H°. 6684. Woensdag 30 November, A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZES COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PEIJS DEB ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171- Grootcre letters naar plaetsraimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. •R^ADS.BBBICHTKM. BURGEMEESTER in WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 8, late alinea der wet van 2 Juni 1875 (Staata- blad n°. 95), tot regeÜDg van het toezicht bij bet oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen hij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan H. LAMBOOY en zijne rechtver krijgenden tot het oprichten van eene sigarendrogerij in bet per- eeel aan de Hoogewoerd n°. 96. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 1)E KANTER, Burgemeester. 28 November 1881. E. KIST, Scoretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvan ger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee kohieren voor tde belasting op het personeel, dieos'jaar 1881/S2, Nos. 10 en 11, heide eiecntoir verklaard den 28sten November jl. terwijl de belanghebbenden worden herinnerd aan hunne verplich ting om hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 29 November 1881. DE KANTER. ILEI&iEJtf, 39 November. De veroenigde lste en 2de sectiën van de ver- eeniging „Het Metalen Kruis", afdeeling Leiden, hielden gisteravond in het lokaal „Eigenzorg" aan den Stationsweg hare jaarlijksche feestviering, waartoe ook vele stadgenooten met hunne dames waren op- gekomeu, die door den president in de met wapen tropeeën, groen en bloemen versierde zalen met een hartelijk woord werden welkom geheeten. Hij her innerde daarbij aan het onlangs in Neerlands hoofdstad gevierde gouden feest der instelling van het bronzen eareteeken, welk feest thans in meer huïshoudelijken kring werd voortgezet. De talrijke opkomst deed het oude soldatenhart goed en was een bewijs dat men ook voor de toekomst niet be vreesd behoefde te zijn als het vaderland in nood mocht verkeeren. In don loop van den avond werden mede door vele aanwezigen toespraken gehouden en toosten uitgebracht zoowel op Vaderland en Koning als op de oudstrijders zeiven. Door een hunner werd boven dien het gedicht voorgedragen van mevrouw Kleine bij gelegenheid der opvoering van het gelegenheids stuk „Gedenkwaardige Dagen" en de president der Rotterdamsche afdeeling, ter vergadering insgelijks aanwezig, gaf verslag van het feest te zijner stede gevierd door tnsschenkomst van het Nederlandsch Tooneel, waarbij aan mevrouw Stoetz, als de mar ketentster Jansen optredende, een metalen kruis in een rozet enz. vervat, werd aangeboden, waar voor zij haar innigen en hooggewaardeorden dank betuigde. Verd'-;- werd de avond en een gedeelte van den nacht met den dans en het zingen van verschillende feestliederen doorgebracht. Ook dezo samenkomst kenmerkte zich door een prettigen en opgewekten, familiaron gee3t. ie busten onzer drie Koningen prijkten voor het mede versierde orkest, waarop een gedeelte van de stafmuziek van het 4de reg. inf., daartoe welwillend beschikbaar gestold, had plaats genomen. Aan de wanden bevonden zich te midden van vlaggentooi der wapenschilden der pro vinciën. Den lsten December a. s. wordt ook bij den staf van het 4de reg. inf. te Leiden een opleidings school geopend om korporaals te bekwamen voor den graad van onderofficier. De directie is opge dragen aan den kapt. Rutten, terwijl de beide luit.- adjudanten met de practische en de 2do luit. From- mann met de theoretische lessen zijn belast. Voor- loopig kunnen 20 korporaals worden geplaatst. Gedurende de tweede helft der maand Oct. