharing 19 a 14 per 1000; idem pekelh. 14 a 13y4, ijle pekel !h. 11 a 10ya per kantje. Schipper P. Van E tuivenboden be somde met een zeilboot aas- kabeljauw en schel vicch f 230 in 5 dagen. De kleine roi «-boot besomde f 75 in 4 dagea; voor kabeljauw werd besteed 2 a 3.25 en voor schelvB8ch 0.30 a 0.55 per stuk. Gmstroeke half tien werd te Nieuwkoop. Vrijdag-avond brand ontdekt in den hooiberg van- M. C. Vam der Weijde, in 3e kom van het dorp. In weinige o ogenblikken was de brandspuit aanwezig-, waardoer mi ra reede vóór tien- uren den brand ge- bluscht -had. Te Zwolïe heeft zich e>eae firma geves tigd, die alle dagen eene enorme massa versch wild en gevogelte, in ijs verpakt, naar Frankrijk verzendt en bijgevolg de gerenommeerde Zwvlsche vischmarkt aanmerkelijk in prijzen opjaagt. Door de rijkeveldwachters is proces verbaal opgemaakt tegen een jonge dienstbode, E. 8. oud 16£ jaar, wonende bij den landman T. B. te Oud-Karspel, die zich schuldig moet hebben gemaakt aan diefstallen van geld en gouden en zilveren vocr- werpen, uit een brandkast van haar meester. Eenige van die voorwerpen had zij verstopt, en het mocht aan de beambten gelukken haar eindelijk tot beken tenis te brengen, zoodat zij zelfde plaatsen aanwees"

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1