daar do Britsche schepen in last hebben overal waar zij slavenhaler» ontmoeten ie aan te hon den, - en de kapitein benevens drie man werden gedood; een schepeling kreeg ernstige verwondin gen en twee werden licht gekwetst. De slavenhaler ■ontkwam. Tier meelfabrieken en een katoenfa- briek te Minneapolis (Minnesota) zijn Zoadag geheel door de vlammen vernield. In een der meelfabrieken had tevens een ontploffing plaats, waarbij 4 man werden gedood en versoheidenen gewond. De schade wordt op 400,000 dollars geraamd. Passanante, die te NapelskoniHgHum- bert trachtte te vermoorden, is gek geworden en zal naar een gesticht te Venetië worden overge bracht. De „Jane Miller"is in de baai van Georgië vergaan. Het schip had 25 personen aan boord, waarvan 6 passagiers. Aan de geneeskundige academie te Pa- rjjs is door den heer Hillairet een meisje van zes jaren vertoond, dat 120 pond weegt. Het lieve kind ia 1,15 Ned. el hoog en de omvang van het onder lijf bedraagt l1/» el- De huisknecht endeeerste meid van de familie Trevor zijn gearresteerd. Men verdenkt hen van den diefstal der juweelen. Nader wordt het bedrag van het gestolene op 70,000 pd. st., d. L f 840,000, aangegeven. In het laatste jaar had Lord Trevor verscheiden bedienden weggezonden en men denkt dat sommigen de hand hadden in den diefstal. Het schijnt dat de touwladder, die aan het venster hing, daar slechts gehangen is om de politie op een dwaalspoor te brengen, want de grond, waarop hij, die er afsprong, te land zou hebben móeten komen, was volstrekt niet omgewoeld. Zekere „professor" Shively, die zich den „waren Messias" noemt, is te Washington aange komen en heeft aan den rechter en de gezworenen brieven geschreven, ten einde hun de ongegrond heid te bètoogen van Guiteau's aanspraken op inspi- retie. Hij werd in hechtenis genomen en naar het krankzinnigengesticht gezonden. Toen Maandag de eerste getuigen voorkwamen, zeide Guiteau op kalmen toon: „Ik wensch dat deze experts hunne meening zeggen over dit punt: indien iemand gedreven wordt om eene onwettelijke handeling te doen door eene macht, tegenover welke hij weerloos is en welke zijne zedelijke handelingen béheerscht, - is zoo iemand bij zjjn verstand of niet?" De rechter Cöx zeide dat hij deze quaestie zou doen behandelen en daarop werden de verschillende verklaringen dór experts voortgezet. Dr. James Kennon, van Chicago, zeide, niet in het minst te twijfelen, of de gevangene was in zjjne vermogens gekrenkt, doch erkende, dat, wanneer iemand, zich inbeeldende onder goddelijke ingeving te handelen, volkomen zoo te werk ging als een gewoon mis dadiger, het tegendeel aannemeljjk scheen. Toen de rechter gewaagde van een „gemeen mis dadiger", riep Guiteau uit: „Er is niets gemeens in de zaak: het is alles zeer deftig 1" hetgeen groot gelach veroorzaakte. Niet minder vroolijkheid ver wekte de getuige Kennon, toen hij, zijne inzichten omtrent krankzinnigheid uiteenzettende, zeide dat, bij aangeboren aanleg voor krankzinnigheid, „wan neer de hersenpan in twee gelijke deelen was ver deeld, het eene grooter placht te zijn dan het andere." Guiteau lachte hartelijk mee en zeide: „Ziedaar juist mijn gevalSlechts is de eene helft van mijn hoofd kleiner dan de andere. De dokters, die mij onderzochten, hebben het uitgemaakt." - Dezelfde dr. Kennon oordeelde, dat op de vijf personen, die gemeene zaken deden, één geacht kon worden aan den rand van waanzin te staan. De rechter Davidge merkte aan dat hij dit ruim berekend vond, waarop -Guiteau hem toeriep: „Pas zelf maar op!" Eene heftige woordenwisseling ontstond tusschen Guiteau en den getuige Hinton, die hem o. a. een „volmaaktensta-in-den-weg" noemde voorde republi keinen. „Gjj zjjt zelf een sta-in-den-wegschreeuwde de beschuldigde: „Ik word liever gehangen als een man dan vrijgesproken als gek. Ik bedank voor zulke getuigen!" Ten slotte hebben nog verscheidene geneeskun digen verklaard, Guiteau voor krankzinnig te houden. BUITENLAND. Duitaehland. Do keizer hesft gisternamiddag te twee uren den uit St.