N°. 6683. Donderdag 1 December. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Neir.mer bestaat nit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Morgen wordt een aanvang gemaakt met het innen der abonnementsgelden over het kwartaal Sept.Nov. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties op vertoon worden voldaan. LBIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels f 1.06. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LËIDEN, 30 November. Met bijzonder genoegen woonden we ook de uit voering bij, gisteravond door de Leidsclie Zangver- eenigiog Caecilia in de Stadszaal gegeven. Wel verschilde het programma door de wijze waarop het nu was samengesteld hemelsbreed met die van vroeger, doch het aangeboden kunstgenot was er niet te minder om. Integendeel, men kan der ver- eeniging, die de baanbreekster is geweest voor de tegenwoordige groote twee- of meerdaagsche muziek feesten, niet anders dan dankbaar zijn dat zij onze stadgenooten in de gelegenheid heeft willen stellen kennis to maken ook met kleinere composities, waarvan zij anders wellicht verstoken zouden blijven. En die kleinere stukken waren om zoo to zeggen tevens juweelen, die men nu in al hun schoonheid deed waardeeren. Want de uitvoering liet, wij zouden haast zeggen niets te wenschen over, zoo verdienste lijk gedroegen de koristen zich, - thans vooral bewust van de taak welke op hen mstte nu ook mej. Adèle Asmann bare medewerking zou vorleenen. Dat deze nog een goedo oude bekende was, bleek uit de toe juichingen waarmede zij reeds werd ontvangen toen zij voor het eerst het orkest betrad, en dat zij op deze belangstelling nog steeds aanspraak mag maken, toonde zij in hare verschillende schoone, zelfs keurige voordrachten, waarmede zij als 't ware opnieuw do harten harer toehoorders veroverde. Zoo ooit, dan werd hier in de kunst bewezen dat eenvoud het kenmerk van het ware schoone is en te verwonderen was het dan ook geenszins dat het applaus van het vrij aanzienlijke gehoor in de tweede afdeeling niet ophield voordat de zangeres nog iets ten beste gegeven had, waaraan zij volgaarne vol deed, zelfs zoo dat ook Schuberts „Standchen", in de eerste afdeeling reeds zoo schoon met hegeleiding der vrouwenstemmen uitgevoerd, werd herhaald. Onze stadgenoot de heer De Goey trad slechts in éón nummer op, nL in Reineckes „Geistliches Abondfled", waarin hij op gevoelvolle, innige, maar in het laatste „Wirf ab, Herz, was dich kranket", tevens op krachtige wijze de tenor-solopartij ver vulde, flink bijgestaan door het koor, dat ook in het glanspunt van den avond, Mendelssohns „Hymne", waarin mej. Asmann weer zoo geheel thuis was en zoo overheerlijk zong, bewees over welke goede elementen de vereeniging nog steeds beschikt. Moge ze immer het sieraad onzer stad, dat ze onder lei ding van den heer Wetrens altijd geweest is, nu onder leiding van den heer Taylor blijven 1 De quartett-begeleiding mogen we hier mede niet onvermeld latenze werkte uitstekend mede om het genot van den avond te verhoogen, niet minder dan de pianist, die ook een niet onbelangrjjk gedeelte op zich had genomen en ook een Amerikaan sche orgel van de firma Steinway en Zonen uit Nieuw- York bespeelde, dat zich hier voor het eerst deed hooren. Met de andere instrumenten vormde het een aangenaam geheel. De heer A. L. Hondins alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Burgerschool voor joDgens te Dordrecht. Eerst hedennamiddag ontvingen we over Na pels de Indische bladen van 22 tot en met 26 October. Bij