N°. 6694. Maandag 12 December. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 1regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt 8.10 berekend. Gemengd NIenws. Toen eergisteravond om bij halfelf een heer alhier op de Beestenmarkt liep, had hij het onge luk met den eenen voet tusschen de rails van den tram beklemd te raken of daardoor te struikelen, met het gevolg dat hij dat been brak en daardoor zijn weg niet verder kon vervolgen. Spoedig waren enkele personen en een agent van politie aanwezig om de behulpzame hand te bieden. De vreemdeling, naar hij opgaf D. J. geheeten en te Rotterdam tehuis behoorende, wenschte echter niet naar hot academisch ziekenhuis vervoerd te worden, maar liever met den trein naar zijne familie terug te kee- ren, aan welk verlangen werd voldaan, door hem per vigilante naar het station te doen brengeD, terwijl bovendien de heer Westdijk hem naar Rot terdam vergezelde. In Den Haag is een nachtwaker, wel licht door slaap overmand, aan de Veerkade in het water geloopen. Op zijn hulpgeschreeuw kwamen eenige schippers aanloopen en is hjj gered geworden. De dief van het timmermansgereed schap, de vorige week in eene villa aan den Schoo- tersingel te Faarlem ontvreemd, is te Amsterdam, waar hij insgelijks diefstal had gepleegd, door de politie aangehouden en naar de cellulaire gevange nis overgebracht. Hij is genaamd Joseph Jansen, oud 26 jaar (weggejaagd huzaar). Het gereedschap door hem te Leiden verkocht, is in beslag genomen. Op twee Bchuiten na is de geheele Sche- veningsche vloot teruggekeerd. Behalve op de ge wone wijze, d. i. met paarden, worden dagelijks met de machine van den heer Yierling de vaartui gen omhooggebraeht. In de laatste dagen werkt de heer Vierling met zeer veel succes. Naar men uit Rhenen meldt, heeft de schroefstoomboot Condordia VII" aldaar een aak schip, „Jeannette" genaamd, beladen met gietijzer en bevaren door schipper H. H., voor anker lig gende onder het Rhenensche rak, in den grond gevaren. Van de zich op het schip bevindende per sonen zijn de schipper, zijne vrouw (eene kraam vrouw van 11 dagen), het pasgeboren kindje, een oude vrouw van 72 jaar en een knecht van 68 jaar gered. Twee kinderen, die in de roef aan het spelen waren, een jongetje van 4 jaar en een meisje van 20 maanden, zijn met het schip in de golven verdwenen. Alle pogingen om hunne lijken terug te vinden waren vruchteloos. Naar uit Cork wordt gemeld, is de uit zes personen bestaande bediening van den vuur toren van Calf Rock (welke door den laatsten storm geheel vernield werd), die ep genoemde klip waren achtergebleven en wier redding sedert eenigen tijd vruchteloos werd beproefd, thans door middel van hun toegeworpen lijnen door het water aan boord van kleine sloepen gehaald en van daar op deEn- gelsche kanonneerboot „Seahorse", waar zij van al het noodige voorzien werden. Een ter beurze te Brussel ontvangen telegram maakt melding van een mijnongeval bij Cockerill, te Seraing, waarbij 66 personen zouden zijn omgekomen. Te Lyon is brand uitgebroken in het entrepot der natte waren. Yerscheiden werklieden werden zwaar gewond. De schade wordt op 500,000 fr. geschat. - De visschersboot „Le Pro- gres" van Boulogne is in den storm van November vergaan. Zij was bemand met 17 visschers, waarvan 12 vaders van gezinnen. Het bombardement van den Risikop is gestaakt, omdat de val der gevaarlijke rotsen in de gewenschte richting daardoor niet werd be spoedigd, Uit Montreal wordt gemeld dat nogeene helsche machine, gelijk aan die, welk den 3den December werd ontdekt, is gevonden op dezelfde plek, nabij het paleis van justitie. De ontdekkers waren dezelfde twee jongens, die de eerste vonden blijkbaar was de machine uitgebrand zonder schade te hebben veroorzaakt. De jongens zeggen dat zij lag naast de eerste, toen zij deze wegnamen, maar dat toen een man zeide dat zij deze moesten laten liggen. De onveiligheid in Hongarije neemt, naar uit Pest wordt gemeld, op schrikbarende wijze toe. In Battaszek hebben drie schelmen een van de markt naar huiskeerendon daglooner vermoord. Een waker, die hen betrapte en hen met een agent wilde arresteeren, werden eveneens beiden vermoord. Dief stallen worden maar niet meer genoemd, omdat dezen legio zijn. In Mittyas werd een huisgezin van zes personen door de buren vermoord, die zich meester wildon maken van den koopprijs van twee ossen. En zoo gaat het voortdurend. Gewoonlijk worden de misdadigers niet ontdekt en worden zij hoe langer zoo brutaler. Eenige dagen geleden hoorde des avonds een baanwachter op de lijn Dux-Bodenbach, in de nabijheid van het plaatsje Herbstwiese, een jammer lijk kindergeschrei. Ofschoon de personentrein spoedig komen moest, ijlde hij naar de plaats van waar het geluid kwam en vond hij een driejarig kind op de rails gebonden. Hij had nog juist tijd het wicht los te snijden en zoo van den dood te redden. Do barbaarsche moeder van het kind moet reeds ontdekt zijn. BUITENLAND. A^jranliï-jjlc. De commissie uit de Kamer, die het ontwerp betreffende den verkoop der kroondiamanten onder zoekt, bracht een bezoek aan het Ministerie van Financiën, waar zij tijdelijk worden bewaard. Het plan is, de historisch gedenkwaardige