N°. 6681 Zaterdag 2® Taoveiabeir. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering v van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Morgenochtend worden voor de inteeke- naren daarop verzonden blz. 97 tot 101 van het Gemeenteraadsverslag (zitting van Don derdag 17 November.) DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incasse ren bniten de stad wordt/ 0.10 berekend. 8TAD9.BERIOHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemkente LEIDEN b'eogen bij deze den ingezetenen in herinnering de voorschriften der Algemetne Politieverordening, vastgesteld den 6den November 1S79, betreffende de verhuizing binnen (le gemeente, waarby wordt b paald dat van iedeie verhuizing binnen deze gemeente, dus ook van die van de dienstboden, binnen veertien dagen ra de verhuizing, aangifte moet worden gedaan op bet Bureau van den Burgerleken Stand eo dat overtreding dier bepaÜDg wordt gestraft met eene boete van één gulden. Bnrgemeester eo Wethouder» voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 November 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 25 November. Do in het begin van dit jaar door den ge- moenteraad benoemde commissie om advies uit te brengen aangaande de vraag of de gemeente al dan niet zal voortgaan met het verzekeren van hare eigendommen, zoo roerende als onroerende, en zoo ja, of alsdan het bedrag waarvoor die eigendommen thans ieder afzonderlijk zijn verzekerd, voldoende is of wel aan een nauwkeurige herziening moet wor den onderworpen, beeft zich thans van hare taak gekweten. Bij het ingesteld onderzoek of op den voorhanden staat van verzekerd eigendom der gemeente alle gebouwen als verzekerd voorkwamen, is het geble ken dat op dien staat niet worden gevonden: de Kazernen, het Militair Detentiehuis, vroeger het Pesthuis, 's-Gravenstein en het Kruithuis. Wat betreft de kazernen, eigendom verbleven aan de gemeente doch bij het Rijk in gebruik, is bij onderzoek bevonden, dat is overeengekomen dat, wanneer onverhoopt de gebouwen tijdens zij bij de militairen in gebruik zijn, door brand vernield of beschadigd mochten worden, zij voor rekening van bet Rijk herbouwd of hersteld zullen worden en aan de gemeente blijven behooren. Een verzekering door de gemeente was derhalve onnoodig, daar voor het geval van brandschade voldoende is zorg gedragen. Omtrent het Militair Detentiehuis, vroeger het Pesthuis, onder de gemeente Oegstgeest gelegen, ook bij het Rijk in gebruik, doch mede eigendom ge bleven van de gemeente, is geene bepaling gevon den van vergoeding bij eventueele brandschade en is dit eigendom niet door de gemeente verzekerd. Op een tot den minister van justitie gericht ver zoek om dezelfde bepaling omtrent eventueele brand schade als voor de kazernen is overeengekomen ook voor deze gevangenis van toepassing te verklaren, bleek dat de minister een andere meening is toegedaan. 's-Gravenstein, als huis van arrest vroeger bij het Rijk in gebruik, thans als kantonnale gevangenis aangewezen, is mede eigendom van de gemeente gebleven, doch niet meer bij het rijk in gebruik zijnde, zal het door de gemeente moeten worden verzekerd. Kruithuizen worden bij geen enkele maatschappij in verzekering opgenomen. Op den staat der verzekerde eigendommen der gemeeDte trok 't de aandacht der commissie dat door de gemeente gebouwen waren verzekerd, welke bij anderen in kosteloos gebruik zijn en waarvan de premie van verzekering en administratiekosten jaar lijks door de gemeente worden betaald, waartoe bor hoorende Armenkerk op de Lammermarkt, sedert 1858 in gebruik bij de Nedord.-Herv. gemeente- het gebouw op de Haarlemmerstraat, bekend onder den naam van de Soepkokerij, in gebruik voor een gedeelte bij de regenten van de Huiszitten- en Diaconie-armenhet gebouw op het Levendaal als turfschuur in gebruik bij Diakenen der Ned.