Bij de gisteren gedane verkiezingen voor leden van den kerkeraad en van hot kerkbestuur te Hoog- made zijn al de aftredende leden herbenoemd, t. w. D. Oling als ouderling en notabel, J. Hoogeveen als diaken en kerkvoogd en G. Van Loon als notabel. De heer L. Kieviet, van Haarlemmermeer, heeft met gunstigen uitslag examen afgelegd in de geschiedenis, middelbaar onderwijs. Tot gémeente-ontvanger te "Woerden is benoemd de heer P. C. Kluyvor. De heer L. M. Van Waasdijk is benoemd tot kapelmeester van het muziekcorps van het te 's-Hage in garnizoen liggende 3de reg. huzaren. Naar men verneemt, zal, bij den volgenden wetenschappeljjken tocht van het Poolschip „Wil lem Barendsz" naar de Noordelijke IJszee, hot be vel over dat vaartuig worden opgedragen aan den lui tenant ter zee 1ste kl. C. Hoffman. Bij gelegenheid van het eerste lustrum van de Amsterdamsche universiteit zal door het Réunio- fonds van het Amsterdamsche studentencorps een album studiosorum worden uitgegeven, bevattende de namen der hoogleeraren sedert het jaar 1632 en van alle studenten, die te Amsterdam aan het Athenaeum Hlustro, thans universiteit, gestudeerd hebben. Op het gisteren afgeloopen examen voor offi cier der artillerie hebben allo adspiranten voldaan, nl. de sergeanten Du Celliée Muller, Bieschel, C. G. Van Leeuwen, Kuyck en Dibbetz van den cursus te Delft en de sergeanten J. J. Van Leeuwen en Van Kooten van het corps. In het geheel zijn er van de artillerie 14 geslaagd, waarvan 10 voor hier te lande en 4 voor Oost-Indië. Voor het te stichten „Willem Barendsz-fonds" is eene belangrijke bijdrage geschonken door prin ses Marianne der Nederlanden. Naar men verneemt, zal te Arnhem door par ticulieren een nieuwe schouwburg met concertzaal worden gebouwd. Voor het Magdalenahuis, dat bij Zetten zal worden gebouwd, kwamen tot heden f 8000 aan geldelijke bijdragen en toezegging van f 150 aan jaarlijksche giften in. In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van Curasao voor 1882 wordt de vraag gesteld of do vooruitzichten, bij de vast stelling van het regeeringsreglomont geopenü, nu, na zestienjarige werkiDg van dat reglement, zich in eenig opzicht hebben verwezenlijkt. - Men vroeg of de tijd niet genaderd was waarop aan de inge zetenen van het eiland Curacao eenig aandeel in het plaatselijk beheer kon worden gegeven, zooals met de omringende eilanden het geval is. Andere leden merkten daartegen op dat wegens de ligging van Curacao in de nabijheid van Venezuela en het gebruik dat daarvan vroeger wel eens is en later nog wel zou kunnen gemaakt worden om de binnen- landsche onlusten in dien staat te voeden, tot het toekonnen ook van laatstbodoolde bevoegdheid aan de ingezetenen Yan Curagao naar hun oordeel, voor eerst althans, nog niet behoort te worden over gegaan. - Over verschillende punten heeft men Inlichting van de begrooting gevraagd, o. a. omtrent de geschiedenis van de nieuwe belastingverordenin gen. - Het vertrouwen werd uitgesproken dat de toestand der verdedigingsmiddelen, zoo doode als levendige, van dien aard is dat dit eiland in elk geval togen een coup de main voldoonde zjj ge waarborgd. Eenige loden verklaarden dat eene opname van Curasao in het wereldtelegraafnet hun voorkwam van het hoogste gewicht te zijn. Men vroeg of er maatregelen tot verbetering van het muntwezen op Curasao bij de regeering in over weging zijn. - Yele leden meenden den minister in overwoging te moeten geven een post van f 18,450 voor de verbetering van do quarantaine-inrichting in de Curafao-baai uitgetrokken, voorloopig uit de begrooting te nemen. Men meende toch dat de Curacao-baai nimmer tot eone veilige ligplaats voor schepen kon worden ingericht. In zijne memorie vau antwoord op de Staats spoorweg-begrooting zegt de minister van waterstaat, dat hij meent, dat de werken voor al de spoorwegen, waarvan de aanleg bij de wet is bevolen, met be kwamen spoed moeten worden voortgezet. Hij ziet niet in, dat door vertraging op eene lijn bespoediging op andere lijnen zou kunnon bevorderd worden. Werk krachten ontbreken niet, en ook in het geldelijk belang van den Staat is het wenscheljjk, dat werken van publiek belang, voor verbetering en vermeer dering der middelen van verkeer, wanneer tot de uitvoering