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: J. H. De Wilde, Amsterdam; mej. A. Van Sant, Arnhem; B. Bredcrman, Delft; mej. J. I. Feith, Wangner, mejSchenkenberg, 's-GravenhageEnting, Haarlem; Van der Wijden, 's-Hertogenbo3chwed. Rheynen, Leiden; J. Van der Houd, Nederhorst den Berg; Smitstra en Van Dijk, Nijmegen; mej.M. Rurink, Kamgaren, Djjers, Rotterdam; J. Meys, Schiedam; G. Brinkman, Wederlee; A. De Groot, niet vermeld. Briefkaarten: mej. wed. v. Einden, J Amsterdam; Holmig, Wijsman, 's-HageB. Van don Berg, Harderwijk; J. Horink, mevr. B. Verhoeff, niet vermeld. De volgende garnizoensveranderingon zullen tegen den lsten Mei 1882 plaats hebben: lste reg. inf., lste bat., lste comp., van Assen naar Leeu warden lste bat., 2de comp., van Leeuwarden naar Assen; 3de reg. inf., 2do bat., van Bergen-op-Zoom naar Middelburg; 5de bat., van Middelburg naar Bergen-op-Zoom4de reg. inf., 8de bat., van Lei den naar Haarlem; 4de bat., van Haarlem naar Leiden; 7de reg. inf., 5de bat., 4de comp., van Am sterdam naar Naarden3de reg. huz., 5do ese. van Amsterdam naar 's-Gravenhage, 2de esc. van's-Gra venhage naar Amsterdam; 2de reg. vest.-art., lste comp. van Naarden naar 's-Gravenhage, 8ste comp. van 's-Gravenhage naar Naarden; staf- en hoofdad- ministr., 2de en 4de comp. van Naarden naar Am sterdam; 4de reg. vesting-art. lste en 2de comp. van Willemstad naar Gorkum; 3de en 4de comp. van Gorkum naar Willemstad; 5do comp. van Gor kum naar Hellevoetsluis6de comp. van Hellevoet- sluis naar Gorkum. Na eene lange rustpoos is thans weder een nommer van de „Haagsche Penkrassen" van den heer J. A. De Bergh verschenen. De plannen be treffende het badhuis te Schev9niDgen worden daarin behandeld. De schrijver is van oordeel dat bij eventueolen verkoop van die inrichting het gemeente bestuur toch moet waken, dat zoowol aan de binnen- als aan de buitenbaden de zorg besteed wordt, die ze voor krankon gezocht maken. Voor hot beroep naar de Christ. Geref. ge meente te Waddingsveen is door ds. Brnininks, pred. te West-Barendrecht bedankt. Mej. Adèle Asmann is gisteravond door de Haarlemsche Bachvereeniging tot eerolid benoemd. In zijn nota van beantwoording van het ver slag der Tweede Kamer over de begrooting der algemeone landsdrukkerij, dienst 1882, voert de minister van binnenlandsche zaken als bewijs hoe zeer naar bezuiniging wordt gestreefd, aan, dat sedert 1880 het handpapier, waar dit zonder schade voor den dienst mogelijk is, door machinaal fabri kaat is vervangen, hetgeen eene mindere uïtgaa ten gevolge heeft van ongeveer 18 a 20 duizend gulden 'sjaars. De minister weerspreekt de onder stelling dat er gebrek bestaat aan toezicht op de zetterij en aan zorg voor het materiëel. Het aan stellen van iemand tot chef van de zetterij en maga zijnmeester van het materiëel onder oppertoezicht van den directeur zou, volgens 's ministers gevoe len, zonder noodzakelijkheid leiden tot uitbreiding van het personeel. De behoefte aan nieuwe ambte naren heeft zich niet doen gevoelen, daar zelfs onder buitengewone werkzaamheden, de aflevering van het gewone werk niet heeft geleden. Het ligt in het voornemen van den minister van oorlog om verschillende maatregelen in te voeren tot voorziening in den kadernood. In de eerste plaats behoort daartoe een wijziging in do regeling der sol dijen, met het doel om den onderofficier, telkens nadat hij, gerekend van het 18de levensjaar, 5 en 6 jaar als zoodanig gediend zal hebben, een eenigszins beduidende vermeerdering van inkomsten te ver zekeren. Eerlang zal de min. aan de Vertegenwoor diging de middelen vragen, om die regeling in werking te kunnen brengen. Onder de maatregelen in het belang van kadervorming