Vrijdag 52 December. A'. 1881; N°. 6686. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden....f 1.10. Franco per post,.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADTERTENTIEX: Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Voer het ineassee- ren buiten de stad wordt 8.10 berekend. iTADS-BBRlCHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den llden November ■1880 (Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen in schrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onder wijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der 1ste klasse, voor meisjes, t« het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Fieterskcrkstraat; der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Br eestraat en wel van den 5den tot en met den 17den Dec. e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van half twee tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 December 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 December. Dr. J. G. R. Acquoy zal het hoogleeraarsambt in de kerkgeschiedenis aan de universiteit alhier aanvaarden met eene rede in het groot auditorium, op Woensdag 7 Dec. a. s., des namiddags te 2 uren. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Schiedam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 3den December a. s., des morgeus te acht uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. De heer F. Pijper, cand. tot den H. Dienst alhier, hoeft eene toezegging van beroep ontvangen naar Eenigenburg. Voor de levering van de benoodigde kleding stukken ten dienste der agenten van politie alhier, gedurende de jaren 1882, 1883 en 1884, waarvan de oponbare aanbesteding heden ten raadhuize plaats vond, waren 8 inschriivingsbiljetten ingeko men. De gunning is acht dagen aangehouden. Do aangekondigde roman van Georg Ebers is thans verschenen. De „Frau Bürgemeisterin" is, gelijk mon weet, aan onze geschiedenis ontleend en wel aan die van Leiden. De zeer fraaie band her innert daaraan dan ook terstond. Een gezicht op Leiden met het Lugdunum Batavorum er onder, de wapens der stad in gouddruk, alsmede de afbeelding van den penning „Haec libertatis ergo" en „Godt behoede Leyden", geven aan het boek een Hol- landsch karakter, evenals de inhoud het leven van oub voorgeslacht der zestiende eeuw schetst. Het Amerikaansche orgel, waarvan wij gister avond in ons bericht over het Caecilia-concert mel ding maakten, was, naar we nader vernemen, niet van do firma Steinway Zonen te Nieuw-York, ms^ar van de „Mason Hamlin Organ CV' te Boston, van welke de heer Bender alhier mede agent is. Uit Parijs wordt ons gemeld dat de pogingen, in het werk gesteld om ook aldaar eene Nederlandsche Vereeniging op te richten, geslaagd zijn. Reeds telt dó jeugdige vereeniging een 60-tal leden, waaronder men vindt den vertegenwoordiger van Z. M. den Koning, baron Yan Zuylen van.Nyevelt, en den consul der Nederlanden mr. J. H. Van Lier. Men verwacht dat, zoodra eenige meerdere bekendheid gegeven wordt aan het bestaan der Vereeniging, men zich weldra in een aanzienlijk getal leden kan verheugen. Aanvankeljjk werd een lekaal in de Rue de la Bourse, tegenover de groote beurs, gehuurd. De minister van waterstaat zal op Vrijdag 9 December a. s., des namiddags te één nnr, in een der lokalen van het departement, op het binnenhof te s-Gravenhage, doen aanbestedenhet overbren gen van de post met rjjtuig en paard tnsschen de nagemelde plaatsen: a. van Alphen over Ouds hoorn en Haarlemmermeer naar Amsterdam v. v.; b. van Alphen over Aarlamderveen en Uithoorn naar Amsterdam v. v.c. van Alphen naar Gouda v. y, d. van Leiden naar Alphen v. v.e. van Delft door het Westland naar 's-Gravenhage v. v. De voor waarden van inschrjjving en aanbesteding liggen ter lezing aan het departement (afdeeling posterijen). Het nieuwe bestuur van den vereenigden Zuid-Zjjder- en Boezempoldor, gelegen onder de gemeenten Bodegraven, Lange Ruige Weide en Reeu- wijk, gekozen door stemgerechtigde ingelanden, be staat thans uit de heerenJ. T. Beyen Gz., voorzitter, H. Van Buuren, J. Van Dommelen, A. Verboom en H. Koster Hz., leden. Bljjkons een bij de verschillende corpsen ont vangen circulaire, bestaat bjj den minister van oor log het voornemen, om onderscheidene verbeterin gen te brengen in het logies van de onderofficieren der landmacht. De verbeteringen zullen o. a. be staan in: 1°. het huisvesten van een kleiner aantal onderofficieren op één kamer; 2". het verbeteren der toegangen tot de kamers der onderofficieren, zoodat men die ook kan hereiken zonder over de kamers der soldaten te gaan; 3°. het verschaffen van een nieuw en doelmatig meubilair; 4°. betere verlichting. Geestig van teekening en luimig wat berijmde bijschriften betreft zijn de werken van Wilhelm Busch. Heeft hij reeds veel geleverd voor hen die de kinderschoenen zijn ontwassen, thans is hjj ook begonnen met het leveren van sprookjes voor het jongere geslacht, welke door Paul Lindau in de „Gegenwart" allergunstigst zijn beoordeeld. Bij den uitgever W. Hulseher GJZn. te Deventer zjjn een drietal afleveringen er van verschenen, vertaald door iemand die zich niet noemt, maar het Dnitsche rijm alleszins passend in het Nederlandsch heeft overgebracht. De teekeningen, net in kleurendruk uitgevoerd, zjjn