besloten is, ook in den kortst mogelijken ■ijjd worden tot stand gebracht. Wat de lijn Amster damIJmuiden betreft, zegt de minister dat na 1878 van de concessieaanvrage-Yan Ghent niet meer gehoord is, terwijl de aanvrager sedert is over leden. De aanvraag van jhr. J. Hartsen c. s., te Baarn, waaromtrent het advies van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland werd gevraagd en ont vangen, is thans in onderzoek bij het departement van oorlog. De onderhandelingen tusschen Nederlandsche en Belgische commissarissen, tot regeling der infer- nationale belangen betreffende het punt van over schrijding der grenzen, door de lijn Woensdrecht- Antwerpen, werden door laatstgenoemden gestaakt om den uitslag af te wachten van het toen aan hangige plan voor naasting van den spoorweg van Antwerpen naar Rozcndaal-Moerdijk. Dio onder handelingen werden sedert niet hervat. De drukke treindienst over de Oosterdoksluis te Amsterdam is zeker zeer belemmerend voor den toegang naar het Oosterdok. Intusschen was die belemmering te voorzien en zijn dan ook in ver band met den spoorwegaanleg door de gemeente en door het Rijk maatregelen getroffen en werken gemaakt om aan het gedeeltelijk gemis van het Oosterdok te gemoot te komen. Aan het maken van eene tweede brug zijn echter geeno geringe be zwaren verbonden. Het is zeer waarschijnlijk dat het kostbare middel ten slotte zou blijken èn voor de scheepvaart èn voor het spoorwegverkeer erger dan de kwaal te zijn. Binnenkort zal een wetsontwerp voor de onteigo- ning ten behoeve van den spoorweg Rotterdam- Hoek van Holland aan de Staten-Generaal tor over weging aangeboden worden, aanvankelijk voor het gedeelte tot Maassluis, omdat de richting van den waterweg van Rotterdam naar zee op dit gedeelte geen, maar op het meer westelijk gelegene wel invloed heeft. De onderhandelingen met de vier maatschappijen, voor de inrichting van een station te Maastricht voor gemeenschappol jj ken dienst, zijn ver gevorderd, zoodat de hoop bestaat dat met do uitvoering van bet plan weldra een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Van de Belgische regeering is onlangs een ont werp ontvangen voor de inrichting van het station Esschen tot overgangsstation, welk ontwerp met eenq e opmerkingen is teruggezonden. Hierop wordt nog antwoord gewacht. Do minister is van oordeel dat aan do verplaatsing van het douanenstation van Rozendaal naar Nispen zeer groote bezwaren ver bonden zijn. Aan de Regeering is aangaande den stand der onderhandelingen van de Belgische Regcering met den Grand Central Beige, over den prijs van naasting van de spoorwegen AntwerpenMoerdijk en BredaRozendaal, niets bekend. Door den heer Oldechuis Gratama is op hoofd stuk VIIB der Staatsbegrooting een amendement voorgesteld, waarvan de strekking is om het kapi taal der muntbiljetten tot f 15,000,000 te kunnen uitbreiden. Het stoomschip „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde Dinsdag te Suez en ligt in quarantaine. Gemengd Nieuws. "We dachten het wel: hoe moer men,het Sinterklaasfeest nadort, des te meer neemt ook nu het aantal étalages toe, waarvan de eene al netter wordt ingericht dan de andere en waardoor do eene winkelier of magazijnhouder het den bezoeker al smakelijker maakt dan de andere. In de werkelijke beteekenis van het woord is dit laatste het geval bij den heer De Kat in de Diefsteeg, als confiseur en cuisinier hier wel bekend. Evenals vorige jaren hooft hij weder in een daartoe doelmatig ingerichte kamer ter bezichtiging gesteld wat op zjjn gebied al zoo voorhanden is, waarmede men groote en kleine verrassingen kan bereidenmaar tevens vindt men er een zeer uitgebreide collectie van prachtige car- tonnage8 en andere smaakvolle voorwerpen waarin de surprises kunnen worden verzonden. De geheime sluiting waarvan er vele dezer zijn voorzien, maken zulke een wijze van surprise-verzending nog aardiger. De heer De Kat is in een en auder zóó ruim ge sorteerd, dat ieder er een keuze kan doen, vooral ook omdat de prijzen zoo variëerend zijn en de voor werpen zoowel voor grooten als kleinen kunnen bestemd worden. De decoratie met groen en bloe men, zoomede de verlichting zijn er mede zeer net. Bljjkens ia dit nornmer voorkomende advertentie heeft ook de