beschikking van den minister van oorlog rijn de werkzaamheden, verbonden aan do betrek- king van luitenant-adjudant bij de dienstdoende schutterij te Delft, tijdelijk opgedragen aan den kapitein J. Joha van het lste bat. 4de reg. infanterie. De beroemdo Noordpool-reiziger Nordenskjöld bevindt zich thans te Amsterdam in het „Amstel- Hotel". Vergezeld van dr. Snellen uit Utrecht, be zocht hij verschillende merkwaardigheden der hoofd stad. Het Utr. Dbl. deelt mede dat Nordenskjöld met dr. Snellen over de uitrusting van het Neder- landsch station bjj de Internationale Poolexpeditie geconfereerd heeft. Aan de armen der Ned.-Herv. gemeente te Amsterdam is door wijlen mej. H. Sukkel, wed. J. H. Schmidt, een legaat van f 20G0 vermaakt. Het onderstaande artikel is heel interessant, want het toont wat een klein land met wakkere bewoners doen kan. Het groote Engeland met zjjn uitgebreide koloniën, handelsvloot, ijzermijnen en nijverheid, wordt door zijn eigen consuls in zjjn eigen neerzottingen gewezen op hot kleine België, dat zonder koloniën en zonder handelsvloot aan Engeland de loef afsteekt. Het artikel luidt: „Belgische waar in China. Consul Hugh vermeldt het volgende in zijn verslag over den handel te Shanghae in 1880. Een nieuw verschijnsel doet zich voor in den handel over zee, namelijk een direct verkeer tusschen deze plaats en Antwerpen. Elf zeilschepen en twee stoomschepen (Eng. schepen) kwamen hier van Antwerpen beladen met Belgisch staafijzer (voor spijkers) en glaswerk. Vermeerderde vraag naar deze goederen en het feit dat Belgisch ijzer veel goedkooper is dan Eng. bewerkt ijzer, is oorzaak dat deze koopwaar thans direct met scheepsladingen van Antwerpen in vreemde schepen naar de vreemde havens verzonden wordt, terwijl vroeger de uitvoer van België naar Shanghae via Londen als bijlading geschiedde." Wat hierbij vooral dient opgemerkt, is, dat België, om zoo te zeggen, geen handelsvloot bezit. Som mige Nederlanders meenen dat de Nederl. handel minder voorspoedig is omdat de Nederl. handels vloot zoo verminderd is. Dit consulsbericht en bovendien de volle haven van Antwerpen leert ons dat handel levendig en bloeiend kan zijn, zonder een enkel eigen schip te bezitten. Z. M. heeft baron De Vos van Steenwijk op verzoek eervol ontslagen als Commissaris desKonings in de provincie Utrecht en in zijn plaats benoemd mr. 's Jacab, staatsraad in buitengewonen dienst. Voor do zevende voorjaarstentoonstelling van planten, bol- en knolgewassen, bloembouquetten, tuin- en kamersieraden, tutnbouwgereedschappen enz., te houden in 1882 door de leden der „'s-Graven- haagsche Tuinbouw-Vereeniging" in het gebouw voor K. en W., zijn uitgeloofd 8 gouden medailles, 61 verguld zilveren, 7 zilveren en 52 kleine zilveren medailles. In de maand April 1882 zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe 15 plaatsen ter vervulling werden openge steld. De adspiranten behooren ach vóór Maart a. s., bij request op zegel, tot den minister te wenden. Z. M. heeft met 1 Dec. a. s., aan D. Mentz, op verzoek, eervol ontslag verleend als surnume rair der posterijen; aan den Oost-Indischen hoofd ambtenaar IJ. Gaade, gewezen resident van Peka- longan, laatstelijk met verlof in Europa, op verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toe kenning van pensioen; met 16 Dec. a. s. benoemd tot surnumerair bjj het vak der posterijen: J. C. Bondam, te 's-Hertogenbosch; P. B. A. Van der Voort Maarschalk, te Nijmegen; F. W. Immink, te KampenA, M. Lagerwey, te WestbroekV. C. tl. Dittlinger, te