-Petersburg aangekomen Oostenrjjkschen ge- zaut aan het Pruisische hof, graaf Kalnoky, de ge vraagde audiëntie verleend. De universiteit te Berlijn telt dit jaar een aantal studenten, dat zij tot dusverre nog nooit had bereikt. Vierduizend tweehonderd een en twin tig studenten hebben zich doen inschrijven en re kent men er dan nog bij hen die niet ingeschreven zijn, maar niettemin de lessen volgen, dan kan men het cjjfer gerust op vijfduizend stellen. Qroot-Brttannlê. Weer zijn te Dublin twee leden der Landliga gearresteerd en, wat treuriger is, weer is een pachter vermoord gevonden, zekere Milligan, wiens misdrijf hierin had bestaan, dat hij zijn pacht had betaald. Een ander pachter werd om dezelfde reden door 2 man aangerand en half doodgeslagen. 500 a 600 Iersche pachters van den hertog van Devonshire weigerden hun pacht te betalen; die van lord Clonmel hebben doen weten dat zij niet eer zullen betalen voordat alle gevangenen op vrije voeten zijn gesteld. De gevangenen te Gal way zijn org veront waardigd. Zij hadden namelijk niet besloten tot het gevangenis-diëet over te gaan, maar de „Ladies Liga" weigerde hun langer extra-voedsel te bezorgen en gaf daarvan eerst op het laatste oogenblik kennis. De heer Porter, de candidaat der liberalen, is te Londonderry verkozen. In de „Globe" wordt melding gemaakt van het debat, Maandag 11. jn de Tweede Kamer der Nederlandsche Staten-Generaal over de Borneo- quaestie gehouden. Het blad zegt het met den heer Van der Hoeven, dien het blad in zijn tamelijk verward artikel voor den minister van koloniën houdt, eens te zjjn, dat naar aanleiding van deze omstandig heid „eene grenslijn tusschen het Nederlandsche en Engelsche. gebied op Borneo getrokken behoorde te worden," - Niet omdat het blad vreest voor stoornis in de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Nederland en Engeland, maar omdat het geval zich zou kunnen voordoen dat Ned. Oost- Indië aan eene machtige natie in handen viel. Keizerin Eugenie is in hare woning van de trappen gevallen en heeft zich dermate bezeerd, dat zij genoodzaakt is hare kamer te honden. Haar toestand boezemt echter geen bezorgdheid in. Vereenigde Staten. Aan het jongste rapport van den minister van financiën is het volgende ontleendIn het dienstjaar dat 30 Juni 1881 eindigde, hebben de inkomsten 360 millioen en de uitgaven 260 millioen dollars bedragen. Het batig saldo, op 15 millioen na, werd tot aflossing van obligation gebruikt, en alles wat nog meer overblijft zal geheel tot schulddelging aangewend worden. Vergeleken bij het jaar 1879 tot 1880 was in 1880 tot 1881 het cijfer der inkomsten 27 millioen hooger en dat dor nitgaven 10 millioen lager. De minister vraagt intrekking der wet op de uitgifte van certificaten in goud. Hij is van oordeel dat de obligatiën in goud betaald moeten worden, vooral om den wille van de buitenlandsche houders en met het doel eenstemmigheid onder de natiën te verkrijgen bëtreffènde den dubbelen muntstandaard. Voorts stelt hij voor het aanmunten van zilveren dollars tijdelijk te staken. Hij wenscht dat het munten van zilvergeld slechts geschiede al naar gelang van de vraag. De minister verzekert dat, indien de tegenwoordige toestand voortduurt, de schuld in tien jaren afgelost zal zjjn; maar hjj is voor een vermindering van de belastingen die op het tegenwoordige geslacht drukken, vooral wat betreft de fiscale rechtenzelfs de tolrechten zouden verlaagd kunnen worden. Ook laat hjj de mogeljjkheid eener conversie van de 3] pet. bonds in 3 pet. door schemeren. Zuid-Afrika. Het Hbl. ontvangt uit Zuid-Afrika rechtstreek- sche berichten tot 15 November. Er had zich toen reeds verschil van meening opgedaan tussehen het Kaapsche ministerie en den heer Hoffmeyer, ter zake van de Boerenvereenigingen. Men voorspelde het ministerie geen lang leven als het den steun van den heer Hoffmeyer door zjjn aftreden mis sen moest. Be bladen der „Zuid-Afrikaanders" sporen de Boerenvereenigingen aan bezadigd voort te gaan en zich zelfs niet te laten terughouden door berisping harer pogingen door president Brand van den Oranje- Yrjjstaat. Die bladen meenen dat de president niet genoegzaam op de hoogte is van den wezenljjken aard en de bedoelingen van de bedoelde vereeni- gingen en hopen dat hjj later tot beter inzicht komen zal. Uit de Transvaal verneemt men dat de Yolksraad tot inyoering van nieuwe belastingen is overgegaan, waarbij