-Herv. Gemeente; bet voormalig Bonbuis in de Bakker- steeg bij den Yliet, in gebruik bij het R.-K. Arm bestuur, en een gedeelte van het Bonhuis aan de Lange Langegracht, als turfschuur in gebrnik bij de armbesturen der Ned.-Herv. Gemeente en der R.-K. Ook beeft de vraag zich voorgedaan of de torens van de Pieters-, Hooglandsche-, Ooster-, Waalsche- en St.-Lodewijkskerken, allen eigendom der ge meente Leiden, door haar onderhouden en verzekord, en in kosteloos gebruik bij verschillende gezindten,- niet aan de respectieve gezindten in eigendom zouden kunnen worden overgedragen, in welk geval het onderhoud en de verzekering door de gemeente Leiden zon vervallen. Het bedrag waarvoor de voorwerpen, in het Ste delijk Museum aanwezig, zijn geschat, is behalve de in bruikleen verkregen voorwerpen, gestegen tot 65,187.30. Over het algemeen was de commissie van oor deel dat een groot aantal gebouwen te laag waren verzekord in verband met de bij brandschade te ontvangen vergoeding, volgens de bestaande bepa lingen in de wetten en reglementen der verschillende verzekeriDgs-maatschappijen. Sedert 1842 tot en met 1880 is volgens de, ge meente-rekeningen voor verzekering uitgegeven een bedrag van f 27,909.22'/}- Onder dit bedrag is niet begrepen de premie van verzekering voor de gasfa briek, aan de beurs verzekerd voor een tijdvak van 6 jaren de gebouwen voor 84,500, de roerende goederen voor f 47,950, waarvoor de premie ad f 2168.50 in eens is betaald, rechtstreeks door de gasfabriek, en van welk bedrag jaarlijks een zesde gedeelte in uitgaaf op de rekening wordt gebracht, Over die 38 jaren verdeeld geeft dit een gemiddelde jaarlijksehe uitgaaf van ruim f 730. In de laatste jaren evenwel is het bedrag aanzienlijk toegeno men .en was in 1880 gestegen tot f 1905. Die uit gaaf zal niet onwaarschijnlijk nog vermeerderen, wanneer nieuwe gebouwen, zooals Gymnasium^Hoo- gere Burgerschool voor meisjes en andere scholen worden opgericht. Op eene jaarlijksehe uitgaaf van f 2500 zal mogen worden gerekend, wanneer ook de noodzakelijke verhoogingen der bestaande verzekeringen hebben plaats gehad. Do commissie is in haar uitvoerig rapport tot het besluit gekomen om, bijaldien de gemeenteraad moeht besluiten de eigendommen der gemeente te blijven verzekeren en niet voor oigen rekening te nemen - waartoe zij zich tot het uitbrengen van advies onthoudt - in overweging te geven, de bestaande verzekeringen naar gelaDg de polissen zullen ver vallen, op te zeggen en tot verzekering bij beurs- polis over te gaan voor alle gebouwen en roerende goederen, waaraan dan tevens een herziening der verzekeringen verbonden is. Zij beveelt tevens aan om aan een bepaald daartoe aan te wijzen persoon op to dragen het toezicht over en bet bijhouden van den staat der eigendommen der gemeente. Aan leiding hiertoe gaven eenigo onjuistheden door haar op den staat der verzekerde eigendommen aange troffen. Zij doet daarom de volgende voorstellen, nl. om, nadat bovenst, vraag bevestigend mocht zijn beantwoord, te besluiten: 1°. met den minister van justitie in nader overleg te treden over de ver zekering van het Militair Detentiehuis2'. de torens aan de respectieve gezindten voor zooverre die ge bouwen eigendom dier gezindten zijn, in eigendom over te dragen; 3®. in het vervolg de premio van verzekering van gobouwen bij anderen in kosteloos gebruik te doen teruggeven aan de gemeente Lei den; 4". de thans loopende verzekeringen op te zeggen, volgens do reglementen, drie maanden vóór de expiratie der loopende driejarige polissen, en 5°. achtereenvolgens nieuwe verzekeringen te slui ten bij beurspolis, wanneer