sieraden te bewarenhet zijn een collectie decoraties aan Fran- sche souvereinen (200,000 fr.), een horloge dat de Dey van Algiers aan Lodewjjk XIV zond (3000 fr.), de broche „le Reliquaire", dateerend van den tjjd toen men in Frankrijk diamanten begon te snijden (60- a 80,000 fr.), een degen met een ge vest ter waarde van 250,000 fr. Ook ontraden de juweliers den verkoop van de Regent, die vroeger op 12 millioen werd geschat. De overige diamanten worden op 10 a 12 millioen begroot. O. a. is er een gordel ter waarde van 8 a 900,000 fr., dien Eugénie van kroondiamanten liet vervaardigen en dien zij slechts eenmaal droeg. Een voorstel tot verdaging der behandeling van het handelstractaat met Italië is door de Kamer met 401 tegen 81 stemmen verworpen. Het trac- taat is daarna artikelsgewijze en in zjjn geheel goedgekeurd, waarna de zitting gesloten werd. In de couloirs verzekert men dat de betrokken commissie besloten heeft te adviseeren om het voor stel tot overneming der spoorwegen door den Staat in overweging te nemen. Uit Tunis wordt gemeld dat aan de kust van Gabes een heet gevecht heeft plaats gehad tusschen de colonne van generaal Logeret en de opstande lingen onder aanvoering van Ali-ben-Khalifa. De opstandelingen zijn met sterk verlies geslagen. Duitscliland. De Duitsche Handelsdag heeft gisteren met 45 tegen 22 stemmen een voorstel aangenomen, door het college van oudsten der kooplieden te Berlijn ingediend en strekkende om de regeering uit te noodigen, in geval zij genegen is om eene interna tionale tentoonstelling in Duitschland te begunstigen, te bewerken dat deze, in de plaats komende van de te Rome tegen 1885—1886 beraamde tentoon stelling, in een der genoemde jaren gehouden worde. Yerworpen daarentegen werd met 62 tegen 8 stem men een voorstel om de regeering uit te noodigen, zoo zij hare medewerking tot eene internationale tentoonstelling in Duitschland niet verleenen wil, eene nationale Duitsche tentoonstelling ten minste te bevorderen door een uitstel van de internationale tentoonstelling in Italië te bewerken. Italië. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Mancini medegedeeld dat hij een telegram van Yon Bismarck heeft ontvangen, waarin deze hem hoffelijk bedankte voor zijne verklaringen, in de Kamer af gelegd betreffende de woorden, door Von Bismarck in den Rijksdag gesproken. Yon Bismarck voegde er bij dat men volstrekt niet behoeft te twijfelen aan zjjne vriendschappelijke gevoelens jegens Italië. Spanje. In de politieke kringen wekt de Borneo-quaestie weinig belangstelling op. Een ernstig protest tegen het Engelsche charter aan de North-Borneo-Com pany is niet te verwachten. De tegenwoordige mi nister van buitenlandsche zaken, markies Nego Armijo, weet dat zijne ambtsvoorgangers in 1872 en 1877, in diplomatieke correspondentie met de regeeringen van Engeland en van Duitschland, toe gegeven hebben dat Spanje slechts enkele eilanden in den Soeloe-archipel en geene haven op Borneo bezit, en dat zijn vazal, de sultan van Jolo, zjjne souvereiniteit in Noord-Borneo alleen uitoefent wan neer dit vereischt wordt door handelingen zijner zeeroovers op de kust, waar sedert 1877 Engelsche nederzettingen gevestigd zijn. De Spaansche regee ring beseft zoo ten volle de zwakte van hare ver onderstelde rechten dat pogingen gedaan worden om een interpellatie over dit punt tegen te gaan. Overigens wordt in de tractaten van 1851 en 1877, tusschen Spanje en den sultan van Jolo, geene melding gemaakt van Borneo. Een nota betreffende de onderwerpeljjke aangelegenheid is dan ook niet aan de Engelsche regeering gezonden. Groot-Britonnië. Kolonel Stanley, een neef van graaf Derby, heeft zich in een hotel te Windsor van het leven be roofd. De overledene had een huwelijk beneden zijn stand aangegaan, was met zijn familie in onmin en had het grootste deel van zijn vermogen verloren. De markies van Lorne, de gouverneur van Canada, die thans in Engeland vertoeft, zal in Januari weder naar Canada terugkeeren. De ge ruchten, welke wilden dat hjj zjjn ontslag nemen en in Engeland blijven zou, zjjn ongegrond. Zijne gemalin, prinses Louise, zal nog een maand of drie langer in Engeland vertoeven. De overwinning van den liberalen candidaat te Londonderry wordt door de „Daily 'News" minder eene nederlaag voor de conservatieven dan wel voor de Land-Liga geacht. Busland. Onder de hervormingen, die in het Russische militaire stelsel zullen worden ingevoerd, behoort ook, dat de diensttijd voor hen, die aan de univer siteiten of andere inrichtingen van hooger onderwjjs vertoefd hebben, van zes maanden op anderhalf jaar gebracht is. Het doel van deze verandering is om hun getal te doen verminderen, daar men van hen politieke propaganda onder het leger vreest. Nu de diensttjjd zoo kort was, lieten velen zich als vrijwilligers inschrijven. Men verwacht thans dat het verlengen van den diensttjjd daaraan voor een goed deel een einde zal maken. Keizer Alexander heeft ter gelegenheid van het jaarljjksch St.-Georgefeest den keizer van Duitsch land een telegram gezonden, waarin hij dezen als het oudste lid der orde van St,-George gelukwenscht,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1