dezelfde als van de Dnitsche uit gaaf en het geheel levert een uitstekend prenten boek voor de kinderkamer, zoodat het bij inzage ongetwijfeld ruimschoots aftrek zal vinden. De directie van het tooneelgezelschap der heeren Yan Ollefen, Moor en Veltman te Amster dam geeft na afloop van dit speelseizoen den itrjjd op, naar wij vernemen. Reeds vroeger mel den wjj, dat de heer Yan Ollefen stellig besloten had de overige dagen zijDs lerens in een welver diende rust door te brengen, thans vernemen we dat ook de beide andere directeuren de leiding neerleggen. Het gezelschap zal dan vermoedelijk ontbonden worden; wellicht dat enkele der leden waaronder zeer goede krachten schuilen, tot aan vulling konden strekken van onze gezelschappen we zonden dat ten zeerste kunnen toejuichen. (R.N.J Bjj de IJsel-Btoomtramwegmaatschappjj zjjn benoemd: tot directeur, afdeeling weg, werken en materiëel, de heer J. H. Müllertot directeur, af deeling exploitatie en administratie, de heer L. F. Hojel; tot algemeen-secretaris de heer H. W, Knottenbelt. De heer J. H. Beyers, stationschef te Baarn heeft bjj het vertrek van prinses Hendrik van Soestdijk een prachtig stel diamanten hemdsknoopjes namens H. K. H. ontvangen. Voor de a. s. zevende voorjaarstentoonstelling der „'8-Gravenhaagscho Tuinbouwvereeniging" zijn niet zeven, maar zeventig zilveren medailles uit geloofd, behalve de gouden, verguld-zilveren enz. Aan den heer Jnies Garnier, den talentvollen schilder van het panorama in den tnin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, is het schil deren van een nieuw panoramadoek opgedragen dat in 1883 gedurende de koloniale tentoonstelling te Amsterdam te bezichtigen zal zjjn. De Koning en de Koningin zijn van Arolsen per exprestrein weder op het paleis het Loo te ruggekeerd. Voor het op Terschelling te stichten „Willem- Barendzfonds" is door den Prins van Oranje een belangrjjke bjjdrage toegezegd. Het bedrag der inschrijvingen voor de lste serie eener nieuwe leening ad f 1,500,000 voor de Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij, ten bedrage van f 500,000, is geweest vier millioen gulden. Aan de Tweede Kamer is aangeboden een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk YHI der loopende staatsbegrooting met f 56,000 voor her stelling van schade aan militaire gebouwen en wer ken ontstaan door storm en hoog water, voorname lijk op 14 en 15 October 11. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Kamer medegedeeld oene missive van cnratoren der rijksuniversiteit te Utrecht van 27 November, waarin zij de redenen uiteenzetten voor hun ver zoek om het aantal professoraten in de facnlteit der letteren met twee te vermeerderen en het on langs gevestigde lectoraat op te heffen. De commission die, gedurende één jaar, ein digende 1 Ang. 1882, belast zjjn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, zullen zitting houden te Middelburg en te Utrecht op Woensdag 7 Dec. a. s. en volgende dagen. De lste luit. D. C. Smit, onlangs van zjjne detacheering hjj het leger in Oost-Indië teruggekeerd, is ingedeeld bj het 6de reg. infanterie. Z. M. heeft aan mr. J. A. G. baron De Vos Van Steenwijk, op verzoek, eervol ontslag verleend als Commissaris des Konings in de prov. Utrecht, met dankbetuiging voor de diensten, door hem den lande bewezen, en in zijne plaats benoemd mr. E. H. s' Jacob, staatsraad in buitengewonen dienst; den lsten luit. F. J. Yan der Putt, van het lste reg. huzaren, op non-act. gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschiktdr. V. C. L. M. E. Frackers, met 1 Febr. a. s. benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-S. te Zwolle; aan den arts G. H. T. Hentschel, geb. te Stassfürt, in Prnisen, op de gewone voorwaarden vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zee schepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen. Gemengd Nleuws. Hedennamiddag te vier nren viel al spelende van een schuit in de Mare te water de 6-jarige G., die echter, zonder letsel te hebben bekomen, spoedig weer op het droge werd gebracht. Bjj het reeds vermelde ongeval in de Tnllinghstraat in Den Haag, ten gevolge van het' omvallen eener petroleumlamp, is, behalve de vrouw, ook nog een kindje van 9 maanden aan de bekomen brandwonden overleden. Het Yad. deelt omtrent da toedracht het volgende medeIn de Tnllinghstraat 9 wonen twee gezinnen boven den kleermaker R., wiens vrouw zich daar bevond met hare twee eigen kinderen, 2| jaar en 9 maanden oud, terwijl zij bovendien nog de zorg op zich had genomen voer drie kinderen van hare benedenbuurvrouw, 7J, 6 en 3£ jaar oud. De vrouw zat aan tafel te werken, toen haar kleinste kind door een ruk aan het tafel kleed de petroleumlamp omwierp. De brandende olie stroomde over tafel en bereikte het kind, dat onmiddellijk in brand Btond. De vrouw, die het grootste gedeelto van de gevaarljjke vloeistof over hare kleederen had gekregen, vloog naar het bed, greep eene deken en wikkelde daar het brandende kleine kind in. Ongelukkig geraakten bjj die poging tot redding de met petroleum doortrokken rokken der vrouw in brand en binnen enkele seconden stond ze geheel in vlam. Op dat oogenblik kwam de benedenbewoner v. O., die het ongeluk had opge-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1