heer Ooyman op de Mare zijne éta lage gereed. Gisteravond is te Noordwijk aan Zee aangekomen do bomschuit van den reeder L. v. d. Deyl; ze wn^ met den storm in zee geweest en verloor één net. De opvarenden waren allen wel. De besomming bedroeg 10,000. De Jongh, de moordenaar van het kind van den heer Boogaardt, zou, naar men (hans meldt, lijdende zijn aan krankzinnigheid. Zooals men weet, werd hij na zjjne veroordeeling overgebracht naar het tuchthuis te Leeuwarden. Yroeger reeds liep het praatje dat hij al dood was. Zekere T. "W". verliet Zondag-middag do kerk te Zwammerdam, om naar Aarlauderveen te gaan, waar hij bij oen broeder inwoonde. Tot heden is hij niet teruggekeerd; men vreest dat hem een ongeluk overkomen is. Een pachter van Reeuwjjk, zekere Sch., begaf zich verleden week met 1100 naar Haar lem, om zijn landhuur te betalen. Toen hij zjjn portefeuille voor den dag wilde balen, miste hij haar. De politie doet onderzoek, doch ongelukkig weet de man de nummers niet. Een werkman, die vóór eenige dagen in de fabriek „De Prins van Oranje" to 's-Hage het ongeluk had van door een machine deerlijk verminkt te worden en daarbij een arm verloor, moet thans ook den anderen missen. D.'t lichaams deel, dat toen op twee plaatsen gebroken werd, moet geamputeerd worden. Het „Utr. Dbl." verneemt nu dat er van de aanbiedingen, die volgens het Haagscbe Dagblad aan Nathan Blom zouden gedaan zjjn ter zake van zijn verminking, bij het ongeluk op 3 Oct. bjj het station Rotterdam, bjj de daarbij betrokken maat schappijen niets bekend is. Het proces van Rudloff-Grubs tegen de Rotterdamscho Bank zal den 1 Gden Doe. tc Ber lijn oen aanvang nemen. Er heeft over Schotland weder een hevige storm uit het noordwesten gewoed, gepaard met stortregens en hagel. De telegraphiseho gemeen schap was er overal afgebroken. Do veroorzaakte schade moet zeer aanzienlijk zijn. Yolgens oen officiëel telegram was te Mekka het aantal choleragevallen met doodeljjken afloop den llden Nov. 75, den 12den Nov. 70, den 13den Nov. 47. Men 6chrjjft die vermiudering van de sterfte toe aan liet vertrok dor pelgrim». To Djeddah was het aantal sterfgevallen den llden Nov. 24, den 12den 6, den 13den Nov. 8, maar de gezondheidscommissie gelooft niet dat dio cjjfers nauwkeurig zijn. De boot, dio 5 man van de „Solway"aan boord nam, toen op dat schip een ontploffing van naphta plaats had, is te Castletown aan de kust geworpen; men vreest dat de 5 man zijn omgekomen. De man, die onlangs bij Yiersen werd gearresteerd wegens beleedigendo uitdrukkingen tegen den Duitschen keizer en in het bezit was van een revolver, bleek te zjjn dr. Schliiter; in den Franschen oorlog onderscheidde hij zich als officier van gezondheid en werd bjj Mars la Tour gekwetst. Na zjjn genezing begon hij te ljjden aan groot heidswaanzin, maar hij was tot heden niet voor ande ren gevaarlijk. Volgens de „Lumière électriquo"is men te Parijs bezig de laatste hand te leggen aan een bootje ter lengte van vjjf en een halven meter en 1 M. 30 breed, hetwelk door electriciteit zal worden voortbewogen en waarmede de eigenaar, de heer Tellier, met den luitenant der infanterie Larade van Boulogne uit het kanaal denkt over te stoken. Bjj Grindelwald is een Zwitserse he gids verongelukt, Egger genaamd. Hij was met nog een gids en een drager een bergtocht gaan ondernemen als begejpiders van een lid der Alpenclub, die eenige herstellingen aan een huisje der club op de Berglihutte wilde verrichten. De drager was onder weg ongesteld geworden en achtergebleven. Egger ging zijn metgezel opzoeken, toen het reeds donker geworden was, en hij sloeg daarom den hals van eene flesch stuk, ten einde daarin een brandende kaars te steken. Daarbij had hij het ongeluk dat zijne hand uitgleed en bij zijn polsader doorsneed. Het bloed was niet te stelpen en zes uren later was hij overleden. Na een vreoscljjken op den glet- scher doorgebrachten nacht konden zjjne reisgenoo- ten het lijk naar de vallei overbrengen; de gids laat eene weduwe en kinderen na. Te Londen ontvangen depeches uit Sofia melden dat Turksche officieren en soldaten een christenfamilie bjj Luca in Macedonië vermoord den en andere christenbewoners wegvoerden.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2