Dordrecht; J. Warnaars, te En- achedee; J. G. Van Bruggen, te Den Helder; jhr. A. E. Va» Foreest, te Wormerveer; H. B. Gras- winckel, te Amersfoort; J. Waale Jr., teZierikzee A. H. Spaan, te Haarlem, en J. Besseling, te Nieuwe Pekela. Gemengd Nieuws. In den vooravond van gisteren ontstond in de achter het pakhuis van den kruidenier A. gelegen koffiebranderij in de Rjjnstraat een brand, welke zich bjj de ontdekking door de uitslaande vlammen zeer onheilspellend liet aanzien doch voor- nameljjk aan het spoedig en werkdadig optreden van den heer Van Beek met diens zoon en knechts is het te danken dat het grootste gevaar reeds ge weken was toen spuit N°. 7 kwam aanrukken. Alleen deze behoefde daardoor slechts water te geven, terwijl spuit N". 5 in reserve bleef en enkele par ticuliere spuiten weder konden terugkeeren. Bjj A. Lekkerkerker te Zoeterwoude is onder het rundvee het miltvuur uitgebroken. Twee beesten zjjn er reeds aan gestorven en begraven. Het is der politie te Utrecht gelukt t» ontdekken wie gouden belletjes uit de ooren van 5 a 6-jarige meisjes op straat stal. Het bleek te zijn do elfjarige dochter van eene weduwe. De politie arresteerde de jeugdige dievegge, die even te voren zich wederom aan genoemden straatroof had schuldig gemaakt. Hedennacht omstreeks twee uren is te Rotterdam brand ontstaan door het omvallen van een petroleum toestel in de Vondelstraat. De brand is niet uitgeslagen, zoodat het huis uitwendig weinig heeft geleden. De bewoner van de eerste verdieping echter, Rinus Kalker, heeft men gestikt iu het voor portaaltje gevonden met zjjne twee kindereu, benevens een jongetje, dat men er van de overburen te bewaren had. De vrouw, gered door den smid Vreeswjjk, heeft men in hot ziekenhuis weder bij weten te brengen. Marwood, de beul van Londen, heeft een afkeer van alles wat journalist heet. Zoo zeide hjj eens tot een Amerikaansch verslaggever, die hem bezocht in zjjn verbljjf te Horncastle: „Mijn baantje zou niet onaangenaam zjjn zonder die ver- wenschte krabbelaars (redacteurs), die zich verme ten mjjn geringe talenten te critiseeren. Als er ooit een in mjjn handen mocht komenEen Engelsch journalist op te hangen, dat is mjjn ideaal!" Het parket van Leuven heeft een bevel tot gevangenneming uitgevaardigd tegen eene dienst bode, Lendts genaamd, die het geheele gezin, waar zjj in dienst was, trachtte om te brengen door ver gif in de spijzen van het middagmaal te mengen, en vervolgens op de vlucht ging met 300 franken, na het hnis in brand te hebben gestoken. Door tegengif kon men de noodlottige werking van het vergif voorkomen, ofschoon de jongste kinderen nog niet buiten gevaar verkeerden. Yrjjdag-morgen heeft de politie te St.-Petersburg drie ljjken gevonden ip den omtrek van de renbaan, die van Cinizelli, officier der infan terie, een agent van politie en een werkman. Alle drie waren door revolverkogels getroffen, die door een geoefend schutter moeten gelost zjjn, want alle drie waren bjjna op dezelfde plaats aan het hoofd gewond. De officier was nog in het bezit van al zjjne sieraden en ook den beiden anderen slachtoffers was niets ontstolen. Do moordenaar was dus geen dief, maar waarschijnljjk een der bekwaamste aan voerders der bende, die alleen voor het genoegen om te dooden iederen dienaar der regeering ver moordt. Die drievoudige moord heeft heel wat op schudding gebracht onder de bevolking van Peters- borg en ijverig zoekt men naar den bedrijver van het gruwelstuk.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1