5°. 6693. A°. 1881 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COUR AST: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.65. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineassee» ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. LEIDES, 9 December. Het nieuwe gebouw van de Sociëteit „Amicitia", op de Breestraat alhier, is thans voltooid om eerst daags in gebruik te worden genomen, waartoe even wel vereischt wordt de vergunning van Gedeputeerde Staten, omdat de Drankwet alleen vergunt de voort zetting van het tappersbedrijf in het oude gebouw, waarin de Sociëteit op 1 Mei 1881 werd gehouden. DelJsel-Stoomtramweg-Maatschappij heeft haar plan laten varen, om een lijn aan te leggen van Leiden over Zoeterwoude en Stompwijk naar den Leidschendam en in de plaats daarvan gekozen een ljjn over de Yink naar Voorschoten en over de Kniplaan en den Vliet naar den Leidschendam, tot aansluiting aan de lijnen van daar naar Den Haag en naar Gouda. Het Kamerverslag over de voordracht tot vaststelling van nieuwe wettelijke bepalingen be treffende de maten, gewichten en gasmeters is door den minister van waterstaat beantwoord. Hij neemt aan dat de bekendheid met en het gebruik van het metrieke stelsel thans zoo algemeen geworden zijn, dat de handhaving er van niet meer tot de gevreesde bezwaren aanleiding kan geven. Bij den wijnhandel zal de koopman, op grond van art. 15, volkomen gerechtigd zijn de ingeslagen hoeveelheid in zijne boeken in de buitenlandsche maten te boe ken. Tegen verkoop bij de Nederlandsche maat kan te minder bezwaar zijn, omdat de inhoud der fusten met uit den vreemde aangevoerden wjjn, zoowel in Frankrijk als in Duitschland, algemeen in liters wordt uitgedrukt; terwijl bovendien ook de aecijns van den wijn naar dien maatstaf wordt berekend. Ten opzichte van den houthandel is uit een advies van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Amsterdam gebleken, dat het haar zeer wenschelijk voorkwam dat bij de herziening der ijkwet meer afdoende bepalingen werden vastgesteld tegen het door den houthandel gebruiken van de afgeschafte voetmaat. Tegen partijdigheid bij de toepassing der wet zal steeds worden gewaakt. De minister blijft van gevoelen dat de invoering van den gasmeterijk gunstig heeft gewerkt; van teleurstellingen der verwachtingen van het publiek is hem geenszins gebleken. Dat de adviezen der Kamers van Koophandel in onze voornaamste handelssteden op de hand zouden zijn van de leden der Kamer, die de afschaffing van den verplichten ijk wenschen, is niet geheel juist, daar die adviezen zeer verdeeld waren. Het getal kantoren voor den gasmeterijk geopend, acht de minister vooralsnog voor de behoefte geheel voldoende. De invoering van een gemeente-ijk zou, behalve in de groote gemeenten, z. i. op het bezwaar der kosten en van het verkrijgen van deskundig per soneel afstuiten. De wenschelijkheid van wederinvoering van de kwartmudde is den minister niet gebleken. Een stellig voorschrift, dat in elke gemeente zitting voor den herijk zal worden gehouden, zou de minister niet wenschelijk keuren, omdat op verschillende plaatsen het houden der zitting in eene naburige gemeente voor de ingezetenen geriefelijker is. Een streven om voortdurend het getal der ijk kantoren te vermeerderen, bestaat bij den min. niet, Het afkeuringsmerk beschouwt de minister als eem waarborg voor het publiek, als zijnde de officieele onbruikbaarmaking van het afgekeurde voorwerp Gp het voetspoor van andere wetten wordt de gelegenheid geopend, om in plaats van een eed, eene belofte af te leggen. Ter aanvulling van het bericht