acht de min. ook noodig het op ruime schaal verleenen van de vergunning om te huwen. De belangrijke som van ruim f 3500, benoo- digd voor de verbouwing van de „Prins Alesander- 8tichting", het asyl vooy blinde kinderen te Benne- kom, is geschonken door mevrouw de weduwe C. Wertheim, geb. Van Minden, te Amsterdam. Bij beschikking van den minister van binnen landsche zaken zijn benoemd tot leden der commissie van toezicht over de Koninklijke Muziekschool te 's-Gravenhage, de heeren P. C. Evers en A. Kool. De luitenants ter zee der lste en 2de kl. F. K. Engolbrecht en W. L. baron Van Verscheur en do officier van administratie der 3de kl. J. J. Van der Ley, nit Oo3t-Indië in Nederland terugge keerd, zijn op non-activiteit gesteld. De gewone andientie van don minister van financiën zal op 1 en die van den minister van marine op 2 Dec. a. i. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Hoogwoud, C. Pijper, en tot burgemeester te Opmeer, H. J. K. Van der Steen, ten einde deze betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van burgemeester der gemeente Spanbroek. <3-eimleiigr«i NIenws. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen J. P. M., wegens het mis handelen eener vrouw, C. S. genaamd. Een alhier niet te huis behoorend per soon, J. v. W., vervoegde zich gisteravond aan het politiebureel om nachtverblijf. Daar hij zeer asma- tisch was, werd hem een logement aangewezen, van waar hij hedenmorgen naar het academisch ziekenhuis is gegaan óm aldaar te worden opgenomen. Omdat deze opneming niet kon geschieden, ging hij naar de stoomboot „Volharding", op welken weg hij in elkaar zakte en onmiddellijk een lijk wasj althans, toen de man aan de politiewacht was ge bracht, werd zijn dood door een geneeskundige geconstateerd. Uit den corridor der school aan deAal- markt zijn gisteren door een onbekende twee jassen van leerlingen ontvreemd. Een daarvan werd onmid dellijk verkocht bij een uitdrager alhier. De dader, vermoedelijk een doortrekkend individu, heeft hoogst waarschijnlijk de gemeente dadelijk weer verlaten. Een petroloumbrand, gisteravond om halfzes in een woning in de Tullinghstraat te 's-Hage ontstaan, had voor eene vrouw, die eene poging deed om de vlam uit te dooven, een zeer trenrigen afloop. Op het oogenblik toch dat zij het dreigend gevaar trachtte af te wenden, bevond zij zich wel niet alleen, doch geheel hulpeloos in het vertrek, daar hare vriendin, wier huishouding zij bestierde, op het kraambed lag. Op het noodgeschrei der vrouwen snelden eenige buren toe, die er in slaagden de vlam te blusschen, doch overigens de tijdelijke huis houdster met verbrande kleederen vonden en het lichaam reeds bedekt met gevaarlijke brandwonden. De ongelukkige, in het gasthuis opgenomen, is kort daarna aan de bekomen brandwonden bezweken. De kraamvrouw verkeert in bedenkelijken toestand. De inmiddels aangerukte brandspuiten behoefden niet te werken. In de Belgische gemeente Boitsfort bracht een muziekvereeniging een serenade aan een jonggehuwd paar, toen midden onder de uitvoering, waarbij een talrijke menigte nieuwsgierigen tegen woordig was, achtereenvolgens vier schoten wer den vernomen. Het laatste schot trof zekeren Stuc- kens, die de banier der voreeniging droeg. De onge lukkige zonk onmiddellijk ineen; de kogel was bij den linkerslaap in het hoofd gedrongen en dwars door de hersenen gegaan. Naar zjjn woning overgebracht, bezweek de gewonde den volgenden morgen. Uit het gerechtelijk onderzoek is gebleken, dat het schot uit een nabijgelegen tuin zou zijn gelost; voorts, dat er in den laatsten tijd oneenigheden zouden zijn

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1