inzonderheid ook op de behoeften en om- k standigheden van den Staat is acht gegeven. Kaap sche bladen achten het minder heilzaam, dat een stelsel van inkomende rechten is ingevoerd, waar door tolliniën tusschen het Transvaalsche en andere koloniën en staten getrokken worden. Telegrammen. NIEUW-YORK, 6 December. De „Celtic" i» hedenochtend aangekomen, drie dagen over den tjjd. Zjj rapporteert dezelfde heftige stormen te hebben, doorstaan als de andere stoombooten. De eerste officier zegt dat er een orkaan woei negen dagen lang. Niemand had echter letsel gekregen. Eene der booten was verloren, eene andere beschadigd. De „Italy," acht dagen over den tijd, geeft geljjk rapport. De eerste officier zegt van den orkaan op 23 NovemberVan zulk een hebben wjj nog nooit gehoord. Het is een curieus verschjjnsel, dat wjj gedurende geheel de reis geen enkel zeilschip heb ben gezien." Van de „Parthia" is nog niets ver nomen. Zjj is eene week over den tijd. "WARSCHAU, 6 December. Ten gevolge van de talrijke diefstallen, welke in den laatsten tjjd zoowel hier als in de omstreken zjjn gepleegd, heeft de politie gisteren 57 personen gevat, die aangaande hun verbljjf en middel van bestaan geen voldoende opheldering konden geven. DURBAN, 6 December. Het bericht dat de be noeming van den heer Sendall weder is ingetrokken, heeft hier de grootste voldoening teweeggebracht. LONDEN, 7 Deo. Onmiddelljjk na ontvangst van het bericht van het gevecht van kapitein Brownigg met den Arabischen slavenhaler heeft de Engelsche regeering aan den commandant van het oorlogsschip „Philonel", te Zanzibar, den last gezonden het eiland Pimba te blokkeeren. LONDEN, 8 Deo. De regeering van Ierland heeft besloten de politiemacht aldaar met 1000 man te versterken. LKIDKN, 8 December. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Librecht Lezwijn, Van der Zweep, Bredius, Juta, "Wilhelmy Damsté, Buys, Van Dissel, Dercksen, Le Poole, Verster, Scheltema, Du Rieu, Cock, Bool, Zaalberg, Quant, De Goeje, De Clercq, Driessen, Vanlterson en Van Wensen. Afwezig met kennisgeving de heer Zaayer, Door den Voorzitter werd medegedeeld dat door Ged. Staten de vergoeding wegens het gemis van vrjje woning van de hoofden der scholen alhier op f 350 per jaar is vastgesteld. Door den heer Goud smit is zjjn ontslag ingediend als lid van het cura torium der Indische Inrichting en door den heer J. A. Hueber als onderwjjzer in het schoonschrijven aan de H. B.-S. voor jongens. Van commissarissen der gasfabriek is een voorstel ingekomen om een verbinding te maken tusschen die fabriek en den Hollandschen spoorweg, en van bestuurderen der IJsel-Stoomtramw.-Maatsch. het bericht dat hun plan voor de ljjn naar Den Haag over Zoeterwoude is ver vallen, en zij een nieuwe ljjn over Voorschoten voorstellen, waartoe zjj nu concessie vragen en waardoor de aan de orde gestelde aanvrage ver viel. Weder is, nu uit Parjjs, vergunning verzocht voor het te dezer stede mogen plaatsen van kiosken voor den verkoop van dagbladen en het plaatsen van advertentieborden. Eenige bewoners der Haarlemmerstraat hebben hunne bezwaren ingediend tegen den h. i. onvol doenden toestand van de Schapensteeg. In het stern- bureel bjj de verkiezing op 20 Dec. a. s. van een gemeenteraadslid, in de plaats van den heer Van der Lith, die is afgetreden, zullen zitting hebben: hoofdbureel de heeren Van Wensen en Du Rieu onder-bureelde heeren Hartevelt, als voorzitter, Van der Zweep en Driessen. Tot lid der commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwjjs, in de plaats van mr. P. A. Van der Lith, werd benoemd dr. W. Pleyte met 22 st.tot lid der commissie van de bewaar scholen dr. D. Bierens de Haan, aftr. lid, met 23 st.Mej. J. F. Peyster-Berk werd met 21 st. gecontinueerd als assistent-stadsvroedvreuw. Aan A. Zwanenburg en A. D. Hondius werd, op hun ver zoek, zonder hoofdeljjke stemming eervol ontslag verleend resp. als tweede onderwjjzer aan de school n°. 1 der derde kl. en als derde onderwjjzer aan de school voor voorbereidend onderwijs der tweede kl. In de plaats van A. Zwanenburg werd tegen 1 Jan. a. s. benoemd mej. J. DrinhHyzen, thans derde onderwijzeres, met 20 st.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2