omtrent de nieuwe regeling der vaart van de Rotterdamsche Lloydbooten van Rotterdam op Java deelt men nog mede dat deze booten voortaan op haar uit- en tehuisreizon geregeld Marseille zullen aandoen. Deze nieuwe regeling is daarom vooral van belang voer de passagiers, omdat zij dan de gelegenheid hebben het minder aangename zeetraject door den Atlan- tischen Oceaan en de Golf van Biscaye te vermij den door zich te Marseille in te schepen of bij de terugreis naar Europa aldaar te debarqueeren. De korte reis naar Marseille, die hoogstens 30 uren per spoor duurt, snijdt een vrij lange zeereis af, zoodat ook met deze booten voortaan de reis naar Indië op de kortste wijze zal kunnen gedaan worden. Naar aanleiding van het bericht in de Ned. Stcrt., dat de commissie van enquête omtrent de exploitatie der Nederlandsche spoorwegen hare verhooren in den loop der maand Januari zal aanvangen, vraagt het Rott. Nbl. welke maatregelen die commissie denkt te nemen om de vele spoorwegbeambten die mede zijn opgeroepen, te vrijwaren tegen nadeelige gevolgen, wanneer zij volgens eer en plicht getuigenis afleggen, welke niet altijd ten gunste der spoorwegmaatschap pijen zal kunnen wezen. De enquête gaat natuurlijk uit van de veronderstelling, dat er aan de exploitatie iets ontbreekt; dat gebrek kan moeieljjk ergens anders schuilen dan bij de spoorwegmaatschappijen en nu is het licht verklaarbaar dat een ambtenaar aarzelen zal de tekortkomingen zijner directie aan het licht te brengen, wanneer de commissie van enquête hem niet weet te vrijwaren tegen de nadeelige gevolgen die dit voor hem hebben kan. Tot directeur der gasfabriek te Leeuwarden is benoemd de heer J. C. W. De Ronde, geëm ployeerde aan de gasfabriek te Bonn. - Tot leerares in het Fransch aan de middelbare meisjesschool aldaar werd benoemd mej. C. M. G. De Wijs te Delft, Bij het te Middelburg gehohden examen voor apothekersbediende is geslaagd de heer J. Eblei te Rotterdam. Drie candidaten werden afgewezen. De heer Lhérie heeft vijfhonderd gulden ge zonden voor de algemeene armen van Den Haag. In bijvoegsels der Staatscourant van heden i3 opgenomen een rapport van jhr. mr. W. M. Van Weede, Zr. Ms. gezantschapssecretaris te Brussel, over de kunst in België. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden dat, op nader te bepalen dag, een examen zal worden afgenomen van hen, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van adspirant-ingenieur voor het stoomwezen. Aan melding vóór 15 Januari -a. s. Z. M. heeft, met 1 Jan. a. a.j benoemd tot directeur van een der Rijkstelegraafkantoren A Luteyn, thans telegraphist 2de kl.- aan D. Pol geb. te Norden (Oost-Friesland), mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande. Gemengd Nieuws. Eenige dagen geleden werd er in het hotel „Le soleil d'or" alhier een pakje, inhoudende damasten tafelkleeden, ontvreemd, waarvan er enkele in deze gemeente zijn verkocht geworden; terwijl verschillende personen, van dien diefstal verdacht, door de politie gehoord zijn. Thans is het mogen gelukken de daders te ontdekken, zijnde zekere H. K., niet alhier te huis behoorende, F. v. A. en A. v. N., die allen ter beschikking van de justitie zijn gesteld. Tegen den opperman A. S. is door de politie procesverbaal opgemaakt wegens diefstal van een zilveren horloge ten nadeele van H. M., ten wiens huize hij eenige reparatie moest verrichten Voor de arrondissements-r echt bank heeft terecht gestaan de heer Van A., van Katwijk, geëm ployeerde bij de Rijnlandsche Stoomtramweg-maat schappij, die zich aan misbruik van vertrouwen had schuldig gemaakt. Het