de tegenwoordige zullen zijn afgeloopen. De heer Hubreeht, directeur der Nederl. Bell Telepboon-Maatsehappij, heeft zich naar Amerika begeven om de beste wjjze van spanning, legging en inrichting der telephoonverbindingen aldaar te onderzoeken. De Utrechtsche hoogleeraar dr. P. Harting zal zich het volgende jaar, na het nederleggen van zijn professoraat, metterwoon te Amersfoort vestigen. De Koning en do Koningin zullen zich morgen naar Arolsen begeven en daar eenige dagen vertoeven. In de gistermiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Rotterdam kwamen o. a. aan de orde de voorstellen betreffende eene concessie aan de Rottordamsche gasfabriek en de daarop uitge brachte rapporten. Na langdurige algemeene be schouwingen werd ten slotte artikel 1 met 22 tegen 14 stemmen verworpen, waardoor alzoo in beginsel is beslist, dat de Raad geene concessie wensebt t& verleenen. Hot Nederlandscbe stoomschip „Prins van Oranje", kapt. Berkelbach van den Sprenkel, van de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland", op reis van Batavia herwaarts, arriveerde gisteren te Aden en zette terstond de reis voort; het had Minicoy nog bezocht ten einde te vernemen of van de Malediven booten van de „Koning der Nederlanden" waren aangekomen, maar zonder vrucht. Het stoomschip „Prins Hendrik", kapt. Bakker, van de Stoomvaart- Maatschappij „Nederland", van Amsterdam op rei» naar Batavia, vertrok gisteren van Port-Said. Het stoomschip „Madura", kapt. Adriani, van dc Stoom vaart-Maatschappij „Nederland", varende van Batavia herwaarts, arriveerde in quarantaine Port-Said en zette ook gisteren de reis voort. Z. M. heeft benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij do kantongerechten in het arrond. Rotterdam, voor de kantons Rotterdam (1ste kanton) en Schoonhoven, ter standplaats Rotterdam, mr. J. P. Van Outeren, advocaat te 's-Gravenhage en beëedigd klerk ter griffie van de arrond.-recbtb. aldaar; benoemd tot griffier bjj het kantongerecht te Rotterdam (lsto kanton) mr. A. Reigersman, thans griffier der arrond.-rechtbank te Breda; aan A. J. G. Paardekooper, met 1 Jan. 1882, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B.-S. te Middelburg. De minister van waterstaat herhaalt in zjjne Memorie van Antwoord op het Voorloopig Kamer verslag over zijn hoofdstuk dat bij zijn departement wordt gearbeid aan het wetsontwerp tot regeling van het bjjzonder bestuur van den waterstaat en aan het omwerken van de drie vroeger door hen» ingediende ontwerpen. Overigens zijn sedert de ope ningsrede verschillende voorstellen ter voorziening in behoeften van scheepvaart en verkeer ingediend, terwijl er nog andere bij de Kamer aanhangig zijn. Dat het eindcijfer dezer begrooting hooger zal' zijn dan van den loopenden dienst is verklaarbaar met het oog op de krachtige voortzetting van den" aauleg van Staatsspoorwegen, den aanleg van het kanaal van Amsterdam naar de Morwede en de overneming van het Amsterdamsch Noordzee-kanaal. Vereeniging onder één beheer van alle rijksge bouwen met uitzondering van die van oorlog en marine zou tot vele bezwaren aanleiding geven en zeker niet strekkon tot spoedige afdoening van zaken Eene uitgave van f 12,000,000 tot het onder nemen der algemeene dichting van het Eyerlandsche gat schijnt niet gerechtvaardigd, bij het weinig ver mogen van dat zeegat in vergelijking met het Tesselsche zeegat en het Ylie, van welke alsdan bovendien verruiming vermoedelijk 't gevolg zou zijn. De verbetering in de jaarwedden der opzichters van 's rijks waterstaat is billijk en bij de regeling der bezoldigingen is eene zekere verhouding in acht genomen. De minister beperkt echter bij nota van

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1