O. M. requireerde, nadat de rechtbank een aantal getuigen had gehoord, ver- oordeeliDg tot één maand celstraf en twee geldboe ten van f 25. De zeven leden van de jeugdige Haagsche die venbende, beklaagd van verschillende diefstallen, zoo bij nacht als over dag gepleegd, zijn door een vonnis van hetzelfde rechtscollege voor eenigen tjjd onschadelijk gemaakt. De oudste werd tot 1 jaar, drie jongeren tot 3 maanden en de drie jongsten tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld. Voor het gerechtshof stond terecht W. Sch., oud 41 jaren, sjouwerman te Schiedam, beschuldigd van moedwilligen doodslag, gepleegd op zijn huisvrouw Antje De J. De besch., door den president onder vraagd, bekende dat hij zijn vrouw, wanneer zij beschonken was, mishandelde; dat hij haar op ge noemde dagen wel had geslagen, maar hij wist niet of die slagen, welke hij in drift had toege bracht, haar dood konden hebben ten gevolge ge had. In deze zaak werden 14 getuigen gehoord. Adv.-gen. mr. Gregory achtte de feiten voldoende bewezen en requireerde 8 jaren tuchthuisstraf. De verdediger van den besch. trachtte de verklaringen der getuigen te ontzenuwen, concludeerde tot vrjj- spraak en pleitte subsidiair verzachtende omstan digheden. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op morgen. De kerk der Hervormde gemeente van Hoogmade heeft in eigendom 4 hectaren, 54 aren en 90 centiaren weiland. In 1857 werd dat land voor den tijd van zes jaren verhuurd aan G. Ravens- bergen voor f 277 als jaarlijksche huurprijs; in 1863 aan W. Leeuwenhoek voor f 395; in 1869 aan H. De Graaf voor f 501; in 1875 weder aan De Graaf voor f 580 en bij de gisteravond plaats gehad hebbende verhuring werd C. Hozee huurder voor de som van f 634waarljjk wel een bewijs dat de landerjjen nog steeds in waarde toenemen. Een koetsier, in dienst bij den stalhouder L. in de Houtstraat te 's-Hage, is gevangengenomen als verdacht van het stelen van een groote partij lood van een dak. Drie andere koetsiers schijnen er aan medeplichtig te zijn. - Der politie is het gelukt een juffrouw gevangen te nemen, die sedert een 14 dagen uit Rotterdam daar ter stede was komen wonen en zich aan verschillende oplichterijen had schuldig gemaakt. Te Amsterdam zijn gistermiddag van een in aanbouw zijnd perceel op den O.-Z. Voor burgwal bij de Damstraat de steigerwerkon en een balklaag ingestort, waardoor een der werklieden ernstig en een tweede minder zwaar gewond naar het Gasthuis moesten vervoerd worden. Men heeft hier en elders in het land geruchten verspreid, als zouden er ongunstige be richten zijn gekomen omtrent de nog vermiste sloe pen van de „Koning der Nederlanden. Wat tot die geruchten aanleiding gegeven heeft, is wellicht te gissen. In het Suez-kanaal is een der geredde sol daten gedeserteerd uit de „Madura." Na een paar dagen rond te hebben gedoold, is hij te Suez aan gekomen en heeft daar eene geschiedenis verhaald, als zou hjj op een onbewoond eiland zjjn achter gelaten door een der vermiste sloepen. De consul seinde om inlichting en nu bleek het, dat hij een deserteur was van de „Madura." Hij werd nu naar Holland opgezonden. (ffll.) Omtrent het nood weer waaraan de „Cas tor" zoo gelukkig ontkomen is, ofschoon niet zon der harde oogenblikken doorleefd te hebben, ver neemt men dat behalve de stuurman en twee matrozen, die overboord sloegen, eok de kapitein ternauwernood aan het gevaar van verdrinken ontkomen is. Een tijdlang zelfs was hij dan ook buiten staat om het bevel waar te nemen over het vreeselijk ontredderde vaartuig, toen gelukkig uit

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1